Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Dobrze utrzymany szlak w Tatrach Zachodnich.

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2020-09-07, 10:00   Dobrze utrzymany szlak w Tatrach Zachodnich.

Dobry wieczór.

W styczniu KG Zdobywcy przygotował plany górskie na ten rok. Taaaa … Ale mogło być gorzej. Np. mogliśmy pierwszy raz pójść w góry w listopadzie - na zakończenie sezonu.

Na 5 września zaplanowaliśmy wyjazd w Tatry Zachodnie. Dokładnie to na Siwy Wierch. Ale nie oklepanymi, pospolitymi i "komercyjnymi" szlakami przez Miasto i przez Babki. Swoją drogą jeden z tych szlaków to dla mnie jeden z dziesięciu najpiękniejszych szlaków turystycznych w Tatrach jakie przeszedłem. A przeszedłem prawie wszystkie.

Organizator wymyślił drogę na Siwy z Bobrowieckiego Wapiennika przez Dolinę Jałowiecką, Bobrowiecką i Przełęcz Palenica. Z zejściem przez Ostrą do schroniska , a potem do Wapiennika.

Wyruszamy z Żywca o 5 rano w składzie 24 osobowym. W tym goście ze Śląska - Agnieszka i Rafał. Rafał znany co niektórym z np. tamtorocznego pobytu w Stryszawie. Ponoć miał też być Vision ale odmówił. Źle uczynił.

Przybywamy na parking. Pogoda idealna. Haku w pracy. Co prawda wysłał żonę ale Sabina nie ma takiego wpływu na pogodę jak de Zoo. tak więc może z nami jeździć.

O 7.30 nasza kolumna rusza żółtym szlakiem w stronę przeznaczenia. Ten kolor szlaku będzie nam towarzyszył do Przełęczy Palenica.

Po lewej stronie ścieżki.




Efekt nocnej pracy pająków.




Wnikamy w zwężenie dolnej części Doliny Jałowieckiej ( 800 m ). Ta część doliny jest mi znana z wycieczek w Doliny : Głęboką i Parzychwost.
















Po około godzinie docieramy do wiaty obok mostu i rozstaju szlaków ( 1006 m ).

Tuz za mostem jest zakręt w lewo - wnikamy w odnogę Doliny Jałowieckiej zwaną Doliną Bobrowiecką.

Świat dziczy, bujnej roślinności, połamanych mostków, dzikich skał na zboczach, czającej się żmii, wąskiej dróżki i niedźwiedzia polarnego. Tam idzie oficjalny szlak turystyczny. Otwarty i zapraszający.







To po lewej to pokrzywa.



















Po godzinie od wejścia w Dolinę B wchodzimy na polanę zwaną Polaną ( 1350 m ). Kiedyś pasały się tu bydlątka z widokiem na Siwy Wierch. Wtedy to zwało się Halą Bobrowiecką. Górale sobie tu mieszkali we wiatach.







Po pewnym czasie trochę wyżej nad Polaną mijam zbiornik wodny. To chyba jeden z Bobrowieckich Stawków.




Gdy po chwili odwracam się to wtedy pojawia się Cel.




Pełny luda.




Przed nami łąka u stóp grani Tatr Zachodnich. My po chwili skręcimy w lewo.




To zdjęcie właśnie z tego zakrętu. Widać wyraźny szlak na Siwy, Ostre z tyłu i staw u dołu. Ma bardzo ciekawy kształt.





Po godzinie i 50 minutach wchodzę na Przełęcz Palenica ( 1574 m ) Węzeł szlaków na najniższej przełęczy leżącej w grzbiecie głównym Tatr. Jestem tu drugi raz - prawie nic nie pamiętam z tamtego pobytu. Zeszliśmy wtedy z niej do Zuberca.

Widok na Małą Fatrę.




Widok na Cel.




Ponownie Fatra.



Rozkład jazdy.



Ostatnie metry przed Palenicą.




Ruch turystyczny w okolicy Brestowej.




Cel po raz kolejny.




Co on Wam przypomina ?








Rzut oka w lewo.




Te skały, po prawej stronie grani, to ponoć Kamienne Mleko.







Robi wrażenie, nie ?




Na odcinku Palenica - Siwy poza żywymi turystami były też gady. Mi udało się zrobić zdjęcie połowy ( ? ) gada.




Rzut oka na prawo.




Ścieżka na Siwy lekko się podnosi i zaczyna kluczyć pomiędzy skałami.




Widok na m.in. Salatyny, Spaloną, Pachoła, Banówkę i Baraniec.




Jedyny element metalowy na szlaku. W suchym dniu przydatny do przywiązania pasącej się kozy.




Jak Siwy to jasne skały.


_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2020-09-07, 11:14, w całości zmieniany 9 razy  
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2020-09-07, 11:00   

Szczerze mówiąc to nie do końca mi wiadomo, że miałem tam być i że komuś coś odmówiłem. ;) Bo nikt się mnie wprost nie zapytał, czy w ogóle chcę jechać. Może to jakieś niedogadanie było. Owszem wiedziałem, że jedziecie, ale pytanie do mnie brzmiało tak: Czy mam urlop. Powiedziałem, że nie, ale nie wiem jaki to miało związek, bo w weekendy i tak nigdy nie pracuję. Ale nikt się mnie nie pytał, czy chcę gdzieś jechać. No ale mniejsza z tym i tak bym pewnie nie pojechał. ;)

Piękna wycieczka tak swoją drogą. :-o
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2020-09-07, 11:15   

Vision napisał/a:
Szczerze mówiąc to nie do końca mi wiadomo, że miałem tam być i że komuś coś odmówiłem. ;) Bo nikt się mnie wprost nie zapytał, czy w ogóle chcę jechać. Może to jakieś niedogadanie było. Owszem wiedziałem, że jedziecie, ale pytanie do mnie brzmiało tak: Czy mam urlop. Powiedziałem, że nie, ale nie wiem jaki to miało związek, bo w weekendy i tak nigdy nie pracuję. Ale nikt się mnie nie pytał, czy chcę gdzieś jechać. No ale mniejsza z tym i tak bym pewnie nie pojechał. ;)

Piękna wycieczka tak swoją drogą. :-o


Bardzo jasno wytłumaczyłeś sytuację.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2020-09-07, 11:19   

To nie jest szczyt.




To jest szczyt !




Bardzo gęsto zaludniony. Na zdjęciu jest m.in. żona Haka. Nie popsuła dobrej pogody.




Widok na początek / koniec Rzędowych Skał, Góry Choczańskie i Małą Fatrę.




Przed nami Ostra, a nad nią wał Tatr Niżnych.




Ponownie Tatry Zachodnie.




Organizator też wszedł na szczyt. Siwy Wierch ( 1805 m ) - szósty raz. Tym samym jest to dla niego najczęściej odwiedzony szczyt Tatr Słowackich.




Przyszedł czas na zejście. Po prawej Rzędowe Skały vel Skalne Miasto.




Fragment Skał.




Tam byliśmy.




Skały. W tym mini Giewont.













Dotarłem na Przedwrocie ( 1590 m ). Coś w rodzaju przełęczy między Ostrą a Babkami. Fajne miejsce widokowe.










Baraniec w tle.




Banówka.




Z Przedwrocia ruszamy w dół, w lewo do Chaty Naruże.







Raz za czas dopadają mnie kwiatki i owadki.
















Schronisko czekało. Skorzystaliśmy z jego gościnności.




Przed nami ostatnie odcinki szlaku. Niebieskim szlakiem do połączenia z zielonym, potem tylko niebieskim na parking.







Koniec !!! o godzinie 16 ruszyliśmy w stronę Polski.

Szczerze Wam polecam te okolice. Tzw znawcy ( ci co wiedzą, że WSZYSTKIE szlaki Tatr są zatłoczone ) tam by się lekko zdziwili. Na odcinku parking - Siwy minęliśmy dwie osoby idące w tym samym kierunku co my. A jak wcześniej byłem w sąsiedzkich dolinach Głębokiej i Parzychwost to ilości luda były podobne. Różnica pomiędzy Bobrowiecką a powyższymi dolinami jest jedna : Bobrowiecka nie jest stroma.

Dziękuję za uwagę.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2020-09-07, 11:50, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2020-09-07, 12:32   

Dobromił napisał/a:
Szczerze Wam polecam te okolice. Tzw znawcy ( ci co wiedzą, że WSZYSTKIE szlaki Tatr są zatłoczone ) tam by się lekko zdziwili. Na odcinku parking - Siwy minęliśmy dwie osoby idące w tym samym kierunku co my


W rzeczonej dolinie spotkałem z 10 osób w lipcu tego roku , ale wszyscy to byli grzybiarze w dolnej części doliny. Sama dolina w środkowej części jest faktycznie trochę zarośnięta Lepiężnikiem a dolna i górna ścieżka w całkiem dobrym stanie jest
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5514
Wysłany: 2020-09-07, 12:42   

Dobromił napisał/a:
A jak wcześniej byłem w sąsiedzkich dolinach Głębokiej i Parzychwost to ilości luda były podobne.
Moje wspomnienia są takie, że Parzychwost zarośnięty jeszcze bardziej niż Bobrowiecka i to kosówką, a robiłem je obie w tym samym dniu. Naprawdę trzeba się było przeciskać na siłę. To było lata temu. Pewnie ją jakoś poprzycinali, bo jakby tego nie zrobili, to teraz nie szłoby w ogóle przejść.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2020-09-07, 12:46   

sprocket73 napisał/a:
Pewnie ją jakoś poprzycinali


No nie do końca :)

Albo tam jest bardzo szybko rosnąca roślinność ;)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2020-09-07, 12:47   

Może by zrobić ranking Największej Dziczy Szlakowej ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-09-07, 12:55   

Kurde, rewelacyjna ta dolina, kit z widokami u góry! :)
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-09-07, 23:14   

Rewelacyjne to jest ujęcie Banówki. Dałbyś to do zagadek to bym chyba rok siedział i kombinował, co to!
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-09-07, 23:34   

No niestety ale Banówki nie mam w swych albumach.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-09-08, 03:00   

Żadnej fotki ze schroniskowej biesiady? Rozczarowany jestem. Dzika ta Bobrowiecka, ale kosówkowe ostępy na Ostrej też były "raczej dla szczupłych".
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5514
Wysłany: 2020-09-08, 07:31   

Od strony Siwego nie udało mi się odnaleźć ścieżki (szlaku) na Ostrą.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2020-09-08, 08:49   

sokół napisał/a:
Dałbyś to do zagadek to bym chyba rok siedział i kombinował, co to!


I to jest najpiękniejsze w wycieczkach - nowe spojrzenie na coś niby znanego :)

Sebastian napisał/a:
Żadnej fotki ze schroniskowej biesiady?


Nigdy ! Wzięliśmy po dwa zestawy turystyczne.

Sebastian napisał/a:
Dzika ta Bobrowiecka, ale kosówkowe ostępy na Ostrej też były "raczej dla szczupłych".


Mogę porównać - Bobrowiecka to większa dzicz.

sprocket73 napisał/a:
Od strony Siwego nie udało mi się odnaleźć ścieżki (szlaku) na Ostrą.


Na takim małym wypłaszczeniu jest w lewo odbicie na trawers, a na wprost na Ostrą. Ale fakt faktem - zamaskowane :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1913
Wysłany: 2020-09-08, 09:33   

Dobromił napisał/a:
Bobrowiecka to większa dzicz

A w porównaniu z Parzychwostem?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group