Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

kilka dni wędrówek - pożegnanie lata, powitanie jesieni

Autor Wiadomość
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2013-09-14, 17:37   kilka dni wędrówek - pożegnanie lata, powitanie jesieni

Przyjeżdżamy do Roztoki, co do następnego dnia wiemy tyle, ze pogoda pewna i gdzieś pójdziemy, następnego dnia rano jest o tyle lepiej, że ruszamy w dół do Łysej z mocnym postanowieniem wymyślenia drogi przed dojściem do Polany pod Wysoką. Wspinamy się na skraj Doliny Ciężkiej i zapada decyzja, że Młynarza zostawiamy na kiedy indziej, a napieramy na Żabi Wyżni. Zmarzły Staw w Dolinia Ciężkiej pięknie wygląda w monumentalnym otoczeniu:

Podchodzimy na Pośr. Spadową Przełęczkę (zamiast na Niznią), czym tylko utrudniamy sobie zejście do Dolinki Spadowej. Rzut oka do tyłu na Zmarzły Staw:

W Dolince Spadowej oglądamy cel naszej wyprawy:

... i kozy:

Kilka fotek z wierzchołka Żabiego Wyżniego:
- na Ciężką Turnię i Ganek

- na najniższy wierzchołek Niżnich Rysów, ten śmiesznie skrzywiony

- w kierunku górnych Pięter Białej Wody

- w głąb Żabiej Doliny Białczańskiej

- na Żabiego Konia:

ponieważ robi się późno, postanawiamy wrócić najkrótszą drogą - z Wyzniej Spadowej Przełączki do Czarnego Stawu pod Rysami:

Po drodze mijamy Mnicha i Lalkę:

Dolny odcinek trasy robimy już w szarówce, zmęczeni, od samej góry do samego dołu gimnastyka, kruche żlebki, prożki, trochę trawek, żadnej jednoznacznej drogi, kazdy orze, jak może, do Roztoki docieramy ok. 11 wieczorem.
Po koniecznym jednodniowym odpoczynku postanawiamy wejść na Cubrynę, ładnie o świcie wygląda otoczenie Moka:

Niestety, grypa jelitowa zatrzymała nas skutecznie w Dolince za Mnichem, osiągnięciem było w tych warunkach "zdobycie" Mnichowej Kopy :-/


Na weekend uciekamy z Polski, mamy problemy z wyjazdem z Palenicy, półtorej godziny zajmuje nam dojazd do Łysej, dziada i baby brakuje na tym odcinku drogi.
Pierwszą trasę postanawiamy przeznaczyć na Ostrą - jest niedziela, pogodna i tłumna, trasa wydaje się w sam raz
Strbske Pleso z Siodełkowej Kopy, na którym jestem po siódmej rano

Z Ostrej Dol. Sucha Ważecka:

... i Furkotna

Powrót to czarna rozpacz - dnem Doliny Suchej Ważeckiej, nie użmiecha mi się ani powrót na Siodełko, gdzie byłbym widoczny jak na świeczniku ze Skrajnego Soliska, ani powrót starą ścieżką przez Zadni Handel i nad Pawłową, bo daleko. Efektem tych przemyśleń było przedzieranie się przez zwarte pola kosówek, wykroty leśne i wyszukiwanie fragmentów ścieżek bez początku i końca.
Następnego dnia Wysoka - bez historii, zdjęcia marne, bo pogoda buroszara, szliśmy na wprost od Złomisk z ominięciem Siarkańskiej Przełęczy, powrót przez Pazdury



widoczek z wierzchołka:

i z uboczy Ciężkiego Szczytu widok na szlak na Rysy:

Kolejny dzień - Siwy Wierch przez Babki - terminy gonią, załamanie pogody tuż tuż, nia ma czasu na odpoczynak. W drodze na Babki morze chmur:

A to Dolina Jałowiecka ze zbocza Ostrej:

Po dziennym odpoczynku ostatnia trasa - na Krywań:
na szczycie jest tak:

przy zejściu tak: (dolina Ważecka i Jamskie Turnie)

a od Strby, gdzie mieszkamy tak:

naliczylismy tego dnia 11 śmiałków, którzy zdecydowali się pójść tak ludną przecież ceprostradą na Świętą Górę.
No i tyle, po następnym deszczowym i snieżnym dniu odpoczynku do domciu, do zobaczenia za rok
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2013-09-15, 07:59   

Ależ ja się tak samo cieszę po wejściu na Starorobociański, jak Ty, różnica jest taka, że w przyszłym roku minie moich 20 lat w Tatrach, coś przecież przez ten czas muszę robić, żeby się nie znudzić :)
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2013-09-15, 10:59   

aaaa i tyle koziczek :)
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-09-15, 12:41   

No to dagomar świetne drogi ,,urobiłeś". Świetne bo takie inne, nieznane, tajemnicze.

Ps. Będą jakieś galerie na ,,guglach" ?

HalinkaŚ napisał/a:
człek zaliczy Starorobociański i się cieszy

Mam tak samo.
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2013-09-15, 12:55   

będą, ale na razie zaległa robota z 2 tygodni , zresztą przebrać toto trzeba, akurat praca na zimowe wieczory
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-09-15, 20:03   

No, ja też się nie mogę doczekać szczegółowego przedstawienia tematu, bo niecodziennie ma sie styczność z tymi terenami... a trasy zacne zaliczyliście.
Bardzo mi się spodobalo ostatnie zdjęcie.

ps wyjścia z vodcą nie było? pisałeś coś o Martinovce...
Profil Facebook
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2013-09-15, 20:45   

Wzięcie vodcy wcale nie jest proste. Oni praktycznie chodzą tylko na Gerlach. Trzeba by samemu płacić całą stawkę, bo nie ma się do kogo dołączyć. Jeżeli pójdę sam i zapłacę 250 Euro to proszę bardzo. Zresztą zapadliśmy z żoną, o czym wspomniałem, na jelitówkę, a ciężko się chodzi, jak się w głowie kręci i rzyga, więc 2 dni wypadły.
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-09-15, 21:13   

z kolei w lepsze miejsca nie weźmie więcej niż 2, 3 osoby i kolo się zamyka
Profil Facebook
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-09-16, 06:29   

Faktycznie trasy bardzo ciekawe i niepopularne. Ludzi tam nie widać ;)
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
jck 


Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 46
Wysłany: 2013-09-17, 07:19   

Faktycznie ciekawe.
Ja też poczekam na resztę na guglach, będzie pełen przekrój.
Jak pisałem, Żabi Wyżni i Ostra to faktycznie rejony, w których mało kto się zjawia, zatem z chęcią pooglądam takie widoki. Wszak pewnie tam nie zawitam.
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-18, 19:50   

Fajna sprawa i naprawdę ciekawe zdjęcia, w dodatku dla mnie z miejsc nieznanych więc miło się oglądało, chociaż co ciekawe, najbardziej mi się podoba zdjęcie z mgiełkami z okolic Morskiego Oka. ;) Udany urlop. :-o
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2013-09-19, 07:41   

Ciekawe opowieści, ciekawe miejsca.

JCK jak już jednak ;) zawitasz na Ostrą to patrz pod nogi w Ważeckiej. Od groma norek świstaków. Ekolodzy powinni coś z tym zrobić !!!
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2013-09-20, 08:30   

świstaki, czy kozy nie są specjalnie płochliwe, o ile cicho i spokojnie idzie jedna lub dwie osoby, nie sprawiają w każdym razie wrażenia zestresowanych, a moje doświadczenie jest na tyle duże, a wzrok jeszcze na tyle dobry, by po ich norach nie deptać. Zresztą jakie musiał bym mieć kopyto, by tę norę metr pod skałami uszkodzić. Poza tym to nie maj i czerwiec, gdy karmią młode, a wrzesień, gdy tłustemu świstakowi nawet nie chce się ruszyć dupska, gdy nieopodal przechodzę. Sądzę, że leśnicy pracujący ciężkim sprzętem i zatruwający góry smrodem spalin, właściciele dacz letniskowych na terenie Parku oraz wyciągi narciarskie dużo skuteczniej sobie ze świstakami radzą niz ja.
Nie byłem i nie zamierzam póki co wchodzić na tereny rezerwatów TPN. Choć nie do końca, ale widzę troskę władz Parku o zachowanie dziedzictwa Tatr. TPN udostępnił gęstą sieć szlaków, a tereny chronione są nieliczne, co przy coraz bardziej zwartej zabudowie przedtatrza wydaje się absolutną i niekwestionowalną koniecznością.
Inna sytuacja panuje na Słowacji. Straznicy TANAP-u za opłatą oprowadzają turystów po rezerwatach, leśnicy prowadzą planową gospodarkę leśną (również na terenach ściśle chronionych), plan tzw. Zrównoważonego Rozwoju Tatr wyłącza w praktyce całe obszary Tatr spod ochrony, a ilość miejsc oficjalnie udostępnionych jest celowo zaniżana, by mogło zarobić lobby przewodnickie. Więc sobie chodzę
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
jck 


Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 46
Wysłany: 2013-09-20, 17:19   

Dobromił napisał/a:
JCK jak już jednak zawitasz na Ostrą to patrz pod nogi w Ważeckiej. Od groma norek świstaków. Ekolodzy powinni coś z tym zrobić !!!

Czysto teoretycznie zatem takową informację sobie zapamiętam. Jakby mnie jakiś znajomy pytał, albo coś... ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group