Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Dobre miejsca w górach na wschody/zachody słońca

Autor Wiadomość
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2014-01-07, 21:11   Dobre miejsca w górach na wschody/zachody słońca

Ostatnio zaczęłam się zastanawiać nad dobrymi miejscówkami na obserwację zachodów i wschodów słońca. Wiadomo z grubsza, które szczyty oferują fajne widoki, ale chodziłoby mi też o takie mniej znane, łatwo i w miarę szybko dostępne, gdzie można by sobie wyskoczyć na parę godzin albo w miarę szybko dotrzeć bez konieczności chodzenia po nocy. Czy możecie pomóc stworzyć listę takich szczytów, bo jak zaczęłam się zastanawiać, to niewiele przyszło mi do głowy. Nie mówię oczywiście o Babiej Górze, bo to jasne, ale o innych miejscach.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-01-07, 21:18   

Parę razy byłam na wschodzie słońca na Jałowcu 1111 m npm.
Była taka tradycja, jeszcze jak chatka na Adamach należała do Wydziału Mat.-Fiz. Politechniki Śląskiej (czyli mojego wydziału), że tam się chodziło na wschody słońca, zwykle wprost z imprezy. Z chatki - około 1,5 godz. spokojnym krokiem.
Jako że jest z niego niezły widok w kierunku wschodnim - wschód jest ciekawy. Ale parę razy było tak, że nic nie było widać.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-01-07, 21:33   

1. Skrzyczne (wschód i zachód)
2. Rysianka (wschód i zachód - szczególnie piękny wschód zimą, gdy słońce wyłazi zza Tatr)
3. Wielka Racza
4. Pilsko (nie miałem niestety okazji widzieć na żywo, ale są osoby, które widziały, i pewnie nie żałują)
Profil Facebook
 
 
adrians_osw 


Wiek: 35
Dołączył: 12 Wrz 2013
Posty: 80
Wysłany: 2014-01-07, 21:34   

Potrójna w Beskidzie Małym, fajne miejsce na zachód słońca.
_________________
--->>>flickr<<<---
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2014-01-07, 22:14   

A czy Klimoczk albo Magurka Wilkowicka się nadają? Jest na te szczyty dość szybkie dojście, więc to przemawiałoby na korzyść.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-01-07, 22:33   

Klimczok to raczej na wchód byłby dobry. Magurka ma teraz tą niby platformę na "garażu" dla narciarzy więc powinno być ok.
Jak chcesz szybko i wygodnie to na Żar wyskocz.
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2014-01-08, 20:05   

Ochodzita w Beskidzie Śląskim też chyba byłaby niezła. Około 7 minut od parkingu :D
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-01-08, 20:07   

I to jest chyba strzał w 10 jeżeli chodzi o warunki i szybką dostępność :-)
 
 
TataOjciec 


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 353
Skąd: Z Blokowiska
Wysłany: 2014-01-08, 20:41   

Piotrek napisał/a:
Jak chcesz szybko i wygodnie to na Żar wyskocz.


wschody są do bani , zachody lepsze , nawet czasami dużo :)
_________________
 
 
adrians_osw 


Wiek: 35
Dołączył: 12 Wrz 2013
Posty: 80
Wysłany: 2014-01-08, 20:46   

Pisałem wyżej o zachodzie na Potrójnej. Dorzucam linka do kilku zdjęć bo się z nimi uporałem.

https://picasaweb.google....Potrojna6012014

Za niedługo powinien być fajny efekt jak słońce będzie zachodzić za Skrzycznem :)
_________________
--->>>flickr<<<---
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-01-08, 20:59   

Żeby daleko nie chodzić - to z tarasu "Chatki na samiuśkim szczycie Potrójnej" powinien być fajny wschód słońca. Wschodu wprawdzie nie widziałam bo za długo spałam, ale Tatry - tak.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2014-01-08, 22:18   

Ja we wrześniu obserwowałam wschód słońca z Kopy Kondrackiej, całkiem łatwo jest tam dotrzeć, potrzeba ok. 3 godzin na wejście i nie czyhają po drodze jakieś niesamowite niebezpieczeństwa. Słońce wschodzi nie znad Tatr, tylko z horyzontu, także efekt pojawiania się "pomarańczowej kreseczki" jest :)
 
 
Tomasz 


Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 556
Wysłany: 2014-01-09, 08:03   

Mi się akurat zachciało wschodu z Pilska, w sumie blisko mam, a warto!
 
 
TataOjciec 


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 353
Skąd: Z Blokowiska
Wysłany: 2014-01-09, 09:17   

adrians_osw napisał/a:
Za niedługo powinien być fajny efekt jak słońce będzie zachodzić za Skrzycznem


Z Żaru właśnie teraz jest zachód słońca za Skrzycznem , efekty przy obecnym zachmurzeniu super.
Co do tych wschodów z Żaru to mało precyzyjnie się wypowiedziałem, sam wschód jest mało efektowny ( ze słońcem w kadrze) , a to dlatego że pasmo Jaworzyny jest na tyle blisko że efekt żaden. Natomiast chwile po wschodzie z widokiem na kotlinę to już inna bajka , oświetlenie boczne a widoki rozległe :)
_________________
 
 
Julius 


Dołączył: 24 Paź 2013
Posty: 136
Skąd: Tam gdzie góry
Wysłany: 2014-01-09, 10:57   

Jest taka górka w Beskidzie Żywieckim, która pewnie rzadko odwiedzana, mało przez kogo jest wspominana. Może dlatego, że to górka raczej z tych niższych, leżąca na uboczu, dlatego mało rzucająca się w oczy, ale widok z niej jest jeden z najpiękniejszych w tych Beskidach.
Przy dobrej pogodzie, wtedy, gdy chmury wysoko jako białe obłoki, tylko czasami przysłaniają słońce, warto się wybrać do Zawoi lub Wełczy i przez przełęcz Klekociny podejść na Beskidek 1044 m z którego widok na całe główne pasmo łączy wschód z zachodem.
Nieco na północ leży dużo bardziej znany szczyt Jałowiec 1111 m, ale z jego szczytowej polany coraz mniej widać. Świerki skutecznie zamykają widok i tylko na południowy zachód można jeszcze rzucić okiem.
Biwak w miesiącach wiosennych i jesiennych na tym szczycie, zacznie się wspaniałym wschodem słońca i zachodem zakończy, czyli słoneczny spektakl przez cały dzień. :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group