Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Regle ponad Regle !

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2021-02-01, 19:19   Regle ponad Regle !

Dobry wieczór.

Weekend był ciekawy - sobota mroczna, wypadkowa, prowokująca do działań domowych. Niedziela - piękna, mroźna, słoneczna, zachęcająca do turystyki pieszej. Sąsiad Ogrodowiec poszedł w sobotę na Pilsko. Do tej pory nie wie czy był na właściwym wierzchołku. Ja nie dałem się na to namówić i w niedzielę udałem się półmasowo w Tatry. Te po północnej stronie. Wiem, że tego dnia sporo luda chodziło po górach, Beskidach i innych mniej i bardziej fajnych miejscach. Wyczucie dnia jest ważne.

Wyjazd z Żywca o 6 rano. Skład ustala się w Jeleśni - Barbara, Monika, Łukasz, Tadeusz i ja. Przez Krowiarki docieramy pod Tatry Zachodnie. Parkujemy na czymś co tubylcy nazywają parkingiem. Mają rozmach psie syny. I fajnie się cenią na tym Groniku.

- 12 stopni czyli tyle ile powinno być o poranku o tej porze.

Radośnie ruszamy w otchłań Doliny Małej Łąki. Wcześniej kupując bilety wstępu.

Niebiesko - żółtym szlakiem, płaską drogą docieramy po kilkunastu minutach do rozstaju szlaków - w prawo odbija niebieski szlak na Przysłop Miętusi. My idziemy żółtym w lewo. Ten rozstaj jest na miejscu zwanym Szatra.




Od tego miejsca szlak staje się trochę stromszy. W kolejne kilkanaście minut docieramy na skraj Wielkiej Polany Małołąckiej. Jak widać jest tam wielkie góralskie osiedle - kilkadziesiąt szałasów, zagrody, tłumy górali i góralek, sporo zwierza.




Tak było do lat 60 tamtego wieku. TPN ma sporo zasług w temacie "ochrony" zabytkowej architektury.

Na zdjęciu po prawej widać urwiska Wielkiej Turni Małołąckiej, po lewej np Turnie Siodło.

Po zasłużonym pierwszym śniadaniu ruszamy w lewo - czarnym szlakiem ( Droga nad Reglami ) w stronę Przełęczy w Grzybowcu. Ten szlak został wyznaczony w 1901 roku. Czy ktoś z Was to pamięta ? :D

Widać mało znany szczyt. W kilku wersjach.










Jak człek rzucił okiem do tyłu to zobaczył Zawiesistą Turnie ( 1296 m ) i Hruby Regiel ( 1339 m ).




I tak to docieramy na Przełęcz w Grzybowcu ( 1309 m ). Szlak w stronę Giewontu zamknięty do 15 maja.




Kolejny odcinek to czerwono - czarny ( o kurwa ... lekko straszne połączenie ... ) szlak schodzący przez Dolinę Grzybowiecką do Doliny Strążysk ( Strążysk, a nie Strążyskiej ! ).




Na krótkim odcinku schodzimy prawie 300 metrów - Strążyska Polana leży na 1025 metrach.

Nad nią rezyduje Sarnia Skała ( 1377 m ).




Jak widać - jest to miejsce masowo odwiedzane. Trzy pierwsze osobniki na zdjęciu to Taternuki z Żywca.




Trochę dalej zaśpiewaliśmy :

"Mój Bałwanie chmurno oki !
Pytaj o mnie Tatr Zachodnich !
Pytaj o mnie szlaków sławnych !
I napijmy się !"




Przed kolejnym zasłużonym odpoczynkiem idziemy zwiedzić Wodoryj Siklawica spadający w Małej Dolince. W tych okolicach lata temu szły szlaki turystyczne na Bacug i do Dolinki do Bani. Obecnie podziwiamy Wodoryj i wracamy na Polanę. Do herbaciarni.






Te typki, leżakujące na zboczu ponad Polaną to Jatki. Sympatyczna nazwa. To ciąg skał idący od szczytu Łysanki. Szczyt Łysanki mieszka blisko Przełęczy w Grzybowcu i ma 1445 m. tam nie wolno chodzić więc oczywiście tam nie poszliśmy.




Pojawiły się ładne chmury nad skałkami mieszkającymi pomiędzy Giewontem a Małym Giewontem.







W końcu przyszedł czas na zejście Doliną Strążysk. Żegnały nas skały po lewicy.










Te ostatnie to część Kominów ( Mnichów ) Strążyskich. I tam kiedyś był szlak idący na Jatki i Łysanki. Coś nas wczoraj te Łysanki historycznie prześladowały ...

Tak nas żegna Dolina Strążysk.




Po wyjściu z niej skręcamy w lewo , na Drogę pod Reglami czyli dawna trasę wykorzystywaną w górniczo - hutniczych czasach Tatr. Była to droga gospodarcza od huty w Kuźnicach do kopalni w Dolinie Chochołowskiej. I w dolinach pośrednich.

Za jej pomocą wkraczamy po 20 minutach do uroczej Dolinki za Bramką. Dla części z nas był to debiut w tym pięknym miejscu. Kto nie był niech idzie. I nie szczebiocze, że nisko, bez wartości i dużo ludzi.

To dolina z olbrzymią ilością skalnych typów , np Jasiowych Turni ( tam nie wolno chodzić, polecam ) i zwężeń skalnych.















Po 20 minutach ( swoją drogą rewelacyjne czasy przejść :D ) docieramy do końca trasy. Tam dolinka rozdwaja się, wchodząc w cudny dziki teren. Początkiem XX wieku stała tam wiata dal turystów. Nie przetrwała. Nie przetrwał też szlak turystyczny biegnący stąd do Strążysk przez np Łysanki. Znowu one ... Szlak nazywał się Perć ponad Skałki.










Jako etosowi turyści wracamy do Drogi pod Reglami.










Za pomocą D p R docieramy do Gronika. Auto stało.

Było świetnie. Ponad 15 km, dla części osób debiuty w tych okolicach, pogoda rewelacyjna, plany na przyszłość przygotowane.

Polecam i Wam takie spacery u podnóża Tatr po północnej stronie.

Dobranoc.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2021-02-01, 20:20, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2649
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2021-02-02, 19:55   

Piękna piosenka.

Przypomniała mi piosnkę śpiewaną po każdej kolejce podczas pewnego spotkania towarzyskiego w Górach Stołowych :

Jesteśmy na wczasach
W tych góralskich lasach
Deszcze niespokojne
Otulyły świat
(na melodię tej pierwszej)
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2021-02-02, 20:09   

Ciekawie kolorystycznie wyszły te zdjęcia, szczególnie te, które wrzuciłeś w wątku dotyczącym fotografii. Celowo tak bardziej dolinkowo tym razem?
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-02-02, 20:18   

Wyżej to chyba lawiny grasują. I morsy!
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2021-02-03, 07:08   

włodarz napisał/a:
śpiewaną po każdej kolejce


Widać, że macie zacięcie artystyczne.

Wiolcia napisał/a:
Ciekawie kolorystycznie wyszły te zdjęcia, szczególnie te, które wrzuciłeś w wątku dotyczącym fotografii.


No nie wiem … Czy Artyści - Celebryci akceptują aparaty tej marki ?

Wiolcia napisał/a:
Celowo tak bardziej dolinkowo tym razem?


Celowo z tej wycieczki opisałem część dolinną i przełęcz :)

Cytat:
Wyżej to chyba lawiny grasują. I morsy!


A wiesz , że były też niżej ? :D Na naszych oczach dwa typki męskie obnażyły się z odzienia powyżej pasa , podeszły pod Siklawicę, zażądały zdjęć, zapozowały i z piskiem pobiegły do ubrania. na nich dopiero przyjdzie czas.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5519
Wysłany: 2021-02-03, 07:46   

Dobromił napisał/a:
Coś nas wczoraj te Łysanki historycznie prześladowały...
One was zapraszały do siebie. Musicie nauczyć się słuchać, co góry do was mówią ;)

Dobromił napisał/a:
zapozowały i z piskiem pobiegły do ubrania
Takie Sokoły ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2021-02-03, 08:12   

sprocket73 napisał/a:
Musicie nauczyć się słuchać, co góry do was mówią ;)


"Zejdźcie do Herbaciarni !'

Posłuchaliśmy.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-02-03, 08:50   

Ej panie kusisz tymi rejonami (i nie tylko chodzi o te dozwolone ;) ).
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2021-02-04, 07:02   

laynn napisał/a:
Ej panie kusisz tymi rejonami (i nie tylko chodzi o te dozwolone ;) ).


Rusz tam do boju. I uważaj na siepaczy z TPN. Bo możesz wylądować w III serii Patrolu Tatry :D
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-02-04, 07:53   

Wpierw muszę pierwsze dwa sezony obejrzeć :D i będę wyedukowany jak podpatrzę ich metody ;)
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9370
Wysłany: 2021-02-04, 12:55   

Laynn, to może wdrożymy plan który został lekko poruszony na wycieczce, czyli Wyprawa na Giewont, ale tylko taki pięknie ośnieżony :gor1 :trek
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-02-04, 13:53   

Adrianie, ale wtedy, przy śniegu, nie będę mógł paść i poleżeć :D a forma i ja to dwie sprzeczne rzeczy obecnie :D
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2021-02-04, 14:40   

Szanowni Towarzysze - a kiedy to i dlaczego Giewont ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9370
Wysłany: 2021-02-04, 14:44   

Dobromił napisał/a:
Szanowni Towarzysze - a kiedy to i dlaczego Giewont ?


Bo to moje małe marzenie, które da się spełnić :D
Byłem dwa razy na Giewoncie zimą i mimo że pogodę miałem super, to zawsze mu brakowało żeby krzyż był ładnie oblepiony ...
Layyn, ale trasa na Giewont w zimie jest spoko, tylko troszkę stromo i tyle :lol
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-02-04, 21:09   

Adrian napisał/a:
jest spoko, tylko troszkę stromo i tyle

:o-o
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group