Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Góry Złote: Trojak, Lądek Zdrój i Borówkowa

Autor Wiadomość
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2020-10-27, 13:02   Góry Złote: Trojak, Lądek Zdrój i Borówkowa

Góry Złote: Trojak, Lądek Zdrój i Borówkowa
26 sierpnia 2020




Wycieczka była jedną z trzech wypadów w okoliczne góry w jednym tygodniu. Padło na Góry Złote lub po czesku Rychlebskie hory, w których mam już schodzone sporo szlaków. Lubię te pasmo, można włóczyć się tutaj całymi dniami i nie spotkać nikogo, szczyty zazwyczaj są zalesione, ale czasem z jakiejś łąki np. po wyludnionej wsi czy skalnego punktu widokowego ukaże się panorama. Najczęściej pojawiam się tutaj w okolicy Borówkowej ponieważ biegną tędy trasy rajdu długodystansowego Rychlebska 50, w którym regularnie uczestniczę od kilku lat. Niestety w tym roku rajd się nie odbył z wiadomych powodów… Są jednak jeszcze miejsca w tym paśmie, w których mnie jeszcze nie widzieli, ta wycieczka właśnie miała pomniejszyć ilość tych miejsc. Pogoda na ten dzień miała być idealna, ciepło, bez opadów z widokami. Tak właśnie było, tylko gdy wysiadamy z auta zrywa się bardzo silny wiatr, który towarzyszy nam już niemal do końca.

Wyruszamy z Przełęczy Lądeckiej leżącej na granicy państwa. Popularny z tego miejsca kierunek to Borówkowa, my jednak obieramy odwrotny i wchodzimy na pas graniczny. Po chwili dołącza do niego zielony szlak, na chwilę schodzę na łąkę z snopami i widokiem po Czarną Górę i Śnieżnik.











Następnie schodzimy na czeską stronę i obijając się o górną część wsi Zalesi docieramy do Leśnego Baru. To drugi leśny bar w tym paśmie, ten jest znacznie skromniejszy i niemal nieznany. Przy dość obfitym źródle w rynnach leżą w puszkach napoje i piwo, w pniu schowane są wafelki. Wisi cennik, za symboliczną opłatą składaną do puszki możemy się posilić. To właśnie czynimy, świetne miejsce, za takie właśnie pomysłowe urządzenia lubię czeskie góry.









Na chwilę wracamy na szlak graniczny i schodzimy na przełęcz Černý Kout. Do tej pory wędrowaliśmy „Szlakiem Kurierów Solidarności” czyli trasą, którą w czasach komunistycznych wędrowała, spotykała się i przerzucała przez granicę, prasę oraz ulotki polsko-czechosłowacka opozycja antykomunistyczna. Szlak biegnie granicą przez Góry Złote, na jego trasie znajdują się tablice informacyjne. Przechodzimy na stronę polską i wspinamy się na ruiny Zamku Karpień. Powstanie średniowiecznej budowli datuje się na około 1200 r. choć podania mówią, że miał zatrzymać się tutaj król Bolesław Chrobry podczas najazdu na Czechy w 1003 r. W XIV i XV w. był siedzibą szlachty władającej państewkiem feudalnym obejmującym obszar całej Doliny Górnej Białej Lądeckiej. Pełnił także role strażnicy dla traktów handlowych. Okres wojen husyckich spustoszył budowlę. W 1428 r. dokonano najazdu: zamek spalono wówczas po raz pierwszy by dokończyć zniszczeń trzy lata później. Ostatnim panem zamku był Hynek Krušina z Lichtenburga. Człowiek ten zajmował się rabunkiem i rozbojem, łupiąc regularnie okolicznych mieszkańców i kupców. Przebrał jednak miarę, gdy w 1442 r. najechał i splądrował klasztor w Henrykowie. Wojska połączonych sił miast księstw śląskich rok później najechały w odwecie Karpień, zdobywając go i niszcząc. Opuszczony, na wpół zrujnowany zamek był do 1513 r. siedliskiem rabusiów, dopóki mieszczanie lądeccy nie przegonili ich stamtąd równając z ziemią zamek ostatecznie. Kamień z ruin przez lata służył miejscowej ludności jako budulec. Obecnie po zamku nie zostało wiele, znajdziemy tu fundamenty i trochę kamiennych murów.
















Schodzimy na przełęcz Rozdroże Zamkowe, stąd odbijamy do kościółka Matki Bożej Zagubionych w wyludnionej wsi Karpno. Obok niego nie dawno stanęła okazała wiata.











Następnie wspinamy się na Trojak (766 m). Znajduje się tu dużo sporych wychodni skalnych. Niektóre tworzą ciekawe kształty i są miejscem dla wspinaczy. Wchodzimy na skałę Trojan z punktem widokowym. Roztacza się stąd piękny widok na niemal całą Kotlinę Kłodzką, w dole miasteczka Stronie Śląskie i Lądek Zdrój, w krajobrazie dominuje bryła Śnieżnika i Czarnej Góry. Postanawiamy trochę posiedzieć na skałach, jednak silny wiatr utrudnia nam dłuższe siedzenie w tym miejscu.













































W końcu ruszamy, schodzimy do miasteczka Lądek-Zdrój. Jesteśmy w części zdrojowej miejscowości. Najokazalszym budynkiem jest tutaj Zdrój Wojciech z 1680 r. w stylu neobarokowym. W lądeckim uzdrowisku leczy się wodami termalnymi m.in. choroby reumatyczne, neurologiczne i ortopedyczne. Pierwsze wzmianki o leczeniu w tym miejscu pochodzą z XIII w. Chwilkę kręcimy się po uzdrowisku i parku, co zwraca uwagę to duża ilość opuszczonych budynków, zaglądamy też do kościoła zdrojowego NMP na Pustkowiu.

















Wędrujemy dalej do centrum Lądka, znajduje się ono nad Białą Lądecką. Rzekę przekraczamy mostem św. Jana. Kamienna konstrukcja została zbudowana w 1565 r. Co ciekawe zamiast wapna jako spoiwo zastosowano białka jaj kurzych. W 1709 r. na moście pojawiła się figura św. Jana Nepomocena.









Wchodzimy na starówkę, dominuje tu kilka budowli: ruiny kościoła ewangelickiego z 1846 r. który spłonął w 1999 r. bryła barokowego kościoła katolickiego Narodzenia NMP. Pośrodku rynku stoi okazały eklektyczny ratusz z wieżą, a obok niego pręgierz i kolumna Trójcy Świętej, wzniesiona przez Michaela Klahra w latach 1739-1741. Rynek otaczają zabytkowe kamieniczki z arkadami.





















Po krótkiej przerwie na rynku opuszczamy Lądek i Głównym Szlakiem Sudeckim wspinamy się do Wójtówki. Tam zostawiamy szlak i wędrujemy w górę miejscowości mijając mini muzeum wiejskie z fajną wiatą, wyżej kościółek.

















Ciągle pniemy się w górę aż osiągamy wywłaszczenie na górskich łąkach z widokami. To teren wyludnionej wsi Wrzosówka. Wieś powstała w 1660 r. jako osada leśna. W 1867 r. zanotowano tu największą liczbę mieszkańców - 115, we wsi istniał też młyn wodny. Od połowy XIX wieku Wrzosówka znalazła się na uczęszczanej przez turystów trasie z Lądka-Zdroju na Borówkową. Po II wojnie gdy osadę opuściła rdzenna ludność Wrzosówka nie została już zasiedlona, zapewne z powodu położenia na wysokości (ok 700 m) i bliskości granicy. Na terenie wsi zostały tylko dwa domy oraz kościółek św. Karola Bromeusza zbudowany w 1820 r. a w 2001 r. odbudowany z ruiny przez okolicznych strażaków.













Zachodzi słońce a my bardzo stromo wspinamy się na szczyt Borówkowej (900 m). Wierzchołek od dawna posiada zagospodarowanie turystyczne. Pierwsza wieża widokowa stanęła tu w 1870 r. Kolejna staraniem Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego w 1889 r. Ta zawaliła się po 11 latach i w 1908 r. stanęła tu 3 wieża. W 1929 r. sekcja Javorník MSSGV rozpoczęła budowę schroniska Heidelkoppebaude, ukończoną rok później. Schronisko funkcjonowało do II wojny, w latach 60. zostało zburzone. Czwarta tym razem drewniano-metalowa wieża widokowa na wierzchołku stanęła w 2006 r. Borówkowa była też miejscem konspiracyjnych spotkań polsko-czechosłowackiej opozycji antykomunistycznej. W latach 80. pojawił się tu m.in. Jacek Kuroń czy Vaclav Havel. Robi się powoli ciemno wchodzimy na wieżę. Tutaj wiatr szaleje na całego, wychodzą też ciemne chmury. Mimo, że jest ciemno to jeszcze sporo widać, panorama sięga Gór Opawskich, Śnieżnika z drugiej strony po Ślężę. W dole widać też oświetlone miejscowości i jeziora Paczkowskie, Otmuchowskie i Nyskie. Robię też zdjęcia, za statyw roni barierka na tarasie, ale buja trochę wieżą… ;)







































Schodzimy z wieży, ostatni 4 kilometrowy odcinek trasy na Przełęcz Lądecką pokonujemy w zupełnych ciemnościach z latarkami.

Pokonana tego dnia trasa miała 28 km, choć w większości biegła znanymi już przeze mnie szlakami miejsca takie jak ruiny zamku Karpień, Trojak i Wrzosówkę miałem okazję zobaczyć po raz pierwszy.
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-27, 15:48   

Lądek mnie interesuje, odkąd dekadę temu byłem tam zawodowo. Mam w planach trasę, właśnie z nim, w środku wycieczki.
Już Ci pisałem, fajne zdjęcie:
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9361
Wysłany: 2020-10-27, 16:05   

Fajna wycieczka z fajnymi skałami i widokami ...
Lodówka z natury jest genialna :brawo1
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2020-10-27, 22:49   

laynn napisał/a:
Lądek mnie interesuje, odkąd dekadę temu byłem tam zawodowo. Mam w planach trasę, właśnie z nim, w środku wycieczki.
Już Ci pisałem, fajne zdjęcie.]


Mnie też podoba się Lądek i okolica, mam tam jeszcze parę górek wokół do zobaczenia. Miasteczko jest ładne, niestety trochę zaniedbane.
Trasa z Lądkiem pośrodku to możesz zrobić taką jak moja ;)

Zdjęcie pochodzi z wyludnionej wsi Wrzosówka, kiedyś na tych łąkach znajdowały się zapewne domy. Ogólnie w Górach Złotych jest sporo wyludnionych wsi: Wrzosówka, Karpno, Hraníčky, Nowe Bielice itd. Zazwyczaj powód wyludniania był podobny. Wysiedlone po II wojnie wsie zamieszkiwane przez Niemców położone wysoko w górach nie były zasiedlane już przez ludność z Kresów Wschodnich, lub zasiedlane w małej ilości. Domy z czasem się zawaliły, kościoły przetrwały jeśli ktoś o nie zadbał

Adrian napisał/a:
Fajna wycieczka z fajnymi skałami i widokami ...
Lodówka z natury jest genialna :brawo1


Czesi z niczego potrafią zrobić coś ;) Różnych dziwnych niespodzianek można u nich spotkać bardzo dużo. Co też u nich lubię to dużą ilość zadbanych, obmurowanych źródeł, oznaczonych na mapach i szlakowskazach, często z naczyniami i miejscem odpoczynku. :)
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2020-10-27, 22:50, w całości zmieniany 2 razy  
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2020-10-27, 23:06   

Świetne są te leśne bary :)
Ciekawe jakby się to u nas przyjęło - mam na myśli uczciwość w uregulowaniu rachunku :-)

Skały piękne!
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-27, 23:25   

opawski1 napisał/a:
Trasa z Lądkiem pośrodku to możesz zrobić taką jak moja

Niestety, ale mam inne plany ;)
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6101
Skąd: Oława

Wysłany: 2020-10-27, 23:56   

Cytat:
do kościółka Matki Bożej Zagubionych w wyludnionej wsi Karpno. Obok niego nie dawno stanęła okazała wiata.


Kurcze! Ten "zestaw" niezwykle klimatycznie brzmi! Musze sie tam kiedys wybrac!

A i ten szczyt Trojak z ta wielka skala tez niczego sobie! No to mam super pomysla na wycieczke! Dzieki! :D

Piotrek napisał/a:
Ciekawe jakby się to u nas przyjęło - mam na myśli uczciwość w uregulowaniu rachunku :-)


W tych roznych czeskich Lesnych Barach to tez chyba nie tylko na uczciwosc liczą.. Nie wiem jak w tym ze zdjecia, ale w tym najwiekszym z wiatami, to krecila sie "obsluga" i czesto czyjs oddech czuc bylo na plecach. Oferowali rozmienienie kasy, pomoc przy obsludze palnika i monitorowali sytuacje.. A moze pilnowali tylko Polakow - jako ze w tej kwestii nie mamy najlepszej slawy?

opawski1 napisał/a:
Mnie też podoba się Lądek i okolica, mam tam jeszcze parę górek wokół do zobaczenia. Miasteczko jest ładne, niestety trochę zaniedbane.


A kojarzysz moze w Ladku lub najblizszej okolicy jakis fajny nocleg "zimowy"? W sensie nie lesna wiata, tylko cos ogrzewanego? Kiedys byl PTSM tam blisko, ale chyba juz kilkanascie lat go nie ma..
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2020-10-27, 23:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8295
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-10-28, 02:38   

buba napisał/a:
W tych roznych czeskich Lesnych Barach to tez chyba nie tylko na uczciwosc liczą.. Nie wiem jak w tym ze zdjecia, ale w tym najwiekszym z wiatami, to krecila sie "obsluga" i czesto czyjs oddech czuc bylo na plecach. Oferowali rozmienienie kasy, pomoc przy obsludze palnika i monitorowali sytuacje.. A moze pilnowali tylko Polakow - jako ze w tej kwestii nie mamy najlepszej slawy?

sama sobie odpowiedziałaś ;) Raz, że byłaś w najpopularniejszym i największym obiekcie, dwa, że zdarzały się tam kradzieże, nie tylko zresztą dokonywane przez Polaków. Ale to tylko w weekend, w tygodniu było tam pusto. A w leśnym barze w Ondrejniku też nikogo nie było.

Piotrek napisał/a:
Ciekawe jakby się to u nas przyjęło - mam na myśli uczciwość w uregulowaniu rachunku

w maju na Rysiance były wystawione na stole piwa, napoje i jakieś batoniki oraz puszka na kasę ;) W epoce covida uwierzyli w uczciwość :D
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-28, 10:58   

Pudelek napisał/a:
w maju na Rysiance

I ciekawe jak się to sprawdziło?
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14335
Wysłany: 2020-10-28, 12:39   

Mam czworo znajomych, którzy tam byli ( nie jednego dnia ), kupili i zapłacili. I byli świadkami jak inni płacili. Nie widzieli zachowań złodziejskich.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2020-10-28, 13:03   

Tu raczej chodzi o posiadanie miedziaków. Nikt nikogo nie podejrzewa o oszustwo lub złodziejstwo. :-/
Ja jako preferujący minimalizm turystyczny miałbym okazję ... zapoganić. Moim znajomym też wolno. :o-o
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2020-10-29, 19:01   

buba napisał/a:
Kurcze! Ten "zestaw" niezwykle klimatycznie brzmi! Musze sie tam kiedys wybrac!

A i ten szczyt Trojak z ta wielka skala tez niczego sobie! No to mam super pomysla na wycieczke! Dzieki! :D


A kojarzysz moze w Ladku lub najblizszej okolicy jakis fajny nocleg "zimowy"? W sensie nie lesna wiata, tylko cos ogrzewanego? Kiedys byl PTSM tam blisko, ale chyba juz kilkanascie lat go nie ma..


Ta wiata widoczna jest na jednym ze zdjęć, obok kościółka. Jest w niej dużo miejsca, ale podłoga jest betonowa, w środku duży stół i ławki.

Niestety nie kojarzę w tych okolicach żadnego dobrego noclegu "zimowego". Może ktoś inny coś podpowie? Góry Złote zawsze dotąd schadzałem podczas jednodniówek nie korzystając z noclegów.


Co do uczciwości w Leśnych Barach, ich gospodarze liczą, że powinna taka być. Turyści też powinni być uczciwi w końcu ktoś dba o te miejsca. Leśny Bar koło Horni Lipowej niestety od jakiegoś czasu stał się bardzo popularnym miejscem. W weekendy walą tam tłumy a co za tym idzie spada też uczciwość odwiedzających. Dlatego obsługa musi tam być choćby nawet po to, żeby dostarczać towar. Zauważyłem też, że część artykułów znika z tego leśnego baru po jakiejś tam godzinie, chyba po to żeby nikt nie ukradł.
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2020-10-29, 19:02, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime