Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Królewna Śnieżka na zagubionym szlaku

Autor Wiadomość
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-07-15, 17:06   Królewna Śnieżka na zagubionym szlaku

Do Karpacza przyjechałam późną nocą, więc zupełnie nie widziałam co jest wokół. Dopiero rano zobaczyłam Śnieżkę i pomyślałam sobie „Rety, to ja mam TAM wejść?!”. Wybitność tej góry trochę mnie zbiła z pantałyku. Później dowiedziałam się, że Śnieżka jest najbardziej wybitnym szczytem w Polsce. Za nią są Babia Góra i Śnieżnik, a dopiero na 24. miejscu tatrzański Kominiarski Wierch.
Planowałam wejść na Śnieżkę czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim im. M. Orłowicza, niestety okazało się, że dojście do Domu Śląskiego (czerwonym szlakiem) do końca lipca jest niemożliwe, szlak jest w remoncie. Już samo dojście do szlaku było trudne, ponieważ na mapie widniały bramy Karkonoskiego Parku Narodowego od ul. Konstytucji 3 Maja, niestety tam też panuje remont i jedyne właściwie wejścia to od kolejki na Kopę (tzw. Biały Jar) lub od Karpacza Górnego (ul. Karkonoska).
W związku z tym, że uparłam się na Śnieżkę, to wybrałam się na nią czarnym szlakiem przez Biały Jar. Szlak jest bardzo wygodny do przejścia, po dosyć niedługim czasie dotarłam do miejsca, gdzie 20 marca 1968 r. doszło do zejścia lawiny, zginęło wtedy 19 turystów. W obecnych czasach czarny szlak na Śnieżkę jest zimą zamykany. Ale powracając do wspomnianego miejsca, znajduje się ono na wysokości 1240 m n.p.m. i otwiera piękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską.


Idąc w stronę Kopy i odwracając się, można dostrzec Wielki Staw i skały Słonecznika. Pod Kopę, która ma wysokość 1377 m n.p.m. można wjechać wyciągiem, co bardzo ułatwia dotarcie na Śnieżkę nawet krócej niż w godzinę. Po drodze mijałam Złote Źródło, które tworzy Wodospad Łomniczki. Bardzo chciałam zobaczyć kaskady Łomniczki, ale niestety zamknięcie czerwonego szlaku popsuło mi zarówno te, jak i inne plany, np. zobaczenie symbolicznego Cmentarza Ofiar Gór.


Na Przełęczy pod Śnieżką na wysokości 1389 m n.p.m. znajduje się schronisko Dom Śląski, gdzie ilość turystów jest już ogromna. Z Przełęczy roztacza się piękny widok na Śnieżkę, Łączną Górę (1555 m n.p.m.), Studzienną Górę (1554 m n.p.m.) i Dolinę rzeki Upa, która ma w tej okolicy swoje źródła (Upska Jama). Te trzy ostatnie są już po czeskiej stronie Karkonoszy. Stoki gór Łącznej i Studziennej tworzą piękne urwiska, natomiast ich grzbiety są bardzo wypłaszczone.


Na Śnieżkę udałam się czerwonym (na mapie równolegle biegnie czarny) szlakiem. Dla niektórym być może jest on stromy, ale dla osób, które chodzą po górach, nie powinien stanowić żadnego problemu. No może byłby wyzwaniem przy padającym deszczu lub burzy. Widoki po drodze niewiele się zmieniają, tyle, że całą okolicę widać z góry :) Na szczyt Śnieżki (po wielu okazjach do robienia zdjęć) dotarłam po niespełna pół godzinie.


Śnieżka osiąga wysokość 1602,02 m n.p.m. . Szczyt jest baaardzo mocno zagospodarowany. Znajduje się na nim stacja meteorologiczna i restauracja (słynne „talerze”), kaplica św. Wawrzyńca, górna stacja wyciągu krzesełkowego z miasta Pec pod Snezkou oraz budynek, który stanowi punkt widokowy (w sumie w tym miejscu, wg mnie, niepotrzebny) oraz podobno poczta. Ze szczytu uciekłam czym prędzej, bo tłumy były ogromne a widoki niestety przesłaniały te wspomniane budynki. Wróciłam Drogą Jubileuszową, jest to właściwie droga jezdna (ułożona z kamieni), bardzo wygodna do zejścia i otwierająca inne widoki niż w drodze na Śnieżkę.

Stąd miałam już wracać niebieskim szlakiem przez schroniska Akademicka Strzecha i Samotnia, ale… Oczywiście poszłam niebieskim szlakiem, jednak przez torfowiska rzeki Upa, muszę przyznać, że to bardzo ciekawe tereny i obserwowałam je z dużym zaciekawieniem (zwłaszcza, że nie zorientowałam się jeszcze, że to nie ten szlak). Szlak niczym na płaskowyżu idący tundrą.

Zdziwiłam się, kiedy zobaczyłam, że schronisko, które mijam jest czeskie (byłam pewna, że będzie polskie) - Lucni Bouda, dopiero na Równi pod Śnieżką zorientowałam się, że coś jest nie tak i zaczęłam poszukiwać właściwego szlaku.

Na szczęście nadrobiłam tylko pół godziny, a że było warto, to w ogóle nad tym nie ubolewałam. Po drodze minęłam Spaloną Strażnicę (1433 m n.p.m.) i skierowałam się w stronę Akademickiej Strzechy i Samotni.
Przy schronisku Samotnia znajduje się Mały Staw, który przypominał mi nieco Zielony Staw w Tatrach, a wszystko za sprawą urwisk, które do niego spadają (oczywiście nie ma ich tak dużo jak w Tatrach). Szlak do Karpacza Górnego był bardzo przyjemny, za chwilę właściwie była to droga jezdna (od Samotni mogłam nią iść od razu, ale wolałam przejść obok Małego Stawu). Na końcu szlaku znajduje się urocza świątynia Wang. Z jej ogrodu można zobaczyć Śnieżkę i znów Kotlinę Jeleniogórską. Miejsce warte zobaczenia!

Całość trasy, wraz z popasami i licznym fotografowaniem zajęła mi 6,5h. Polecam wszystkim, również Tatromaniakom! :)

Zapraszam do obejrzenia zdjęć
http://picasaweb.google.c...eTrocheMazowsza

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za uwagę :)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14268
Wysłany: 2013-07-16, 10:32   

Jako wybitny znawca Sudetów ( byłem raz, tego roku, w deszczu od 30 maja do 2 czerwca ) stwierdzam, że chodziłaś po miłych, ciekawych szlakach.

P.s.1 Muszę ;) to napisać - ale z Ciebie ładna dziewczyna Klapkusio :)
P.s. 2 Stworzyłem straszliwe dzieło z mego pobytu w Sudetach, poprawiłem błędy, uczesałem wlosy, samokrytycznie usunełem teksty nieprawomyślne i przystąpiłem do zamieszczenia relacji na pewnym Forum. Okazało się, że dosłownie 15 minut wcześniej mnie zbanowali :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-07-16, 10:57   

Dobromił napisał/a:
P.s.1 Muszę to napisać - ale z Ciebie ładna dziewczyna Klapkusio
Osz, ale mnie zawstydziłeś! :ops
Dobromił napisał/a:
rzystąpiłem do zamieszczenia relacji na pewnym Forum. Okazało się, że dosłownie 15 minut wcześniej mnie zbanowali

Zamieść tutaj :) Z chęcią przeczytamy.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-07-16, 11:42   

Nie miałem przyjemności bycia w Karkonoszach latem, zawsze zimą. A szkoda, bo Twoje zdjęcia kolejny raz pokazują jak ładne to góry.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12246
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-07-16, 13:23   

Ja miałem okazję być raz. Robiąc tą trasę, co Ty, Malgo, ale w odwrotnym kierunku. Nie wiem, mnie się po prostu nie podobało. Może były ciekawe fragmenty, ale ogólnie wiało nudą. A już samo prowadzenie szlaków (kostka brukowa) woła o pomstę do nieba.
Zdecydowanie wolę Beskidki.

No, Malgo, teraz, po tych komplementach, wypadałoby się umowić na jakąś... zniżkę podatkową.
Profil Facebook
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-07-16, 16:08   

Dobromił napisał/a:
P.s.1 Muszę to napisać - ale z Ciebie ładna dziewczyna Klapkusio

Dopiero teraz na to ,,wpadłeś" ?.
Poza tym zalatuje lukrem ;)

Ja bym tam z Malgo w Sudety nie pojechał. Bo wtedy z samych Sudetów niewiele bym zapamiętał :pies :zeb

No tej pory nie byłem ani razu w Sudetach. Myślę o nich nieustająco. Póki co, na myśleniu się kończy :czer .

Ps. Malgo - świetnie ,,wstrzeliłaś" się w pogodę. Choć patrząc na zdjęcia, te góry się jakieś...dziwne. Hmm, jakby takie ,,płaskowyżowe"....i trochę zbyt ,,ucywilizowane", jak pisał sokół.

Jakiego ,,rzędu" tam występują przewyższenia ? Duże stromizny ? Jak np. w Wielkiej albo Małej Fatrze ?
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-07-16, 16:15   

Tępy Dyszel napisał/a:
ale z Ciebie ładna dziewczyna Klapkusio
Ładna i do tego sympatyczna ;) kurczę ale przysłodziłem :)
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-07-16, 16:23   

Panie Urwis - zacytowałeś słowa, których nie napisałem. Wstydź się ;) ;)
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-07-16, 16:27   

Tępy Dyszel napisał/a:
zacytowałeś słowa, których nie napisałem.
Wiem Tępy , wybacz mi to , nie chciałem :ops ;)
 
 
rebel 


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 31
Wysłany: 2013-07-16, 16:28   

sokół napisał/a:
Zdecydowanie wolę Beskidki.

Sokole mylisz się niestety , wpadnij kiedyś to pokażę Ci takie karkonosze że zapomisz o beskidach ;)
_________________
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-07-16, 16:34   

Cytat:
Wiem Tępy , wybacz mi to , nie chciałem

Ok. W zamian, rozważ zmianę nicka na Beskidzki Kamikadze ;)

rebel napisał/a:
Sokole mylisz się niestety , wpadnij kiedyś to pokażę Ci takie karkonosze że zapomisz o beskidach

Ja mam podobne odczucia odnośnie Sudetów jak sokół. Może to kwestia przyzwyczajenia do gór ,,beskidowych" ? Być może....
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-07-16, 17:53   

HalinkaŚ napisał/a:
, żeby Ci nie było smutno Dobromile czas leczy rany

Ale nadal żyjemy. W całkiem dobrym zdrowiu :-o ;)
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-07-16, 19:07   

Mnie się podobały Karkonosze, i wcale nie dla tego, że bruk przykryty był śniegiem. Są...nietypowe, szczególnie jak się z Beskidów wyjedzie i zmieni wizualnie otocznie to wtedy robi to podwójne wrażenie.
A bruk, cóż nie wszystkie szlaki tak są takie, o czym Rebel wspomniał. W Tatrach też są szlaki wyłożone płytami po których chodzi się podobnie "twardo" i nikogo to nie dziwi.
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-07-16, 20:32   

Tatrzański urwis napisał/a:
Ładna i do tego sympatyczna
Tępy Dyszel napisał/a:
Dopiero teraz na to ,,wpadłeś"

Dzięki chłopaki, macie plusa u panny moderator Klapkówny :ops ;)
Tępy Dyszel napisał/a:
Jakiego ,,rzędu" tam występują przewyższenia ? Duże stromizny ? Jak np. w Wielkiej albo Małej Fatrze ?
Tępy Dyszel napisał/a:
góry się jakieś...dziwne. Hmm, jakby takie ,,płaskowyżowe"

Zdecydowanie są to inne góry niż wszystkie, właśnie takie płaskowyże występują, co mnie bardzo zaskoczyło, ale stromizny są zupełnie inne niż te z Wielkiej Fatry, na Fatrze można się zachetać a tam... z Karpacza przewyższenie do Śnieżki wynosiło ok. 800m, niby to wydaje się niemało, ale naprawdę idzie się tam w miarę równomiernie. Na mnie większe wrażenie Śnieżka zrobiła w Karpaczu niż sam szlak, jednym zdaniem: była to pestka.
Piotrek napisał/a:
Są...nietypowe, szczególnie jak się z Beskidów wyjedzie i zmieni wizualnie otocznie to wtedy robi to podwójne wrażenie.
rebel napisał/a:
Sokole mylisz się niestety

Muszę się z Wami zgodzić, żaden szlak Beskidów mnie tak nie zachwycił jak sudeckie krajobrazy.
Ostatnio zmieniony przez Malgo Klapković 2013-07-16, 20:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14268
Wysłany: 2013-07-17, 09:56   

Tępy Dyszel napisał/a:
HalinkaŚ napisał/a:
, żeby Ci nie było smutno Dobromile czas leczy rany

Ale nadal żyjemy. W całkiem dobrym zdrowiu :-o ;)


Owszem. Ale , kurva, nie zapomnimy ... :dev6 ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group