Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Kamieniołomy w okolicach Żulovej.

Autor Wiadomość
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2648
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2015-06-28, 18:52   Kamieniołomy w okolicach Żulovej.

27.06.2015r. Kamieniołomy w Okolicach Żulovej.

Wybraliśmy się w okolice miejscowości Žulová. Žula to po czesku granit. Wydobywano go w wielu kamieniołomach i kilka z nich chcieliśmy zobaczyć.
Wycieczkę zaczęliśmy jednak w miejscowości Uhelná. Oglądamy tu dawną odkrywkową kopalnię węgla brunatnego Pelnář. Pokłady o miąższości 3-10m zalegały płytko (3m) pod powierznią gruntu. Wydobycie trwało od 1859r. W 1957r. w trakcie prac naruszono nieprzepuszczalną warstwę ilastego podłoża i do kopalni wdarły się wody gruntowe. Obecnie dawna kopalnia służy jako kąpielisko.





Obchodząc zbiornik widzimy stożek Kaní hory na tle Jesioników. A na pierwszym planie rzepak.



Najpierw jednak wchodzimy na Lánský vrch. Wielokrotnie obok przejeżdżaliśmy, ale nigdy nie było czasu z bliska zobaczyć wielkiego stołu i krzeseł. Oczywiście geostrada kieruje nas na Lansky vrch nie z powodu krzeseł, ale dlatego że cyt: " Dzięki lądolodowi plejstoceńskiemu został tu wymodelowany wyraźny garb morfologiczny o okrągłym zarysie". Tia.
W każdym razie widokowo całkiem ciekawe miejsce.
W tle Kaní hora.



Boží hora z Borovým vrchem na tle Jesioników.



Rychlebské hory z dominującym Špičákem (957m).



Przenosimy się na stoki Kani hory, gdzie oglądamy dolny kamieniołom.



A następnie górny - zalany.



Od strony Kani hory tak wygląda Lánský vrch. W tle dominuje wspomniany Špičák.



A tu jeszcze Boží hora z Borovým vrchem. Prawie jak Sokoliki. :-)



Widzimy Dolní Skorošice z kościołem św. Marcina. a w oddali Keprnik z Serakiem.



U podnóża Kani hory leży nasz kolejny cel - pomnik przyrody Skalka pod Kani horou.




Następnie przenosimy się do Żulovej. Mamy zamiar podążać, w miarę możliwości, czerwonym szlakiem i oglądać wybrane przez nas miejsca.
Pierwsze z nich to kamieniołom Sorge.



Bardzo nam się podoba to miejsce, nie tylko z powodu przepięknej ściany skalnej, ale również otoczenia. Trawa wykoszona, ławeczki, wiata, porządek - komuś się chce, ktoś znajduje na to pieniądze. Szkoda, że w Polsce tak nie jest.





Nacieszywszy oczy lomem Sorge idziemy w kierunku kolejnego kamieniołomu. Niepozorny, zarośnięty drzewami, ale ścieżkę w jego kierunku wykoszono.



Trzeci z kolei kamieniołom jest trochę na uboczu. W drodze do niego mijamy potężny mur ułożony z granitowych bloków bez zaprawy.



Trzecie wyrobisko jest również ciekawe. Szkoda tylko, że zeszpecono je hałdą odpadów wapiennych.



Kolejny z kamieniołomów, Rampa, leży już w obrębie wsi Černá Voda.




Titanic na Rampie.:-)



W pobliżu Rampy znajduje się zalesione wzgórze, na którego szczycie stoi pomnik przyrody - skałka Píšťala.




Na stokach tego wzniesienia również wydobywano granit. Odnajdujemy stare wyrobiska i zrujnowane budynki.



Potem wracamy na szlak i udajemy się na wzniesienie Hradisko z ruinami zamku Kaltenštejn z XIIIw.





Tu zaczyna padać i musimy kończyć wycieczkę. W strugach deszczu wracamy bez szlaku do Żulovej, po drodze zahaczając jednak o kamieniołom Vycpálek. Zdjęć nie zrobiłem, ale tu można zobaczyć jak wygląda ten kamieniołom.
http://www.turistika.cz/mista/vapenna-lom-vycpalek
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6098
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-06-28, 19:11   

Oooo super! widze ze wszystkie one dobrze rokuja kapielowo! :D Moze sie uda tam wybrac jeszcze tego lata, ktore ponoc ma byc upalne!
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-06-28, 20:42, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-06-28, 20:03   

Interesujące miejsca.
P
Jeżeli dobrze rozumiem, to do poszczególnych miejsc podjeżdżaliście, tak? Czy może jakiś szlak tam prowadzi?
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2648
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2015-06-28, 20:37   

Jadąc z domu zatrzymaliśmy się w Uhelnej, przy kąpielisku. Potem podjechaliśmy pod Lansky vrch i Kani horę. Potem dojechaliśmy do Żulovej i szliśmy czerwonym szlakiem i bezszlakowo posługując się mobilną wersją mapy.cz.
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6098
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-06-28, 20:42   

włodarz napisał/a:

Pierwsze z nich to kamieniołom Sorge.


Nie moge go znalezc na mapie- czy on jest przy czerwonym szlaku z Zulovej do Cernej Vody, ale tak bardzo blisko Zulovej, jeszcze jakby w granicach miasta (u mnie na mapie sa znaczone jakies dwa minikamieniolomiki w rejonien dzielnicy Starost) Czy dalej w strone Cernej Vody, po przecieciu sie szlaku z droga z Andelske Domky?

włodarz napisał/a:

Przenosimy się na stoki Kani hory, gdzie oglądamy dolny kamieniołom.


Jak sie ma ten zalany gorny kamieniolom do dolnego i skalki? daleko?

Trzy fajne zalane kamieniolomy wypatrzylam tez na poludnie od Vidnavy- wyrobiska kaolinu, chyba nieczynne
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2648
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2015-06-29, 09:18   

http://mapy.cz/s/jaLG

2 to Sorge, 3 - mały kamieniołom obok, 4 - kamieniołom z hałdą odpadów, 5 - Rampa, 6 - Pistala, 7 - ruiny zamku, 8 - lom Vycpalek

http://mapy.cz/s/jaN1

Tak mniej więcej szliśmy na górny lom Kani hory i skałkę. Tam i z powrotem to ok. 2,5 km a więc odległości między punktami są rzędu kilkuset metrów.

W rejon Vidnavy też się wybieramy, kiedyś tam. Do Żulovej jeszcze wrócimy, bo mamy jeszcze co nieco do zobaczenia.
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2648
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2015-06-29, 17:36   

A tu jeszcze wiata przy kamieniołomie Sorge.
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2015-06-29, 17:43   

włodarz napisał/a:
Odnajdujemy stare wyrobiska i zrujnowane budynki.

Co tam się znajdowało ?

Twoje ,,galeria" przypomina mi nieco ...Pojezierze Wałeckie - ot, takie wspomnienia, kiedy byłem młody. Plus...Beskid Śląsko-Morawski poprzez wyniosły...Spicak.

Trwaj nadal włodarzu w turystyce górsko-dolinnej i nie tylko bo przyjemnie się ,,Ciebie" czyta i ogląda.

P.S. Która to tegoroczna wycieczka ?
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2648
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2015-06-29, 18:28   

Tępy dyszel napisał/a:
włodarz napisał/a:
Odnajdujemy stare wyrobiska i zrujnowane budynki.

Co tam się znajdowało ?


"A tego to ja Panu nie powiem."
Tępy dyszel napisał/a:
Trwaj nadal włodarzu w turystyce górsko-dolinnej

To wszystko Sudety a ja chcę je dobrze poznać, więc trwał będę. :-)

Tępy dyszel napisał/a:
Która to tegoroczna wycieczka ?

Dwudziesta siódma.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6098
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-06-29, 21:51   

Dzieki za dokladna mapke!!!! :)
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group