Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

JURA - Ruiny zamku "Smoleń"

Autor Wiadomość
presto 


Wiek: 49
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 219
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2015-05-04, 15:16   JURA - Ruiny zamku "Smoleń"

Celem większości turystów odwiedzających Jurę są Ojcowski Park Narodowy, zamek „Ogrodzieniec” w Podzamczu, bliźniacze zamki Mirow i Bobolice, czy ruiny zamku w Olsztynie. Są jednak niemniej atrakcyjnie miejsca, które warto odwiedzić i liczyć na to, że nie będzie specjalnych tłumów tak skutecznie zniechęcających zwiedzanie. Do tej listy zaliczyć można ruiny zamku w Smoleniu, które odwiedzałem już kilkanaście razy, ale w ubiegłą sobotę
po raz pierwszy po remoncie obiektu (zwiedzanie obiektu jest bezpłatne) . Trzeba przyznać, że zmiany polegające na zabezpieczeniu murów zamku są zauważalne i znacznie poprawiły zwiedzanie. Przede wszystkim dzięki specjalnej drewnianej platformie, oraz schodom można dostać się na wieżę, z której roztacza się rozległa panorama na pobliskie wzgórza Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego.
Mimo majówki na zamku spotkaliśmy tylko kilkanaście osób, a w nieopodal położonym Podzamczu były oczywiście dzikie tłumy.
Sama miejscowość jest doskonałym punktem wypadowym. Przechodzi tędy słynny Szlak Orlich Gniazd, którym możemy się udać w kierunku zamku „Ogrodzieniec” (i kontynuować wycieczkę w kierunku Czestochowy), czy w drugą stronę do Bydlina i Rabsztyna. Są też i inne szlaki (m.in. Warowni Jurajskich), oraz szlak dydaktyczny prowadzący po Dolinie Wodącej. Polecam zwłaszcza tę ostatnią – w dolinie jest kilka efektywnych skałek: Skały Zegarowe i Biśnik z kilkoma ponad 100 metrowej długości jaskiniami.
Poniżej kilka fotek dokumentujących nasz, rodzinny wyjazd.
Podejście na zamek

Brama wejsciowa

Zamek górny



Widok z wieży

Dolina Wodąca i Skały Zegarowe

Widok na zachód w kierunku Góry Janowskiego (516m) z ruinami zamku „Ogrodzieniec”
_________________
pozdrawiam
presto

mój blog: http://presto1974.wordpress.com/
Ostatnio zmieniony przez presto 2015-05-04, 18:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Krzyś66
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-06, 11:12   

Bardzo ładnie zakonserwowane ruinki.Świetnie się prezentują na tle wiosennej zieloności .Obecny czas jest jednym z najpiękniejszych na takie panoramy .Latem to już nie to samo .Inne światło , inna zieleń.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-05-06, 12:01   

Byłam tam w jesieni i widzę, że już od października sporo się zmieniło.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
presto 


Wiek: 49
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 219
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2015-05-07, 08:12   

Jeszcze tylko zrobiliby porządek na placu przy parkingu, który jest zaniedbany. Jest stanowczo za mało koszy na śmieci.
_________________
pozdrawiam
presto

mój blog: http://presto1974.wordpress.com/
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-05-07, 16:14   

Wybaczcie ale muszę to napisać;)
A taki ładny zamek był... :|
 
 
Krzyś66
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-07, 16:24   

Vlado napisał/a:
Wybaczcie ale muszę to napisać;)
A taki ładny zamek był... :|

OKi , ale czy to samo powiedziałbyś o cerkwi - kiedyś ruinach , w Łopience ?Prawie ruinach cerkwi w Bielicznej i dziesiątkach odrestaurowanych drewnianych ...
Nasz zamek w Sochaczewie też "odbudowali" , ale jest przynajmniej na co popatrzeć miast na kupę ziemi porośniętej chaszczami.
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-05-07, 19:26   

Krzyś66 napisał/a:
OKi , ale czy to samo powiedziałbyś

Przecież dobrze wiesz, że nie;)
Niedawno czytałem o remoncie cerkwi w Nowym Bruśnie. Coś pięknego!
Nie mogę się już doczekać na efekt końcowy.

Te schodki na wieżę irytują mnie bardzo;) Chyba mam alergię po Bobolicach na remonty jurajskich zamków;)
 
 
Krzyś66
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-07, 21:10   

Mnie też irytują niektóre instalacje przy odnawianych obiektach , ale na to chyba nie ma rady.Ktoś ma pomysł , ktoś wyszarpuje kasę , ktoś decyduje. Chyba na zamku w Gniewie nad dziedzińcem rozciągnięto mega parasol , jak dla mnie to to średnio pikne.
A wspomnienia , nostalgia itp pamiętam go takim a nie takim .... normalna ludzka rzecz :v .Mnie też fotki nowej Bielicznej bardzo zdziwiły i jakoś tak żal się zrobiło ,że coś już umknęło .A jak ostatnio zobaczyłem relację z Krzyżtopora , to już kopara opadła całkiem , byłem tam w '87.
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2015-05-08, 18:14   

Bardzo ciekawa relacja. Tym bardziej ciekawa, że do tej pory nie wiedziałem, że w Polsce istnieje.... Smoleń z ruinami zamku....

Zamek, szczególnie od dołu, kojarzy mi się z tym w Babicach. Byłeś tam ?
 
 
presto 


Wiek: 49
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 219
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2015-05-09, 12:51   

Tępy dyszel napisał/a:
Bardzo ciekawa relacja. Tym bardziej ciekawa, że do tej pory nie wiedziałem, że w Polsce istnieje.... Smoleń z ruinami zamku....

Zamek, szczególnie od dołu, kojarzy mi się z tym w Babicach. Byłeś tam ?


Byłem raz. Dodatkową atrakcją w okolicy jest skansen z Wygiełzowie. Smoleń polecam nie tylko ze względu na ruiny, ale także piękno Doliny Wodącej.
_________________
pozdrawiam
presto

mój blog: http://presto1974.wordpress.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group