Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Góra i dół Kotliny Żywieckiej

Autor Wiadomość
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-11-14, 13:16   Góra i dół Kotliny Żywieckiej

Bardzo trudno jest napisać relację z miejsc, które tak dobrze są znane mojemu wynajętemu ;) przewodnikowi Dobromiłowi. Chyba, żeby nie strzelić jakiejś wielkiej gafy napiszę tylko kilka faktów, być może zachęcą one Was do odwiedzenia tego miejsca :)
Plan na ten dzień początkowo był nieco inny – mieliśmy pójść na wschód słońca na Grojec (prognozy pogody mówiły, że ranek i kilka następnych godzin mają być ładne), ale całą noc padało, więc nie było sensu wstawać. O ósmej jednak robi się coraz ładniej. Dzień zaczynamy od zwiedzenia pięknego, żywieckiego parku, który wreszcie jest mi dane zobaczyć za dnia, a nie po nocy ;) Przez bramę wchodzimy na dziedziniec zamku (zwanego Starym Zamkiem), gdzie mieścił się ośrodek administracyjny tzw. Państwa Żywieckiego, a było to dosyć dawno, tak z 400-500 lat temu. Początki tego zamku określane są nawet na XIVw. Samego zamku nie zwiedziliśmy, ale jest taka możliwość.

Naprzeciwko zamku znajduje się Pałac Habsburgów (zwany Nowym Zamkiem), gdzie jeszcze w zeszłym roku mieszkała potomkini rodu Habsburgów – Maria Krystyna Altenburg (to jej skrótowe imię i nazwisko, prawdziwa, dłuższa wersja to... Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska). Zawsze mi się wydawało, że posiadnie dwóch imion to już sporo, ale tutaj... ;) Ciekawe jaka jest tradycja nadawania tylu imion?

Następnie udaliśmy się do tzw. Okrąglaka z zabytkową studnią, obejrzeliśmy drzewo, a raczej miejsce, gdzie niegdyś posadził drzewo Marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Trochę więcej czasu spędziliśmy przy rzeźbie Alicji Habsburg (żony ostatniego właściciela miasta Żywiec, matki Marii Krystyny), Parku Miniatur, niedaleko Domku Chińskiego i Ogrodu Różanego. Sami widzicie, że znaczących miejsc w tym parku jest sporo, a nie o wszystkich tu wspomniałam.




Teraz czas na górską część wycieczki – mianowicie wyruszyliśmy na Grojec, przymusowo zaliczając wcześniej Mały Grojec i Średni Grojec. Właściwie już od początku były widoki, zaskoczyła mnie Babia Góra w śniegu...

Widok z Małego Grojca:

Widok z drogi na Średni Grojec (na tej górze znajduje się krzyż upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Żywcu):


Po całonocnych opadach idziemy po niezłym błotku, ślizgając się co jakiś czas wśród sadów i dzikich róż... Wreszcie zdobywamy Grojec (612m n.p.m.), gdzie oprócz Babiej Góry odsłania nam się również Pilsko i inne okoliczne górki :)



Jak to na szczycie chyba każdej góry, wieje wiatr, więc niebawem udajemy się inną już drogą do Żywca, by zwiedzić Muzeum Browaru Żywiec :) Po drodze podziwiamy jeszcze pięknie odsłonięte Skrzyczne, z którego tego dnia na pewno były wspaniałe widoki...


W Muzeum cofnęliśmy się w czasie do XIX wieku, by zobaczyć Żywiec za czasów Habsburgów. Jak dla mnie – było za dużo osób zwiedzających, a żeby zrobić jakiekolwiek zdjęcia, wielokrotnie rezygnowałam z wysłuchania przewodnika. Warto jednak wrócić tam znowu...

Wieczór spędziliśmy na piwkowaniu w barze Krajcar, gdzie podają piwo własnej roboty, było pyszne i wchodziło jak woda :) Można poprosić o zabutelkowanie, ja przywiozłam kilka butelek do domu i wiem, że będę musiała to robić teraz stale :P

Tak oto dobiegł końca mój weekend w Żywcu, który mocno mnie zaskoczył (Żywiec znaczy...), nie znam drugiego takiego miasta z tak pięknym parkiem i z tyloma zabytkami co krok. Gorąco polecam!!!
Linki do zdjęć z niedzieli:
https://picasaweb.google....kZamkowyWZywcu#
https://picasaweb.google....otlinaZywiecka#
https://picasaweb.google....mBrowaruZywiec#

Dziękuję wszystkim za uwagę :)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2013-11-14, 13:21   

O cholera jasna ...
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-11-14, 13:27   

:? Nie pamiętasz tego o czym Pisze Malgo?

Zdjęcia oglądałem już wcześniej, na Twojej Picassie Malgo, ale fajnie jeszcze raz zobaczyć z komentarzem. :-)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2013-11-14, 13:29   

Piotrek napisał/a:
Nie pamiętasz tego o czym Pisze Malgo?


Jestem pod wrażeniem Jej pamięci do nazwisk, miejsc, wydarzeń.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-11-14, 13:33   

Widać, że było dobrze. Tak trzymać.
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-11-14, 13:37   

Dobromił napisał/a:

Jestem pod wrażeniem Jej pamięci do nazwisk, miejsc, wydarzeń.


Nie żebym Ci słodził , ale Twoje zainteresowania historyczne i przekazywanie tej wiedzy to cenna umiejętność. Widać do Malgo dobrze trafiły :-)
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2013-11-14, 13:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-11-14, 13:44   

Piotrek napisał/a:
Twoje zainteresowania historyczne i przekazywanie tej wiedzy to cenna umiejętność

A tak wiele osób w ogóle nie ma pojęcia o historii :mlo3 Np. ja nie wiedziałam, że jest taki Żywiec :P
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2013-11-14, 13:46   

Malgo Klapković napisał/a:
Np. ja nie wiedziałam, że jest taki Żywiec


O cholera jasna ... :trz
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-11-14, 20:33   

No ja też widziałem wcześniej te zdjęcia... i tak napiszę jeszcze, ze nawet nie są przekolorowane :D i szkoda, że nie wyszedł Wam plan z górami, ale wszystko przed Wami.

ps Bytom tez ma zabytki, parki, zamek, hołdy i inne bajery... :fajka
Ostatnio zmieniony przez sokół 2013-11-14, 20:34, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2013-11-14, 20:45   

Kurcze, ładnie w tym Żywcu.
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
TataOjciec 


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 353
Skąd: Z Blokowiska
Wysłany: 2013-11-14, 21:10   

A tam może i ładnie , ale "wiocha" straszna :-o
choć ostatnio ponoć lepiej
a i bardzo ładne zdjęcia wyszły koleżance MALGO
_________________
Ostatnio zmieniony przez TataOjciec 2013-11-14, 21:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-11-14, 21:17   

TataOjciec napisał/a:
bardzo ładne zdjęcia wyszły koleżance MALGO

Dziękuję bardzo, wreszcie ktoś mi coś doradził a nie sama krytyka, nic nie wnosząca :P Warunków do focenia może rewelacyjnych nie było, dobrze, że trafiła się taka słoneczna niedziela :)
 
 
TataOjciec 


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 353
Skąd: Z Blokowiska
Wysłany: 2013-11-14, 21:23   

Apropo doradztwa , matrycę by się przydało "przedmuchać" przy większych przysłonach widać "paproch" :fajka
_________________
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-11-14, 21:26   

TataOjciec napisał/a:
widać "paproch"

Wiem o tym :/ Najpierw myślałam, że to na filtrze albo obiektywie, ale to jednak ewidentnie na matrycy, a boję się to sama ruszyć :rol Chociaż w sumie, może sama dmuchawka coś da, płynem wolę tego nie dotykać.
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2013-11-14, 21:32   

Bardzo przyjemne widoczki z tego Grojca mieliście, o niebo lepszą pogodę niż poprzedniego dnia na Skrzycznem. A i park i zabytki Żywca ładnie uchwyciłaś. W browarze jeszcze nie byłam, ani tym, ani tyskim, a ponoć warto.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang