Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Kaszëbë

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-08-28, 07:52   

buba napisał/a:
Nie napotkałes moze w Łapalicach sciennego malunku przedstawiajacego Buke? Ponoc gdzies jest (lub byl) bo widzialam w jakiejs relacji a niestety nie znalezlismy...

Nie napotkałem Buki, ani na ścianie ani w rzeczywistości ;)

Adrian napisał/a:
Oprócz zamku, to wygląda na fajną sielankową trasę między polami i jeziorami :)

Tak, poza tym "warunki drogowe" były na tej wycieczce najlepsze i najprzyjemniejsze - przypadkiem zostawiliśmy to sobie na koniec.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-08-28, 09:15   

cz. VIII - GDAŃSK



Wycieczkę po gdańskim Starym Mieście rozpoczynamy przy Bramie Wyżynnej. Tuż za nią stoi Wieża Więzienna i Katownia - pełniące kiedyś funkcje zgodnie ze swoją nazwą. Te Bramy stoją na granicy między starą a nowoczesną zabudową Gdańska.



Następnie przez Złotą Bramę wkraczamy na Starówkę. Ulica Długa jej przedłużenie - Długi Targ, to jeden wielki deptak z wieloma restauracjami, kawiarniami sklepami z pamiątkami dla turystów. Kamienice przy tych ulicach zamieszkiwali kiedyś najbogatsi i najbardziej wpływowi mieszczanie. Podobno spacerują tędy tłumy turystów, ale my najwyraźniej mamy szczęście, bo w lipcowe przedpołudnie nie ma ich dużo, może dlatego że jest to dopiero początek sezonu wakacyjnego, a Bałtyk jeszcze jest zimny.

Dodatkowo pogodę mamy idealną na zwiedzanie miasta, jest ciepło, ale słońce słabo się przebija przez chmury, wieje ożywczy wiatr.








Złota Brama


ul. Tkacka





Pomiędzy ul. Długą a Długim Targiem wznosi się renesansowo-gotycki budynek ratusza, budowanego od XIV do XVI wieku. Zwieńczy go wysoka wieża. Całkowita wysokość budynku to 83 metry. W ratuszu urządzone jest muzeum, a wieża udostępniana jest do zwiedzania, z wysokości 50 metrów można podziwiać panoramę miasta.


wieża ratuszowa


Długi Targ


ul. Długa


Bazylika Mariacka


Długi Targ - zbliżenie


w stronę Motławy


ul. Długa - zbliżenie


Długi Targ i Zielona Bram - zbliżenie

Pad ratuszem chyba najbardziej obfotografowane miejsce w Gdańsku - fontanna Posejdona. Ciężko utrafić na moment, kiedy nikt sobie nie robi przy niej zdjęcia.




ratusz


zegar na ratuszu

Na Długim Targu podobnie jak na Długiej. Po obu stronach wąskie kamieniczki ze stromymi, dwuspadowymi dachami, ale co odróżnieniu od położonych przy ul. Długiej to fakt, że na Długim Targu wszystkie mają wejście po kilku schodkach.








Długi Targ

Długi Targ kończy się Zieloną Bramą. Za nią mamy nabrzeża Starej Motławy, gdzie architektura stanowi mieszkankę zabytków i nowoczesności, oprócz starych kamienic można zobaczyć liczne nowowybudowane budynki, ponadto w kilku miejscach trwają różne budowy. Nowe budynki mają przeważnie kształt elewacje nawiązujące do gdańskiego standardu: wąskie elewacje, dwuspadowe dachy, choć część z nich wyłamuje się z tego schematu. Przechodzimy na Wyspę Spichrzów. Po prawej stronie widzimy stary budynek spichrza, dziwnym trafem nieodniowiony, bo na wyspie deweloperka kwitnie, że ho ho.


Oddział ZUS w Gdańsku




na Moście Krowim na Motławie


Hotel Gdańsk - tradycja i nowoczesność


ul. Szafrania - Marina Gdańsk


Żuraw


Kanał Na Stępce

Następny etap wycieczki to Wyspa Ołowianka. Przy jej nabrzeżu cumuje statek - muzeum Sołdek, to pierwszy polski statek zbudowany po II wojnie światowej, jacht Mariusz Zaruski, ma tu siedzibę Centralne Muzeum Morskie, Polska Filharmonia Bałtycka, stoi też koło widokowe. Całość jest interesującą mieszanką starego z nowym. Obok Ołowianki przepływają Motławą liczne statki wycieczkowe, większe i mniejsze. Wyspę łączy z lądem most zwodzony, który w sezonie turystycznym jest naprzemiennie pół godziny opuszczony, pół godziny podniesiony.






Brama Straganiarska i kościół św. Jana

Wracamy na Starówkę drugim brzegiem Motławy zwanym Długim Pobrzeżem.


koło widokowe


ul. Wartka


Polska Filharmonia Bałtycka


Sołdek


jacht "Mariusz Zaruski"



Muzeum w Żurawiu jest nieczynne - trwają tam prace remontowe.



Przechodzimy przez Bramę Mariacką i wchodzimy na ulicę Mariacką, która według mnie powinna nosić nazwę „Bursztynowa", bo znaleźć można na niej mnóstwo sklepów z biżuterią, wśród której króluje bursztyn.





Przed nami Bazylika Mariacka (pełna nazwa Bazylika Kontrkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). To największa w Europie świątynia zbudowana z cegły. Była ona budowana etapami w latach 1343-1502. Jej długość to 102 metry, a wysokość 66 metrów. Jest udostępniona do zwiedzania między nabożeństwami, można w ramach zwiedzania wejść na kościelną wieżę, widoki będą podobne jak ze znajdującej się nieopodal wieży ratusza.

W bazylice znajduje się kilka miejsc pamięci, między innymi poświęcone ofiarom II wojny światowe, jest też osobna kaplica poświęcona pamięci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska w latach 1998-2019, zaangażowanego w sprawy tolerancji, różnorodności kulturowej oraz demokracji, zmarłego w wyniku ran zadanych przez fanatyka w 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, znajduje się też tu wystawa fotograficzna o uchodźcach z Ukrainy.











Spod Bazyliki kierujemy się ul. Piwną pod budynek Zbrojowni, a następnie opuszczamy Stare Miasto.









ul. Piwna


Zbrojownia

Ostatnim etapem naszego jednodniowego zwiedzania Gdańska jest zwiedzenie muzeum w Europejskim Centrum Solidarności poświęconego powstaniu związku zawodowego Solidarność, jego historii znaczeniu w dziejach polski współczesnej. Muzeum znajduje się w budynku ECS nieopodal Pomnika Poległych Stoczniowców upamiętniającego ofiary Grudnia 1970, a na teren obiektu przechodzi się koło bramy Stoczni Gdańskiej udekorowanej tak samo, jak podczas strajków Sierpnia 1981.





I takie to były wakacje

_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9270
Wysłany: 2022-08-28, 10:07   

Gdańsk jest fajny, w sumie to pierwsze miasto które świadomie i bez przymusu "zwiedziłem" ;)

Fajny pochmurny klimat, zazdroszczę większego luzu.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-08-28, 10:20   

Adrian napisał/a:
Gdańsk jest fajny, w sumie to pierwsze miasto które świadomie i bez przymusu "zwiedziłem" ;)

Mi też się podobało. To teraz czekamy na relację Sprocketa z Gdańska.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9270
Wysłany: 2022-08-28, 10:40   

Sebastian napisał/a:
Adrian napisał/a:
Gdańsk jest fajny, w sumie to pierwsze miasto które świadomie i bez przymusu "zwiedziłem" ;)

Mi też się podobało. To teraz czekamy na relację Sprocketa z Gdańska.


Każda z innego okresu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-08-31, 07:33   

O to będą trzy relację z jednego miasta ;)
Dużo zdjęć składanych ;)
Jako krakowiak, jak porównasz starówki tych miast? Tak z ciekawości, rynek z Sukiennicami do ul. Długiej i Długiego Targu?
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-08-31, 09:49   

laynn napisał/a:
Dużo zdjęć składanych ;)
Jako krakowiak, jak porównasz starówki tych miast? Tak z ciekawości, rynek z Sukiennicami do ul. Długiej i Długiego Targu?

Dużo składek to dobrze czy źle?
Jeśli miałbym porównać starówki Gdańska i Krakowa, to wielkościowo są podobne, w Krakowie jest więcej kościołów, za to kamieniczki na ul. Długiej i Długim Targu deklasują te z Krakowa. Mnie się bardzo spodobało dodatkowo nabrzeże Motławy. Z kolei plusem Krakowa jest Wawel. Całościowo jednak wygrywa Gdańsk.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-08-31, 12:41   

Sebastian napisał/a:
ul. Długiej i Długim Targu deklasują te z Krakowa


Zwłaszcza wiekiem.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-08-31, 15:31   

Sebastian napisał/a:
Dużo składek to dobrze czy źle?

To takie spostrzeżenie, bez żadnych podtekstów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group