Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Krótka jesienna wycieczka w krótki jesienny dzień

Autor Wiadomość
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-11-18, 09:20   Krótka jesienna wycieczka w krótki jesienny dzień

Nakręcona przez forumowe relacje już od jakiegoś czasu chciałam przeprowadzić eksplorację wychodni skalnych w Dolinie Zimnika, więc kiedy w środę napisała do mnie koleżanka, że "gdzieś by się wybrała" zaproponowałam to właśnie miejsce.

Tak więc umówiłam się z Anią, która jest posiadaczką pojazdu na wyjazd z Chorzowa w niedzielę o godz. 7.15 zaś po drodze mamy jeszcze zabrać Magdę z Wilkowic.
Niestety kiedy wstałam o 6.30 i już się ubrałam zobaczyłam SMS "Basiu, wyjedziemy o 8.15". Trudno się mówi, zaglądam jeszcze na kamerki internetowe, ze Skrzycznego Babią i Tatry widać jak na dłoni, a w dolinach piękne morze mgieł, zaś my jesteśmy w tym morzu na dnie.
Przy okazji testuję całkiem nowe buty zimowe, które kupiłam już około 3 miesiące temu, ale jeszcze nie miałam okazji w nich chodzić.

Ania jeszcze się około 1/2 godz. spóźniła, potem odbieramy Magdę, ostatecznie na trasę wyruszamy dopiero o godz. 11.00.
Wokoło nadal piękna jesień, tylko w dolinie zimno jak skurczybyk.
Po dojściu w to miejsce doliny, gdzie zaczyna się strome podejście na boczny grzbiecik z wychodniami skalnymi okazuje się, że trzeba przekroczyć potok.
Oglądamy kilka miejsc - nieco wyżej i nieco niżej wzdłuż potoku.
Ja przechodzę w nowych i szczelnych butach na drugą stronę, w bardzo śliskim, ale za to płytkim miejscu.
Niestety Magda stanowczo odmawia przechodzenia przez potok.
Ja już przeszłam, więc wracam aby jej pomóc, nie daje się przekonać, wobec tego przechodzę znowu po swój plecak pozostawiony na drugim brzegu i wtedy niestety wpadłam do wody do połowy łydki i do mojego pięknego lewego buta nalało się wody od góry.

Wobec tego nieco zmieniamy plany i ruszamy do góry "spychaczówką", która w którymś miejscu na stoku przecina wspominany grzbiecik, niestety już powyżej wychodni skalnych.

Idzi się spokojnie zupełnie "lajtowo" wobec tego cały czas gadamy i dość szybko jesteśmy w miejscu gdzie droga obok wychodni przecina "spychaczówkę". Zastanawiamy się czy schodzić do wychodni, ale się nam nie chce, zostawiamy to na następny raz.
Idziemy w górę wprost na grzbiet pomiędzy Magurką Radziechowską a Wiślańską, podejście bardzo sympatyczne, chociaż miejscami strome.
Spotykamy rowerzystów niosących pod górę rowery.

A dookoła takie widoczki:




W końcu jesteśmy na grzbiecie i podziwiamy widoki.
Widoczność nie jest już aż tak rewelacyjna, niemniej widać Małą Fatrę, Tatry a spomiędzy nich wystają fragmenty Wielkiej Fatry, między innymi wyróżnić można Borišov, Rakytov i inne szczyty.

Na zdjęciach nie wygląda to aż tak dobrze jak w rzeczywistości.





Tatry z bardziej bliska:





Mała Fatra:





Tu jeszcze spojrzenie na Czantorię:





Znów następuje różnica zdań. Ania koniecznie chce iść na Skrzyczne, mi i Magdzie się nie chce. W końcu rozdzielamy się i umawiamy w hotelu "Zimnik" na dole i każdy idzie w tą stronę, w którą chciał - to jest Ania na Skrzyczne a ja z Magdą do Zimnika przez Muronkę i Ostre.

Ostatni raz szłam tym szlakiem jakieś 10 lat wcześniej i nie mogę się nadziwić temu jak krajobraz wokół się zmienił.
Cały czas idzie się jakby po połoninach.

Tu widoczek na Skrzyczne:





Babia stopniowo zanurza się w mgłach, a Tatr już nie widać.





Pomiędzy siwo-fioletowymi gołymi buczynami żółtymi ognikami płoną jeszcze brzozy (niestety "Picasa" pokolorowała mi to zdjęcie, w rzeczywistości było o niebo ładniej).





I w końcu wychodzi księżyc, który był pomarańczowy jak mandarynka:





Schodzimy już prawie całkiem po ciemku do Lipowej:




Około 17 docieramy do hotelu "Zimnik", dzwonimy do Ani, ona ma jeszcze około godziny drogi przed sobą. Zastanawiamy się chwilę, czy stać nas na zupę i piwo w czterogwiazdkowej restauracji, ale okazuje się, że ceny nie są tak straszne - porządna zupa 9 zł, piwo 7 zł. W zabłoconych butach wpuścili nas :)

Ania dociera dopiero po 1,5 godz. natrafiła na niespodzianki w postaci wyjątkowo błotnistej drogi.
Teraz mamy w planie park wodny w Leśnej (dla mnie dodatkowy bonus, że mogę wykorzystać swoją kartę "multisport" i wejść za darmo). Spędzamy tam 1,5 godz. mocząc się, masując sobie plecy rożnymi natryskami i grzejąc się w saunie. Uwielbiam po wycieczce w góry się tak wymoczyć.

Niestety znów nadchodzi mgła. Odstawiamy Magdę do Wilkowi a potem długo i ostrożnie wracamy na Śląsk. W domu byłam około 22.30.

Miła, chociaż niedługa wycieczka, miłe towarzystwo i miłe zakończenie :) to lubię :)

Jeszcze mapka trasy:


 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-18, 09:27   

No wycieczka całkiem miła, widoki również. :-o Tylko kto to widział, w tak krótki dzień o tej porze na szlak wychodzić. ;) No ale przynajmniej jakaś to przygoda. Swoją drogą, co do moczenia się po wycieczce, też jak sam w Tatry jeździłem, to tak robiłem, nie ma to jak termy po ciężkim dniu, pełen relaks. :-)

PS: A jakie to te nowe buty zimowe?
Ostatnio zmieniony przez Vision 2013-11-18, 09:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-11-18, 09:32   

Vision napisał/a:
No wycieczka całkiem miła, widoki również. :-o Tylko kto to widział, w tak krótki dzień o tej porze na szlak wychodzić. ;)


Też tak uważam, ale muszę się dostosowywać. Lepiej jednak pojechać w góry choćby na 5 godzin niż siedzieć w domu.

Vision napisał/a:

No ale przynajmniej jakaś to przygoda. Swoją drogą, co do moczenia się po wycieczce, też jak sam w Tatry jeździłem, to tak robiłem, nie ma to jak termy po ciężkim dniu, pełen relaks. :-)


Ten park wodny w Leśnej nieduży ale całkiem przyzwoity.

Vision napisał/a:

PS: A jakie to te nowe buty zimowe?


A pokazywałam je już tutaj - Salewy.
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-18, 09:47   

Basia Z. napisał/a:
A pokazywałam je już tutaj - Salewy.


Ano fakt, zapomniałem, a te Salewy, to te takie ochraniacze ze ściągaczem mają w oryginale, bo pierwszy raz takie coś widzę?
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-11-18, 09:53   

Vision napisał/a:
Basia Z. napisał/a:
A pokazywałam je już tutaj - Salewy.


Ano fakt, zapomniałem, a te Salewy, to te takie ochraniacze ze ściągaczem mają w oryginale, bo pierwszy raz takie coś widzę?


Tak, mają, ale na wodę z potoku nie pomogły.
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-18, 09:55   

Fajne, tylko ciekawe czy to dobrze oddycha, ja mam też niby taki kołnierz z tyłu, przeciw śniegowi, ale u mnie to on wygląda jak ze zwykłego materiału, na wodę nie pomaga, ale na śniegu świetnie się sprawdza, tylko że ja go mam tylko z tyłu buta, a to widzę jest dookoła.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2013-11-18, 09:56   

Poznaje te tereny. Byłem tam z dwa razy.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-11-18, 10:51   

Cytat:
tylko w dolinie zimno jak skurczybyk

Nazwa zobowiązuje :)

Ale żeście nie wstąpiły do "Kuźni" przechodząc obok- grzech :!
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2013-11-18, 11:02   

Ładna okolica.

Cytat:
I w końcu wychodzi księżyc, który był pomarańczowy jak mandarynka:


Ostatnio miałam straszny apetyt na mandarynki ;)
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-11-18, 11:04   

Piotrek napisał/a:
Cytat:
tylko w dolinie zimno jak skurczybyk

Nazwa zobowiązuje :)

Ale żeście nie wstąpiły do "Kuźni" przechodząc obok- grzech :!


Już się zaczynało ściemniać, a chciałyśmy zdążyć na spotkanie (ostatecznie na dole i tak czekałyśmy 1,5 godz.). Zresztą po "Kuźni" już kiedyś buszowałam kilka godzin.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-11-18, 11:17   

Pięknie.... ale wcześnie rano były najlepsze widoki. Podglądałem na kamerce z małą zazdrością, żem uziemiony we mgle.
Profil Facebook
 
 
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-11-18, 12:34   

Tu mnie jeszcze nie było i całą jesień plonowałem, by przejść groniami Kościelca i grzbietem Murońki. Jedak na teraz dzień chyba za krótki :o-o Dzięki za relacje. Ciekawa. :)
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2013-11-18, 12:37   

kris_61 napisał/a:
Tu mnie jeszcze nie było i całą jesień plonowałem, by przejść groniami Kościelca i grzbietem Murońki. Jedak na teraz dzień chyba za krótki


Zdążysz.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-11-18, 13:07   

Basia Z. napisał/a:
Już się zaczynało ściemniać, a chciałyśmy zdążyć na spotkanie (ostatecznie na dole i tak czekałyśmy 1,5 godz.). Zresztą po "Kuźni" już kiedyś buszowałam kilka godzin.

Niech będzie, że grzech nieco odpuszczony ;)

Natomiast żeby kolejnym razem nie wpaść do głębokiego potoku, to trzeba w miejscu gdzie jest na mapce niebieski X skręcić ze szlaku na drogę w lewo, przejść po mostku i za nim uderzyć na zbocze (ono jest wtedy po prawej), przekraczając wtedy małe ciurkadełko, które można nawet przeskoczyć.
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2013-11-18, 13:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-11-18, 13:48   

No właśnie - X - to miejsce nieudanej próby przekroczenia potoku (przy czym ja go przekroczyłam 5 razy ;) ). Dalej poszłyśmy w górę wzdłuż szlaku, a kiedy szlak skręcał w prawo pozostałyśmy na "spychaczówce". Dalszą drogę i mostek nawet widziałyśmy z góry, ale już się nam nie chciało wracać. Poza tym obawiałam się, czy droga z powrotem wzdłuż potoku i potem na grzbiet nie ginie gdzieś w rąbanisku.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga