Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Dąbrowa Górnicza jest całkiem zielona.

Autor Wiadomość
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-30, 20:53   

Mam kilka dni urlopu, więc pierwszy z nich poświęcam praktycznie cały córze.
Jedziemy do parku na drugie śniadanie. Wracam do parku Zielona, który tym razem prezentuję się na zielono.
Niestety jeszcze nie mam sprzętu, dopiero popołudniu kolega mi pożyczył swojego staruszka, więc zdjęcia robione telefonem. Jakby kto się czepiał smartfonem. Choć z drugiej strony specjalnie chciałem zobaczyć różnicę między aparatem a telefonem. No cóż...dobrze, że mam już pożyczony aparat.
Śniadanie jemy na ławce, a wokoło ptaki śpiewają...kurdę muszę częściej jeść w takiej scenerii!

Zaraz potem idziemy na dziuuu, ale jest za wysokie, więc idziemy nad staw. Są kaki.

Robimy im ładnie pa pa, wchodzimy na mostek i idziemy podziwiać fontanny


Jednak na widok kolejnej dziuuu robimy i im pa pa i z radością pędzimy na nią. Dobrze, że była pisakownica, bo i ta zjeżdżalnia jest jakaś duża.

Po dłuższej zabawie, stawianiu bab idziemy nad Przemszę Czarną, mijamy dawny pomost, skąd kajakami się kiedyś odpływało

i idziemy nad tamę. Po poznaniu nowego słowa wracamy do domu...
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-30, 21:03   

Vlado napisał/a:
A ja znaczną część życia przemieszkałem pod Górą Bienia;)

Jakoś wcześniej źle to zdanie przeczytałem, albo nie skojarzyłem. Jeśli od zachodu to mogliśmy się kiedyś minąć. Bo kilka lat koło piekarni w blokach gospodarczej huty mieszkałem.
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2016-05-31, 19:24   

buba napisał/a:
A w tym okresie postacie tez byly pomalowane? w jakich latach to dokladnie bylo?
laynn napisał/a:
Kurcze wydaje mi się, że były kolorowe. Ale to było w czasach mojego liceum, czyli koniec 90tych.

Najlepiej pomalowany był na początku lat dziewięćdziesiątych, kolejne wersje jakieś takie z deka kiczowate były;)

laynn napisał/a:
i na koniec coś dla miłośników przeszłości:

Osiedle Lipskie ;)

laynn napisał/a:
Bo kilka lat koło piekarni w blokach gospodarczej huty mieszkałem.

Po drugiej stronie torów;) a koło Ciebie przechodziłem idąc do szkoły ;)

laynn napisał/a:

Schodząc mijam jeszcze pięć kochbunkrów, po czym wracam do domu...

Całą linię bunkrów znajdziesz też w lasach pomiędzy Ząbkowicami a Pogorią;)

Ciekawym miejscem do eksploracji była zlikwidowana jednostka na Sulnie, w której stacjonował 11 Batalion Katowickiej Obrony Terytorialnej. Służył w niej sam kwiat polskiej młodzieży;) Z tego co słyszałem obiekt niedawno został zrównany z ziemią?
Ostatnio zmieniony przez Vlado 2016-05-31, 19:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-31, 22:12   

Vlado napisał/a:
Służył w niej sam kwiat polskiej młodzieży;) Z tego co słyszałem obiekt niedawno został zrównany z ziemią?

Nie mam pojęcia.
Vlado napisał/a:
Najlepiej pomalowany był na początku lat dziewięćdziesiątych, kolejne wersje jakieś takie z deka kiczowate były;)

No cóż, ja najlepiej wspominam koniec lat dziewiędździesiątych=czasy liceum. Z tego okresu go też kojarzę.
Vlado napisał/a:
Całą linię bunkrów znajdziesz też w lasach pomiędzy Ząbkowicami a Pogorią;)

Wiem. Ale to temat z kolegą chcemy się kiedyś przejść. Tereny te właśnie w okresie liceum "zwiedzałem" chodząc na patelnie, czy dalej gdzie ogniskowaliśmy, na skarpie. Ale czy i kiedy ruszymy z tematem lini B2, to nie wiadomo...praca, zgranie wolnego...
Vlado napisał/a:
Po drugiej stronie torów;) a koło Ciebie przechodziłem idąc do szkoły

aaa. ja zaś biegałem nad torami na autobus do liceum, bo w tym okresie tam mieszkałem.
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2016-06-01, 12:24   

laynn napisał/a:
No cóż, ja najlepiej wspominam koniec lat dziewiędździesiątych=czasy liceum.

W jednym się zgadzamy, najlepiej wyglądał w czasach liceum ;)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-06-01, 13:17   

:)
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-06-01, 13:38   

Ach ci młodzieńcy z pokolenia stanu wojennego ;) Nam przyszło przeżyć najgorsze rzeczy, zaś na początek lat dziewięćdziesiątych przypada okres dbania o następne pokolenie, by gatunek ludzki nie zaginął ;)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2016-06-01, 23:12   

Fajnie byłoby przenieść ten temat do działu zagranica, w końcu to za Brynicą....
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-06-02, 07:41   

Jest we właświwym dziale. W końcu jadąc do Ciebie muszę szykować paszport ;)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-03, 12:24   

Kolejne miejsce, odwiedzam/y na dwa razy, a i tak jeszcze będę tam jechał na spacer po lesie.
Dzielnica Antoniów.
Pierwszy raz jadę z córą na drugie śniadanie, na początku czerwca, drugi raz jadę samemu pod koniec sierpnia.
Dzielnica leży przy drodze DK1, przy tak zwanych pięćdzięsiątkach. Nad rzeczką Trzebyczka:

Kiedyś były na mostku kocie łby, jednak ich nie ma, więc robię tylko zdjęcie rzeczki:

Są domy, jest kapliczka, jest świetlica,

ale mnie interesuje las i tam idziemy z córą na śniadanie:

Droga, las...


i kochbunkry w lesie:

Przy jednym z nich siadamy na kocyku i wcinamy drugie śniadanko (kto wcina, to wcina ;) )
słuchając śpiewu ptaków.
Jako, że nie wziąłem kremu na słońce, gdy robi się cieplej to zwijamy się do domu, mijając kolejne kochy:

Pod koniec sierpnia wracam by przejść się ścieżką nad bagnami:

Robię zdjęcie Trzebyczki i znów wchodzę do lasu. Są bagna:

ale też i kochbunkry:

Są też grzyby:



Szczegóły:

Zbierając pajęczyny, odganiając się od komarów wracam do auta i przejeżdżam krajówkę, by obejrzeć staw. Tu robię kilka zdjęć, w stronę Ząbkowic innym razem podążę.
Staw i bajoro za rzeczką:



By na koniec zobaczyć pod mostem po którym ciągną sznury aut tamę bobrów:


Został mi kiedyś do pokonania las, oraz odbić do Ząbkowic. Ale na wszystko jest czas ;)

zdjęcia:
https://get.google.com/al...kSZL8liPRRPSg6w
https://www.flickr.com/ph...th/29143264901/
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2016-09-04, 19:28   

Kiedyś koledzy wyciągnęli mnie na dwór, miałem wrócić za kilka minut na obiad.
Poszliśmy na te bunkry, wróciliśmy wieczorem... :D
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2016-10-02, 15:07   

_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-02, 20:08   

Znam. Na tej drodze przeżyłem nie raz gorące chwile :D
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-13, 16:25   

Korzystając z urlopu postaram się zakończyć tą serię. Idzie mi... Ale pewnie i tak nikt tego nie będzie czytać.
Dziś miałem nadzieję, że się rozpogodzi. Więc wsiadam w auto i jadę dokończyć kolejną dzielnicę Dąbrowy - Ząbkowice. Ale najpierw zatrzymuje się w samej Dąbrowie.
Widok na bazylikę dąbrowską:


I na tak zwane Aleje:

świeżo po remoncie. Szkoda starych drzew:

zdj ze strony : http://dabrowagornicza.na...al,t,id,tm.html
Ja pamiętam je jeszcze z drewnianymi słupami...tu mieszkałem w okresie podstawówki.

Następnie jadę do dzielnicy, w której mieszkałem w czasach liceum.
Staję pod stacją PKP Ząbkowice. Obok niej kamienice, droga z cegły, oraz parking z kocich łbów:


W innym wątku wspominałem, że mieszkałem w kamienicach z lat 90tych ale XIXw.
Tu widać okno kuchenne, mojego mieszkania:


Tędy przeważnie biegłem na autobus:

tym chodnikiem z lewej.
Następnie kładką:


Teren byłej Huty Szkła Gospodarczego:


Potem podjeżdżam pod Biedronkę, gdzie na przeciw stoi drewniany dom, przy furtce pani sprzedaje ziemniaki:



Po kinie zostało tylko tyle:


Przy głównej drodze stoi kilka starszych domów:



Idę następnie do starego młyna. Rzeczka jak na wsiach a nie w miastach:

Młyn:

Ulica Młyńska i kociełby:


To w środku Ząbkowic :D :


Ząbkowice, to połączenie starego i nowego:


Odwiedzam park, gdzie kiedyś graliśmy w piłkę, między meczami MŚ we Francji (bramka była, tam gdzie stoi huśtawka :D )

Jestem już po wschodniej stronie linii kolejowej. To część gdzie poza kilkoma kamienicami obok Huty Gospodarczej, stoją domy. Pełno jest starych z cegły, z kamienia, oraz z drewna. Widać niestety postęp czasu, bo spora część mocno zaniedbana.
Ulica Sikorskiego:

Jak się przprowadzałem pod koniec lat 90tych sporo już było zamkniętych obiektów. Choć jeszcze u fryzjera byłem, teraz to wygląda tak:


Pogoda siada totalnie, więc jadę poszukać byłego kamieniołomu i wracam do domu.
Zarośnięty:


Widok z niego:


Ulica Górzysta:




galeria:
https://www.flickr.com/ph...th/39031669071/
Ostatnio zmieniony przez laynn 2017-12-13, 16:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-13, 16:52   

Na wschód od Ząbkowic jest Dąbrowskie trójmiasto. Łosien-Łęka-Okradzionów.
W letniej porze odwiedzam Łękę.

Taka wiocha otoczona łąkami.


Obok niej w lesie przycupnięte jest kilka domów. Okazuje się, że jeden jest spalony.


Drogą tą dojedziemy do Tucznawy, jednak ja chciałem dojechać do kilku drzew, gdzie za młodu z rodzicami się jeździło:


Rozkładaliśmy koc i pół dnia się tam byczyliśmy. Niestety, to było dwadzieścia lat temu...Teraz budują drogę:


Teraz wrzucę kilka zdjęć starszych.
Okradzionów:


Przemsza Biała:


Mała Wenecja Dąbrowska:


Płynąca tu Biała Przmsza ma swój przełom. Jego początek:


Za Okradzionowem jest Kuźniczka, fajne miejsce gdzie jest torfowisko, lasy, płyną rzeczki:





Tak wygląda Okradzionów, tzn widać dolinę, w niej się mieści wieś, oraz przełom Przemszy:


linki:
Łęka
https://photos.google.com...qTFsICfTAlfvUj3
https://photos.google.com...Xt_ZhojR0ZxDzhq
https://photos.google.com...88IpofjGzi3vEYK
https://photos.google.com...e8KmdtPqUCZEkEe
https://photos.google.com...SH4UTea1GBSq1hp
https://photos.google.com...Wryya_yoEq6Q2w4
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group