Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Filtry

Autor Wiadomość
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2018-02-22, 20:58   

Zrobilem bez filtra, potem 6 zdjęć obracając nim po około 60 stopni(6 zdjęć bez widocznej różnicy). Kierując obiektyw na niebo (chmury) nie widziałem zasadniczo różnicy na wyświetlaczu LCD, gdy obracam filtrem. Może zbyt wiele oczekuję?
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-02-23, 10:03   

Albo kupiłeś szajs, albp robisz coś nie tak, albo po prostu nie widzisz tej różnicy, a wierz mi, ona jest.
Profil Facebook
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-24, 22:52   

ceper napisał/a:
Planowałem robić wieczorne zdjęcia "po sąsiedzku", ale nadal odbija w oknie/szybie/ mój blok. Tak ma być?


Raczej normalne, ten filtr nie wszystkie odbicia jest w stanie usunąć, jedne zniweluje, inne usunie całkowicie, a z jeszcze innymi nic nie zrobi. Poza tym działa on tylko pod pewnymi kątami, więc musisz się ustawić pod odpowiednim kątem do tej szyby. Ale tu by trzeba się zagłębić w fizykę, a mnie to jakoś specjalnie nie interesuje. ;) Wtedy będziesz wiedział co jest jakim światłem i co jest w stanie usunąć. No ale nawet jak usniesz wszystkie odbicia w szybie, to sfotografujesz co najwyżej firanki, zasłonki, ewentualnie rolety czy żaluzje bo to już nie odbicia. A z Twojego postu wynika, że i tego chciałbyś się pozbyć widząc przez okno sąsiadów. Tak to nie działa, za dużo byś chciał za te 200 złotych. :)

Tu masz przykładowe zastosowanie na zdjęciach:

https://www.optyczne.pl/3...w_praktyce.html

I zobacz np. te zdjęcia:

bez filtra:



z filtrem:



bez filtra:



z filtrem:



Jak widzisz w obu przypadkach odbicie budynków zostało, uwydatniło się za to co innego. ;)
Ostatnio zmieniony przez Vision 2018-02-24, 23:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2018-02-25, 13:14   

W słoneczny dzień bez problemu można uzyskać oczekiwany efekt obracając nie tylko CPL. :usmi
Próbowaliście w dzień pochmurny? To pochwalcie się efektami z niebieskim niebem przez chmury?
Sąsiedzi zza uliczki zostawiają włączone światło i mieliby przesłaniać firankami lub roletami? Bez sensu. :rol

Teraz zastanawiam się nad zakupem telekonwertera, coby ściągnąć alkowę na Ślůnsku. :rol
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Ostatnio zmieniony przez ceper 2018-02-25, 16:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiesio 


Wiek: 56
Dołączył: 22 Cze 2015
Posty: 343
Wysłany: 2018-02-25, 16:06   

Światło polaryzuje się dobrze, gdy nic go nie rozprasza, a chmury rozpraszają wręcz idealnie :)
Do tego dochodzą kąty, jak pisali przedmówcy. Wiec najlepiej kup rentgena, aby osiągnąć swój cel :)
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2018-02-25, 22:47   

ceper napisał/a:
W słoneczny dzień bez problemu można uzyskać oczekiwany efekt obracając nie tylko CPL. :usmi
Próbowaliście w dzień pochmurny? To pochwalcie się efektami z niebieskim niebem przez chmury?
W pochmurny dzień używanie CPL w tym celu jest kompletnie bez sensu. Jedyne co zrobi to ograniczy ilość światła wpadającego przez obiektyw.

Ty to byś zapewne chciał by dzięki temu filtrowi niebo było błękitne w nocy co ? :D
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-25, 22:53   

Robert J napisał/a:
Ty to byś zapewne chciał by dzięki temu filtrowi niebo było błękitne w nocy co ? :D


Niech zainwestuje lepiej w program do obróbki np. ten co kiedyś tu prezentowałem... to nawet ptaki zza chmur zobaczy. :)





http://www.landscapepro.pics/
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2018-02-25, 22:54   

nie bardzo rozumiem o co idzie, ale mam zdjęcie niebieskiego nieba przez chmury :D :

_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2018-02-26, 09:17   

telefon skwitowałby jednym zdaniem, że ceper chciał się pochwalić nabytkiem CPL w cenie 2 pogan. To wszystko. :rol
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6100
Skąd: Oława
Wysłany: 2018-02-26, 16:08   

Przepraszam, ze w rozmowe znawcow miesza sie ktos zupelnie zielony - ale co dokladnie te filtry robia? One "wyciagają" chmury z nieba, tak ze niebo nie jest białe przepalone? tzn. takie cos robia jak program wspomniany przez Visiona tylko bez ptakow? ;) Czy ze pod słonce mozna robic zdjecia i nie ma paćkow na obiektywie? Albo kolory zmieniaja? Czy jeszcze jakies inne czary mary? Bo na zdjeciach z linka to mało roznicy widac...
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2018-02-26, 16:13, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-26, 16:42   

Nic takiego magicznego nie robi. Trochę bajeruje niebo, chociaż nie zawsze. Też zależy jak mocno się nim pokręci i pod jakim kątem. Można przegiąć. Ale ogólnie to po prostu przyciemnia i nasyca samo niebo, a chmury teoretycznie pozostają bez zmian białe. ;) Teoretycznie, bo takie filtry też często wpływają na balans i niektóre robią zdjęcia bardziej chłodne, a inne zaś bardziej ocieplają scenę. Więc ten biały różnie wychodzi, ale przeważnie zostaje biały. ;)

Taki bardziej dosadny przykład to może ten:



https://nisifilters.com.a...lariser-filter/

Ale tutaj tak bardziej zbajerował, w końcu 1000 zł kosztuje to i bardziej bajeruje. ;)

Tak bardziej normalnie i standardowo to będzie tak:



Albo tak:



Poza niebem, ogólnie nasyca kolory i robi się bardziej kontrastowo. A z wody usuwa odbicia i pokazuje bardziej to co faktycznie pod jej powierzchnią się znajduje.
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2018-02-26, 16:44   

Trudno dokładnie opisać ich zalety. Ja dopiero testowałem raz i dostrzegam:
- lepszą ostrość obiektów oddalonych, przy bliższych nie ma zasadniczo różnicy,
- po poprawnym obróceniu niebo jest bardziej przyciemnione i niebieskie,
- brak refleksów, jeśli chcesz robić zdjęcie rybkom w MOku, zdjąć CPL, by zobaczyć odbicie Mnicha,
- nieznacznie przyciemnione zdjęcie (może pokrętłem ustawię +1/3 eV).
Wstydź się buba. Nie posiadać filtra polaryzacyjnego to obciach, bo inaczej bym go nie kupił. :rol
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-26, 16:52   

ceper napisał/a:
Wstydź się buba. Nie posiadać filtra polaryzacyjnego to obciach, bo inaczej bym go nie kupił.


No, Ty jak teraz włączysz tą swoją poezję kolorów razem z tym filtrem, to dopiero niezłe combo wyjdzie. :)
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2018-02-26, 17:09   

w Tatrach filtr polaryzacyjny stosuję zawsze ze zwykłej wygody, żeby nie ściągać i nie zakładać. Kupiłem go, bo jak zaraz po kupnie aparatu pojechałem w Alpy, to robił wszystkie zdjęcia niebieskie. Z kolei z filtrem w tatrzańskiej mgle robi purpurowe.
Więc przestałem się tym przejmować, zwiększyłem kompresję JPG, żeby mieć rezerwę na zmiany i obrabiam wszystkie zdjęcia dobrym programem.
Czasami nawet sobie przeginam dla zgrywy i z płaskiego, bladego zdjęcia wychodzi jeleń na rykowisku (np ta zabawa tatrzańskimi chmurami):

















_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
Wiesio 


Wiek: 56
Dołączył: 22 Cze 2015
Posty: 343
Wysłany: 2018-02-26, 17:49   

Polar po prostu najlepiej sprawdza się w słoneczny dzień - nasyca kolory, przyciemnia niebo i robi widokowkę bez potrzeby obróbki :)

Dwa moje przykłady zdjęć bez żadnej ingerencji:


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group