Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Krakowskie fotografie

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-12-11, 20:30   

Ślicznie.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-02-28, 17:21   

PARK JALU KURKA

Park położony w centrum Krakowa przy ul. Szlak. Jego powierzchnia to 1,67 ha

Patronem parku jest Jalu Kurek (1904-1983) - urodzony w Krakowie pisarz, poeta, tłumacz i redaktor.

Początkowo park był przypałacowym ogrodem wybudowanego w XV wieku Pałacu Montelupich, późnej zespół pałacowo-parkowy stał się własnością rodu Tarnowskich. Stanisław Tarnowski (1837-1917) po przebudowaniu pałacu przekazał ogród pałacowy miastu do użytkowania przez jego mieszkńców.

W 1948 roku Zgromadzenie Salwatorianów nabyło pałac wraz z parkiem, lecz później teren pałacu i parku został znacjonalizowany przez władze PRL. W pałacu swoją siedzibę miało Radio Kraków, które w 1999 roku przeniosło się do nowoczesnego budynku przy zbiegu ul. Łobzowskiej oraz al. J. Słowackiego, od tego czasu nieużytkowany budynek popada w ruinę.

Po 1989 roku, gdy została powołana komisja majątkowa kościoła katolickiego mająca zajmować się roszczeniami o zwrot kościelnych majątków, zgromadzenie Salwatorianów złożyło do niej wniosek o zwrot parku i pałacu. Park został zwrócony zgromadzeniu, natomiast z uwagi na roszczenia rodziny Tarnowskich Salwatorianie odstąpili od wniosku o odzyskanie pałacu.

Po odzyskaniu parku został on zamknięty przez zgromadzenie mimo licznych protestów radnych, mieszkańców oraz studentów Politechniki Krakowskiej. Oficjalnym powodem był brak funduszy na remont parkowej infrastruktury, tak naprawdę Salwatorianie czynili starania o uzyskanie warunków zabudowy części parku.

W grudniu 2022 roku, po pięciu latach negocjacji z salwatorianami (Prowincją Polską Towarzystwa Boskiego Zbawiciela) teren został odkupiony przez miasto za 11 milionów złotych. 1 stycznia 2023 roku park został ponownie otwarty, wcześniej zostały w nim przeprowadzone prace porządkowe: sprzątanie śmieci, oczyszczenie alejek spacerowych, montaż nowych ławek i koszy na śmieci. Została też wykonana inwentaryzacja starodrzewu. Dobrze, bo centrum Krakowa nie obfituje w tereny zielone, a tutejszy starodrzew porośnięty bluszczem wygląda ciekawie.

Park przez długie lata był zamknięty i najwyraźniej nikt nie wykonywał żadnych prac pielęgnacyjnych tamtejszej zieleni, bo teraz jest tam bardzo dziko. Przez lata niekoszenia trawników teren parku jest zaniedbany. Na trawnikach wyrosły kilkumetrowej wysokości badyle, jest ich bardzo dużo i robią duże wrażenie. Trochę jak w dżungli.

Po prawej stronie głównej alejki parkowej znajduje się siłownia na świeżym powietrzu, ale na razie brama wejściowa od strony parku jest zamknięta.

Na wiosnę wjedzie tu pewnie jakiś sprzęt i uporządkuje trawniki, na razie uwieczniam je na zdjęciach, bo taki widok to rzadkość w mieście. Czekam na rozwój sytuacji, na pewno będę śledził na bieżąco z aparatem dalszą historię tego parku.


Pałac Tarnowskich od frontu


parkowe "samosiejki"


parkowy starodrzew porośnięty bluszczem








Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (Szarytek)




Pałac Tarnowskich od tyłu
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-08-19, 11:05   

WSCHÓD SŁOŃCA W BODZOWIE.

Z uwagi na chwilowy brak aktywności górskiej wymyślam sobie wyjazd na jakiś krakowski wschód słońca, bo dawno na takowym nie byłem. Zabiera się ze mną Renata i jej koleżanka - jedziemy w trójkę. Pobudka o 3.30, takie tam...
Przedświt i sam wschód słońca nie zachwyciły, ale potem film się rozkręcił.
Na koniec pojawiły się niewielkie lasery, ale słońce było już za wysoko.



















_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2023-08-19, 14:02   

Bardzo fajny wschód :)
 
 
marekw 

Wiek: 55
Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 3695
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: 2023-08-19, 14:17   

Dobrze zarwany poranek.Ja liczyłem dziś na większą ilość mgieł,ale również jestem zadowolony.Używasz jakiegoś filtra?
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-08-19, 14:26   

Tak, filtra połówkowego szarego.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-08-19, 15:02   

Pierwsze zdjęcie super , fajnie podświetlone te chmury.
 
 
Izabela 
Cieszynioki


Dołączyła: 26 Lip 2019
Posty: 779
Wysłany: 2023-08-19, 18:06   

Mi się podobają dwa ostatnie i to zakochane też :)
Fajne klimaty.
Ostatnio zmieniony przez Izabela 2023-08-19, 18:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2023-08-19, 18:16   

Ja bym wskazał przedostatnie ;)
3:30 to ciemno jest ;) Z drugiej strony jak wróciliście to ja jeszcze spałem :D
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-08-19, 18:26   

sprocket73 napisał/a:

3:30 to ciemno jest ;)

Na tym polega wstawanie na wschody słońca ;)
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-08-20, 08:45   

W tegoroczne wakacje Kopiec Kościuszki w piątki i soboty jest otwarty dużo dłużej niż normalnie - aż do 22.30. Jest to okazja, by obejrzeć na nim zachód słońca lub wieczorny Kraków. My wybraliśmy się po zmroku na "światła wielkiego miasta"





















I taki to był dzień - świt z aparatem, wieczór z aparatem...
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-08-20, 10:16   

Dobre zdjęcia. Miejsce z potencjałem.
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2023-08-20, 12:12   

Bardzo ładnie :)

Fajnie ze można dłużej posiedzieć.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-30, 20:17   

Dziś wyskoczyłem przed pracą na świt na Kopcu Krakusa. Były mgiełki (niewielkie, ale zawsze), były kolorki, był smog, czyli jak to zimą w Krakowie. Mimo wszystko warto było wstać rano i pojechać tam na rowerze.







































_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2024-01-30, 21:19   

Warto było wstać, fajny mocno kolorowy wschód.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania