Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

wschód słońca na Kopcu Krakusa

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-04-16, 21:50   wschód słońca na Kopcu Krakusa

We wtorek po świętach wielkanocnych postanowiłem się wybrać na wschód słońca na Kopiec Krakusa w Krakowie. Prognoza pogody wydawała się korzystna, zachmurzenie umiarkowane, na tyle duże, żeby blask wschodzącego słońca miał się o co oprzeć i stworzyć kolorowe wzory na niebie, ale jednocześnie na tyle małe, żeby słońce za te chmury się nie schowało. Dodatkowo w poniedziałek wielkanocny mocno wiało w Krakowie, więc miałem nadzieję na dobrą przejrzystość powietrza we wtorkowy poranek, ponadto chciałem jeszcze wykorzystać w miarę krótki dzień na przełomie marca i kwietnia.

Wieczorem spakowałem cały sprzęt fotograficzny do plecaka, rano wstałem ciemną nocą i pojechałem na rowerze pod Kopiec. Zameldowałem się tam o 5:30, niebo na wschodzie powoli zaczynało się zaczerwieniać (wschód słońca o 6:15).

W każdy wtorek po Wielkanocy odbywa się pod Kopcem Krakusa tradycyjny festyn, zwany Rękawką, rano już stały samochody i trwało rozstawianie straganów.

Z Kopca Krakusa pięknie widać (o ile nie ma smogu) cały Kraków, przy dobrej widoczności widać również góry położone na południe od Krakowa, zza wierzchołków niższych pasm wyłania się Mogielica i Tatry, bardzo dobrze widać też Babią Górę. Trochę pechowo w widoku na wschodnią stronę dominuje industrialny krajobraz Elektrociepłowni w Łęgu i i Huty ArcelorMittal (dawniej im. Sendzimira, jeszcze dawniej im. Lenina), ale z drugiej strony tym dymiącym kominom na tle wschodzącego słońca trudno odmówić specyficznego uroku.

Niestety, nadzieje na czyste powietrze okazały się płonne, pomimo mocnego wiatru dzień wcześniej nad Krakowem i dalej na północ unosiła się bura powłoka szkodliwych substancji. Nie był to smog tak silny jak rok temu, gdy byłem na Kopcu Krakusa w styczniowy poranek, a widok był lekko apokaliptyczny,



ale jednak daleko było do czystego powietrza. Na szczęście w stronę południa nic w powietrzu nie blokowało widoczności. Generalnie pomimo tych smogowych niespodzianek poranek był cudowny, niebo było pełne faktur i kolorów od głębokiego granatu po płonącą czerwień.


przed wschodem słońca




księżyc na zachodzie








jak w "Blade Runner 2049"




niebo nad górami


inni obserwatorzy wschodu słońca


ognie nad Krakowem




Babia Góra o wschodzie słońca


















chmurki nad Krakowem

Dwie godziny na Kopcu minęły jak z bicza strzelił, na zegarku 7:30, trzeba było się zbierać do pracy. Piękny taki początek dnia!

Sebastian Słota

sebastianslota.blogspot.com
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-16, 22:02   

Ha sokole pierwsi my byli na kopcu :D
Miałem podobny kiedyś wschód, z g. Dorotki. Tyle, że gór nie było widać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group