Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Jeseníky ponad chmurami: Šerák i Keprnik

Autor Wiadomość
opawski1 


Wiek: 25
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1049
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2020-03-26, 12:42   Jeseníky ponad chmurami: Šerák i Keprnik

Jeseníky ponad chmurami: Šerák i Keprnik 8 lutego 2020 r.



Tegoroczna zima była chyba jedną z najgorszych jakich dotąd pamiętam. Przez cały czas duże wahania temperatur, bardzo silne wiatry, wysokie temperatury, deszcz sprawiły, że na nizinach zimy nie było wcale. Jednak w górach im wyżej tym było lepiej i w Jesenikach tą porą roku można było się nacieszyć. Gorzej jednak było trafić w ładną pogodę a moja definicja ładnej zimowej pogody to: mróz, dużo śniegu, słońce i dalekie widoki w połączeniu z inwersją i morzem chmur w dolinie dają niesamowite efekty widokowe! 😍 Właśnie taki warun mieliśmy wybierając na naszą wycieczkę klasyczne wejście na Šerák (1351 m) i Keprnik (1423 m) w Jesenikach.

Jedziemy do miejscowości Ramzova, bardzo popularnej o tej porze roku ze względu na liczne wyciągi narciarskie. Nie śpieszymy się jakoś z wyjazdem z domu, dlatego jesteśmy tam dopiero o godz. 11. W Ramzovej jest mroźno, termometr pokazuje -8 C (Prawie apogeum tej zimy! :P ), na niebie wisi trochę chmur. Ruszamy na szlak, mijamy bardzo gwarne okolice wyciągów narciarskich, przecinamy stok i jesteśmy w lesie. Cisza… przenosimy się w piękny świat zimy. Szlak czerwony jest przetarty, więc idzie się nim dobrze pośród drzew w bieli. Co jakiś czas spotykamy jakiegoś turystę, trafiają się także osoby z Polski, z Krapkowic z psami poszukiwawczymi dla policji. Psy chętnie pozują do zdjęć… zapomniałem jaka to rasa, kto podpowie? :P



















Im wspinamy się wyżej tym jest piękniej, chmury znikają. Teraz rządzi błękit nieba i biel śniegu, wędrujemy „tunelem” pośród drzew uginających się od białego puchu. Gdy las się przerzedza widzimy jak całe Czechy pokryte są morzem mgieł. Tam duszą się we mgle i smogu, my mamy piękną pogodę.





































Wychodzimy na grzbiet, tutaj jest już sporo turystów, głównie narciarzy. My wędrujemy na szczyt Šeráka pośród śnieżnych chochołów. Z okolic górnej stacji wyciągu roztacza się piękny widok w kierunku zachodnim w głąb Sudetów. Doliny pokryte są inwersyjnym morzem chmur, które „płynie”, ponad nimi niczym wyspy wystają sudeckie szczyty. A widać dziś bardzo daleko bo po Karkonosze ze Śnieżką (116km), pod którą wystaje Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Widać też bliski masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, G. Stołowe, G. Kamienne, G. Sowie i G. Złote.


Beskid Morawsko-Śląski (118 km) i Mała Fatra (176 km)


Beskid Morawsko-Śląski (118 km)


G. Opawskie: Biskupia Kopa i Pricny Vrch
















Karkonosze: Luční hora, Studniční hora i Śnieżka 116 km


Śnieżnik - 20 km


Śnieżnik - 20 km


Góry Złote i Góry Sowie








Karkonosze: Luční hora, Studniční hora i Śnieżka 116 km, pod nimi Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych - 70 km



Wiatr jednak utrudnia dłuższą obserwacje, dlatego schodzimy do schroniska – Chaty Jiřího na Šeráku. Początek tego obiektu datuje się na 1888 r. kiedy zbudowało je MSSGV, kilka lat później obiekt spłonął, szybko jednak je odbudowano, tym razem z kamienia i tak po rozbudowie funkcjonuje do dziś. Obecnie jest typowo czeskim schroniskiem, a więc w standardzie hotelowo-restauracyjnym nie mającym wiele wspólnego z klimatem polskim schronisk. Dziś jest tu gwarno, ciężko o miejsce przy stoliku. W końcu nam się udaje je znaleźć. Plusem tego obiektu są piękne widoki z sali jadalnej w dolinę i na Góry Opawskie oraz Jeseniki. Spędzamy tutaj dość dużo czasu, specjalnie żeby nie zamarznąć czekając na zachód słońca :P W końcu wychodzimy czerwonym szlakiem wspinamy się na Keprnik pośród ośnieżonych i oświetlonych ciepłymi barwami promieni słońca drzew.



































Wchodzimy na szczyt. Uderza w nas silny podmuch wiatru. Słońce chyli się ku zachodowi, wokół „płynące” czerwone od słońca morze chmur i wystające ponad nim szczyty. Silny wiatr wywiewa śnieg, tworząc mini burzę śnieżną. Jest pięknie! Kręcę się po szczycie bo ciężko ustać w miejscu w silnym wietrze. Zostaję tutaj do zachodu słońca, po drugiej stronie nad Górami Opawskimi wschodzi wielka tarcza księżyca.










Śnieżnik






Pradziad i Vysoka Hole




Karkonosze: Luční hora, Studniční hora i Śnieżka 117 km





















































Po zachodzie rozpoczynamy schodzenie tym samym czerwonym szlakiem do Ramzovej. Nawet gdy się ściemnia jest bardzo jasno. Pełnia księżyca odbija od śniegu.








Wycieczka dobiegła końca, warunki widokowe dopisały niesamowicie! Inwersja, morze chmur to moje ulubione zjawisko w górach, szkoda, że tak rzadko oglądane… Tej zimy miałem jeszcze w planie przy podobnych warunkach wejść na Pradziada i Śnieżnik, niestety się nie udało bo pogoda w lutym wariowała. W marcu wybuchła epidemia… Więc ciągle wędruje po Biskupiej Kopie, 😜

Jeden z moich filmików ze szczytu Keprnika: FILM
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2020-03-26, 13:51, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5768
Skąd: Kraków

Wysłany: 2020-03-26, 13:18   

Wycieczka klasa. Faktycznie, kończąca się zima nie dawała wielu szans na wycieczki. Szczególnie podobają mi się te popołudniowe zdjęcia Pradziada.
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-03-26, 14:09   

Extra wycieczka!
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9267
Wysłany: 2020-03-26, 16:18   

Foty super i zima jakaś taka ładna ;)
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2020-03-26, 19:56   

Piękna zima, piękne zdjęcia zachodu. Rzeczywiście takie żółte było światło, czy to Twoja "interpretacja"?
 
 
opawski1 


Wiek: 25
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1049
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2020-03-27, 08:39   

Oj tak tego dnia warunki były doskonałe, aż szkoda że dzień się tak szybko skończył ;) 14 marca w podobnych miałem być na Śnieżniku, ale wybuchła epidemia i odwołali wycieczkę :/

Wiolcia napisał/a:
Piękna zima, piękne zdjęcia zachodu. Rzeczywiście takie żółte było światło, czy to Twoja "interpretacja"?


Dzięki ;) było kolorowo, no ale troszkę poprawiłem kolorki przy obróbce.
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-03-27, 11:11   

Kolory ewidentnie "lekko" podrasowane, ale i tak ładne zdjęcia - wygląda na to, że w tej zimy najlepsze spotkało nas na Keprniku i Seraku :) Przejrzystość mieliście lepszą niż ja w grudniu, ale Tatr chyba jednak nie dojrzeliście?
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
opawski1 


Wiek: 25
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1049
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2020-03-27, 14:20   

Pudelek napisał/a:
Kolory ewidentnie "lekko" podrasowane, ale i tak ładne zdjęcia - wygląda na to, że w tej zimy najlepsze spotkało nas na Keprniku i Seraku :) Przejrzystość mieliście lepszą niż ja w grudniu, ale Tatr chyba jednak nie dojrzeliście?


Tak, tej zimy lepszych warunków zimowych już nie miałem ;)
2 stycznia na Biskupiej Kopie też były fajne zimowe warunki no i przede wszystkim Tatry Zachodnie jak żyleta.
Na Keprníku Tatr nie było widać (możliwe że rano były widoczne). Najdalej Ci było widać na wschód to Beskid Morawsko-Śląski i zarysy Małej Fatry, co jest na jednym zdjęciu w relacji.
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2020-03-27, 14:20, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime