Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Góry Bystrzyckie: Duszniki i Torfowisko pod Zieleńcem

Autor Wiadomość
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2017-10-20, 16:32   Góry Bystrzyckie: Duszniki i Torfowisko pod Zieleńcem

Góry Bystrzyckie: Duszniki Zdrój, Schronisko Pod Muflonem i Torfowisko pod Zieleńcem 8.08.17

Szybki, spontaniczny, jednodniowy wyjazd do Dusznik Zdroju. Akurat w tym czasie trwał Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, mnie muzyka klasyczna nie interesuje, mam inne gusta muzyczne, ale siostrę tak, więc czemu by nie skorzystać z wyjazdu i połazić po górach?

W tym uzdrowiskowym miasteczku położonym nad Bystrzycą Dusznicką pomiędzy Górami Orlickimi, Bystrzyckimi i Stołowymi jesteśmy już od południa. Spacerujemy po parku zdrojowym, kosztujemy wody mineralnej i podziwiamy dużą fontannę – podobno z najwyżej tryskającą wodą w Polsce ;) . Historia uzdrowiska w Dusznikach sięga XVIII w. a jego największy rozwój to początek XIX w. W 1826 r. przybył tutaj Fryderyk Chopin z rodziną, jako 16 latek grywał tu koncerty.











W końcu postanawiamy wyruszyć w góry, wybór pada na bystrzyckie szlaki. Wspinamy się po dawnym torze saneczkowym do Schroniska PTTK "Pod Muflonem". Drewniany obiekt schroniska powstał w poł. XIX w. jako restauracja z potrawami mlecznymi, na początku XX w. zaczęto serwować piwo i przyjmować gości. W 1959 r. obiekt spłonął, jednak szybko został odbudowany i po dziś dzień służy turystom. Schronisko wydaje się być klimatyczne w środku drewniany, stary wystrój i zapach. Odpoczywamy na tarasie przed schroniskiem ,z którego możemy podziwiać piękną panoramę Dusznik, z Górami Stołowymi w tle. Widoczna jest także znaczniej oddalona Śnieżka, ten widok znam ze zdjęć - zachodów słońca, z tego miejsca za królową Sudetów.

















Ruszamy dalej wchodzimy na niebieski szlak trawersujący wzniesienia. Szeroką, kamienistą drogą wędrujemy przez ładnych parę kilometrów, to bardzo nudna trasa do pieszej wędrówki, nie lubię takich... Schodzimy do doliny Czerwonego Potoku, znajduje sięn tutaj miejsce na ognisko i drewniana wiata ze znanymi z forum podpisami ;) Maszerujemy dalej taką samą nudną drogą, tyle, że pod górę. Zmieniamy szlak na zielony i docieramy do Torfowiska pod Zieleńcem.









Torfowisko to ciekawe miejsce objęte rezerwatem przyrody na powierzchni 156,8 ha . Chroni jedno z najstarszych torfowisk sudeckich. Grubość torfu sięga tu 8,5 m. Występują tutaj rzadkie rośliny, a krajobraz tego miejsca porównywany jest do tajgi syberyjskiej. Szacuje się, że torfowisko ma około 7600 lat. Znajduje się tutaj także wododział między Morzem Bałtyckim a Czarnym Na terenie rezerwatu wytyczono ścieżki po drewnianych kładkach, ustawiono tablice, jest też wieża widokowa (ustawiona na drewnianym podeście), z której roztaczają się słabe widoki jedynie na okolicę.














Po zwiedzeniu rezerwatu wracamy tą samą drogą do Dusznik. Przy Schronisku "Pod Muflonem" zastaje nas piękny zachód słońca, widoczność się poprawia doskonale widać Śnieżkę. W Dusznikach już po zmroku podziwiamy kolorową fontannę.













Podsumowując... cóż Góry Bystrzyckie trochę mnie zawiodły, jestem w nich po raz drugi i znów przyszło mi wędrować szeroką kamienistą drogą bez widoków... Choć pozbawione tłumów turystów uważam, że są nudne do pieszych wędrówek. Wiem słabo jeszcze znam te góry, ale czy są tutaj ścieżki, szlaki z pięknymi widokami... może ktoś się wypowie? :)
Trasa o długości 26 km

WSZYSTKIE ZDJĘCIA: https://photos.app.goo.gl/1vP0jVcLUAl9PfyD3
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
kefir 

Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 114
Wysłany: 2017-11-13, 22:33   

Lubię te tereny. Fajnie fontanne ustrzeliłeś :-)
_________________
http://summitate.wordpress.com/

"Polacy rozpoczęli tę grę i oni powinni ją zakończyć." Simone Moro
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2017-11-18, 09:26   

kefir napisał/a:
Lubię te tereny. Fajnie fontanne ustrzeliłeś :-)


Trochę kombinowałem, bo nie białem statywu ale się udało ;-)
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2017-11-18, 09:33   

Ze trzy razy byłem blisko torfowiska i jakoś wypadało z planu, a szkoda trochę, bo lubię takie miejsca.

Buba, mogłabyś nie paskudzić infrastruktury turystycznej :D
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-11-18, 10:13   

Buba wandal :P
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6103
Skąd: Oława
Wysłany: 2017-11-18, 13:47   

Piotrek napisał/a:
Buba, mogłabyś nie paskudzić infrastruktury turystycznej


Ja ją upiekszam! :) A takiego wydarzenia jak pierwszy w zyciu biwak kabaczka nie bylo opcji nie uwiecznic dla potomnosci :P
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2017-11-18, 18:05   

Okazja jak najbardziej słuszna, natomiast forma-rzecz gustu :P
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6103
Skąd: Oława
Wysłany: 2017-11-18, 21:28   

No fakt, wstydze sie- forma moglaby byc bardziej artystyczna! :P
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2017-11-19, 00:22   

No własnie jestem zawiedziony. Żeby chociaż było wyryte nożem, a najlepiej jeszcze osmolone ogniem to inna sprawa :)
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6103
Skąd: Oława
Wysłany: 2017-11-19, 15:45   

Nożem nigdy nie ryje bo uwazam taka forme za niszczenie obiektu (moze to jakos naruszyc konstrukcje, szybciej butwiec itp). Zwykle preferuje napisy weglem, ale tu akurat pod powałą byl przygotowany marker wiec skorzystalam. Przyznaje- weglem jest ladniej! Obiecuje poprawe! :fajka

ps. osmalac ogniem nigdy nie probowalam.. moze dac fajny efekt! gorzej jak wiata sie zajmie ;)
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2017-11-19, 15:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2017-11-19, 18:33   

Tak mi sie przypomniało - i to nie jest aluzja do Ciebie! - że w jednym ze schronisk (chyba w B.Żywieckim) ludziska baźgrali na ścianie z drewna podpisy jakieś, czy pozdrowienia, itp. W końcu prowadzący widać wkur...ł się na to i powiesił napis... "Tablica idiotów". :D
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6103
Skąd: Oława
Wysłany: 2017-11-19, 18:51   

Piotrek napisał/a:
Tak mi sie przypomniało - i to nie jest aluzja do Ciebie! - że w jednym ze schronisk (chyba w B.Żywieckim) ludziska baźgrali na ścianie z drewna podpisy jakieś, czy pozdrowienia, itp. W końcu prowadzący widać wkur...ł się na to i powiesił napis... "Tablica idiotów". :D


Dobry pomysl! Jemu bylo lzej na duszy a napisy pozostaly i ludziska mialy gdzie bazgrac! Pomysl mi sie podoba! Bo w wielu chatkach to zamalowali farba i zadowoleni...
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime