Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Wałbrzyski klasyk

Autor Wiadomość
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2023-06-07, 21:01   Wałbrzyski klasyk

Znów zaległości w relacjach! A tyle materiału się nazbierało… Tak więc, mimo że prawie lato już mamy, wracam pamięcią do zeszłorocznej złotej jesieni i okolic Wałbrzycha. Tym razem jednak żadne tam boczne ścieżki czy mniej popularne zakamarki, a wręcz przeciwnie – żelazna klasyka Gór Wałbrzyskich: Mniszek – Chełmiec – Trójgarb, czyli trasa, którą przemierzałem dziesiątki razy w różnych wariantach i w różnych warunkach pogodowych, ale która zawsze robi na mnie wrażenie, nastraja pozytywnie i pozwala doładować baterie.

Mapa trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route/37ast

Trasę rozpoczynam w Boguszowie-Gorcach na dworcu kolejowym Boguszów-Gorce Zachód. Jest środek tygodnia, więc z pociągu nie wylewa się tłum wędrowców. Jedynie kilka osób spieszących do roboty. Ruszam więc dziarsko niebieskim szlakiem.







Zanim zacznę wdrapywać się na stoki górującego nad miastem Mniszka, mijam tutejszy OSIR. Budynek hali to dawna maszynownia szybu Klara, należącego niegdyś do kopalnia węgla. Sam szyb usytuowany był na terenie dzisiejszego stadionu. Po minięciu ostatnich zabudowań wkraczam na stoki górującego nad miastem Mniszka, będącego właściwie wzniesieniem dwuwierzchołkowym. Jednak zgodnie z wszelkimi mapami Mniszek to niższa z kulminacji (704 m n.p.m.), natomiast wyższą jest Boreczna (711 m n.p.m.).





Wejście, początkowo łagodne, szybko przeistacza się w typowego dla Gór Wałbrzyskich i Kamiennych wyciskacza potu. Na szczęście mam szansę wkrótce odsapnąć na nieco łagodniejszej drodze, którą postanawiam na moment podejść do starego kamieniołomu ryolitu, zwanego potocznie Białymi Skałkami. Schowane w lesie wyrobisko o wysokich pionowych ścianach prezentuje się w jesiennej szacie niezwykle efektownie. Nie byłbym sobą, gdybym ograniczył się tylko do spoglądania na kamieniołom z góry. Szybko więc przemieszczam się po zboczu w dół, nie zważając na to, że za chwilę ponownie czeka mnie sroga wspinaczka. Ale opłaciło się. Jestem pod wrażeniem otaczających mnie skał i panującej tu ciszy.



















Nic, co piękne, nie trwa wiecznie, więc po dłuższej chwili ocykam się z zadumy i, chcąc nie chcąc, ponownie wdrapuję się na górę. Szybko jednak docieram na Boreczną, która wita mnie ograniczonymi widokami.







Kawałek za Boreczną opuszczam na chwilę szlak i wąską ścieżyną zdobywam zalesiony szczyt Mniszka z pojedynczą skałką i spaloną wiatką.







Stamtąd mknę ponownie ostro w dół ku dolinie, mając przed sobą Chełmiec. Wędrówkę umilają mi wspaniałe rozległe widoki na Góry Wałbrzyskie.











Zanim osiągnę Chełmiec, chcę zaliczyć po drodze jeszcze jeden szczyt – Chełmiec Mały (776 m n.p.m.). Jego wierzchołek nie jest oznaczony niestety żadną tabliczką, ale uznaję, że go zdobyłem.





Chełmiec Mały nie oferuje szerokich panoram, dlatego aby sobie to zrekompensować, nieco poniżej jego wierzchołka odbijam w stara leśną drogę, która pod względem widokowym spełnia moje oczekiwania.







Wracam na szlak i teraz wśród niesamowicie złotych buków mknę na Chełmiec. Po drodze tu i ówdzie przebijają się w oddali wzniesienia Gór Wałbrzyskich i Sowich.











Na szczycie Chełmca zupełnie pusto – rzadka to gratka. Wykorzystuję ten fakt i napawam się dłuższą chwilę ciszą i słoneczkiem, pokrzepiając się złocistą ambrozją i kanapką. Niestety w dni powszednie, w dodatku poza sezonem, wejście na znajdująca się tutaj wieżę jest zamknięte. Z poziomu wierzchołka Chełmca widać zaś niewiele. Ale nie ma co żałować. Wdrapywanie się na wieżę tylko po ty, by popatrzeć w dal w towarzystwie lasu anten nie jest przyjemne…





Po jakimś czasie mój błogi nastrój burzy niewielka grupka śpiewających nabożne pieśni osób. Zatrzymują się pod potężnym krzyżem milenijnym i odprawiają modły. Po odklepaniu Ojczenasza i Zdrowaśki postacie popatrują na mnie w milczeniu, po czym – nie reagując na moje pozdrowienie – zawracają i znikają tak nagle, jak się pojawiły. Zniknąć z Chełmca postanawiam i ja. Czeka mnie teraz kilkaset metrów ostrego zejścia zielonym szlakiem. Po zejściu skręcam w nieznakowany łącznik do szlaku czarnego. Nim z kolei docieram do znaczków żółtych, które wiodą mnie widokową drogą do Lubomina. We wsi warto zatrzymać się przy XVI-wiecznym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z piękną dekoracją sgraffitową, przedstawiającą Jezusa z Apostołami, Abrahama oraz scenę wywyższenia Węża miedzianego.



























Z Lubomina rozpoczynam żmudny proces podejścia na Trójgarb zielonym szlakiem, prowadzącym malowniczą wąską ścieżką po zboczu wzniesienia.







Po dotarciu do Lubomińskiego Siodła opuszczam znakowany szlak i dalej wdrapuję się leśnym traktem po wschodniej stronie wierzchołka Trójgarbu. Drogą docieram do szlaku czerwonego, aby następnie od północy zgodnie ze znakami żółtymi, zielonymi i czarnymi wejść na szczyt. Na tej trasie znaleźć można bloczki specyficznej dekoracyjnej odmiany ryolitu, zwanej pseudojaspisem. Skałę wykorzystuje się w ograniczony sposób do wykonywania drobnej galanterii kamiennej.











Na Trójgarbie spotykam kilka osób. Tutejsza wieża widokowa przyciąga jednak turystów, nawet w środku tygodnia. Ale tłumów nie ma.



Po zaliczeniu wieży czeka mnie ostatni, ośmiokilometrowy etap wędrówki. Wybieram szlak czarny przez Jabłów do Boguszowa-Gorców. Trasa jest niezwykle malownicza, widokowa i dość łagodna.





















Na zakończenie marszu zahaczam jeszcze o górujący nad zabudowaniami szyb Witold. Dziś mieści się w nim biblioteka oraz Izba Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa. Sama konstrukcja nadszybia została przekształcona w wieżę widokową. Po pokonaniu ok. 26 km i ponad 1100 m przewyższeń docieram do dworca, na którym rozpoczynałem wędrówkę.



_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2023-06-07, 23:01   

Pięknie, te ściany na początku robią wrażenie :---/
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-06-08, 07:40   

No i nim nadeszło lato po zimnej wiośnie, to Ty już narobiłeś mi smaka na jesień!
Piękne rejony, mnie się podoba najbardziej odcinek od Trójgarbu, bo jest już łagodnie :D a ostatnio posmakowałem tych stromizm Gór Wałbrzyskich. Niemniej cała trasa bardzo fajna!
:)
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2023-06-12, 20:14   

Piotrek napisał/a:
Pięknie, te ściany na początku robią wrażenie :---/


To fakt. Naprawdę klimatyczna miejscówka. Wracam tam co jakiś czas. Tej wiosny nawet uskuteczniłem tam rodzinny wypad z ogniskiem i kiełbaskami :)
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2023-06-12, 20:25   

laynn napisał/a:
No i nim nadeszło lato po zimnej wiośnie, to Ty już narobiłeś mi smaka na jesień!

mnie się podoba najbardziej odcinek od Trójgarbu, bo jest już łagodnie :D

a ostatnio posmakowałem tych stromizm Gór Wałbrzyskich. Niemniej cała trasa bardzo fajna!
:)


Ja na taką jesień w górach zawsze mam smaka. Nie dość że pięknie, to nie ma już fruwającego robactwa, które nie pozwala skoncentrować się na trasie :)

Ten odcinek to nagroda. Zawsze, gdy pokonuje tę trasę, zostawiam go sobie na koniec.


Tak..., Wałbrzyskie potrafią dać ostro po łydach.
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Ostatnio zmieniony przez tomp 2023-06-12, 20:28, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
maurycy 


Dołączył: 17 Lis 2013
Posty: 891
Skąd: Bielsko okolice
Wysłany: 2023-06-13, 08:15   

Właśnie wróciliśmy z tygodniowego wypadu z tych okolic. Zacne miejscówki 😁
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-06-13, 08:36   

Trasa mi dobrze znana, robiłem podobną kiedyś. Na tym Mniszku przydałaby się taka prawdziwa wiatka, ten śmietnik to już tam leży ładne lata.

tomp napisał/a:
Wdrapywanie się na wieżę tylko po ty, by popatrzeć w dal w towarzystwie lasu anten nie jest przyjemne…

Tam jest strefa zagrożenia promieniowania elektromagnetycznego poziom 3 z 4. Nie wiem, czy gdziekolwiek na innej wieży mamy ten poziom. Zazwyczaj jest 2 - pośredni.
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Grzes88

Dołączył: 19 Maj 2022
Posty: 32
Wysłany: 2023-06-15, 10:44   

Dzięki za te mega fajne zdjęcia, przyznam szczerze, że w tamte rejony nie zapuszczałem się za bardzo. Ze względu na położenie domu na wsi w okolicach Dzierżoniowa, głównie zapuszczam się w rejony Gór Sowich, ( Wielka Sowa, Przełęcz Sokola, Kalenica). Ostatnio na Kalenicę wybrałem się z Bielawy spod Dworku Leśnego. W zasadzie poszedłem troszkę drogą na około, bo czarnym szlakiem, który wiedzie przez Popielny Grzbiet
Ostatnio zmieniony przez Grzes88 2023-06-15, 10:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2023-06-15, 16:44   

Coldman napisał/a:
Tam jest strefa zagrożenia promieniowania elektromagnetycznego poziom 3 z 4. Nie wiem, czy gdziekolwiek na innej wieży mamy ten poziom. Zazwyczaj jest 2 - pośredni.


No to już wiem, że nigdy więcej na tę wieżę nie wejdę, przynajmniej dopóki te anteny tam są.
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2023-06-15, 16:51   

Grzes88 napisał/a:
Dzięki za te mega fajne zdjęcia, przyznam szczerze, że w tamte rejony nie zapuszczałem się za bardzo. Ze względu na położenie domu na wsi w okolicach Dzierżoniowa, głównie zapuszczam się w rejony Gór Sowich, ( Wielka Sowa, Przełęcz Sokola, Kalenica). Ostatnio na Kalenicę wybrałem się z Bielawy spod Dworku Leśnego. W zasadzie poszedłem troszkę drogą na około, bo czarnym szlakiem, który wiedzie przez Popielny Grzbiet
Obrazek


No a ja chętnie z kolei jeździiłbym częściej właśnie w Sowie, ale zawsze mi jakoś tak nie po drodze z Wrocławia. Preferuję pociągi, bo nie lubię samochodem wracać po jakimś dłuższym marszu. Łatwiej, szybciej i wygodniej mogę dostać się w Wałbrzyskie.
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2023-06-15, 16:55   

Cytat:
No to już wiem, że nigdy więcej na tę wieżę nie wejdę, przynajmniej dopóki te anteny tam są.

Założysz majty z ołowiu i możesz wchodzić :-)
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2023-06-15, 18:06   

włodarz napisał/a:
Założysz majty z ołowiu i możesz wchodzić :-)


Już sobie wyobrażam, jak w tych ołowianych majtach człapię na Chełmiec... :)
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group