Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Rejony nieudostępnione

Autor Wiadomość
Kuba Libre! 


Wiek: 26
Dołączył: 24 Sie 2018
Posty: 16
Wysłany: 2018-09-10, 22:15   Rejony nieudostępnione

Jak w temacie. Jak dotąd zawsze trzymałem się wyznaczonej ścieżki, więc nie mam o tym większego pojecia - jak to wygląda w praktyce? Gdzie można przebywać a gdzie nie? taki Kominiarski I Miedziane rozumiem, bo z tego co wiem są tam rezerwaty, ale jak ma się sprawa np. z Opalonym czy z Liptowskimi murami? Czy wszystko co jest poza terenem udostępnionym jest zakazane? I jeśli tak to co za to grozi? Bo mandat to chyba mogę dostać za każde zboczenie że szlaku jeśli nie jestem "taternikiem idącym pod drogę najkrótsza możliwą drogą", tak? Dobrze ro rozumiem? :|
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5516
Wysłany: 2018-09-10, 23:27   

Kuba, schodzenie ze ścieżki to intymne przeżycie. Są tacy, co uważają, że nawet nie powinno się o tym nic pisać. Doświadczenia najlepiej zdobywać samemu, stopniowo, z głową. Przemyśl sobie po co są zakazy i wyznacz sam dla siebie jakieś granice... przyzwoitości. Z tego co obserwuję, podejścia do tematu są różne.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2018-09-11, 17:27   

Można mieć trzy podejścia do sprawy:
-nie wolno to nie wchodzę, szanuję taki zakaz i ufam, że jest w tym jakiś cel
-wiem, że jest zakaz ale wchodzę usprawiedliwiając swoją ignorancję tym, że drwale/leśnicy/parkowcy też wchodzą
-mam wszystkie zakazy w d...i łażę gdzie chce
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2018-09-11, 17:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2018-09-11, 19:34   

Uważam, że kto gdzie chodzi, jak chodzi i po co chodzi, to jego/jej osobista sprawa.

Ale jestem przeciwny upublicznianiu relacji/zdjęć z rejonów nie dopuszczonych do działalności turystycznej.
Z prostych powodów, nie wynikających bynajmniej z troski o tych osobników/osobniczki. Każdy odpowiada za siebie.

Jak powszechnie wiadomo, fora górska są przeglądane przez parkową filancerię, która pożąda tego typu treści. Tym sposobem wzorcowo ,,zamiatają" tym, którzy planują się w rejony nieudostępnione wybrać a poprzez dodatkowy fakt propagowania łamania prawa, zachęcają innych do jego przekraczania.

Szczególnie ,,zachwycony" jestem (przy okazji tego typu treści) pokazywaniu wizerunku twarzy, głównie przez autora takiej relacji. Czym kieruje się wtedy człek ? Nie wiem, nie jestem psychologiem.

Niektórzy z takich ,,góró" są wręcz idolami for górskich. Ale zakładając, że dane forum, ma choć minimum powagi, tego typu zjawiska będą wychwycone i skrytykowane.

Podsumowując - chodzić...spraw indywidualna wg sumienia. Opisywać/pokazywać - nie.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2018-09-11, 19:55   

Kiedyś uważałem, że nie chodzę, bo to dla dobra przyrody.
Dziś wiem, że to dobro to $ dla parku.
Więc zamierzam chodzić, ale upubliczniać tego nie będę. No i najpierw uzbieram, na pokutę :P
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-09-12, 09:47   

Tępy dyszel napisał/a:
Ale jestem przeciwny upublicznianiu relacji/zdjęć z rejonów nie dopuszczonych do działalności turystycznej.
Z prostych powodów, nie wynikających bynajmniej z troski o tych osobników/osobniczki. Każdy odpowiada za siebie.


Chyba tego trendu nie da się odwrócić wystarczy zobaczyć na Youtube ile jest filmów z wejścia na szczyt xyz w rezerwacie ścisłym , blogów zdjęć porad.
Jeżeli chodzi o Tatry nie wszystko jest takie oczywiste , bo jak traktować oficjalną zachętę do odwiedzenia Chaty pod Rysami w okresie zimowym ? Chata w weekendy ( luty marzec ) jest czynna , choć teren nie jest dostępny dla turystów i skialpinistów
 
 
Kuba Libre! 


Wiek: 26
Dołączył: 24 Sie 2018
Posty: 16
Wysłany: 2018-09-12, 21:24   

czyli w zasadzie temat jest jasny, dzięki za odpowiedzi ;)
Ale chodzi mi tez o kwestie prawne. W rejonach udostępnionych sprawa jest dla mnie zrozumiała. Jak jest w nieudostępnionych? Jakie są kary jeśli ktoś przebywa tam bez zezwolenia?
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2018-09-12, 21:29   

Prawnie jest wszystko jasne, po PNach chodzi szlakami/ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi, a o wysokośc potencjalnego mandatu za łażenie poza najlepiej zapytać u źródła :-) .
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2018-09-12, 21:41   

Najlepiej idź drogą urwisa , będę Twoim mentorem i górskim góró ;) .
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2018-09-13, 10:23   

Szanowny Użytkowniku Forum Kuba Libre !

Po przeczytaniu Twego pytania o turystyce pozaszlakowej nasunęły i mi się pytania.

1. Jak długo trwa Twa przygoda z Tatrami ?
2. Co już w nich zwiedziłeś ?
3. Czy piękno Tatr szlakowych zachwyciło Cię ?
4. Co Ci da zejście z praworządnej ścieżki ?
5. Czy jesteś odpowiednio uduchowiony ?
6. Czy zamierzasz „pochwalić” się przed Światem wycieczkami pozaszlakowymi czy też wspomnienia z nich zostaną tylko w Twej pamięci albo w prywatnym albumie ?
7. Pijący ?

Moja przygoda z Tatrami trwa krótko – dopiero od 2002 roku. Trochę przeszedłem, trochę widziałem, byłem w nich w pięknych okolicznościach przyrody, byłem też w okrutnej pogodzie. Spotkałem wspaniałych ludzi, spotkałem drani. Wracałem w ulubione miejsca, poznawałem nowe. Robiłem to stopniowo. Tworzyłem fundament. I pewnego dnia zdarzyło mi się zejść ze szlaku. Nie ważne gdzie, nie ważne z kim ( w ciągu ostatnich dwóch lat byłem na 7 wycieczkach w Tatrach o których nie napisałem słowa w relacjach – i tak będę czynił dalej ). Podsumowując – poza szlak wszedłem będąc w miarę ukształtowanym duchowo, topograficznie, fizycznie, historycznie, mistycznie turystą tatrzańskim. Najpierw podstawówka, potem szkoła średnia, a na końcu studia wyższe.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Tomasz 


Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 558
Wysłany: 2018-09-13, 11:00   

Cytat:
Spotkałem wspaniałych ludzi,


Dziekuję.

Cytat:
Podsumowując – poza szlak wszedłem będąc w miarę ukształtowanym duchowo, topograficznie


Tu szanowny Kolega jednak się zbytnio rozpędził .
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-09-13, 11:29   

Teraz coraz więcej można spotkać Taterników z YouTube z aplikacją na srajfon najpierw Martinka, Jordanka potem okrywanie szlaków.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2018-09-13, 12:20   

Tomasz napisał/a:
Dziekuję.


Tu szanowny Kolega jednak się zbytnio rozpędził .

Tomasz napisał/a:
Tu szanowny Kolega jednak się zbytnio rozpędził .


Przed zejściem byłem na np. Psiej Trawce i Kopieńcu. Przeproś, przeprosiny przyjmę.

Gór Ski napisał/a:
potem okrywanie szlaków.


Kocykiem ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Tomasz 


Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 558
Wysłany: 2018-09-13, 12:22   

Cytat:
Przed zejściem byłem na np. Psiej Trawce i Kopieńcu. Przeproś, przeprosiny przyjmę.


Szacunek, przepraszam. Uważaj na tych pozaszlakach, tam wiem, z kim tam łazisz.
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-09-13, 12:54   

Dobromił napisał/a:
Gór Ski napisał/a:
potem okrywanie szlaków.


Kocykiem ?


Kucykiem do Morskiego Oka
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group