Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Wróżna i Tuł. W poszukiwaniu geofitów

Autor Wiadomość
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2021-04-06, 17:05   Wróżna i Tuł. W poszukiwaniu geofitów

Kwietniowa wycieczka botaniczna w celu odnalezienia przylaszczek i innych geofitów, które na wiosnę pokrywają kolorowymi łanami lasy. Przy okazji rozpoznanie okolic Lesznej Górnej (Wróżna) i kolejna wizyta na Tule.



Wróżna, Tuł i geofity: http://www.kuzniapodrozy....waniu-geofitow/
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2021-04-06, 17:15   

Ładna wiosna, ja na taka muszę jeszcze poczekać. Mógłbym co prawda pójść na działkę i tam podziwiać moje geofity, ale te cholerne sierściuchy, sarenki, zazwyczaj są szybsze i zżerają moje krokusy tuż po zakwitnięciu.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10832
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-04-06, 17:37   

Kwieciste plenery, uwielbiam :) .
Ale teraz po Twojej relacji to chodzę poirytowany, że nie zdążę się wyrwać i mnie ominie co najciekawsze :--/
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-04-06, 18:16   

Miałem słodzić i zrobię to z wielką przyjemnością, praz szczerością. To jedna z fajniejszych wycieczek u nas na forum. Zdjęcia zawsze robiłaś fajne, a tu mimo tego głupiego okresu już widać zalążki wiosny. I zdjęcia tych pofałdowanych wzgórz, szczytów...są na prawdę ładne!
:)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-04-06, 18:23   

Solidna porcja botaniki, dla mnie rzecz nieznana, bo dzielę kwiaty na ładne i ładniejsze. Mam nadzieję, że nazwy są właściwe ;) , może Piotrek potwierdzi. Skąd ta wiedza, uczysz biologii? A Tuł odkryłem rok temu właśnie dzięki temu forum i o to chodzi.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-04-06, 18:25   

Dawno mi po łbie chodzi ta pętelka z Wróżną, ale także i z Ostrym! I ja tam w tym roku pojadę.
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-04-06, 18:32   

Racja, to idealna wycieczka dla SKS-u.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10832
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-04-06, 19:07   

Sebastian napisał/a:
może Piotrek potwierdzi..

Wszystko jak trzeba. Myślę, że Wiolcia ogania temat bezproblemowo i potwierdzenia są zbędne :-)
Dla mnie natomiast kłopotliwe są kokorycze - bo jest pusta i pełna. Pusta jest większa i ma pustą bulwę ale opisy i schematy, jak się trafi z osobna roślinkę, niewiele przynajmniej mi, pomagają. Tzn niby się wie która jest która ale tej pewności na stówę nigdy nie mam.
Na zdjęciach jednak obstawiam pustą.
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2021-04-06, 19:16   

włodarz napisał/a:
Ładna wiosna, ja na taka muszę jeszcze poczekać. Mógłbym co prawda pójść na działkę i tam podziwiać moje geofity, ale te cholerne sierściuchy, sarenki, zazwyczaj są szybsze i zżerają moje krokusy tuż po zakwitnięciu.

Działkę trzeba ogrodzić, wtedy sierściuchy nie będą częstować się Twoimi krokusami :) . Nam też obżerały krzewy, płot załatwił sprawę.

Piotrek napisał/a:
Kwieciste plenery, uwielbiam :) .
Ale teraz po Twojej relacji to chodzę poirytowany, że nie zdążę się wyrwać i mnie ominie co najciekawsze :--/

Na pewno się jeszcze załapiesz na rośliny. Może przebiśniegi będą już przekwitnięte, ale reszta dopiero zaczynała rozkwitać, gdy byliśmy. Dodatkowo obecne zimno trochę spowolni wszystko. W weekend nie będzie jeszcze za późno.

laynn napisał/a:
Miałem słodzić i zrobię to z wielką przyjemnością, praz szczerością. To jedna z fajniejszych wycieczek u nas na forum. Zdjęcia zawsze robiłaś fajne, a tu mimo tego głupiego okresu już widać zalążki wiosny. I zdjęcia tych pofałdowanych wzgórz, szczytów...są na prawdę ładne!
:)

O, dzięki! Staram się z tego mego aparatu wyciągnąć, ile się da. Czasem efekt jest mierny, tym razem było lepiej. Pofalowane łąki w okolicach Lesznej też mnie zachwyciły i chcę tam wrócić, gdy już będzie zielono i prawdziwie wiosennie.

Sebastian napisał/a:
Solidna porcja botaniki, dla mnie rzecz nieznana, bo dzielę kwiaty na ładne i ładniejsze. Mam nadzieję, że nazwy są właściwe ;) , może Piotrek potwierdzi. Skąd ta wiedza, uczysz biologii? A Tuł odkryłem rok temu właśnie dzięki temu forum i o to chodzi.

Nie, nie przerzuciłam się na nauczanie biologii... ;) To takie moje hobby od pewnego czasu. Ciągle się uczę, szukam, dopytuję bardziej doświadczonych i coraz więcej wchodzi do głowy. Chętnie znajdę potwierdzenie u Piotrka (np. nie wiem, czy kokorycz, którą sfotografowałam, jest pusta - co bardziej prawdopodobne - czy pełna. I jaki gatunek fiołka rósł sobie koło bluszczyku).
A Tuł? A raczej jego zbocza, to jedna z pierwszych moich tras, jeszcze z czasów licealnych, gdy jeździłam do pobliskiego Dzięgielowa. Szczyt zdobyłam po raz pierwszy z 3 lata temu, też taką wczesną wiosną. Rok temu byłam na czosnku, teraz znów na geofitach. Świetne jest to miejsce, pełne ciekawych kwiatów!

sokół napisał/a:
Dawno mi po łbie chodzi ta pętelka z Wróżną, ale także i z Ostrym! I ja tam w tym roku pojadę.

Z Ostrym ta pętelka jest sensowniejsza, nie trzeba się przedzierać przez krzaki i włazić ludziom do ogródków ;) . Choć szczyt wygląda na zalesiony?

Sebastian napisał/a:
Racja, to idealna wycieczka dla SKS-u.

A co to znaczy?
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2021-04-06, 19:19   

Piotrek napisał/a:
Sebastian napisał/a:
może Piotrek potwierdzi..

Wszystko jak trzeba. Myślę, że Wiolcia ogania temat bezproblemowo i potwierdzenia są zbędne :-)
Dla mnie natomiast kłopotliwe są kokorycze - bo jest pusta i pełna. Pusta jest większa i ma pustą bulwę ale opisy i schematy, jak się trafi z osobna roślinkę, niewiele przynajmniej mi, pomagają. Tzn niby się wie która jest która ale tej pewności na stówę nigdy nie mam.
Na zdjęciach jednak obstawiam pustą.

O, napisałam posta, zanim przeczytałam Twą odpowiedź. No właśnie, kokorycz... trzeba by chyba kopać w ziemi i obejrzeć bulwę, ale szkoda rośliny...
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9271
Wysłany: 2021-04-06, 19:24   

Ale wiosennie!
"Tuł" , Wyrchgóra i kaniony, tamte okolice znam od dzieciaka, choć kiedyś podejście do tematu było inne ;) . Ale teraz nadrabiam i chętnie tamtędy chodzę, o różnych porach roku i pewnie wiosnę też zaliczę, ale tą późniejszą, cieplejszą i bardziej zieloną ;)
Pięknie zaprezentowałaś wiosnę pod Tułem :ok5
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2021-04-06, 19:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10832
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-04-06, 19:30   

Wiolcia napisał/a:

O, napisałam posta, zanim przeczytałam Twą odpowiedź. No właśnie, kokorycz... trzeba by chyba kopać w ziemi i obejrzeć bulwę, ale szkoda rośliny...

Obstawiam pustą. Pełna ogólnie sprawia wrażenie mniejszej, a te na zdjęciach wyglądają na spore. Chociaż tak po prawdzie to cholera wie :) Kiedyś znajomy mi pokazywał różnice w liściach ino że to dawno było i uciekło z głowy.
A fiołek...może wonny?
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2021-04-06, 19:31   

SKS - Starość, Kurwa, Starość.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-04-06, 19:37   

Wiolcia napisał/a:
A co to znaczy?

To dla byłych adminów. Z sokołem zamierzamy otworzyć taki elitarny klub ;)
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10832
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-04-06, 19:38   

Cytat:
SKS - Starość, Kurwa, Starość.

Raczej nieużywalność :D . Kiedyś owszem, łącznie z łacińskimi nazwami, bo miałem kręćka na tym punkcie ale teraz to sobie tylko pooglądać lubię i ewentualnie jak się coś przypomni.
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2021-04-06, 19:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group