Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Góry Opawskie - Kraniec Sudetów

Autor Wiadomość
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1084
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-05-10, 22:36   Góry Opawskie - Kraniec Sudetów

Cześć
Udało mi się zorganizować trochę czasu na majówce i szukałem gór, w które mogę zabrać rodzinkę, która mi marudziła, że nigdzie ich nigdy nie zabieram.
Padło na Góry Opawskie i jej najwyższy szczyt Biskupią Kopę.
Pragnę zaznaczyć, że w planowaniu szlaku pomógł mi największy znawca tych gór - opawski1

W czasie dojazdu cały czas padało, ale już w Nysie się rozpogodziło i cały dzień było ładnie.
Trasę zaczęliśmy niebieskim szlakiem w północnej części tych gór.
Łatwe podejście pod Olszaka, a później urokliwy stawek (byłe wyrobisko :D ) Żabie Oczko. Widoki na Biskupią Kopę towarzyszyły przez cały niebieski szlak.








Skały Karolinki jakoś mnie nie zachwyciły, spodziewałem się czegoś lepszego. Podejście na Biskupią Kopę trzeba było zacząć od przejścia przez dolinę. Tempo z rodzinką mnie trochę dobijało, ale trzeba się było dostosować.

Piekiełko dawny kamieniołom łupków to jedno z piękniejszych miejsc w górach Opawskich. W końcu mogłem sobie trochę poskakać po skałach. To było jedno z pierwszych miejsc gdzie spotkałem większą ilość turystów.




Od początku zapowiadałem niespodziankę dla ciotki, dopytywała mnie często, kiedy w końcu ta niespodzianka, była bardzo zaciekawiona. No i ta atrakcja to była Gwarkowa Perć. Nie chciała schodzić po tej drabinie, ale obejście było całe w błocie, więc innego wyjścia nie miała. Koniec końców, wspomina to najbardziej, więc wyszło spoko :)







Stan wód był podniesiony, wiele szlaków było zalanych, trzeba było skakać po kamieniach/kłodach.



Szlak znakowany ukośną zieloną kreską, był trochę słabo oznaczony, raz zdarzyła nam się pomyłka, na szczęście szybko się zorientowałem, widząc, że omijamy schronisko. Miejscami straszne błoto było, ale przynajmniej nic na głowę nie padało, a słoneczko wychodziło za chmur.


Klęska ekologiczna w górach Opawskich jest znana wielu. Lubię krajobraz odkryty, gdzie można podziwiać na lewo i prawo, ale tutaj te kikuty były takie smutne.



W końcu udało się się podejść do schroniska pod Biskupią Kopą. Ludzi tłum, ale to było bardzo przyjemne schronisko. Był to niezły punkt widokowy na Srebrną Kopę. Tutaj zrobiliśmy przerwę na jedzenie, ja powbijałem sobie pieczątki no i ruszyliśmy na główny cel wycieczki.






Pod samym szczytem trochę zaczęło padać deszczu ze śniegiem, na szczęście szybko minęło.
Biskupia Kopa (890m n.p.m) jest szczytem granicznym, wieża widokowa oraz bar na niej należą do Czechów. Nie wieżę nie wchodziłem, już trochę czasu brakowało, musiałem poganiać lekko grupę :D




Przy rozejściu szlaków na Srebrną Kopę podzieliliśmy się, ja nie mogłem jej sobie darować. Było warto wchodzić jeszcze pod górę. Zimą jest tu z pewnością też ciekawie, przy tak odkrytych stokach.







Ostatnim etapem były górki "Zamkowa góra" oraz " Szyndzielowa. Brzozowy lasek mi się spodobał.





Góry Opawskie są dobrym wyborem na jednodniową wycieczkę. Najważniejsze punkty po Polskiej stronie zaliczyłem wraz z laikami. Może kiedyś się wybiorę na Czeską stronę, tak zimą by pasowało.

Będąc za Prudnikiem podróżując stronę Nysy jest świetny widok pokazujący, że Biskupia i Srebrna Kopa to koniec Sudetów. https://www.google.com/ma...!7i13312!8i6656
https://www.google.com/ma...!7i13312!8i6656
Ogólnie dość słabo ogarniałem się w terenie. Prowadziłem samochód i tak myślałem co to za ośnieżone szczyty widzę po prawej stronie na krajobrazie. Tak myślałem, że to Karkonoszę, ale z drugiej strony coś blisko mi się wydawało. W Kotlinie Kłodzkiej jeszcze nie byłem, więc to nie pomagało w ustaleniu wierzchołków na horyzoncie. Może ktoś opowie jak to tam wygląda. ;)

Podsumowanie:
Długość: 18.7km
Przewyższenia: 1020m
https://mapa-turystyczna.pl/route/0mo7
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2021-05-10, 22:47   

Coldman napisał/a:
Tempo z rodzinką mnie trochę dobijało, ale trzeba się było dostosować.


Nie martw się. Kilka lat potrenujesz i wreszcie ich dogonisz.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-05-10, 22:49   

Jedna z moich propozycji na wczorajszą niedzielę, to była właśnie Biskupia Kopa, ale padło na tereny nam bliższe (od nas to ponad 2h jazdy). Pewnie w nie wrócę również z rodziną.
Coldman napisał/a:
Ogólnie dość słabo ogarniałem się w terenie. Prowadziłem samochód i tak myślałem co to za ośnieżone szczyty widzę po prawej stronie na krajobrazie.

Po prawej jadąc z Prudnika? Po lewej raczej...Śnieżnik albo Jeseniki.
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1084
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-05-10, 23:05   

laynn napisał/a:
Jedna z moich propozycji na wczorajszą niedzielę, to była właśnie Biskupia Kopa, ale padło na tereny nam bliższe (od nas to ponad 2h jazdy). Pewnie w nie wrócę również z rodziną.
Coldman napisał/a:
Ogólnie dość słabo ogarniałem się w terenie. Prowadziłem samochód i tak myślałem co to za ośnieżone szczyty widzę po prawej stronie na krajobrazie.

Po prawej jadąc z Prudnika? Po lewej raczej...Śnieżnik albo Jeseniki.




Tutaj słabo widać, ale po lewej masz Biskupią Kopę, a gdzieś tam po prawej było widać ten szczyt.(nie znajdę miejsca skąd to dokładnie widziałem, droga Prudnik-Nysa) Też myślałem, że może być to Śnieżnik, ale te przypuszczenia brały się tylko z tego, że on w tych okolicach jest najwyższy.
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2021-05-10, 23:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8291
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-05-10, 23:06   

Coldman napisał/a:
Będąc za Prudnikiem podróżując stronę Nysy jest świetny widok pokazujący, że Biskupia i Srebrna Kopa to koniec Sudetów.


W Polsce de facto tak. U Czechów jeszcze się te Sudety ciągną i ciągną właściwie aż pod Ołomuniec i Ostrawę (Niski Jesionik), a biorąc pod uwagę i Góry Odrzańskie to jeszcze dalej :)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-05-10, 23:35   

Ja nie tak wprawiony w tamtych rejonach, ale jak na prawo od BK to raczej Śnieżnik. Jeseniki z tego miejsca co pokazujesz są mniej więcej w stronę jak te chmury lekko na prawo od BK.

Tak na szybko zrobiłem symulację:




Niebieska linia na Śnieżnik, czarna na Pradziada, a czerwona na BK.
Ostatnio zmieniony przez 2021-05-10, 23:36, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2021-05-11, 15:21   

Fajnie jest zawsze poczytać relację z miejsc mi bardzo znanych, czyli jednak wykorzystałeś moją propozycję, super! :D
Teraz jest już bardziej zielono, więc jeszcze ładniej niż na Twoich zdjęciach ;) Wczoraj i przedwczoraj przeszedłem prawie całe polskie Góry Opawskie, (62 km) a relacja za jakiś czas też tu się pojawi. ;)

Mi się Skały Karolinki bardzo podobają i dość często tam zaglądam przy okazji wchodzenia na Kopę, zawsze polecam też je każdemu kto pyta o trasę w tych okolicach. No ale każdy ma jakiś swój gust ;) Wiadomo, skałki nie są duże, ale karłowate drzewa: dęby i sosny a przede wszystkim widok w przełom Złotego Potoku dodają temu miejscu uroku. O np. można zobaczyć taki widoczek ;)



Nawet po polskiej stronie Sudety nie kończą się na masywie Biskupiej i Srebrnej Kopy. Bo Góry Opawskie ciągną się jeszcze na wschód od niego: jest Las Prudnicki i Las Trzebiński koło Prudnika a nawet masyw w okolicy Głubczyc, to już jednak znacznie niższe partie praktycznie wzniesienia od 300 do 550 m.n.p.m, które nie są tak mocno widoczne w krajobrazie jak Kopy.
Jeszcze o panoramie z drogi Prudnik-Nysa jest bardzo ładna bo widać z niej sporo pasm, pola wokół drogi są też pofałdowane, więc dodaje to uroku. Od Gór Opawskich zaczynając, potem Jeseniki, Góry Złote/Rychlebskie i masyw Śnieżnika. Białe szczyty które widziałeś to na pewno Pradziad, Keprnik, Serak i Śnieżnik. Podobną panoramę ma się też jadąc pociągiem Magistralą Podsudecką od strony Kędzierzyna piękna panorama górska zaczyna się już przed Racławicami Śl. potem Prudnik, Nysa, Otmuchów, Paczków itd. ;)
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2021-05-11, 15:27, w całości zmieniany 2 razy  
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-05-11, 19:07   

Zwróciłeś uwagę na ciekawą rzecz: z uwagi na klęskę ekologiczną Góry Opawskie stały się widokowe, ale ten widok jest jakiś smutny. Coś w tym jest.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1084
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-05-12, 19:18   

opawski1 napisał/a:

Wczoraj i przedwczoraj przeszedłem prawie całe polskie Góry Opawskie, (62 km) a relacja za jakiś czas też tu się pojawi. ;)


Gdzie ty żeś zrobił te 62km? Musisz podesłać całą trasę :D
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2021-05-12, 19:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2021-05-17, 10:52   

Coldman napisał/a:
opawski1 napisał/a:

Wczoraj i przedwczoraj przeszedłem prawie całe polskie Góry Opawskie, (62 km) a relacja za jakiś czas też tu się pojawi. ;)


Gdzie ty żeś zrobił te 62km? Musisz podesłać całą trasę :D


Przeszedłem prawie całe Góry Opawskie od wschodu na zachód zdobywając 22 szczyty, będzie relacja, zdjęcia i ślad też mogę chętnym wysłać. Tylko jak to u mnie bywa na relację trzeba trochę poczekać :P
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group