Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Kozy i ch'robaki

Autor Wiadomość
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2016-05-26, 21:56   Kozy i ch'robaki

Całkiem zgrabnie wyszło-w dniu urodzin trafiłem w górki, w Beskid Mały. Ładna pogoda i nawet przyzwoita widoczność to wystarczający prezent od natury :-)

Do nieczynnego kamieniołomu w Kozach trafić nie trudno. Miejscowi bez problemu wyjaśnią jak , poza tym ściany widać z daleka, więc nawet bez pomocy człowiek sobie poradzi.
Kiedyś z Kóz prowadziła tu ścieżka dydaktyczna ale jej znaki jakoś giną-w każdym razie ja wielu nie spotkałem, a w 2014 r. próbowałem ich wytrwale szukać.

Kamieniołom wielki jest i bardzo urozmaicony.
Mamy oto takie fragmenty, wykorzystywane pewnie przez krossowców (zajebiście tu musi być na sankach :) )


Choć zdecydowanie ciekawsze i bardziej imponujące są ściany z których kiedyś pozyskiwano surowiec.


Zbiornik też niczego sobie. Kiedyś nawet widziałem tu wędkarzy.


O ile w samym zbiorniku "żabek" nie zauważyłem, to już w innych ale zdecydowanie mniejszych zagłębieniach sporo było kumaków górskich.


I jeszcze spojrzenie na ściany


Z wielu miejsc na terenie kamieniołomu całkiem ładne widoki.


Ostatni rzut oka


Z kamieniołomu bez kłopotu można trafić na szlak, np. niebieski i nim dymać na Przełęcz u Panienki.



Nie daleko przełęczy jest też źródełko. Tak z 50 m od szlaku ale trafić łatwo, jest kamień z informacją. Zejście bardzo strome lecz krótkie.
Źródełko "Maryjne" na chodzie, co mnie cieszy bo żadnej flaszki ze sobą jakoś nie miałem. Tzn miałem, ale pustą :D


I jeszcze trochę soczystego, seledynowego lasu. Buki wiosna są niezwykle piękne, soczyste w swych kolorach.



Jest i krzyż.
Nad "urodą" nie będę się rozwodził...


Kawy nie będzie, przybytek zamknięty.


Ponoć nazwa pochodzi od nazwiska Chrobak, stąd błędnie pojawiają się na mapach czy w przewodnikach opisy jako Hrobacza Łąka a powinno być Chrobacza łąka. Ile w tym prawdy nie wiem, z resztą mniejsza z tym, miejsce i tak ładne prezentuje widoki.



A oto miejsce, którego byłem najbardziej ciekaw. Że jest wiedziałem, ale wcześniej nigdy nie byłym.
Oto kilkanaście metrów od szlaku, pod rozłożystym bukiem, ciurka sobie źródełko. Obudowane, z rureczką (a nawet dwoma lecz ciurkało tylko z jednej). Powyżej w trawie jakieś stare fundamenty i widoczne stare studnie, zamknięte, w całkiem dobrym stanie.
Źródło ucieszyło mnie szczególnie, ponieważ ponownie mogłem napełnić flaszeczkę, a że dzień upalny chłodna woda smakowała wyśmienicie :-)


I jeszcze na koniec ujęcie z dużą ilością wody :)


Kilka zdjęć więcej-> http://www.zuziawdrodze-foto.cba.pl/kozy052016/
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2016-05-26, 21:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-27, 07:40   

Fajne to ostatnie zdjęcie i to na ścianę.
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-05-27, 08:15   

Ta trasa jeszcze przede mną. Piotrze, czyżbyś wprowadzał bezalkoholowy trend obchodzenia urodzin?
Jak sobie przypomnę swoją np. 18-stkę, to działo się - tyle alkoholu nie było mi dane wypić przez ponad 19 lat (za wyłączeniem owego dnia)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-05-27, 08:37   

Sielana. Dobry pomysł na spacer! Z Maluchem by urobił?
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2016-05-27, 14:26   

Spokojnie da radę. Trochę jest po górkę z Kóz na przełęcz ale nie idzie się długo. Nudne jest natomiast zejście z Chrobaczej żółtym do Żarnówki, asfalt, nic szczególnego, nie licząc kilku ładnych ujęć na jezioro. Już lepiej, żeby ktoś podrzucił pod Chrobaczą autem (wystarczy ten asfaltowy odcinek, bo końcówka przed schroniskiem jest zryta i osobowego auta szkoda) a potem sobie spacerkiem schodzić do Kóz.

ceper napisał/a:

Jak sobie przypomnę swoją np. 18-stkę, to działo się - tyle alkoholu nie było mi dane wypić przez ponad 19 lat (za wyłączeniem owego dnia)

Jak sobie przypomnę swoją 18 to też się działo :D No ale teraz jestem już statecznym obywatelem ponad 20 lat później, na wybory chodzę, na wywiadówki, podatki płacę uczciwie.
Więc nie wypada ;)
:lol
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2016-05-27, 19:53   

Podobno na Chroboczej jakieś zmiany, gospodarz ma się zmienić i obiecują ,że na plus. Wycieczka fajna całkiem.
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2016-05-27, 22:11   

W takim razie zajrzę tam jeszcze kiedyś, może będzie otwarte :-)
Miałem okazję być w środku ale to było wieki temu.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2016-05-29, 21:18   

Byłem tylko raz, zimą. I zawiodłem się, bo spodziewałem się lepszych widoków. Ten przybytek też jakiś dziwny był. A w ogóle to była dziwna wycieczka, bo biłem się w zaspie z Aniołkiem.
Profil Facebook
 
 
maurycy 


Dołączył: 17 Lis 2013
Posty: 898
Skąd: Bielsko okolice
Wysłany: 2016-05-30, 07:43   

Ja jeszcze dodam, że większość Kozian (mieszkańców Kóz) powstało nad tym uroczym jeziorkiem :lol
Wiadomość z najlepiej poinformowanych żródeł :-o
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2016-06-22, 21:28   

Cytat:
Kawy nie będzie, przybytek zamknięty.

Trzeba było wziąć termos z kawą. :P

Ładne żabki. :D
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2016-06-22, 21:30   

Wiek mnie już posuwa, pamięć nie ta :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group