Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Jak się wkurzyłem pod Luboniem

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5768
Skąd: Kraków

Wysłany: 2021-04-08, 15:23   Jak się wkurzyłem pod Luboniem

W pewien listopadowy dzień biorę urlop i jadę na Luboń Wielki i po drodze na wschód słońca na Polanie Surówki. Lubię tę trasę niebieskim szlakiem z Naprawy, wg mnie jest to najciekawszy szlak na ten szczyt, właśnie z uwagi na piękne widoki po drodze z Surówek.

Parkuję auto w Naprawie i po około godzinie marszu jestem już na Surówkach. Nad Luboniem powoli wstaje słońce, warunki wydają się być fajne, niestety wieje bardzo mocny wiatr. Rozkładam statyw i wykonuję pierwsze zdjęcie. Cholera, poruszone – statyw drga na wietrze. Pierwsza myśl, trzeba go obciążyć plecakiem, ale ta myśl pojawia się sekundy za późno, bo w międzyczasie statyw wraz z aparatem ląduje na ziemi zdmuchnięty podmuchami wiatru. Niestety, efektem upadku jest uszkodzenie mocowania obiektywu, które po prostu pęka od uderzenia, dodatkowo nie wiadomo, co tam słychać wewnątrz obiektywu, może się okazać, że wymaga poważnej naprawy albo wyrzucenia do kosza / sprzedania na części. Nie sprawdzę tego na miejscu, dopiero w Krakowie w serwisie.

Plany foto szlag trafił. Zostaje mi tylko fotografowanie tym długim zoomem, do którego wzdycha Sokół (Nikkor 70-300mm). Opanowuję emocje, patrzę na oświetlone porannym światłem Tatry i spędzam miły poranek na Surówkach, choć wiatr bardzo mocno dokucza. Żeby zrobić zdjęcie całego pasma Tatr, składam panoramę ze zdjęć z długiego zooma.













Problem polega na tym, że trochę wkurzam na tę awarię obiektywu i pewnie duże wydatki do poniesienia na serwis lub zakup nowego. Odechciewa mi się wycieczki na Luboń.

Tu można sobie zadać fundamentalne pytanie: czy warto chodzić w góry bez sprzętu foto? Akurat dziś mam z tym problem, ale Luboń jest blisko od Krakowa i mogę tam przyjechać jeszcze wiele razy, więc mnie „nie ciśnie” na dojście na wierzchołek.

Wracam do Naprawy. Jako że czasu mam dużo, idę jeszcze na polany znajdujące się nad „Zakopianką” koło przysiółka Mały Luboń. Nadal strasznie wieje, co widać na poniższym zdjęciu. Jest już późna jesień, większość liści już opadła, ale gdzieniegdzie jeszcze one się żółcą na drzewach. Pod Tatrami unosi się fotogeniczna mgiełka, widać też fragmenty nowych odcinków drogi ekspresowej S7.















Po drodze jeszcze łapią mnie „paparazzi” na radarze w Gaju, chociaż ustawienie radarów znam na „Zakopiance” na pamięć, tu jednak nastąpiła chwila nieuwagi (może przez wkurw) i 100 zł poszło na ratowanie dziury budżetowej.
Okazało się, że poza złamaniem bagnetu mocującego obiektyw w body (plastikowa konstrukcja, jak to w tańszych seriach), którego wymiana kosztowała mnie 100 zł obyło się bez innych strat. Obiektyw pracuje prawidłowo, całe szczęście.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2021-04-08, 15:53   

Nie warto było brać urlopu dla 2 pogan. Na przyszłość pamiętaj (przypominam znów): gdy stres jest bliski, to zażyj meliski. ;)
Jak ja się wkurzyłem swego czasu wracając z Zakopca z ponad 2 kilo do wydania. Kląłem na górali, że nie chcą mych dutków. :sna2
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9267
Wysłany: 2021-04-08, 16:11   

Trochę szczęścia w tej nieszczęsnej historii jest :lol
Masz fart!
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12246
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-04-08, 16:34   

Wcale nie wzdycham do tego Nikkora... Miałem chwilkę, że o nim myślałem, ale... już mi przeszło. Chyba.

Nie podoba mi się w nim, że nie mogę ręcznie ustawiać ostrości. Nie ma przełącznika na obiektywie. Dla mnie to wada na maksa.
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5468
Wysłany: 2021-04-08, 17:35   

Kiedyś w Sulowskich na tygodniowym wyjeździe padła mi migawka w 1 dniu. Cierpiałem bardzo.
A co do mandatów, jak łapię to przeważnie w górach :(
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2021-04-08, 17:39   

Wychodziłeś niebieskim spod Zakopianki? Nie ma tam teraz jakichś utrudnień w związku z budową? Ciekawe, jak wygląda cały szlak z Jordanowa. Jest asfalt, ale w drugiej części może i jakieś widoki? Może Marek nim szedł...
Zdjęcia ze wschodu bardzo przyjemne. Czy paparazzi zwracali się do Ciebie uprzejmym "Panie kierowco"?
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-04-08, 18:00   

Pechowy wyjazd ale poruszyłeś ciekawy temat - czy człowiekowi jeszcze się chce iść w góry gdy nie będzie mógł robić zdjęć?. Co prawda miałeś jeszcze możliwość ale jak widać frajda już nie ta.
I chyba tak to właśnie jest, że w większości chodzimy ale większą frajdę daje robienie w górach zdjęć (jakichkolwiek, bez względy na sprzęt czy umiejętności)niż samo po nich chodzenie.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5768
Skąd: Kraków

Wysłany: 2021-04-08, 18:34   

Wiolcia napisał/a:
Wychodziłeś niebieskim spod Zakopianki? Nie ma tam teraz jakichś utrudnień w związku z budową? Ciekawe, jak wygląda cały szlak z Jordanowa. Jest asfalt, ale w drugiej części może i jakieś widoki? Może Marek nim szedł...
Zdjęcia ze wschodu bardzo przyjemne. Czy paparazzi zwracali się do Ciebie uprzejmym "Panie kierowco"?


Nie ma tam żadnych utrudnień, na tym odcinku nowa S7 prowadzi tunelem, można bez problemu zaparkować auto na parkingu przy dwóch knajpach na zakręcie.

Paparazzi nic do mnie nie mówili, tylko puścili błysk promienia i tyle, bo to byli tacy paparazzi:



Szlaku z Jordanowa nie przechodziłem, wydaje mi się, że nie ma tam nic ciekawego, za to w tym rejonie jest inne miejsce z potencjałem, które znajduje się na drodze łączącej Zakopiankę z przysiółkiem Brzeźniówka (ciut na północ od niebieskiego szlaku):

_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9267
Wysłany: 2021-04-08, 18:44   

Piotrek napisał/a:
Pechowy wyjazd ale poruszyłeś ciekawy temat - czy człowiekowi jeszcze się chce iść w góry gdy nie będzie mógł robić zdjęć?. Co prawda miałeś jeszcze możliwość ale jak widać frajda już nie ta.
I chyba tak to właśnie jest, że w większości chodzimy ale większą frajdę daje robienie w górach zdjęć (jakichkolwiek, bez względy na sprzęt czy umiejętności)niż samo po nich chodzenie.


To fakt, chodzenie po górach, nie było by takie fajne gdybym nie mógł robić zdjęć, a w zasadzie to chyba już nałóg ;)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5768
Skąd: Kraków

Wysłany: 2021-04-08, 18:46   

Adrian napisał/a:
To fakt, chodzenie po górach, nie było by takie fajne gdybym nie mógł robić zdjęć, a w zasadzie to chyba już nałóg ;)

Dlatego właśnie poruszyłem ten wątek.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
gar 

Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 834
Skąd: Orzegów
Wysłany: 2021-04-08, 20:45   

Piotrek napisał/a:
Pechowy wyjazd ale poruszyłeś ciekawy temat - czy człowiekowi jeszcze się chce iść w góry gdy nie będzie mógł robić zdjęć?. Co prawda miałeś jeszcze możliwość ale jak widać frajda już nie ta.
I chyba tak to właśnie jest, że w większości chodzimy ale większą frajdę daje robienie w górach zdjęć (jakichkolwiek, bez względy na sprzęt czy umiejętności)niż samo po nich chodzenie.

Zapewne jestem w mniejszości ale dla mnie aparat w górach nie jest czymś koniecznym. Zdjęcia na jakoichkolwiek wyjazdach robię sporadycznie i w niewielkich ilościach (pomijam wyjazdy pseudosłużbowe), więc dla mnie wyjście w góry bez sprzętu foto jest normą. I znakomicie się z tym czuję.
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-04-08, 21:47   

Kiedyś na wycieczkach bardzo mało zdjęć robiłem, teraz staram się do tego bardziej zmuszać, żeby chociaż mieć co potem wspominać, albo zarzucić w relacji. Lubię żyć chwilą i zapominam często, żeby to utrwalić. Nie mam normalnego aparatu, tylko tyle co w telefonie.
Czasem aż się dziwię, że ktoś na jakiś krótkich jednodniowych wycieczkach, potrafi tyle fotek narobić :D
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9267
Wysłany: 2021-04-09, 04:35   

Coldman napisał/a:
Kiedyś na wycieczkach bardzo mało zdjęć robiłem, teraz staram się do tego bardziej zmuszać, żeby chociaż mieć co potem wspominać, albo zarzucić w relacji. Lubię żyć chwilą i zapominam często, żeby to utrwalić. Nie mam normalnego aparatu, tylko tyle co w telefonie.
Czasem aż się dziwię, że ktoś na jakiś krótkich jednodniowych wycieczkach, potrafi tyle fotek narobić :D


Bo ci co robią dużo zdjęć, to są poje.ani :D ;)

Nie przejmuj się, też zaczynałem z telefonem, pierwsze zdjęcia które mam do dzisiaj są zrobione Black Berry z jakimś chłamowym aparatem, później cyfrówka i w końcu lustro :) jeszcze ci się może odmienić z czasem ...
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14268
Wysłany: 2021-04-09, 06:22   

gar napisał/a:
Zapewne jestem w mniejszości ale dla mnie aparat w górach nie jest czymś koniecznym.



Jesteś. Chyba jeszcze jednego osobnika w tym temacie kojarzę - Prezes.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
marekw 

Wiek: 55
Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 3694
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: 2021-04-09, 07:21   

Wiolcia napisał/a:
Ciekawe, jak wygląda cały szlak z Jordanowa. Jest asfalt, ale w drugiej części może i jakieś widoki? Może Marek nim szedł...

Szedłem tam lata temu.Około 5 km. idzie się asfaltem końcówka przez pola z widokiem na pasmo Policy i Babią oraz trochę Makowskiego.Teraz przy budowie zakopianki to tam pewnie plac budowy i trzeba kluczyć.Szlak bardzo rzadko wykorzystywany,z Jordanowa dobra komunikacja busami więc można ten fragment sobie odpuścić bo szkoda czasu na dryndanie asfaltem :) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania