Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Czerwcowa włóczęga - ku nieznanym zaułkom środkowej Polski (2021)

Autor Wiadomość
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-12-08, 22:03   

Przecież to była ich dawna świątynia. Jak podpalić coś, co budowali ich ojcowie? Poza tym Łemkowie wiedzieli, że są obywatelami drugiej kategorii i państwo za nimi nie stanie. Choć z drugiej strony jakby tak zwrócić się do towarzyszy radzieckich, to może byłoby ciekawie...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2021-12-09, 00:10   

Pudelek napisał/a:
Przecież to była ich dawna świątynia. Jak podpalić coś, co budowali ich ojcowie?


Ciężka sprawa..wiadomo... Ale czy jeszcze nie trudniej patrzec jak cos dla ciebie ważnego, pracę twoich przodków - przejmują twoi wrogowie? I to w taki chamski sposob? A ciebie wywalają i jeszcze ci się śmieją w twarz? No chyba ze jednak po cichu w duchu liczyli, że kiedys to odzyskają...

Cytat:
Choć z drugiej strony jakby tak zwrócić się do towarzyszy radzieckich, to może byłoby ciekawie...


Towarzysze radzieccy pewnie by zburzyli cerkiew i spuscili wpierdol jednym i drugim ;)
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-12-09, 00:43   

buba napisał/a:
Ale czy jeszcze nie trudniej patrzec jak cos dla ciebie ważnego, pracę twoich przodków - przejmują twoi wrogowie?

gdyby to był jeszcze jakiś dom, to mógłbym zrozumieć. Ale świątynię? Zwłaszcza, że sami ją niedawno odbudowali.

buba napisał/a:
Towarzysze radzieccy pewnie by zburzyli cerkiew i spuscili wpierdol jednym i drugim

całkiem możliwe, ale w tym przypadku można by pokusić się o opcję prześladowania prawosławnych przez katolików. Rusini przechodzący w międzywojniu i wcześniej na prawosławie robili to m.in. z powodu poczucia przynależności do szeroko rozumianej Wielkiej Rusi, która "matkę" miała w Moskwie. Towarzysze radzieccy zapewne by osobiście nie interweniowali, ale mogliby coś zasugerować kolegom po fachu, aby przyjrzeli się co to w tych Polanach się dzieje ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2021-12-09, 11:09   

Pudelek napisał/a:
całkiem możliwe, ale w tym przypadku można by pokusić się o opcję prześladowania prawosławnych przez katolików. Rusini przechodzący w międzywojniu i wcześniej na prawosławie robili to m.in. z powodu poczucia przynależności do szeroko rozumianej Wielkiej Rusi, która "matkę" miała w Moskwie. Towarzysze radzieccy zapewne by osobiście nie interweniowali, ale mogliby coś zasugerować kolegom po fachu, aby przyjrzeli się co to w tych Polanach się dzieje


Ciezko powiedziec.. Ale ta rusinska matka z Moskwy to wlasnie prawosławne cerkwie u siebie rownała z ziemia? Acz nie da sie wykluczyc, ze nie odpusciliby takiej swietnej okazji aby dokopac katolikom, ktorych nie lubili jeszcze bardziej?
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-12-09, 13:39   

W latach 70. już nie rozwalali, a w przypadku konfliktów prawosławno-katolickich zawsze brali stronę "swoich".
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-12-09, 15:15   

buba napisał/a:
Az sie dziwie, ze nikt z tych Łemków potem nie podpalił tej światyni. Najlepiej z ksiedzem w srodku! Ja bym poszła podpalic na ich miejscu!


Buba, miałem Cię za osobę na poziomie, ale po Twoim wpisie - chociaż nie przepadam za kościołami - to chyba się pójdę pomodlić za Twój rozum.
Profil Facebook
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2021-12-09, 18:57   

sokół napisał/a:
buba napisał/a:
Az sie dziwie, ze nikt z tych Łemków potem nie podpalił tej światyni. Najlepiej z ksiedzem w srodku! Ja bym poszła podpalic na ich miejscu!


Buba, miałem Cię za osobę na poziomie, ale po Twoim wpisie - chociaż nie przepadam za kościołami - to chyba się pójdę pomodlić za Twój rozum.


Tu nie chodzi o niechęć do kosciołów w całej masie - a raczej o ten konkretny przypadek - o tępienie skurwysynstwa, przywłaszczania sobie cudzej wlasnosci i pracy oraz takiej chamówy jaką tam odwalili. Nie rozumiem twojego komentarza - czyli stajesz w obronie ekipy, ktora wyrzucila z cerkwi jej właścicieli, poniszczyła sprzęty i uwazasz, że to wszystko ok? Ze nie powinni poniesc kary za takie zachowanie?

Jakby przyszedł sąsiad i cie wywalil z mieszkania albo sobie przywłaszczył twoje auto - to byś przeszedł nad tym do porządku dziennego i nie miał chęci zemsty?
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2021-12-09, 19:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2021-12-09, 19:01   

Jak już chyba wspominałam, powoli kierujemy się w stronę domu. Rozważaliśmy nocleg gdzieś nad Wkrą, ale tydzień sporo zmienił w tym miejscu - zaczyna być gęsto od kajaków. Czuć oddech zbliżających się wakacji… Zapodajemy więc tylko przekąpkę koło mostu w rejonie Królewca, w miejscu gdzie Wkrę porasta busz malowniczych glonów. Fajnie się musi przez toto płynąć kajakiem! Może stąd tu taki ich wysyp? Tak jak w góry ludzie jeżdżą wiosną na krokusy a jesienią na kolorki - to tutaj przyjeżdżają “na glona”?



Na nocleg wracamy w znane już nam miejsce - nad Wisłę koło Nowego Secymina. Mamy ciche nadzieje, które okazują się być prawdziwe! Łachy piachu się powiększyły! Da radę na nie wejść i połazić po błotnistych wysepko - półwyspo - mierzejach, po moich ulubionych terenach na pograniczu wody i lądu. To jest właśnie coś, czego brakuje nad naszą Odrą. Odra jest fajna, ale stanowi wąski, głęboki kanał. Wisła chyba bardziej obfituje w mielizny, wyspy, czy szeroko rozlane wody :)





Na naszą upatrzoną łachę niektórzy nawet dają radę dojechać! Ale to zdecydowanie nie jest droga busiowa ;)



Malownicza, pofalowana struktura piacho - błotnistych kępek i pagórków.







Kto by przypuszczał, że trochę piachu na mieliźnie może sprawić tyle radości!







Da radę nawet dojść do suchego drzewa, które najprawdopodobniej przyniosła tutaj jakaś powódź. Tydzień temu leżało całe w wodzie.







Nadbrzeżny biwaczek.





Rano wiślane wyspy obsychają jeszcze bardziej. Już prawie nie ma błota tylko suchy wygrzany piach.







Piątek to początek upiornej rujki. Czuć to na drogach, czuć to na kolejnym biwaku. Nie dość, że weekend - to jeszcze pierwsze w tym roku prawdziwe upały (i chyba niestety ostatnie…) I to od dawna zapowiadane w prognozach!

A my naiwni kupiliśmy pozwolenie na wędkowanie w wodach PZW Piotrków.. Ale dupa.. Ani nad nad zbiornikiem Sulejowskim, ani Cieszanowickim nie dopchasz się do wody. Albo by się trzeba po pas w wodzie przez trzciny przedzierać albo wypłynąć łódką na środek jeziora (i mieć nadzieję, że cię żaden skuter nie staranuje..) Każde w miarę dogodne miejsce, w które zaglądamy - to stoi tam już przynajmniej 5 wędek, albo miejscowi za kasę zajmują miejsce dla kamperów, które przyjadą tu wieczorem. Zupełnie jak fucha “staczy kolejkowych” z czasów poprzedniego ustroju! Rozmawiamy z jednym kolesiem, który właśnie zajął traktorem jedną z zatoczek. Taka “usługa” kosztuje ponoć w rejonie 300 zł. Mówił że jak damy więcej - to wpuści nas…

Czasem mam wrażenie, że ostatnimi czasy w Polsce jest za mało wszystkiego - za mało gór i schronisk, za mało jezior, za mało lasów, za mało grzybów i ryb, za mało wiat, za mało miejsc na ogniska, za mało pociągów i leśnych parkingów, za mało noclegowni, knajp a nawet sklepów. Bo wszędzie z roku na rok jest coraz większy, coraz bardziej przytłaczający tłum. Drogi się korkują od aut, rzeki od kajakarzy, górskie szlaki od pieszych, a nad jeziorami więcej wędek niż tataraku.. Zupełnie jakby na przestrzeni ostatnich 20 lat nasz kraj zwiększył swoją liczebność przynajmniej dziesięciokrotnie. Acz oficjalne dane zdają się tego nie potwierdzać. Więc muszę być w błędzie… tylko że gdziekolwiek nie pójdę - znowu mam kogoś na plecach…

Ostatni nocleg naszego wyjazdu spędzamy w grząskiej młace nad jeziorem Cieszanowickim.



Tutaj mamy swoją polankę, acz bez dojścia do wody i zastanawiamy się, czy jutro wyjedziemy, czy nas jednak zasyśnie ;) Wszędzie z oddali słyszymy muzykę, ryki, szalejące motory. Jutro to dopiero będzie wszędzie armagedon! Trza zaraz z rana spierdalać do domu!

Kabak łowi malutkie żabki. Oficjalnie one łapią stopa i podróżują na pace ciężarówki. Mnie osobiście się wydaje, że prędzej są brane w jasyr niż robią to dobrowolnie, ale kabak twierdzi inaczej ;)



Gdzieś po drodze trafiamy jeszcze na opuszczony dom - taki ze strzechą! Nieczęsty widok!





Sądząc po datach ważności leków to jeszcze 10 lat temu był zamieszkany.









W czasie powrotu napotkaliśmy jeszcze kilka bardzo ciekawych miejsc. Wymykających się schematom, porażających swoją oryginalnością i nietypową atmosferą. Dokładnie trzy. I o nich będą kolejne relacje.

cdn
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-12-09, 19:45   

sokół napisał/a:
Buba, miałem Cię za osobę na poziomie, ale po Twoim wpisie - chociaż nie przepadam za kościołami - to chyba się pójdę pomodlić za Twój rozum.

nie sądzę, aby Buba rzeczywiście poszła i spaliła cerkiew, ale chyba też nie czytałeś linku, który wrzuciłem... Wyremontowałeś cerkiew (wybudowaną przez ojca albo dziadka) i nagle wpada ci banda, która wybija drzwi, wyrzuca wyposażenie na zewnątrz i przejmuje ją jako swoją, bo ich jest więcej i im się należy. A ty nic nie możesz zrobić, bo należysz do gorszego sortu. Co wtedy może przyjść człowiekowi do głowy w takiej bezsilności? Fajnie to się ocenia z perspektywy lat i z błogą świadomością, że takie akcje to przeszłość (choć wcale tak nei musi być)...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-12-09, 21:57   

Czyli zbrodnie na Wołyniu usprawiedliwiamy?
Przecież tam też Polacy zabierali świątynie i gnębili Ukraińców. To dobrze zrobili? Ci zbrodniarze ukraińscy?

Rozumiem wkurw, nie raz mówiłem, że nie rozumiem niszczenia cerkwi, kościołów itp, ale nigdy by mi do głowy nie przyszło, żebym chciał coś podpalać itd.
Ostatnio zmieniony przez 2021-12-09, 21:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-12-09, 22:28   

Hmm, a co ma do tego zbrodnia na Wołyniu? Ukraińcy nie palili na Wołyniu kościołów, za to, że im ktoś je ukradł, ale po to, aby zabić ukrywających się w środku ludzi. Jak ktoś komuś spali chlewik to też porównasz do Wołynia, bo tam też chlewiki i chałupy palono?
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-12-09, 23:12   

No cóż mój przykład jest wyolbrzymiony.

Ale od pomysłu palenia zagarniętego mienia, do zbrodni, dla niektórych jest wcale nie tak daleko. Ale widzę, że obrona na całego :D
Może komuś, np ekologom nie pasować rozjeżdżanie przyrody niebieskim busem. I co też od razu np mają pociąć opony? Może wybić szyby? A może od razu spalić?
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2021-12-09, 23:27   

Cytat:
nie sądzę, aby Buba rzeczywiście poszła i spaliła cerkiew


"Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono" ;)

Acz twoja wczesniejsza argumentacja, że bylby to zły pomysl jak najbardziej do mnie trafia.


Pudelek napisał/a:
A ty nic nie możesz zrobić, bo należysz do gorszego sortu. Co wtedy może przyjść człowiekowi do głowy w takiej bezsilności?


No dokladnie to mialam na mysli. Jesli ktos zostanie tak paskudnie skrzywdzony a wszystko - wladza, prawo, wiekszosc - jest przeciw niemu. Probowałam sie wczuc w sytuacje tych ludzi, w ich uczucia, w ich bezsilną rozpacz i gniew - i w najśmielszych snach nie przypuszczałam takiego wysypu poparcia dla bandziorów :o-o



laynn napisał/a:
Może komuś, np ekologom nie pasować rozjeżdżanie przyrody niebieskim busem. I co też od razu np mają pociąć opony? Może wybić szyby? A może od razu spalić?


Co ma piernik do wiatraka? Jedno jest "niepasowanie" a drugie rozboj w bialy dzien. Wspomniany bus nie był ukradziony. I jego poprzedni, legalni wlasciciele nie zostali wywaleni na kopniaku z wnętrza, a ich bagaże, sprzety czy pamiatki zniszczone. Jesli by tak było - to by mozna te sytuacje porównywac.
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2021-12-09, 23:36, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-12-09, 23:49   

laynn napisał/a:
Może komuś, np ekologom nie pasować rozjeżdżanie przyrody niebieskim busem.

jeśli mam byc szczery, to ja bym z przyjemnością popatrzył jak płonie ciężarówka lub ciężki sprzęt używany np. do wycinki Puszczy Białowieskiej albo innych cennych obszarów. Albo jak konar spada na łeb sąsiadowi, który ścina drzewo, bo mu liście lecą na trawnik ;) A z tymi co rozjeżdżają lasy quadami, crossami czy samochodami przecież walczy się m.in. w ten sposób i ja to całkowicie popieram. Jeśli inne metody nie działają, to sięga się po takie... Na szczęście Buba nie rozjeżdża lasu w mojej okolicy, więc jest względnie bezpieczna :lol

laynn napisał/a:
No cóż mój przykład jest wyolbrzymiony.

nie jest też analogiczny. Ukraińcy mordowali niewinnych ludzi. Pewno się tam trafiały jednostki, które wcześniej ich krzywdziły, ale generalnie cięto wszystkich jak leci. Natomiast w tym przypadku spalenie kapłana byłoby zemstą na konkretnej osobie, która była winna, a nie przypadkowa. Co nie znaczy, że bym takie działanie aprobował - szkoda byłoby takiej ładnej cerkwi ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2021-12-09, 23:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14348
Wysłany: 2021-12-10, 07:14   

buba napisał/a:
najśmielszych snach nie przypuszczałam takiego wysypu poparcia dla bandziorów


Napiszę bardzo prosto - to nie jest "poparcie dla bandziorów". To tylko stwierdzenie, że wyrażenie chęci spalenia budynku połączone z ewentualnym zabiciem ludzi jest po prostu ohydne i przerażające. Zrozumiałaś ? Nie ... no trudno.

sokół napisał/a:
buba napisał/a:
Az sie dziwie, ze nikt z tych Łemków potem nie podpalił tej światyni. Najlepiej z ksiedzem w srodku! Ja bym poszła podpalic na ich miejscu!


Buba, miałem Cię za osobę na poziomie, ale po Twoim wpisie - chociaż nie przepadam za kościołami - to chyba się pójdę pomodlić za Twój rozum.


Sokół - lepiej idź w góry. To ma więcej sensu.

buba - ty się chcesz wczuć w sytuację tamtych ludzi ... Dobre. Dla ciebie tragedią życiową było to , że ty i bombelek nie mogliście wyjść na spacerek. Za komuny było lepiej ... Donosiciele są w koło ...

Pudel - czy Ty na prawdę musisz stawać w obronie tych słów ? Szukać wytłumaczenia ? Daj spokój. No chyba , że dialog z bubą Cię po prostu bawi.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2021-12-10, 07:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group