Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Jamnickie Stawy

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14348
Wysłany: 2019-08-22, 18:03   Jamnickie Stawy











C.d.n.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-08-26, 16:47   

Kapitalna relacja.

Poszerzyłem swoją wiedzę z zakresu topografii, etnologii Liptowa, geomorfologii i historii turystyki. Relacja chwyta za serce. Widać, że pisane sercem właśnie.

Styl narracji autora, daje poczucie, jakbym był uczestnikiem tej wycieczki.
Czapki z głów ;)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-08-26, 21:42   

Ktoś tu uprawia fejsbukowość.
Relacja jak na fejsie...
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14348
Wysłany: 2019-08-27, 08:00   

laynn napisał/a:
Ktoś tu uprawia fejsbukowość.
Relacja jak na fejsie...


Obraziłeś moje prawa obywatelskie tym porównaniem. Zamierzam wszystkie moje posty wyprzecinkować.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-08-27, 08:32   

Ale w kolorach tęczy. Dziś tak jest modnie.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14348
Wysłany: 2019-08-27, 13:29   

Moja przygoda z Tatrami zaczęła się niedawno – w 2002 roku. Namówiony przez znajomą z pracy pojechałem do miasta Zakopane, popatrzyłem, pomyślałem, przeszedłem się i … z tą znajomą chodziliśmy po górach ponad siedem lat. W międzyczasie poznałem w górach i na forach internetowych sporo ciekawych, mniej ciekawych i wręcz głupich ludzi. Część tych znajomości trwa dalej, m.in. w terenie turystycznym. W ciągu tych 17 lat poznałem sporo szlaków w Tatrach, od tych najniższych do tych prowadzących na najwyższy, dostępny turystycznie punkt w Tatrach – Rysy. Lata mijały, szlaków przechodzonych przybywało, fascynacja rosła. Człek trafił w wesołe towarzystwo, raz za czas jechaliśmy co by naszymi młodymi nogami i ręcami zdeptać tatrzańskie szlaki. Jak i też schody w schroniskach. A że oba Parki Narodowe nie są zbytnio wylewne w temacie tworzenia nowych szlaków ( a wręcz odwrotnie – Tomanowa i Bobrowiec ) to tak wyszło, że stwierdziłem, że przetoczyłem się przez dużą, bliską 80 %, część istniejących obecnie szlaków. Co robić ? Warto przejść więcej. Jednym z ostatnich na jakim nie byłem był szlak niebieski od autokempingu „Raczkowa” Doliną Wąską na Jamnicką Przełęcz. Przełęcz którą znałem z kilkukrotnego maszerowania na i z Rohaczy.

Początek szlaku to ponad 20 minut marszu wzdłuż Raczkowego Potoku z fajną tamą. Fajne są też skały wychodzące ze zboczy po lewej części doliny. Uważajcie na prace drzewne. Docieramy do wiaty przy rozstaju szlaków ( 944 m ). W prawo, ogólnie pisząc, na Otargańce i do Raczkowej, my poszliśmy na wprost – ku przyszłości. Na początek szliśmy przez pełen uroku tatrzański ogród. Idźcie, może jeszcze zdążycie go w tym roku obejrzeć. Dość długo szliśmy przez teren widokowy, dopiero później człek wszedł w las. Po prawicy mieliśmy grań Otargańców, po lewicy grań Barańca. Z obu grani schodzą piękne i najbardziej lawiniaste w Tatrach żleby. Na obu z Prezesem byliśmy, polecamy je zwłaszcza uduchowionym adeptom turystyki. Niech ich tam szlag trafi. Szło się bardzo fajnie, bez ostrych podejść, czasami nawet z lekkimi zejściami. Zatrzymaliśmy się na krótką przerwę na Polanie pod Pustem ( 1200 m ). Tam spotkaliśmy pierwsze tego dnia osoby : Słowaka z psem i Polkę, którą później parokrotnie spotkaliśmy w górnej części doliny. Pozdrawiamy. W dalszej części szlaku przeszliśmy odbicie do Żarskiej Przełęczy na Rozdrożu Zahrady ( 1297 m ) i kolejny rozstaj szlaków – na Jarząbczy, na Rozdrożu w Dolinie Jamnickiej ( 1475 m ). Dotarcie do tego miejsca, w Kokawskich Ogrodach ułatwiały częste trawersy. Jak i dwa mostki. Piękne to miejsce. Widać Barańce, Rohacza, Otargańce, Raczkową, za moment pojawiła się grań z Jarząbczym, Łopatą, Dziurawą Przełęczą i Wołowcem. Ale dla nas ważniejsze były stawy. Leżące w Kotle Jamnickich Stawów ( inaczej w Dolinie Zadniej Jamnickiej ). Przeszliśmy obok Niżniego ( 1730 m ) i podeszliśmy pod Wyżni ( 1840 m ). Z lekkim przerażeniem pooglądaliśmy kolejkę na Ostrego … To było parę dni przed tragicznym czwartkiem … Następnie wróciliśmy nad Niżny gdzie po prostu zalegliśmy w trawie. Tam ponownie spotkaliśmy wcześniej mijaną Polkę i kilku innych turystów. Z kilkoma psami. Panie Sprocket byliście tam ? Zasłużony odpoczynek trwał około 40 minut. Nam się po prostu należało.

Droga powrotna to ten sam szlak, te same widoki ale w innych barwach.

Całość to około 8 godzin chodzenia i leżakowania. Szczerze polecam. Mam zamiar w tym roku odwiedzić jeszcze Raczkową.

Dziękuję za uwagę.

P.s. Uważajcie na miejscowe obyczaje parkingowe.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5830
Skąd: Kraków

Wysłany: 2019-08-27, 16:28   

Teraz jakby lepiej.
Profil Facebook
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2019-08-27, 17:15   

Dobromił napisał/a:
z tą znajomą chodziliśmy po górach ponad siedem lat
Nie jestem na bieżąco w tej branży, możesz zdradzić szczegóły? Ostatnio zafascynowany byłeś brunetką - zwała się Tatratea? ;)
Dogadywaliście się po irlandzku - jak mawiał niedawno znany dziennikarz. ;)
Ubolewam i współczuję strudzonym piechurom górskim, przecież można w piwnicy za węgłem równie przyjemnie spędzić czas nie ryzykując piorunami. :o-o
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-08-27, 18:26   

Co to za zwyczaje parkingowe?
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1918
Wysłany: 2019-08-27, 20:45   

Ano takie, że nie ma parkingowego zbierającego kasę. Zamiast tego wszędzie są tabliczki z informacją, że parkowanie jest płatne, a opłatę można uiścić przez odpowiedniego SMS-a na podany numer - i byłoby OK, tylko że sposób działa wyłącznie u klientów słowackich operatorów. Próbowałem wysłać ze swojego telefonu, bez powodzenia. Na tych samych tabliczkach straszą, że jak nie zapłacisz, to mogą odholować i nie wiadomo co jeszcze.
Chore to jest moim zdaniem, przecież wiadomo, że spora część samochodów przyjeżdża spoza Słowacji - i jak Ci ludzie mają zapłacić? To już można było aplikację jakąś uruchomić np. z płatnością kartą.
Ja zostawiłem auto pod hotelem i zapłaciłem w recepcji.
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1918
Wysłany: 2019-08-27, 20:46   

Dobromił napisał/a:
Człek trafił w wesołe towarzystwo

Oj tak. Wesołe i kulturalne.
Grubo bywało :D
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-08-27, 22:07   

Rzeczywiście z formą opłaty dość dziwne. Ale może masz jakąś blokadę telefonie włączoną albo jaki inny powód związana z Twoim operatorem?.
Bo to dziwne, żeby na Polakach nie chcieli zarabiać skoro ich wielu się pojawia.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-08-27, 22:18   

Prezes napisał/a:
Ano takie,

Ok dzięki za informację. Rzeczywiście wrócić po dniu wędrówki i szukać auta, to nie byłoby za ciekawe... dzięki.
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1918
Wysłany: 2019-08-27, 22:19   

Piotrek napisał/a:
Ale może masz jakąś blokadę telefonie włączoną albo jaki inny powód związana z Twoim operatorem?.

Nie. Na tabliczkach jest wyraźnie napisane, że ta funkcja działa tylko u klientów słowackich operatorów.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-08-28, 06:35   

A to rzeczywiście dziwny ruch :rol
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group