Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Sokole Góry

Autor Wiadomość
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2016-08-01, 20:38   Sokole Góry

Szwagier mówi-może w Sokole Górki wyskoczymy?
Czemu nie? :)
Zebraliśmy się więc szybko i z całą ekipą-4 dorosłych i trójka bajtli-po 14 ruszyliśmy na spacerek.
Lubię takie spontaniczne akcje. U mnie są możliwe w weekendowe popołudnia po obiedzie, by w Beskidy się przejść na przechadzkę. U rodzinki na Jurę.
Coś nam się jednak pomieszało, bo zaparkowaliśmy pod zamkiem w Olsztynie, tyle że od "zadka", a mieliśmy nieco bardziej na południe, bliżej samych Sokolich.
Ale nic to, pochodzimy też i tu, a i w Sokole się dojdzie tyle, że ciut dłuższą drogą.
Tym sposobem poznałem na początek skałki: Dziewica, Szaja i jeszcze jakieś, ładne a pewnie wyglądał by jeszcze ładniej gdyby nie padał deszcz :--/
Ekipa spacerowa



Po obejrzeniu skałek obieramy kurs na Sokole, jakąś ścieżynką z ładnymi skałkami (Podcięta Turnia, Urwista Turnia- o ile dobrze to teraz na mapie odczytuję :) )


A za nami przejaśnienia i szczątki zamku w Olsztynie. Na tym zamku już kilka razy byliśmy, na koniec tej wycieczki też dotrzemy-akurat stoi na drodze do budek z lodami.


Tymczasem skałki i widoki po drodze ładne i efektowne.


I jurajski Giewont przed nami.



Pogoda cały czas niepewna, z jednej strony słonecznie, z drugiej wiszą czarne chmury.
Ale mamy parasole, nawet trzy, więc potencjalna zlewa nam nie straszna :-)


W końcu wkraczamy w lasy Sokolich Gór. Lasy ładne, całkiem inne niż te które u siebie widuje.




Przy jednej z jaskiń ...jaskiniowcy. O nich posiadłem wiedze, iż jesteśmy przy Jaskini Koralowej. W pobliżu niej natrafiliśmy na kolejną ogrodzoną ale z niej nikt nie wychodził, więc nie było kogo o nazwę zapytać.


Błąkamy się po okolicy. Jest tu rezerwat ale i jakieś dziwne znaki na drzewach (takich wcześniej nie widziałem, jak żyję, coś jakby seledynowe romby). Generalnie poruszamy się na czuja, tak by pamiętać kierunek powrotu, co by nocą jakimś PKSem nie wracać nie wiadomo skąd :D


Kolejne skałki kryją w sobie sporą jaskinię do której jednak nie trzeba lin by wejść. Przynajmniej w początkowej jej części.


W środku całkiem spore komnaty i przyjemny chodzik.


Po czasie obieramy jakąś drogę w kierunku powrotnym. Czasami biegnie szlakiem tradycyjnym, czasami Nordic Walking (czym one się różnią na płaskim terenie i po co je odrębnie wyznaczać-bladego pojęcia nie mam :rol )


Przed nami wzgórze zamkowe, auta pod wzgórzem ale budy z lodami jakby po drugiej stronie. Kasy też, więc zachodząc od tylca powinniśmy zubożyć nadzorcę terenu o kilka złociszy.


A z centrum Olsztyna do autek już uliczkami.
Miło było i ciekawie :)
Więcej zdjęć
http://www.zuziawdrodze-f...kolegory072016/
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2016-08-01, 20:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-08-01, 20:56   

Piotrek napisał/a:
zaparkowaliśmy pod zamkiem w Olsztynie, tyle że od "zadka"
Jak w życiu - od zadka masz za free, zaś "po bożemu" trza rzucić na tacę ;)
Spoko - ja ostatnio też od zadka, bo szkoda kasy (2x płaciłem), a przyjemność eksplorowania podobna ;)
Jaskini Koralowej nie spenetrowałem, wygląda ciekawie, może następnym razem.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Paula


Wiek: 40
Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 319
Skąd: Bielsko Biała
Wysłany: 2016-08-01, 21:38   

A to dzieciaki miały radochę z takiej urozmaiconej wędrówki i jak jeszcze lody były na finiszu :D
Lasy faktycznie zupełnie inne jak u nas, a grzybki były...? :)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14376
Wysłany: 2016-08-02, 07:12   

Dzikusie, pozdrów kolejnym razem szwagierkę.

I czas wracać w teren.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5531
Wysłany: 2016-08-02, 07:59   

Sokole Góry i okolice zamku Olsztyn - najciekawsze miejsce na Jurze.
Jest tu wszystko: pagórki, ciekawy las, skałki w lesie i na odsłoniętym terenie, jaskinie i zamek, a na dodatek jak ktoś potrzebuje to żarcie, piwo i lody ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
TataOjciec 


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 353
Skąd: Z Blokowiska
Wysłany: 2016-08-02, 12:20   

AloHa

No jest tam w okolicy kilka szykownych dziurek :D
Pokaż zdjęcie tej ogrodzonej to Ci powiem jak się nazywa .
Ogrodzone jest np Studnisko najgłębsza jaskinia na Jurce .
A obok Koralowej jest Wszystkich Świętych tam można do pierwszysch partii wejść z buta

EDIT ta Wszystkich Świetych to ta co tamm byliście :D
_________________
Ostatnio zmieniony przez TataOjciec 2016-08-02, 12:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2016-08-03, 19:58   

Piękne skałki byłoby gdzie żywcować i polecieć ;)
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2016-08-03, 22:54   

Powiem Ci, że na skałkach pod zamkiem amatorów latania było sporo :-)

Tata, zdjęcia nie mam. Druga jaskinia (też ogrodzona) była kilkanaście metrów do Koralowej, po prawej stronie. Za nią schodki drewniane do Wszystkich Świętych.

Paula, kilka gadziorów :-) po drodze widziałem i ze dwa maślaki. Ale pewnie są, na parkingu widziałem gościa z reklamówą tak do połowy wypełnioną :-)

Ogólnie powiem-ładnie tam :-) Po kościach czuję, że pobłąkam się jeszcze po tym rejonie.
 
 
TataOjciec 


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 353
Skąd: Z Blokowiska
Wysłany: 2016-08-04, 09:48   

AloHa

Tam w rejonie chyba tylko dwie są/były z barierkami .
URWISTA to taka duża dziura w ziemi , z przewalonym kiedyś w poprzek pniem
STUDNISKO mała dziura pod skałą nieduże ogrodzenie

A rejon fajny jak cała Jura
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group