Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Niedzica - Kacwin - Spisz

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5769
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-05-02, 18:32   Niedzica - Kacwin - Spisz



Pieniny Spiskie i Magura Spiska - miejsca, które są na uboczu ruchu turystycznego i bardzo dobrze. Dzięki temu te piękne tereny unikają zadeptania i pozwalają delektować się spokojem. Dla fanów kich wędrówek w samotności jak znalazł.

Pieniny Spiskie to część Pienin, w mojej ocenie jednego z najbardziej interesującego pasma górskiego w Polsce rozciągającego się od Przełomu Białki aż po Przełęcz Rozdziela za Jaworkami. Tak, Pieniny to nie tylko Trzy Korony i Sokolica. Pieniny Spiskie znajdują się na zachód od Niedzicy i stanowią jeden grzbiet górski długości ok. 14 km. Najwyższe wzniesienie tej grupy górskiej to Żar (879 metrów wysokości), na którego szczycie zainstalowana jest niewielka platforma widokowa, ale uwierzcie mi - nie warto. Nie warto, bo w przeważającej większości zarośnięte lasem wierzchołki Pienin Spiskich nie są wg mnie atrakcyjnym terenem wędrówki, a ta platforma to lekkie kuriozum. Kto chce, może sobie wyguglować.

Prawdziwe złoto czai się na południu od nich, na terenach Spisza i Magury Spiskiej. Tereny wzdłuż drogi Łapsze Wyżne - Niedzica - Kacwin to krajobrazowy samograj. Łagodnie pofalowane wzgórza, rozległe łąki, dużo polnych dróg, niewysokie, ale widokowe wzniesienia, prawdziwa „kraina łagodności". Tereny idealne dla wrażliwego fotografa, dobre dla niewymagających wędrówek pieszych, nadające się też na wycieczki rowerowe. Pewnym problemem może być specyficzna topografia terenu, przy której ciężko wyznaczyć jakąś sensowną pętlę. Ciężko, ale da się.

Jest ostatni weekend kwietnia, zapowiada się słoneczna sobota. Wiosna, jak ostatnio co
roku, jest spóźniona, w wyższych partiach Beskidów zieleni jak na lekarstwo. Trzeba ruszyć w jakieś niskie góry, co czynię zresztą regularnie od kilku wiosen - świeża zieleń traw, kwitnące drzewa, żółte mlecze na łąkach, wicie, rozumicie. Może właśnie na spiskie łąki? Pomysł jest dobry, szukam jakiejś pętli do zrobienia. Dziergam sobie trasę, która finalnie po przejściu będzie wyglądać tak:



Dystans to ok. 25 km, suma podejść 600 około metrów. Podaję wartości orientacyjne, ponieważ mapa turystyczna mapy.cz nie wykazuje części znajdujących się tam dróg i ścieżek, mimo iż na zdjęciu satelitarnym są one widoczne, a poza tym czasem trasa wiedzie poza ścieżkami – nie da się obliczyć dystansu z mapy. Przyjeżdżam do Niedzicy przed siódmą rano. Słońce tego dnia wzeszło o 5:36, jadąc wzdłuż Jeziora Czorsztyńskiego widzę jakieś poranne mgły, niezbyt duże, ale zawsze.

W Niedzicy, aby uniknąć konieczności płatnego parkowania przy zamku, szukam mniej oczywistego miejsca, np. przy ośrodku domków wczasowych przy ul. Profesorskiej. W Niedzicy jest jeszcze pusto o tak wczesnej porze roku. Wokół mgła i rześkość. Kocham zapach górskiego powietrza o poranku, ono pachnie zwycięstwem. Zastanawiam się jednakże, że mój pierwszy cel na szlaku, góry Tabor i Nad Tabor, są za nisko i mogę nie wyjść ponad mgłę. Z parkingu na punkt widokowy na Taborze jest 700 metrów, trasa do pokonania w 10-15 minut. Mimo tego krótkiego podejścia te pięćdziesiąt metrów różnicy wysokości wystarcza.



Na górze spotykam kilku fotografów ze statywami. Fajne widoki na Gorce, Jezioro Czorsztyńskie i Tatry, wszystko to ponad kurczącą się w promieniach słońca mgłą. Kurczę, błąd. Trzeba było tu przyjechać godzinę wcześniej, łapać światło po wschodzie słońca, szkoda. To niedaleko od Krakowa, będę na pewno mieć okazję przyjechać tu ponownie. Na szczęście to jedyny błąd popełniony przeze mnie tego dnia.


Tatry - jakby ktoś nie wiedział


zamek w Niedzicy


Lubań i zamek w Czorsztynie

Idę powyżej Taboru. Robi się coraz cieplej, poranne mgły rozwiewają się niczym sen złoty.


Spisz


Jezioro Sromowieckie




Tabor z wieżą przekaźnikową


Czorsztyn


w drodze na Polanę Cisówkę



Zaraz za Taborem i Bartuśką znajduje się kolejny punkt widokowy – Polana Cisówka. Mgła ustabilizowała się w postaci takiej poziomej "kreski". Polana jest rozległa, a na jej środku znajduje się samotny domek letniskowy. Właściciel widoki ma przednie, tylko jakim cudem postawił w ten domek w takim miejscu? Jeszcze sobie ogrodził siatką kawałek polany!






Plašna




Trzy Korony, Macelowa Góra, Plašna, domek


Lubań

Teraz szlak wchodzi w jeden z nielicznych dziś odcinków leśnych (następne będą dopiero pod koniec wycieczki) i omija od północy szczyt Cisówki. Za tą górą schodzę z czerwonego szlaku prowadzącego grzbietem Pienin Spiskich, skręcam w lewo na schodzące zboczem polany oznaczone na mapie jako Dempus. Pod lasem znajduje się duże ogrodzone pole, na jego środku jest przygotowane miejsce na duże ognisko, na skraju są dwie sławojki. Spodziewam się przy bramie tabliczki „wstęp wzbroniony, teren prywatny", albo czegoś w tym stylu, a wita mnie duży napis nad bramą „kraniec świata". Do Czorsztyna i Niedzicy jest stąd parę kilometrów, a faktycznie czuję się, jakbym był gdzieś daleko, za górami za lasami.



Stojąc na łąkach mam szeroki widok na Magurę Spiską i ośnieżone Tatry. Jeśli ktoś kojarzy znany fotografom widok na Tatry z Przełęczy Nad Łapszanką cechujący się tym, że w kadrze widać tylko lasy i góry, a żadnych zabudowań, to niech wie, że panorama z tego miejsca jest podobna i równie piękna. W dole pola i łąki Spisza, mozaika pagórków, śladowa zabudowa, a na horyzoncie Słowackie Tatry.


widok na Tatry spod "krańca świata"

Polną drogą schodzę do drogi Trybsz - Niedzica, tam mam chwilowe zderzenie z cywilizacją w postaci przejeżdżających samochodów, ale po przejściu tej drogi wkraczam na sielankowe tereny rolnicze i podążam na najwyższy dziś punkt wycieczki, wzniesienie o nazwie Ospyszek (reg. Łopsysek, niem. Ospischek) o wysokości 728 metrów npm.




Trzy Korony


przy drodze Trybsz - Niedzica

Droga wiedzie mnie asfaltem, ale te tereny mają taką zaletę, że nie trzeba się kierować ściśle drogi, ale można swobodnie wędrować po łąkach. Skręcam więc w prawo na łąki, ale potem wracam na asfalt - drogę wiodącą pod Glizówką, zwaną również pod obco brzmiącą nazwą Kremerwitz. W dole widzę przysiółek Działkarze, a nad nim ośnieżone szczyty Tatr.


polana Dempus i Hombark Niedzicki




przysiółek Działkarze, nad nim Tatry

Wzdłuż drogi płynie Kacwiński Potok, chcę go przekroczyć, żeby bezścieżkowo dotrzeć pod Indiańską Wioskę. Potok, choć mały, płynie wartko, a o bród ciężko. Na szczęście jest ciepło, buty mi szybko wyschną. Przede mną odkryte i widokowe połacie terenu.


Glizówka / Kremerwitz


spiskie łąkopagórki

Przy skrzyżowaniu dróg znajduje się Indiańska Wioska: miejsce do wynajęcia na różne koncerty, eventy, imprezy integracyjne, wieczory kawalerskie itp.



Idę na Ospyszek. Widoki są coraz szersze, pojawia się Grandeus po zachodniej stronie, na horyzoncie widnieje Lubań, nad łąkami widać Trzy Korony. Tutejsze krajobrazy to dla mnie esencja spiskiego pejzażu.








Ospyszek i posadzony pod nim młodnik

łąki na Ospyszku


Grandeus, za nim po lewej Babia Góra


ospyszkowe drzewa, za nimi Lubań


Pieniny Spiskie

Robię sobie tutaj postój pomiędzy widocznymi z daleka drzewami porastającymi szczyt. Jest ostatni tydzień kwietnia - przedwiośnie wchodzi w końcową fazę, nie jest już tak szaro jak na jego początku, ale drzewa dopiero zaczynają puszczać pąki, a bezlistne gałęzie dają mało cienia.


na Ospyszku

Z Ospyszka schodzę do Kacwina. Nie idę drogą, lecz polami tak, by zejść do znajdującej się przy drodze kapliczce Matki Boskiej Śnieżnej. To miejsce charakterystyczne dla Kacwina.


w dole Kacwin




kapliczka Matki Boskiej Śnieżnej

Dziś na mojej trasie było bardzo mało wiosennych kwiatków. Nie jest to Orawa porośnięta mniej lub bardziej intensywnie krokusami, nie jest to też Tuł i jego łany niedźwiedziego czosnku. Za to przy kapliczce porasta łąkę trochę żółtego kwiecia.






Osturniański Potok płynie przez Kacwin z licznymi kaskadami

W Kacwinie zaglądam do sklepu spożywczego na coś zimnego do picia, bo robi się coraz bardziej gorąco - temperatury są takie raczej czerwcowe niż kwietniowe.

Teraz czeka mnie droga powrotna przez wzgórza przy granicy polsko - słowackiej i znajdujące się tam lasy i łąki oraz górę o dość egzotyczno dla mnie brzmiącej nazwie „Faltynowe Kąty".


w Kacwinie


Ospyszek i kaplica Matki Boskiej Śnieżnej

To taka swobodna wędrówka „na azymut", niekoniecznie po ścieżkach, czasem robię sobie skróty na wprost przez łąkę.





Przy Faltynowych Kątach granica polsko-słowacka przebiega pod grzbietem, pięknie widać stąd właściwe Pieniny: Trzy Korony i położony po słowackiej stronie masyw Plašnej oraz słowacką część Magury Spiskiej z Veternym Vrchem. Sam czubek tej góry jest zarośnięty, a wokół roztaczają się rozległe łąki. Widać po północnej stronie ścieżkę, która potem znika w lesie, a potem prowadzi aż pod Jezioro Sromowieckie, wyrównawczy zbiornik Jeziora Czorsztyńskiego.


Pieniny i Magura Spiska znad granicy


Nowa Góra, Trzy Korony


dalsza część wędrówki


Tatry spod Faltynowych Kątów


znad wzgórz wychyla się Wołoszyn, Koszysta i Żółta Turnia


droga przez "nic"


zamki w Czorsztynie i Niedzicy

Przy zaporze Jeziora Sromowieckiego znajduje się stacja narciarska „Polana Sosny". Stacja jest dość archaiczna, w jej skład wchodzą dwa wyciągi orczykowe, ale mam do niej pewien sentyment, bo byłem tu dwa razy na zawodach szkółki narciarskiej, do której należeli moi synowie. Nad górną stacją wyciągu znajduje się fajna polanka z widokiem na Pieniny.






Jezioro Sromowieckie

Schodzę w dół wzdłuż orczyków i wracam drogą do Niedzicy wzdłuż jeziora.



Pod zamkiem w Niedzicy jest jeszcze pustawo, sezon turystyczny jeszcze się nie zaczął. Ludzi jest mało, większość bud z gastronomią i badziewiem jest pozamykana, nie kursują statki po jeziorze, niektóre restauracje też są zamknięte. Jedna jest otwarta i ceny ma nawet przystępne.



Po obiedzie udaję się jeszcze na Tabor. Ta góra ma tę zaletę, że można na nią wyjechać autem asfaltową drogą. Sprawdzam, jakie tam są widoki popołudniu.









Przejście całej trasy (około 25 km i około 600 metrów podejść) wraz z postojami i fotografowaniem zajęło mi około dziesięciu godzin. Nie zabłądziłem ani razu. To był bardzo dobrze spędzony dzień.

Trzy panoramy z wycieczki do obejrzenia na pełnym ekranie po kliknięciu w miniaturkę:


nad Taborem rano


w drodze na Ospyszka


na Taborze popołudniu
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2023-05-02, 19:59   

Piękny wiosenny dzień, poranne mgiełki i trochę chmur ...

Mam zamiar gdzieś się tam pokręcić, oby warunki i miejsca były tak udane jak Twoje :)

O tej porze roku Tatry fajnie kontrastują.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2023-05-03, 00:21   

Klimat sympatyczny, ino...Janosika brak :)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-05-03, 10:20   

W wymyślaniu widokowych tras to masz niezły talent! Piękne widoki, fajnie się zieleń łączy z bielą ośnieżonych szczytów tatrzańskich. To jest coś, czego jeszcze nie miałem okazji oglądać, bo moja wycieczka (min przez Żar) była w mglisty dzień - no ale to w czasach kiedy miałem jedną niedzielę wolną w miesiącu, więc ciśnienie było na wyjazd w góry takie, że się jechało...
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2023-05-03, 11:14   

Prawie 80 zdjęć w relacji. Czyżby inspiracja Fasolą Photography? ;)
Ale rozumiem problem, ciężko wybrać mniej, wycieczka bardzo udana fotograficznie. Widoki na Tatry i Pieniny z tamtych terenów są cudne!

Sebastian napisał/a:
a ta platforma to lekkie kuriozum
Zgadzam się, platforma zapada w pamięć ;) Być może jak ją budowali, to drzewa i krzewy były 2m niższe. Podobnie było na Chrobaczej Łące. Zrobili platformę pod krzyżem i wykarczowali kawałek lasu. Po paru latach całkowicie zarosło i zasłoniło widok. Ostatnio było ponownie wycięte i piękne widoki.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5769
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-05-03, 11:28   

sprocket73 napisał/a:
Prawie 80 zdjęć w relacji. Czyżby inspiracja Fasolą Photography? ;)

Ależ skąd ;) Zdjęć jest 64 plus 3 panoramy na koniec, czyli trochę więcej niż mój standard. Staram się nie przekraczać 60 zdjęć, ale nie zawsze wychodzi ;) Dokładnie tyle samo było z naszej wspólnej wycieczki na Borovą i Javorovy Vrch w zeszłym roku.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2023-05-04, 09:45   

Z takiej wycieczki to można mieć i 200 zdjęć,
Zrobiłeś mi dzień tą relacją, w części przeszedłem też te odcinki i byłem zachwycony.
Szkoda, że do kompletu tego wodospadu w Kacwinie nie trzasnąłeś, ale pewnie nadal jest ogrodzone trzymetrowym płotem. Mnie sie swego czasu nie udało, a miałem czas i czaiłem się mocno.
Z tej końcowej fazy Twojej wycieczki to mam już mniej miłe wspomnienia, tamtędy szliśmy po piwko na Słowację, niestety zabłądziłem, dziewczyny się do mnie nie odzywały do końca dnia, pogoniły nas psy pasterskie, a piwa słowackiego nie było.
Nie no, chyba żałuję, że jadę do Zakopca na wakacje.
Poważnie.

A w ogóle to fajnie z KRK masz w te "lepszejsze" górki z dojazdem - tu Wyspowy, tu Pieniny, tu jakieś Gorce za pasem...


I kurczę, latem byłem zauroczony Kaciwnem, a maj wydaje mi się jeszcze lepszy.
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2023-05-09, 08:54   

Sebastian napisał/a:
Tak, Pieniny to nie tylko Trzy Korony i Sokolica.


Takiej informacji mi brakowało. Dziękuję.

Sebastian napisał/a:
Najwyższe wzniesienie tej grupy górskiej to Żar (879 metrów wysokości), na którego szczycie zainstalowana jest niewielka platforma widokowa, ale uwierzcie mi - nie warto.


Rzućcie okiem na te słowa : http://gorybezgranic.pl/n...nych-vt6210.htm

Sebastian napisał/a:
a ta platforma to lekkie kuriozum


Ciekawi mnie jak wyglądało uroczyste otwarcie tej konstrukcji :)

Świetna wycieczka widokowa. Gdziekolwiek patrzyłeś to widziałeś cudne elementy. I tyle miejsc do leżenia w trawie.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-05-09, 19:49   

Tak myślałem ostatnio nad trasami górskimi dla ojca na majówkę, szkoda, że nie byłeś tam wcześniej, bo trasa naprawdę piękna i nietrudna.
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime