Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Karkonoski tydzień

Autor Wiadomość
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10853
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2017-07-12, 13:57   Karkonoski tydzień

Spindlerowy Młyn. Czeskie klimaty, niemiecki język i sklep dla Polaków :-)



Cieszyłem się na ten wyjazd, bo w Karkonoszach po czeskiej stronie wcześniej nie byłem nigdy. Po Polskiej zaś tylko zimą. Tak więc trafiła się okazja nadrobić ta zaległość i liznąć trochę tych pięknych gór.
Planów szczegółowych nie mieliśmy, bo po pierwsze prognozy były dość kiepskie, więc po co się nastawiać, a potem smucić z braku realizacji, a po drugie z dzieciakami różnie to bywa. Ale mapy wcześniej przejrzałem, tak by się zorientować co ewentualnie można "łyknać", ogólne cele, kierunki, gdzie można sobie ułatwić życie kolejką (dobra szkoła Dobromiła:)).
Zasada jak zawsze podczas wyjazdów dłuższych z rodzinką-z rana wycieczka, a po południu inne zajęcia terenowe-czyt. zjeżdżalnie, place zabaw, stragany z pamiątkami :D

Ogólne spostrzeżenia po tygodniu są takie, iż Niemców więcej niż Czechów. Dosłownie jak za okupacji, wszędzie są, na każdym kroku, w każdym miejscu jednak...ich okupacja kończy się na pewnej wysokości n.p.m.. W miejscowościach full ale juz na szlaku spotkać Niemca zdecydowanie trudniej. Dominują Czesi, bardzo wielu Polaków, a germanów jak na lekarstwo.
Druga rzecz to psy. Czesi z tymi psami to wszędzie łażą, jeszcze nie widziałem tylu turystów z psami na szlaku co w Karkonoszach, a przecież bywam i czeskich Jesenikach, Opawskich, Stołowych. Psy mi nie przeszkadzają-żeby było jasne, jednak spotkałem się przy schroniskach z kilkoma spięciami między pieskami co wcale nie jest sympatyczne, gdy się z dzieciakami siedzi, a obok właściciele odciągają od siebie warczące psy.
Trzecia to zagospodarowanie-Karkonosze po ich stronie są okrutnie zabudowane. Wyciągów mniejszych i większych od groma, hoteli, pensjonatów setki, asfalt pnie sie do samej góry.
A czwarta-nigdy nie polubie koffoli :--/

Wycieczki.
Tych udało nam się zrobić sześć, z 4 jestem zadowolony, z jednej średnio (ale ok, lało), natomiast ostatnia to niedosyt jednak zważywszy na pogodę i tak dobrze że cokolwiek wyszło.

03.07.2017
Na pierwszy rzut poszła trasa z Przełęczy Karkonoskiej przez Śląskie Kamienie, Martinovą boutę, Medvedi Boude do Szpindlerowego Młynu. Chyba była najładniejsza ze względu na fajną pogodę i dość dobra widoczność. Na posiadówkę wybieramy nasze Odrodzenie, dobre frytki i znośna kawa (bo te co dają w czeskich boudach podobnie jak w schroniskach na Słowacji, jakby mi ktoś dolewkę zrobił i to letnią wodą :--/ )









































Zdjęcia wszystkie
https://goo.gl/photos/MGNE3dbaT3eKc5Qi8

04.07.2017
Z rana deszcz, ale z perspektywą poprawy pogody :-) co też się stało.
Korzystając z kolejki dostajemy się na Plań. Zaoszczędza to czasu, nudnego podejścia i niepotrzebnego zmęczenia. Sądziłem, że ta wycieczka będzie przeciętna, tak mi jakoś z mapy wynikało-że bardzie stonowana w krajobrazie. I rzeczywiście tak było, jednak zejście stokami Stoha było zaskakujace widokowo, bo nie spodziewałem się szlaku o takim charakterze, wg. mapy miało być lasem. Poza tym mieliśmy okazję przekonać się nie raz, że z tymi boudami to różnie bywa, czasem są otwarte, czasem nie, a bywa że np. w pt-nd. Mimo wszystko nasza wersja PTTKowskich schronisk i jakiegoś stałego standardu otwarcia jest lepsza. Wiele można zarzucić ale jak na mapie jest ikonka schroniska to wiadomo, że na te 95 % będzie czynne (no, może poza Klekocinami :D ) -z boudami bywa różnie. Ale z drugiej strony to zupełnie inny model, więc trudno się czepiać, że prywaciarz prowadzi jak mu się chce.
Trasa: Plań - Bouda na Plani - Klinowe boudy - Stoh - Szpindlerowy Młyn.




















































Całość: https://goo.gl/photos/z8DybbyRGxm1QrbBA

05.07.2017

Jest nie ciekawie, pochmurno, mgliście i prawie pewne, że będzie deszcz. Pomysł więc luźny, szybki i bezpieczny - Doliną Białej Łaby. Bo tam w korycie liczne wodospady, progi, uskoki i pewnie będzie ładnie nawet w mroczny dzień. Dolina musi być przy ładnej pogodzie mocno oblegana, nawet plac zabaw jest po drodze, więc zakładam że spore tłumu się tam przewalają. Myśmy akurat trafili na umiarkowaną ilość turystów.
Sama rzeka, czy raczej jeszcze potok, bardzo ładna, woda przewala się po skalistym dnie, wodospady niewielki (był jednak też 14 metrowy) ale urokliwe.





















I całość: https://goo.gl/photos/mDRri2xPMTxXh9iB8

06.07.2017
Do źródeł Łaby. Wycieczka bardzo fajna, z użyciem kolejki na Medvedin :-) z której cieszę się ogromnie, bo zawsze chciałem zobaczyć to kanciate schronisko (Labską boudę). Nie wiem czemu ale zawsze jak chodziło o czeskie Karkonosze to z nim właśnie mi się kojarzyły.
Krajobrazy są piekne, urozmaicone i rozległe, czego niestety do końca nie widać na zdjęciach, bo pogoda choć dużo lepsza niż dzień wcześniej to jednak dość miałka. Ludzi momentami tłumy, szczególnie przy Labskiej boudzie i źródłach Łaby. Ale dało się przejść :) , na tym szlaku było najwięcej psiaków i spięć między nimi. Przypuszczam, że gdyby nie spory plac zabaw, bajery dla dzieci i knajpa przy górnej stacji na Medvedinie to luda było by więcej, a tak to spora część po wyjeździe zostawała już na miejscu :-) Ciekawostką są schrony bojowe tak wysoko położone, ładnie się prezentują.
Trasa: Medvedin - Varbatova bouda - Labska Bouda - źródło Łaby - pętelka do Varbatovej boudy i na Medvedin.











































Całość: https://goo.gl/photos/RPMj9kXhrQeX2wT6A

07.07.2017
A to był dzień bardzo lekki, bo w planie było w końcu połazić po Szpindlerovym M., jakiś basen i inne tego typu rzeczy. Z czego najbardziej kręciły mnie zjazdy po "rynnie". Zajebista rzecz :)
Trasa: Przełecz Karkonoska - Słonecznik - i z powrotem.
Z rana znów smętnie ale powoli zaczynało się wypogadzać. Słonecznik jest bardzo ładną skałą, szczególnie na tle błękitnego nieba fajnie się prezentuje. Z 15 minut poniżej są jeszcze Pielgrzymy do których na szybko podskoczyłem, gdy rodzinka leniuchowała w słońcu pod Słonecznikiem.































Wszystkie: https://goo.gl/photos/z3u6f2pW6E2dmjJG9

08.07.2017
Śnieżka.
Czułem po kościach, że trza było wcześniej się zebrać, a nie odkładać na koniec. Do 10-11 lało więc w zasadzie dłuższa wycieczka była stracona, bo zanim się dojedzie gdzieś do Pecu, zajdzie w góre to zbyt późno ale... w końcu padać przestało, na niebie coś się zaczęło zmieniać, więc awaryjnie można by na Śnieżką wyjechać i do Pecu zejść przez Lucni boude. A jak się nie poprawi pogoda to zostaną lody w Pecu :D
Tym czasem gdy dojechaliśmy to w Pecu pogoda piękna-zwodnicze to, bo kamerki ze Śnieżki pokazują mgłe i przewalające się na szczycie kłęby. Ale w końcu dochodzimy do wniosku, że choćby wyjechać by być, skoro jesteśmy taki kawał od domu, a na górze się zobaczy.
A o tym że na górze jest nie za bardzo świadczy to, że nie sprzedają ludziom biletów tam/powrót, bo w kazdej chwili kolejka może zostać zatrzymana, a górna cześć kolejki jeszcze przed chwilą w ogóle nie kursowała z powodu silnego wiatru.
W końcu wyjechaliśmy (wagonikiem bujało porządnie :-) ). Na górze ludzi full, wiatr, kłębiące się chmury i chwilowe odsłonięcia na otaczający Świat. Były nawet krótkie momenty że przebiło się słońce, akurat żeby zrobić na pamiątkę parę zdjęć. I cóż, posiedzieliśmy, kilka zdjęć udało się zrobić ale szans na przyjemne warunki do zejścia nie było (choć rozważaliśmy czy może by jednak nie spróbować tym najkrótszym, żeby się po prostu przejść). W końcu jednak bierzemy bilety na dół póki kolejka jeździ i lądujemy w słonecznym Pecu.
Trochę mi szkoda-nie samego zejścia, bo szlaki bezpośrednie na dół aż takiej radochy nie dają, ale tego że nie udało sie nam przejść dłuższą trasą przez Lucni boudę. Sam bym poszedł ale dzieciaków nie będę ciągał w taką kaszanę tylko po to żeby zaliczyć trasę.

















Foty: https://goo.gl/photos/VYWcZK1voCKZWv9fA)

I to wszystko. Wyjazd minał bardzo przyjemnie, wycieczki nie męczące (z resztą ja już takich nie robię, chyba że sam idę :D ) a dały sporo radochy, no i w końcu zobaczyłem Karkonosze latem :-)

Upierdzieliłem sie, żeby te zdjęcia powstawiać, więc jak się nie będą wyświetlać :zly to obejrzycie na googlach gdzie podałem linki. Ewentualnie u mnie na stronie, powoli je dodaję.
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2017-07-12, 14:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2017-07-12, 14:14   Re: Karkonoski tydzień

Piotrek napisał/a:

Ogólne spostrzeżenia po tygodniu są takie, iż Niemców więcej niż Czechów. Dosłownie jak za okupacji, wszędzie są, na każdym kroku, w każdym miejscu jednak...ich okupacja kończy się na pewnej wysokości n.p.m.. W miejscowościach full ale juz na szlaku spotkać Niemca zdecydowanie trudniej.

Forpoczta obozów Bund der Vertriebenen.
Podobno coraz więcej Niemców szuka azylu w Czechach i na Węgrzech.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2017-07-12, 14:50   

Czesi są ogromnymi psiarzami - w polskich górach jest może 10% tego co u nich :) . Chodzą z nimi wszędzie, pies w knajpie siedzący przy misce z piwem nie jest wcale czymś rzadkim :D Co ciekawe, spięć między psami widziałem w sumie może kilka, zazwyczaj jest tak, że kilka(naście) psów siedzi obok siebie i jest spokojnie. No i na szczęście większość jest na smyczy.

Resztę doczytam sobie potem ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2017-07-13, 00:02   

Jeden dzień kiepskiej pogody na cały tydzień to bardzo dobry wynik. Tak przynajmniej wynika z opisu i ze zdjęć. Mieliście szczęście co do aury.

Szlak czerwony grzbietem Karkonoszy uwielbiam ze względu na widoki jakie oferuje. Jednak teraz po Twojej relacji uświadomiłem sobie, że byłem tam tylko w warunkach zimowych i to kilkanaście razy :D
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-07-13, 00:18   

Miesiąc temu na odcinku Słonecznik-Śnieżka to Niemców było co najmniej 3/5.
Piotrek, Śnieżki nie zdobyliście? Ja w Twoim wieku ... też korzystałem z kolejki na Kopę (wjeżdżałem 5-6 razy, ale od Kopy to jeszcze kupa drogi).
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10853
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2017-07-13, 09:52   

Wyjazd na Śnieżkę w bujającym na wietrze wagoniku to była całkiem niezła zabawa :-)
Robert napisał/a:
Mieliście szczęście co do aury.

A to prawda, pogoda wyszła lepsza niż zapowiadano. Co prawda idealnie gdyby cały czas była taka jak przy pierwszej wycieczce (chodzi o ładne chmurki i niebo) ale nie mam co narzekać. Udało się pochodzi po górach, sporo zobaczyć, a zarazem nie zajechać dzieci 30-stkami codziennie :-)
Pudelek napisał/a:
Czesi są ogromnymi psiarzami

Te przypadki co widziałem na tle ogólnej ilości psów które tam łaziły po szlakach to drobiazg, tyle że rzuciły mi się w oczy.
Córa ma świnkę morską i były naciski by ją na urlop zabrać ale w efekcie trafiła do hotelu dla zwierząt u weterynarza :D

telefon110 napisał/a:
Podobno coraz więcej Niemców szuka azylu w Czechach i na Węgrzech

W sumie... mając emeryturę niemiecką przeprowadzić się do Czech, Węgier czy Polski, gdzie dużo taniej to całkiem sensowne rozwiązanie :-)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2017-07-13, 10:09   

Piotrek napisał/a:
gdzie można sobie ułatwić życie kolejką


Mają na Kościelca zrobić.

P.s. Bardzo ładne kamienie wolnostojące, fajne wodospady, budynki użyteczności wojennej, widoki, itd.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-07-13, 23:10   

Ja zaś po tegorocznych Mazurach urlopowych coraz bardziej się utwierdzam, że urlop to nie w górach (no dobra i tak w Glince będę część go siedział), ale poznać fajne miejsca.
No i co ciekawe, jak Karkonosze, to dla mnie Polska. Jakoś by mi do głowy nie wpadło jechać na cały tydzień za granicę.
A min po wyjeździe w Izery, to Karkonosze mi chodzą po głowie...
No jeden dzień niepogody i narzeka, ech...
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2017-07-14, 08:03   

No. Fajny, bardzo pozytywny wyjazd. Te bunkry to zajebista są. I pogoda też w sumie Ci się trafiła bo wierz mi, ze w innych rejonach trzeba było sporo modyfikować trasy i plany. Na pewno wzorem Laynna wpisze sobie te gory jako plan na jakiś kilkudniowy wyjazd kiedyś tam...
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10853
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2017-07-14, 14:35   

laynn napisał/a:
Ja zaś po tegorocznych Mazurach...

Ja to wprowadziłem w życie już w zeszłym roku (Mazury i morze), żeby w końcu zmienić w klimat. I w tym tak samo, bo za 3 tyg jadę na to Roztocze na urlop.
A Karkonosze wpadły dodatkowo :-) . Czechy dlatego, że dają więcej możliwości właśnie z dziećmi, dogadać sie można bez większego problemu, ceny w sklepach jak u nas, dojazd ode mnie tak samo długi jak np. do Karpacza...więc czemu nie :-)

sokół napisał/a:
I pogoda też w sumie Ci się trafiła bo wierz mi...

Ależ nie, nie narzekam :) . Pewnie, że lepiej by było cały czas mieć pogodne niebo i ładne chmurki ale i tak wyszło dobrze. Prognozy naprawdę były mizerne :rol
I myślę, że za kilka lat znów pojadę, może wtedy na naszą stronę
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2017-07-15, 14:44   

A weź no cos napisz o cenach. Jak to wygląda w porównaniu z nami? Kwatera jedzenie czeskie wody mineralne o zlotym zabarwieniu...
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10853
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2017-07-15, 22:06   

Nocleg miałem przez biuro załatwiany-2500 zł za 8 dni dla 4 osób z pełnym wyżywieniem, dostępem do basenu jak się okazało, zniżkami na bajery typu zjeżdżalnia (rynna) itp.
A jakie ceny są w prywatnych kwaterach to nie wiem, z tym że Szpindlerowy wygląda jakby tam typowych kwater po domach/agroturystyki nie było zbyt wiele, bo wszędzie pensjonaty, hotele. To taka mieścinka dla narciarzy (tras i wyciągów od cholery) z tym, że bardzo ładna. Ale w okolicznych wioskach pewnie są bez problemu.
Towar w sklepach (bułki, owoce, woda, piwo itp ) wychodzi dosłownie jak u nas, plus/minus parę groszy, podobnie lody, gofry. Piwo w knajpie 5-7 zł, pizza 10-20 zł. Generalnie jest tak jakby pojechać do Szczawnicy czy Zakopanego. Z tą różnicą, że jest dużo ogólnodostępnych placów zabaw dla dzieci, różnych gier edukacyjnych (przyrodniczych), a u nas pewnie wszystko byłoby na monety albo Józek Gąsienica-Pierdzina-Bułecka siedząc na taborecie kasował za wstęp :D
Gorzej z kolejkami, te są droższe niż u nas-np. wyjazd Medvedin dla 4 osób wychodzi 140 zł, Śnieżka taniej bo 80 zł.

Dotychczas jak na urlopach bywaliśmy w Czechach to na zasadzie, że nocleg w Polsce przy granicy (np. Jarnołtówek, Karłów) a do Czech wypady autem. Ale teraz myślę, że to bez różnicy, cenowo wychodzi tak samo jak by na miejscu w Czechach być, a nie traci się czasu i pieniędzy na dojazdy. Nawet mając droższy nocleg, tak jak w Szpindlerowym, to już nie idzie kasa na benzyne i parkingi, bo wszystko można zrobić z buta od razu. Myśmy mogli wszystkie wycieczki iść pieszo prosto z drzwi :-) , nawet na Śniezkę, tyle że się nam nie chciało to się skróciło wycieczkę wyjeżdżając kolejką.
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2649
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2017-07-16, 18:24   

Tydzień w Karkonoszach to świetna sprawa i popatrz mnie się jeszcze tak nie udało. Chyba za blisko mam. :-)
Widzę parę miejsc, w których nie byłem i trzeba będzie to kiedyś nadrobić.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10853
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2017-07-17, 18:47   

No właśnie masz na tyle blisko, że powinieneś Karkonosze złoić od każdej strony :-)
Ja to bym jeszcze jesienią chciał tam wpaść-świerkowe lasy będą zielone ale już te otwarte przestrzenie z trawami, które na jesień pożółkną, zbrązowieją, to na tle szarych gołoborzy i zielonej kosodrzewiny mogą wyglądać bajecznie :-)
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2017-07-18, 12:46   

Pomimo zmiennej pogody sympatycznie spędzony tydzień. Karkonosze piękne są.
Ciekawa jestem czy na Śnieżce to zawsze tak wieje. Jak szłam dwa lata temu w bezchmurny, upalny dzień, to łeb mi chciało urwać. Na Twoich fotkach widać,że też wiatr dawał popalić.
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang