Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Gabańka - Przechyba - Stary Wierch

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-12-09, 20:36   Gabańka - Przechyba - Stary Wierch



Dwa dni po świetnej wycieczce na Spisz i kapitalnym wschodzie słońca na Grandeusie wybieram się na Przechybę, trzecią już wycieczkę w Beskid Sądecki podczas wrześniowych wakacji w Szczawnicy.
Do odbycia tej trasy inspirują mnie widoki na Pasmo Przechyby spod Durbaszki, gdzie widać wysoko sięgające w górę łąki wznoszące się nad Szczawnicą i Szlachtową. Trasę sobie ustalam następująco: https://en.mapy.cz/s/hufozebuno

W tych dniach regułą są poranne mgły snujące się długo nad Szczawnicą i Przełomem Dunajca. Sprawdzam w stosownych aplikacjach, że na wschód słońca na Gabańce nie ma co za bardzo liczyć, bo słońce rano dość długo wschodzi nad górami, więc się nie muszę zbierać bardzo wcześnie. Ale oczywiście mam chrapkę na wyjście ponad morze mgieł, w związku z tym rano nie bardzo zwlekam z wyjściem. Jest dość wcześnie, na tyle wcześnie, że nie jeżdżą jeszcze busy do Jaworek, a z Google Street View wynika, że na początku zielonego szlaku nie bardzo jest gdzie zaparkować samochód – jadę więc rowerem. Zgodnie z przypuszczeniami w Szczawnicy gęsta mgła. Przypinam rower do poręczy mostu na Grajcarku i ruszam w górę.





Ponad zabudowaniami szlak wchodzi na górskie łąki. Poruszam się póki co w gęstej mgle,



która jednakże z każdym kwadransem się podnosi.





Szlak na chwilę znika w lesie, aż do przysiółka Gabańka znajdującego się pod szczytem o tej samej nazwie. Znajduje się tam kilka domostw, jest też opuszczony „sen dewelopera o potędze” w postaci domu wzniesionego w stanie surowym. Nad domostwami znajduje się dość duża polana z widokiem na Pieniny od Durbaszki po Trzy Korony i znajdujące się za nimi Tatry.


na Gabańce

Pogoda dość dynamicznie się zmienia, zachmurzone zrazu niebo powoli ustępuję błękitowi, oczywiście Szczawnica schowana jest pod mgłą.


Trzy Korony i przełom Dunajca


Wysoki Wierch i Rabsztyn


Jarmuta


Tatry słowackie


Szafranówka

Doskonale widoczne słowackie Tatry nagle chowają się za chmurami, najpierw powoli, a potem już w całości.





Spędzam tu godzinę. Pora ruszać dalej. Za Gabańką ścieżka znika w lesie, sporadycznie pojawiają się jakieś prześwity.


Pilsko, Babia Góra, Bereśnik


Pilsko, Babia Góra, Lubań w chmurach

Na wierzchołku góry Łysiny po raz pierwszy widać schronisko na Przechybie i charakterystyczną wieżę przekaźnikową.




Tatry


Lubań, Koziarz, Jasień, Ćwilin, Mogielica


Koziarz



Za krzyżówką z niebieskim szlakiem ścieżka się wypłaszcza (modne ostatnio słowo) i prowadzi przez zarastającą polanę, opisaną na tabliczce jako „Hala, Dawna Polana Czeremcha”. Z jednej strony polana zarasta, a z drugiej widać liczne wiatrołomy na grzbiecie Pasma Radziejowej.





Docieram do schroniska. Widoki spod niego nie dupy urywają. Prawdę powiedziawszy, myślałem o tym, żeby sobie tę Przechybę odpuścić, zejść z Gabańki do Doliny Sielskiego Potoku i stamtąd dostać się na grzbiet Starego Wierchu, ale różnica w odległościach i podejściach nie była znaczna (do doliny schodzi się dość nisko). Tak że veni, vidi, vici i do baru.
Nad schroniskiem wznosi się wieża przekaźnikowa, niestety oprócz tabliczek z zakazem wstępu wejścia strzeże ogrodzenie (to jeszcze pół biedy) oraz liczne zwoje drutu kolczastego znajdujące się powyżej. Niestety. Wieża znajduje się na wierzchołku Małej Przechyby, ale jedynymi atrakcjami wzniesienia jest właśnie ona oraz tablica z informacjami przyrodniczymi. Wracam do schroniska na coś ciepłego, cztery dni temu na Radziejowej było gorąco, wręcz upalnie, teraz słońce miło przyświeca, ale nie grzeje – jest zdecydowanie lepiej.






widok spod schroniska 1


widok spod schroniska 2

Po posiłku na schroniskowym tarasie (bigos mógłby być lepszy) idę na wierzchołek Przechyby, to parę minut spod schroniska. Stamtąd schodzę czarnym szlakiem narciarskim do Szlachtowej. Czemu na tej trasie nie ma wytyczonego szlaku pieszego, nie mam pojęcia. Sokół dysponuje mapą sprzed kilku lat, na której to zejście jest oznaczone jako niebieski szlak pieszy, ale to chyba jakaś mapa-biały kruk, bo nigdzie indziej nie spotkałem się z takim oznaczeniem. Na trasie też brak biało-niebieskich pasków. Nawiasem mówiąc, Beskid Sądecki posiada dość rozbudowaną sieć szlaków narciarskich, oznaczonych w terenie na pomarańczowo w odróżnieniu od szlaków pieszych, znakowanych na białym tle.



Schodzę. Początek zejścia bardzo ciekawy i widokowy. Rzadki las, dużo prześwitów. Żółte trawy miksują się ze stosunkowo świeżą zielenią drzew. Tak, w tym roku jesień przyszła bardzo późno.








drzewo - ent





Przed Pieniążną szlak znika w lesie, miejscami prześwituje między drzewami po lewej Radziejowa i Wielki Rogacz. Gdzieś z rejonu Świniarek dobiegają godowe odgłosy łosi albo jeleni. Pustkowie.





Dochodzę w końcu na Stary Wierch. Tabliczka informacyjna znajdująca się przy szlaku mówi, że wkraczam na Połoniny Szlachtowskie. Spotykam się z tym określeniem po raz pierwszy, ale przekonacie się za chwilę, że określenie to bardzo pasuje do krajobrazu tego rejonu.



To jest moja ostatnia wycieczka podczas dwutygodniowych wakacji w Szczawnicy. Tak się złożyło, że nie byłem podczas tych wakacji ani razu na Sokolicy i Trzech Koronach (za którymi zresztą nie przepadam), za to intensywnie zwiedzałem szeroko pojęte okolice Małych Pienin i Jaworek (aż sześć wycieczek w te rejony). Moja fascynacja tymi miejscami nie ustaje, a po tych wakacjach nawet uległa wzmocnieniu. Myślę, że zdjęcia z zejścia ze Starego Wierchu do Szlachtowej pozwolą wam zrozumieć to uczucie.
Przejście stosunkowo krótkiego odcinka (ok. 3 km) zajmuje mi trzy godziny i to nie ze względu na trudności skalnej grani, hehe. Jak ostatnio Adrian napisał na shoutboxie: „lubię chodzić samotnie w góry, bo się można wyciszyć, nikt mnie nie pogania i mogę spokojnie cykać fotki”. A więc: lubię chodzić samotnie w góry, bo się można wyciszyć, nikt mnie nie pogania i mogę spokojnie cykać fotki.
Bez dalszego przynudzania, przed wami historia trzygodzinnego zejścia ze Starego Wierchu do Szlachtowej, rozpoczętego pewnego wrześniowego popołudnia, a zakończonego zachodem słońca nad Trzema Koronami i marszem o zmroku do Szczawnicy Górnej.


panorama z Połonin Szlachtowskich


Tatry nad Małymi Pieninami




na Starym Wierchu




Małe Pieniny od Rozdziela po Wysoki Wierch


w stronę Przechyby i Radziejowej


Trzy Korony


Rabsztyn i piękny żółty szlak ze Szlachtowej na Wysoki Wierch


Przełęcz Rozdziela


Bukowinki, Wysoka, Homole, Durbaszka



























Przy okazji relacji z poprzedniej wycieczki na Radziejową została Sokół i Wiolcia zwrócili uwagę, że sama Radziejowa ujdzie, ale najciekawsze zdjęcia mam z polanek nad Jaworkami na początku szlaku. Nie zdziwię się, jeśli oglądający tę relację wysnują podobne wnioski – dla mnie też najpiękniejsze momenty tej wycieczki to był poranek na Gabańce i wieczór nad Szlachtową, a sama Przechyba to tak „może być”. Chyba nawet ciekawsze widoki były na początku zejścia szlakiem narciarskim niż na samej Przechybie.
Spotkałem się gdzieś z opinią, że w Beskidzie Niskim i Sądeckim to co najciekawsze leży w dolinach i na początkach podejść, a same wierzchołki, często zalesione, są mało interesujące. W Beskidzie Niskim jeszcze nie byłem i nie miałem się okazji o tym przekonać osobiście, choć lektura relacji z wycieczek w Niski potwierdza tę opinię. W Beskidzie Sądeckim też trudno jej odmówić racji – dwie ostatnie wycieczki: na Radziejową i na Przechybę chyba potwierdzają tę prawidłowość.
Tym wpisem kończę serial pod tytułem „wrześniowe wakacje w Szczawnicy”. Po odbyciu dwutygodniowej kwarantanny zwanej inaczej „pracą zdalną” ruszyłem ponownie w góry, tym razem z Ukochaną, na nasze skrócone, tygodniowe wakacje w kolejne fascynujące miejsce - Bieszczady.
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9371
Wysłany: 2020-12-09, 21:12   

No i co ... Taka zatykająca relacja, tereny przedstawione na twoich fotografiach, po prostu zatkało mnie :brawo1 :zamek
To jest sztos!
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-12-09, 21:57   

Uwielbiam Szczawnicę i okolicę, choć póki co moje odwiedziny w tym rejonie nie mają aż takiego zacięcia, w poznawaniu okolic (a warto), ale już się tego nie mogę doczekać:
Sebastian napisał/a:
Po odbyciu dwutygodniowej kwarantanny zwanej inaczej „pracą zdalną” ruszyłem ponownie w góry, tym razem z Ukochaną, na nasze skrócone, tygodniowe wakacje w kolejne fascynujące miejsce - Bieszczady.


Ta Przechyba...nuda ja bym określił, nie to co początek i koniec. No ale zjeść coś ciepłego w środku wycieczki to dobra opcja :)
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik

Wysłany: 2020-12-09, 23:21   

Ładnie! :) szczególnie końcówka te zdjęcia z połonin!
3 km w 3 h rekord :P

Kolejna relacja zachęcająca do Beskidu Sądeckiego, oj będzie chyba chodzone w 2021 r. ;)
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2020-12-12, 14:23   

Przeczytałam całą relację z przyjemnością. Bardzo ciekawy wariant zejścia z Prehyby - dzięki za podsunięcie pomysłu na wycieczkę, gdy będę się wybierać w tamte okolice. W najpiękniejszej porze dnia wylądowałeś w najlepszym miejscu wycieczki - zdjęcia tak zachęcają, że aż chciałoby się tam iść.
I tak jak pisałeś - najciekawsze są początki i zejścia. Już mam też od dawna upatrzone okolice Jaworek na eksplorację, ale zbyt rzadko tam bywam, by udało się rozeznanie przeprowadzić. Jednak co urlop na miejscu, to urlop - jest pole do popisu.
I tak podsumowując, bardzo Ci się ten urlop udał, nawet jak nie można było z wiadomych względów pojechać gdzieś dalej. Czyli jeszcze sporo do odkrycia jest w samej choćby Polsce.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-12-16, 19:33   

Z Czechowic masz daleko do Szczawnicy na jednodniowe wycieczki, ale kilkudniowy wyjazd, a może nawet dwutygodniowe wakacje to jest ciekawa opcja. Problemem w kwestii jednodniowych wyjazdów jest jednopasmowa droga do Krościenka, która lubi się korkować wieczorem w słoneczny weekend - korki na Zakopiance to przy tym pikuś.
A Szczawnica to był naprawdę spontaniczny wybór, ze względów covidowych i zawodowych (żona zmieniała pracę) nie mogliśmy pojechać do Rumunii w lipcu, z przyczyn losowych rozsypał mi się tydzień wcześniej wrześniowy wyjazd do Terchowej, na który się strasznie napaliłem i snułem już daleko idące plany wycieczkowe.
Jak się okazało "wybór pocieszenia" był strzałem w dziesiątkę, a pogoda faktycznie trafiła się rewelacyjna.
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2020-12-16, 19:33, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2020-12-16, 20:47   

Nie pamiętam, kiedy spędzałam dwutygodniowe wakacje w polskich górach. Baardzo dawno temu. Teraz najwyżej kilka dni. Ale już na dwa w okolice Szczawnicy warto się wybrać, choć nie teraz, bo krótkie dni są. Jednak z Krakowa łatwiej było się dostać w fajne miejscówki. W dobrym miejscu mieszkasz.
A w ogóle to ciekawa jestem, co wyjdzie z przyszłorocznych wakacji i planów?
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-12-16, 20:56   

Ja mam taki plan, żeby przekonać Renatę na dwutygodniowe wakacje w Wetlinie w październiku. Tam wtedy są organizowane biegi górskie po Bieszczadach, będę miał dodatkowy argument:) A we wrześniu zaległa Terchowa.
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang