Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Uroki zimy w Górach Stołowych

Autor Wiadomość
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-12-19, 18:51   Uroki zimy w Górach Stołowych

Cześć
Nadszedł czas na ostatnią wycieczkę w 2023r. (nie licząc Sylwestra). Wybór padł na okolice schroniska PTTK Pasterka, w którym spędziłem 2 noce. Pierwsza była po dojechaniu na miejsce w piątek. Schronisko polecam, ma swój klimacik, dobre jedzenie i miła obsługa. Rejestracja miejsca online, co bardzo ułatwia rezerwacje.

Sobota trasa
https://mapa-turystyczna.pl/route/3fkj6
Z samego rana ruszyłem, w kierunku Czech. Pogoda jak widać na zdjęciu, lekki mróz, 100% zachmurzenia.






Pierwszym przystankiem był Machovský kříž. Dawniej to miejsce było ważnym ośrodkiem komunikacji polsko-czeskiej. Oczywiście nazwa pochodzi od krzyża z piaskowca z 1859 roku.


Teren obszaru chronionego/rezerwatu na który wkraczam nazywany jest Broumowskimi Ścianami. Znajduje się tu przede wszystkim chronione piaskowcowe"miasta skalne" z głębokimi i niedostępnymi wąwozami, wieżami skalnymi, oknami i charakterystycznymi "skalnymi grzybami".






Śniegu było dużo i jeszcze świeży napadał w nocy. Szybko się okazało, że będę zmuszony torować sobie szlak. Tragedii nie było, buty się zapadały, maksymalnie do łydki. Ta trasa miała być o tyle fajna, że często można tu było wbić na punkt widokowy. Tutaj pierwszy z nich - Božanovsky Špičák




Większego komentarza do widoku nie trzeba :D Jednak Góry Stołowe nie są nudne, trasa techniczna, pełno skałek wokół, góra dół co chwilę.
Tak to wyglądało -> https://youtu.be/TFZ8GWtJGEE?si=5pR-Ane6Krd6vfx2



Koruna 769m n.p.m szczyt należący do Sudeckiego włóczykija. Mamy huśtawkę, zeszyt do wpisywania się i punkt widokowy. Na osłodę z braku widoków, miałem w termosie kawówkę z mlekiem ;)




Dalej szlak żółty prowadził do jednej z największych atrakcji czyli Skalnej bramy. Udało się znaleźć kamienny statyw :D










Już w tym momencie dnia myślałem, czy warto iść całą trasę czy zawrócić, żeby nie być w schronisku bardzo późno. Jednak przycisnąłem i zdecydowałem się zrobić tyle ile się da. Można stwierdzić po co wychodzić w takie warunki na punkty widokowe, ale Vyhlídka na Čertovu tchýni to absolutny TOP. Wrażenia jak na drabince na orlej perci :D Samo dojście do drabiny jest problematyczne, a potem wspinaczka jest również z adrenaliną. Chyba jedna z najdłuższych drabin w Sudetach.




Tutaj spotkałem pierwszych ludzi na szlaku i powiedziałem, że nie warto na tą drabinkę iść :D Co ciekawe przez dłuższy czas szedłem śladami lisa i w pewnym momencie ślady uciekły ze szlaku. Tylko po minucie okazało się, że to ja poszedłem w złą stronę, a lis w dobrą :D


Brakuje mi takich wiatek w Polsce.


Trasa cały czas pozostawała techniczna aż do Chaty Hvezdy. Liczyłem tutaj na posiłek, chociaż miejsca całkiem nie znałem. Trochę aut stało, ale tak zaglądam do środka, a tam ludzie w strojach galowych i kelnerzy również w garniakach. Więc zrezygnowałem z wejścia i tak bardzo szybko odbiłem się od głównego celu xD




Powrót inną trasą, tutaj na pierwszy strzał Mariánská jeskyně, znowu trochę przemykania się pośród skał. Co najgorsze myślałem, że tutaj nadrobię, a szlak tutaj był bardzo wąski, pełno schodków zasypanych śniegiem. Nudy tutaj nie było.


Wyszedłem na skraj lasu, zaczęła się robić szarówka. Mgła opanowała krajobraz. Śnieg bialutki bez żadnych śladów. Wszędzie wokół cisza. a ja szedłem sobie poza szlakiem, sam wyznaczając drogę.








Ciut dalej trafiła się cywilizacja, trochę domków w lesie stało, niektóre z nutką fantazji.


Zaczęło się robić ciemno, a jeszcze 6km zostało, na szczęście byłem do tego przygotowany. Do tego trasa sprzyjała już do samego końca.




Koło Machovskiego krzyża spotkałem nawet ludzi, nie zagadywałem, ale jak później się okazało, szli też do Pasterki. Do schroniska wróciłem po ponad 10h trasy.
Wypiłem jednego z najlepszych grzańców w życiu i zjadłem dobry obiad. Ludzi dosyć mało. Spałem w jednym pokoju z harcerzami, trochę się dowiedziałem na temat tej organizacji xD Po takim dniu myślałem, czy jutro jest sens robić moją założoną trasę czy coś pokombinować. Pokombinowałem...

Dzień 2
Trasa:
https://mapa-turystyczna.pl/route/3fc3r

Dziś postanowiłem wybrać się na Wolarz, widoków on zbyt miał nie oferować, a przynajmniej szczyt do książeczki będzie wbity. Byłem zaskoczony warunkami panującym w górach Bystrzyckich. Na parkingu wszystko ładnie, ale podejście na start ściana, śniegu pod łydki, zero śladów człowieka. Bez raczków nie dało się wejść. Tym wyżej tym większe zaspy wiatr nasypał. Zabawa :D








Szczyt zdobyty, pieczątka przybita, postanowiłem schodzić inną trasą i to był dobry wybór, fajne zejście, a potem poza szlakiem, przez drogę leśną. Nawet jakiś widoczek się pokazał :)




Pomyślałem, że zwiedzę to co w pobliżu, czyli padło na Zamek Szczytna. Godzina otwarcia wszystko pasuje, podjeżdżam i wraz z innymi ludźmi pocałowaliśmy klamkę, dowiedzieliśmy się od miejscowych, że właściciele słabo dbają o to miejsce.


No to dalej patrzę na mapę i pyk ruszyłem na Kłodzko. Podziemna trasa turystyczna, która opowiadała o życiu podziemnym tego miasta. Tutaj warto było przyjechać. Korytarze szerokie, wszystko ładnie porobione.



Egzekucja Cepra(koloryzowane)



Zacząłem wracać do domu, całkiem już niedaleko Wrocławia, zaczęło wychodzić słońce, a na zegarze była młoda godzina. Szybko patrzę co mam tu do zdobycia i padło na Ostrą Górę 362m n.p.m najwyższe wzniesienie wzgórz dębowych.
Tu już bez butów górskich z samym aparatem i statywem pobiegłem na górę.
Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/3fc3w


Na górze wieża widokowa w zajebistym stanie i tak się wdrapałem na pierwsze schody :D






Zszedłem z góry i poszedłem na pobliskie wzniesie. Założyłem nawet filtr polaryzacyjny, ale skubany parował od środka. W temacie aparatu, po powrocie z wyjazdu kupiłem filtr UV do ochrony obiektywu, bo z moimi przygodami ten sprzęt długo ze mną nie wytrzyma.
Ale tak Wam powiem, że ten spontan to była najlepsza rzecz dnia.




Udało się jakoś uchwycić Niemcze






Normalne buty się od razu przemoczyły, bez stuptutów spodnie również. Zimny wiatr wiał, ale to było nieważne.






A na samo zakończenie, zdjęcie prosto z samochodu ;)


No to chyba już mogę powiedzieć, że parę uroków zimy mam odhaczone. Czekam za następnymi :D

Podsumowanie:
Liczba kilometrów pieszo: 38.8km
Przewyższenia: 1400m
Liczba szczytów do SW: 3
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2023-12-19, 19:23, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2023-12-19, 19:25   

Vyhlídka na Čertovu tchýni - zareklamowałeś tak, że mnie zaciekawiło, czy tam byłem. Przejrzałem zdjęcia z tygodniowego wyjazdu w tamte strony. Wygląda, że przechodziłem obok, ale na punt widokowy nie odbiłem. Cóż za niepowetowana strata... Trzeba będzie wrócić w tamte strony ;)
Tak w ogóle tam jest super. Rokliny bezszlakowo - to jest to co zapamiętałem najbardziej z tamtego wyjazdu.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-12-19, 19:37   

sprocket73 napisał/a:
Vyhlídka na Čertovu tchýni - zareklamowałeś tak, że mnie zaciekawiło, czy tam byłem. Przejrzałem zdjęcia z tygodniowego wyjazdu w tamte strony. Wygląda, że przechodziłem obok, ale na punt widokowy nie odbiłem. Cóż za niepowetowana strata... Trzeba będzie wrócić w tamte strony ;)
Tak w ogóle tam jest super. Rokliny bezszlakowo - to jest to co zapamiętałem najbardziej z tamtego wyjazdu.


Też ominąłem parę punktów widokowych w drodze powrotnej, wyjazd w dobrą pogodę tam jest bardzo wskazany. Drabinka była strasznie śliska, a lot z niej kończy się przynajmniej połamaniem nóg.
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-12-19, 20:15   

Fajna mgła.
Wypad spoko, choć ja bym więcej czasu przeznaczył na cześć barową ;)
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-12-19, 20:16   

laynn napisał/a:
Fajna mgła.
Wypad spoko, choć ja bym więcej czasu przeznaczył na cześć barową ;)


Gdyby było z kim... Flaszkę do domu przywiozłem
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-12-19, 22:17   

Ech, co za czasy... kiedyś to... byś leciał po drugą :D
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6082
Skąd: Oława
Wysłany: 2023-12-19, 22:27   

Coldman napisał/a:
Góry Stołowe nie są nudne, trasa techniczna


Stołowe, Pasterka i zima - w tym połączeniu będa mi sie zawsze kojarzyc ze zlotem z forum sudeckiego 10 lat temu. Jak sie po ciemku wybralismy na Szczeliniec puszczac lampiony i wiecej bylo jazdy na tyłku niz stania na nogach. Az mnie kosc ogonowa zaczela bolec na samo wspomnienie ;)

Wiec w pelni sie zgodze, ze nudno napewno nie bylo :D
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2023-12-20, 18:32   

Kawał trasy zrobiłeś pierwszego dnia biorąc pod uwagę warunki i teren. Zaskoczyłeś mnie tą drabiną. Chyba nie byłem przy tej vyhlidce. Machovski krzyż, widzę, naprawiony. Dawno nie byłem w tych skałkach, może wiosną się wybiorę?
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-12-20, 18:50   

włodarz napisał/a:
Kawał trasy zrobiłeś pierwszego dnia biorąc pod uwagę warunki i teren. Zaskoczyłeś mnie tą drabiną. Chyba nie byłem przy tej vyhlidce. Machovski krzyż, widzę, naprawiony. Dawno nie byłem w tych skałkach, może wiosną się wybiorę?


Przejrzałem Twoją relację z Koruny, też świetna. Kurde żałuje braku widoku na Strzelińce, u Ciebie ładnie schronisko można zobaczyć, Zalew w Radkowie, wiele innych miejsc mi znanych.
Bez śniegu to całkiem inna pespektywa. W sumie to dobry pomysł w dobrą pogodę, się jeszcze raz tam wybrać, przespać w Pasterce i pokazać znajomym trasę :D

Te daty na zdjęciach masz prawidłowe ? Jeśli tak to 12 lat nic nie zrobili z tą wieżą widokową na Ostrej Górze. Widzę, że więcej stopni nie odpadło xD Dodali sporo tabliczek szlakowych, czy to na szczycie czy w drodze do. Zawsze mnie to dziwi, że na takim popularnym GSB miejscami jest mało oznaczeń ile czasu tu i tam, a w takich dzikich rejonach jest cała lista. Zresztą sam zobacz :D


_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-12-20, 19:07   

Tak teraz jeszcze spojrzałem i ten żółty szlak na, którym szedłem obok schroniska Pasterka jest tym samym co na Ostrej Górze i na Szczytnej. No taki mały szok xD Ogólnie żółty szlak jest bardzo atrakcyjny https://mapa-turystyczna....274/16.73904/10

A czerwony to w sumie się prosi o przejście. Sobótka - Strzelin. Świetnie poprowadzony. Gdybym tylko miał na to wszystko czas :D
https://mapa-turystyczna....777/17.17300/10
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2023-12-20, 19:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2023-12-20, 19:20   

Kiedyś byłem w tych skałach wczesną wiosną. Połączenie skał i świeżej zieleni i słońca daje magiczny efekt.
Daty na zdjęciach mam prawidłowe. Sudeckiego Włóczykija skończyłem dziesięć lat temu. To, że wieża jeszcze stoi znaczy, że konstrukcja jest solidna. Jakby tam pouzupełniać brakujące elementy, sprawdzić uzupełnić nity, wymienić to co rzeczywiście przerdzewiałe to jeszcze by mogła służyć. Tylko zostaje kwestia odpowiedzialności, kto się pod takim remontem podpisze. Zostają więc testy, atesty, gruntowny remont czyli kupa kasy a jej nie ma. Zgnije więc sobie wieża i tyle.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-12-20, 19:54   

włodarz napisał/a:
Kiedyś byłem w tych skałach wczesną wiosną. Połączenie skał i świeżej zieleni i słońca daje magiczny efekt.
Daty na zdjęciach mam prawidłowe. Sudeckiego Włóczykija skończyłem dziesięć lat temu. To, że wieża jeszcze stoi znaczy, że konstrukcja jest solidna. Jakby tam pouzupełniać brakujące elementy, sprawdzić uzupełnić nity, wymienić to co rzeczywiście przerdzewiałe to jeszcze by mogła służyć. Tylko zostaje kwestia odpowiedzialności, kto się pod takim remontem podpisze. Zostają więc testy, atesty, gruntowny remont czyli kupa kasy a jej nie ma. Zgnije więc sobie wieża i tyle.


Myślałem, że jesteś w trakcie, a gdzie reszta relacji? O niektórych odległych szczytach w Niemczech czy Czechach z chęcią bym zasięgnął wiedzy :D
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2023-12-21, 10:05   

Darz Szlak.

Bardzo ładna ekspedycja. Połączenie skał ze śniegiem ma sens.

Prawdopodobnie w okolicach końca maja pojawimy się w Kłodzku na cztery dni. Zobaczę m.in. czy egzekucja się udała.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2023-12-21, 11:55   

Cytat:
Dawniej to miejsce było ważnym ośrodkiem komunikacji polsko-czeskiej.

w jakim sensie?

Kurde, tej drabiny też nie kojarzę. A byłem koło tych skalnych grzybów! Może jej kilka lat temu nie było, albo olałem sprawę, bo punktów widokowych tam przecież masa? Sprawdzam swoją relację z 2018 i jest ta formacja, ale w takim opisie: "Z punktu widokowego można podziwiać głównie pobliskie skały, zwłaszcza interesującą Čertovą tchýně." Może to rzeczywiście coś nowszego albo nie było wtedy szlaku?

Chata Hvezda w normie, to raczej rzadko otwarta restauracja, nie ma na nią co liczyć.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2023-12-21, 11:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-12-21, 19:06   

Pudelek napisał/a:
Cytat:
Dawniej to miejsce było ważnym ośrodkiem komunikacji polsko-czeskiej.

w jakim sensie?

Kurde, tej drabiny też nie kojarzę. A byłem koło tych skalnych grzybów! Może jej kilka lat temu nie było, albo olałem sprawę, bo punktów widokowych tam przecież masa? Sprawdzam swoją relację z 2018 i jest ta formacja, ale w takim opisie: "Z punktu widokowego można podziwiać głównie pobliskie skały, zwłaszcza interesującą Čertovą tchýně." Może to rzeczywiście coś nowszego albo nie było wtedy szlaku?

Chata Hvezda w normie, to raczej rzadko otwarta restauracja, nie ma na nią co liczyć.


W sensie przerzutki towarów i przechodzenia przez granice. Akurat tabliczki z polskim opisem tego przejścia nie zrobiłem :(
Zawsze mogłeś podejść do kamiennych grzybów i nie iść dalej ścieżką, ona w tym miejscu jak kojarzę, jest tak między tymi skałkami.
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga