Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Strome podejścia, ale poza Tatrami

Autor Wiadomość
Witek040 

Dołączył: 16 Lip 2022
Posty: 2
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2022-07-16, 22:03   Strome podejścia, ale poza Tatrami

Witajcie,

Jestem tu nowy i chętnie zasięgnąłbym porady.
Mianowicie: chodzę o górach wprawdzie od dziecka, ale nie jestem na tyle wprawnym turystą, by poruszać się żwawo po tatrzańskich graniach. Natomiast bardzo lubię szlaki efektownie poprowadzone, widokowe, najchętniej wśród skałek (przynajmniej częściowo), a przede wszystkim pozwalające się zmęczyć. Przy czym mówiąc "zmęczenie", nie mam na myśli długich i żmudnych podejść, ani szlaków pokrytych często błotem (nie o taką trudność mi chodzi) - po prostu czasami odzywa się we mnie natura wspinacza.

Zdaję sobie sprawę, że 90% takich szlaków znajduje się w Tatrach i pewnie przyjdzie na nie pora (byłem w dzieciństwie na Giewoncie i pamiętam jakieś pojedyncze podejścia z łańcuchami chyba w dolinie Kościeliska/-kiej), aczkolwiek mam pewne problemy ze stawem kolanowym, które uaktywniają się przy dłuższym schodzeniu, co raczej wyklucza takie wielogodzinne wędrówki, gdzie pokonuje się 1300-1400m przewyższenia, jak między Zakopanem, a szczytami Orlej Perci.

Dlatego chciałbym zapytać, czy kojarzycie może takie łatwo dostępne szlaki z odrobiną adrenaliny, ale poza Tatrami? Zauważyłem, że np. w Karkonoszach w ogóle nie wytyczono szlaków typowo podejściowych skałami - albo wędruje się ubitymi, płaskimi chodniczkami nad kotłami, albo pod nimi. Odrobinę lepiej jest w Górach Stołowych (chyba najlepiej wspominam niebieski szlak z Radkowa na Szczeliniec). Czy można jednak gdzieś trafić na szlaki, które potrafią zaskoczyć trudniejszymi fragmentami? Ze zdjęć kojarzę, że niektóre szczyty w Pieninach zapewniają fantastycznze widoki i sprawiają wrażenie stromych, strzelistych, ale czy tamtejsze szlaki też są takie? Czy może w Rudawach Janowiskich? Niezwykle podobało mi się w słowackiej Małej Fatrze i tam zamierzam też kiedyś wrócić, ale na razie chodzi mi o polskie góry.

Edit: Widzę teraz, że to pytanie lepiej pasowałoby chyba do tego wątku, więc jeśli moderator może, to poproszę o przeniesienie:
http://gorybezgranic.pl/s...-w-gory-vf5.htm
Ostatnio zmieniony przez Witek040 2022-07-16, 22:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5469
Wysłany: 2022-07-16, 22:18   

Jest taka góra o jaką Ci chodzi. To Grojec.
Z tego co wiem, po ostatnich wypadkach na wyprawach z przewodnikiem, Grojec został zamknięty dla wspinaczy. Można tam tylko dolecieć balonem.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14272
Wysłany: 2022-07-16, 22:22   

To prawda.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
_Sokrates_ 


Wiek: 42
Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 1600
Skąd: Białystok
Wysłany: 2022-07-17, 13:29   

Sprawdź sobie Perć Akademików na Babiej Górze, Sokolą Perć w Pieninach i Perć Borkowskiego na Luboniu.
_________________
Wiem, że nic nie wiem.
 
 
dakOta 


Dołączyła: 01 Sty 2014
Posty: 1037
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-07-18, 08:20   Re: Strome podejścia, ale poza Tatrami

Witek040 napisał/a:
Dlatego chciałbym zapytać, czy kojarzycie może takie łatwo dostępne szlaki z odrobiną adrenaliny, ale poza Tatrami?


KAŻDA trasa, zrobiona z ekipą z tego forum, niewątpliwie okaże łatwo dostępna, gdyż będziesz miał doping jak nigdzie (północna ściana Matterhornu? piiikuś), a adrenaliny od metra i trochę (z historii pewnego szkolenia: ~relacja goprowców: „Jedziemy autem, wyjeżdżamy zza zakrętu, a przed nami czołga się facet na czworaka, wbija haki w asfalt i asekuruje się liną…”~).

Witaj na forum.
_________________
Zawsze trzeba iść. Jak się nie ma gdzie - tym bardziej.
 
 
Witek040 

Dołączył: 16 Lip 2022
Posty: 2
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2022-07-23, 18:19   

_Sokrates_ napisał/a:
Sprawdź sobie Perć Akademików na Babiej Górze, Sokolą Perć w Pieninach i Perć Borkowskiego na Luboniu.

Dzięki - faktycznie o coś takiego mi chodziło. Mało tego w Polsce jest, ale zawsze coś. Od biedy pozostają podejścia na jakieś pojedyncze skałki, które często zdarzają się wzdłuż szlaków, lub nawet w samych miejscowościach (np. Krucze Skały w Karpaczu).

Zastanawia mnie, jakie są powody tego, że w Karkonoszach, czy Górach Stołowych, nie wytyczono szlaków typowo podejściowych w terenach skalistych (np. w Kotle Małego Stawu), a jedynie w Tatrach.
 
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2022-07-23, 20:54   

Wiele lat temu był taki szlak w Karkonoszach, prowadził Grzędą w Śnieżnych Kotłach.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi