Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Słowacki łącznik

Autor Wiadomość
100


Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 213
Wysłany: 2023-10-09, 18:58   Słowacki łącznik

Start z Tatliakowej Chaty. Równo o północy zza grani powoli wyłonił się istotny członek tej wycieczki. Początkowo wyglądało jakby wśród kosówki ku Zabrackiej Przełęczy na długich team Horskiego Pogotowia znosił jakiegoś nieszczęśnika. A to wampirzy księżyc powoli wspinał się po gałęziach limb. Naświetlił całą olicę gdy już na dobre rozgościł na sklepieniu.

W chacie pustki, po paru godzinach od spektaklu zwinąłem manatki i poszedłem. Trochę oszukiwałem niosąc zapas domowych racuchów z jabłkami i cynamonem, z których każdy na lekkości dodaje +1000m do podejścia. Wyszlifowany szlak jak nić ariadny mienił się w blasku księżyca. Szedłem na tej naturalnej noktowizji, podwójny backup sztucznego światła oszczędzałem na grubsze okazje. W nocy odchłań pustki pod stopami, wody i krwi wyglądają zupełnie tak samo, a można nawet powiedzieć że ich cechą wspólną jest brak określonego kształtu. Pochłaniają światło.

Tytułowy łącznik czyli odcinek piarżysk od rozstajów Pod Trzema Kopami:

do rozejścia pod Hrubą Kopą:

Tak popularny ze początkowo na jedną stopę szeroki, dalej wcale nie lepiej. Zmieniłem buty na bardziej odpowiednie na skalno rumoszowy teren.

Pod Pachołem nastąpił impas ze starym rogatym kozim capem.

Widząc że podchodzę specjalnie wlazł na szlak i zaczął syczeć. Na nasze można to przetlumaczyć jako - proszę zrób ze mnie wypchane trofeum albo chociaż fotkę na fejsa. Znam jedną historię o zapchaniu się tym żlebem w górę. Prawilnie obchodzi się z lewej, w tym wypadku wliczając uparte capisko.

Wybrałem bramkę numer dwa.

Od przełęczy wiało.

Jak na mój nos przez 3h stałe 40-50kmh, w porywach do 60-70kmh.

Plus napływała lekka mgła.

W końcu jesienny poranek na grani

ot warunki,

żadna nowość.

Bez jakichś ambicjonalnych ciśnień starałem się iść tą przyjemną granią,

z priorytetem zawietrznych wariantów północno wschodnich.

W okolicy Małego Salatyna wydawało mi się, że nasze śmigło wleciało we mgłę nad Skryniarki. Za mną na odległości dwóch szczytów szła dwójka. Póżniej już ich nie widziałem, może mgła im pokrzyżowała plany. Mgła to najgorszy warun.

Dalej już komfortowo

a wręcz z żelaznymi ułatwieniami

W pełnym słońcu doczłapałem się pod Siwego Uja.

zostawiajac za plecami

Z którego z Głównej Grani zszedłem

wariantem zielonym,

kierując się na Chatkę pod Naruzim.

Wierząc w oznaczenia na Predovratym Siodle to 15 minut, które najwyraźniej nie uwzględnia przeskakiwania psich kopczyków i anty kopczyków lokalnej terytorialnej zwierzyny.

Momentami wietrzysko na grani wprowadzało zwątpienie i przyznam się chciałem ten dzień tu zakończyć, a nie taki był plan. Mam sentyment do tej Chaty i cieszę się że tak prężnie rozwinęli sie po remoncie. Kwadrans odespałem pod ich wiatą, nabrałem wody w chatkowym źródełku i wzmocniony ruszyłem ku przygodzie.

W okolicy tego zbiornika, natrafiłem na ciekawą jaskinię.

Nie penetrowałem wiedząc że przede mną ponad 500m ostrego podejścia, a warto było wyrobić się jeszcze za światła dziennego. W lesie całkowity zmrok przychodzi szybciej. Podążająć za białym królikiem, wcale nie trzeba włazić do nieznanej dziury, aby sprawdzić jaką jest się w stanie osiągnąć głebokość. Na jednym z leśnych odcinków +20% nachylenia natrafiłem na czerwonego pająka - nieznany mi z imienia bydlak lekko miał 10cm średnicy. Pięść z ośmioma palcami. Daleko byłem od robienia zdjęć. Piękną mamy jesień. Nocleg:


Garść suchych statystyk: 30km i 3 racuchy podejść :ok

// CDN
Ostatnio zmieniony przez 100 2023-10-10, 18:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2023-10-09, 19:13   

Darz Szlak.

100 napisał/a:
Wierząc w oznaczenia na Predovratym Siodle to 15 minut


Taaa ... śmigłowcem albo po wystrzeleniu z armaty.

100 napisał/a:
a wręcz z żelaznymi ułatwieniami


Skromny, a rzucający się w oczy.

100 napisał/a:
Bez jakiś ambicjonalnych ciśnień starałem się iść tą przyjemną granią


I tak sobie doszedłeś do Siwego i dalej :)

Dawaj część dalszą. Na razie jest cudnie.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-10-10, 07:32   

Początek czytałem jak dobrą prozę. Ładnie!
Lubię tę część tych gór - choć nieźle tam dostałem po dupie.
:)
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9363
Wysłany: 2023-10-10, 09:01   

To jakiś szaleńczy trip, bieganie po nocach w świetle księżyca, wąskimi Tatrzańskimi ścieżkami ! Czy było wycie do księżyca ?

Chatę pod Narużim wspominam dobrze, w zimie w kuchni było gorąco jak w piekle, a na piecu spał nawalony gość i impreza jak w sylwestra :D
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2023-10-10, 09:32   

Adrian napisał/a:
Chatę pod Narużim wspominam dobrze


Byłem w niej cztery razy. Dwa razy sprzedawca zaprosił na kielona.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5516
Wysłany: 2023-10-10, 09:38   

Byłem raz i nie zaprosił :(
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-10-10, 17:13   

Właściwa pora wyjścia na tatrzańskie dalekie trasy o tej porze roku! Pogratulować trasy.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
100


Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 213
Wysłany: 2023-10-10, 18:06   

Wysokość miałem nabitą poprzedniego dnia, także był czas sobie pospać. O 7:00 wpadła kawa, racuchy i zajrzałem na pobliski punkt widokowy na Trnacu. Skąd dalej kosówkowym premium duktem udałem się na Raztokę.

wyjście z kosówek

widok z Roztoki na przebytą trasę

jednak to Baraniec przykuwał uwagę i zrobiłem mu ze 20 podobnych ujęć

Jałowiecka Kopa rano ma bardzo zdradliwe zejście w stronę

Jałowieckiej Przełęczy, gdzie zaczęło się zielone rozchodzone szlakowe podejście na Przysłop i dalej Banikow

To zdjęcie miało szansę zostać najlepszym z całego wypadu. Warunki zrobiły się wymarzone. Za plecami przebijało słońce, a w tle pływały mgły. Coś nie zagrało, ale w przeciągu 10 minut idąc nad szlakiem trzy razy powstał efekt widma brockenu na stoku pod Banikowską Przełęczą.

Pokryte szronem trawki na Banikowie. Starałem się też zrobić macro zamarźniętych łańcuchów, a wyszedł jedynie zalodzony szlakowskaz. Znaczyło tylko jedno - tego dnia jako pierwszy wszedłem w tę mgłę.

Stan banikowskiej graniowej koleby:

Z czasem mgły zaczęły odpuszczać..



praktycznie bezwietrznie,



a może wiało nie wiem



poezja przez cały odcinek



pojawiło się więcej zauroczonych osób



co tu pisać..



czasem trzeba było wyjść z chmury

by dalej focić..





mało pionowych ujęć,

za którymi nie przepada fotosik



Wysiadka z raju wypadła na Smutnym Siodle

Dzisiejszy trip

Dolina Żarska z góry

i od dołu

Nie wszystkim znana Chata Baraniec

na dalszym odcinku tatrzańska magistrala leży odłogiem, mocno zarośnięta. Środki poszły na cyklomagisralę biegnącą w dolinie. Nagrodą za przetarcie szlaku było trafienie na rykowisko jeleni. Nocleg:


Podsumowując dzień - 28km i 2 racuchy przewyższeń :ok

// CDN
Ostatnio zmieniony przez 100 2023-10-12, 19:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2023-10-10, 18:30   

100 napisał/a:
co tu pisać..


Nie ma potrzeby.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5516
Wysłany: 2023-10-10, 20:45   

Ależ fantastyczne chmurki!!! :)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-10-10, 20:54   

Piękne!
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9363
Wysłany: 2023-10-10, 21:39   

I jak mam odpuścić najbliższe plany na Rohacze, kiedy to wszystko zachęca i mówi idź :D
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-10-10, 21:40   

Warunki rewelacyjne! Pogratulować tylko można.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2023-10-12, 08:14   

100 napisał/a:
Piękną mamy jesień. Nocleg:



Przyznam szczerze że o tej chatce nie wiedziałem , wygląda super rozumiem żę ogólnodostępna ? Ten rejon tatr jest dość chatkowy choć część chatek pozamykana. Ścieżka od chatki w kierunku Banikova tez wygląda dobrze.

Chmury kolejnego dnia fotogeniczne.
 
 
100


Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 213
Wysłany: 2023-10-12, 18:44   

Gór Ski napisał/a:
Przyznam szczerze że o tej chatce nie wiedziałem

W partiach leśnych ścieżka wygląda tak:

Chatka stoi na uboczu, a ścieżka obok prowadzi do wychodka. Regulamin jest wypisany na tablicy przed wejściem, nie odbiega od podobnych. Dałbym jej 3/5 gwiazdek. Biesiadnicy prędzej wnoszą gąsior śliwowicy, worek ziemniaków, niż paradują w kolorowych bokserkach pod pachy pro onduro coolmax superlight z wgranym chipem programu fitness. Słowacki sposób odcięcia się od świata, często bez wchodzenia na piki. Chatka broni się sama - wyrwać w górę idzie płuca zostawić, są leśne odcinki ponad 30% nachylenia, nie wstaniesz sprzed komputera żeby tam dojść. Cały ruch idzie w dół i tak mogę polecić. Jako alternatywne zejście, w miejsce emeryckiego kabaretu po asfalcie doliny Żarskiej.

laynn napisał/a:
Początek czytałem jak dobrą prozę. Ładnie!

Wypadało coś nabazgrać, bez obrazków grani Rakonia na podkładkę. Na pierwszym to może być Polaris na tle Zielonej grani, bezpośrednio bez odbicia w stawie. Księżyć już żwawo wyrwał w prawo.

Adrian napisał/a:
szaleńczy trip, bieganie po nocach w świetle księżyca, wąskimi Tatrzańskimi ścieżkami ! Czy było wycie do księżyca ?
Kozica została oszczędzona, to tak na wstępie. Pozostaje pytanie czy czekałem na księżyc, czy księżyc na mnie?! Zanim się rozjaśniło śniadanie wpadło w pięknej scenerii Rohackich stawów, przed wejściem na piarżyska. Temat biegania natomiast to czyste spekulacje. Kiedyś nosiło się koszulkę na zmianę na przełęcz, żeby przebrać spoconą i dalej iść na sucho. Wichura na grani od 8 do 11 wyeliminowała większość chętnych. Próbując szarpanie tempa mogłyby mnie ominąć kolejne dni.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group