Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Ćwilin w grudniu

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-01-24, 12:13   Ćwilin w grudniu

Ćwilin to sąsiad Mogielicy, najwyższego szczytu tego pasma, zwanej „królową Beskidu Wyspowego” i druga pod względem wysokości góra tego pasma.

Legenda głosi, te Kazimierz Sosnowski, popularyzator beskidzkich wycieczek z pierwszej połowy XX wieku, miedzy innym inicjator powstania w 1929 Głównego Szlaku Beskidzkiego, będąc na tym szczycie i widząc unoszące się dookoła pojedyncze wierzchołki górskie przypominające morskie wyspy, nazwał te góry Beskidem Wyspowym. Na szczycie Ćwilina znajduje się duża Polana Michurowa, która stanowi o atrakcyjności wierzchołka. Polana opadając na południową stronę odsłania panoramę od Mogielicy przez Tatry aż po Policę i Szczebel. Na polanę można dojść kilkoma szlakami, jednym z nich jest słynna beskidzka „ściana śmierci": szlak prowadzący z Przełęczy Gruszowiec, który na dystansie 1,9 km wznosi się na 400 metrów. Ja jednak urządzam sobie wycieczkę z Jurkowa, taką krótką i ciekawą pętlą: https://en.mapy.cz/s/lafolovodu

W Jurkowie obok kościelnego parkingu jest drugi ogólnodostępny parking położony przy skrzyżowaniu z drogą na Chyszówki. Rankiem sporo osób wybiera się stąd na Mogielicę i Ćwilin, ja idę niebieskim szlakiem, który po minięciu kilku domów wychodzi na widokowe łąki. Słońce właśnie wschodzi nad Mogielicą. Ostatnie dwa dni trochę popadał śnieg, więc na tych łąkach jest w miarę biało, zupełnie inaczej niż jeszcze kilka dni temu, choć na razie zima nie rozpieszcza.






panorama znad Jurkowa - Łopień, Mogielica, Krzystonów, Jasień, Kiczora


Łopień, Przełęcz Rydza-Śmigłego


Mogielica

Ścieżka wchodzi w las. Miejscami szlak jest dość upierdliwy, bo prowadzi taką wymytą przez wodę „rynną", gdzie często jest ślisko. Pamiętam, jak podczas schodzenia tędy zimą 2016 roku podjąłem decyzję o kupnie kijków.



Im wyżej, tym robi się bardziej zimowo.







Docieram na wschodni skraj Polany Michurowej. Powstała ona, jak większość beskidzkich polan, w wyniku wypalenia lasu przez zamieszkujących Beskidy od XV wieku Wołochów. Była intensywnie użytkowana przez wieki przez pasterzy, a pod koniec XIX wieku, z powodu przeludnienia (oczywiście jak na ówczesne standardy) oraz braku ziemi rolnej w Galicji, została nawet przeorana i było tam uprawiane zboże. Po II wojnie światowej pasterstwo na hali było w zaniku, ostatnie przypadki wypasania datują się na lata 80 XX wieku. Jak wiele beskidzkich polan, po zaprzestaniu gospodarki pasterskiej zaczęła ona samoczynnie zarastać i zalesiać się. Jej obszar zmniejszył się już o 70% w stosunku do lat minionych. Wspomniany na wstępie Kazimierz Sosnowski miał sto lat temu inny widok niż my obecnie, niemniej nadal robi on duże wrażenie. Tak też jest dzisiaj.
Choć po drodze z Jurkowa spotkałem tylko jednego turystę, na Ćwilinie spotykam sporo osób spragnionych zimowych pejzaży. Jak się okazuje później, większość z nich korzysta z najpopularniejszej, jak się okazało, drogi na Ćwilin - bezszlakowo drogą różańcową z Wilczyc po południowej stronie góry. Ja będę tamtędy schodził. Na razie podziwiam widoki ze wschodniej strony polany. Na pierwszym planie Mogielica, dalej Beskid Sądecki, Gorce, a za nimi Tatry, na horyzoncie Wielki Chocz i Mała Fatra. Pięknie oszronione drzewa i krzewy dopełniają krajobrazu.


Gorce i Tatry


Mogielica i Pasmo Przechyby


Tatry Zachodnie


Mała Fatra na horyzoncie






Lubań i Gorc


słowackie Tatry Wysokie


Luboń Wielki, Babia Góra i Mała Babia Góra










Gorc, zejście do Wilczyc











Po zachodniej stronie polany znajduje się ołtarz polowy wzniesiony w 2000 roku z okazji obchodów millenium. Mam taką zasadę, że najpierw robię zdjęcia, a potem zasiadam do jedzenia - tym razem właśnie przy ołtarzu. W południowym słońcu jest bardzo ciepło. Pogoda jest prawie bezwietrzna, co jest o tyle dziwne, że w Tatrach bardzo mocno wieje. Tego dnia Dobromiła zwiewa z Trzydniowiańskiego Wierchu, a Sprocket i Adrian z rodziną walczą pod Halą Baranią.



Koło pomnika znajduje się ognisko z grillem, grupa turystów smaży sobie kiełbaski. Dwóch paralotniarzy, chyba skuszonym wietrzną prognozą pogody, próbuje wystartować z Ćwilina, ale tu w tej bezwietrznej pogodzie nie mają szans na lot.













W Tatrach tak mocno wieje, że aż to stąd widać. Zakładam długiego zooma i oglądam tatrzańskie wierzchołki w dużym zbliżeniu.


od Lodowego Szczytu po Gerlach


od Gerlacha po Wołową Turnię


od Kieżmarskiego Szczytu po Lodowy Szczyt


od Starorobociańskiego Wierchu po Płaczliwy Rohacz

Film z tego samego dnia z Tatr, do którego link wrzucił ostatnio Dobromił, spadł mi jak z nieba, bo idealnie pokazuje z bliska to, co ja widziałem na Ćwilinie:



Schodzę z Ćwilina drogą różańcową. Jest zdecydowanie przyjemniejsza do przejścia niż leśna część szlaku z Jurkowa. Zanim wejdę w las, jeszcze parę widoczków.


Polana Wyśnikówka, Mogielica, Hala Stumorgowa


Wielki Chocz





W Wilczycach ścieżka kończy się przy asfaltowej drodze do Jurkowa. Przy polnej drodze dziki parking, stoi zaparkowane kilkanaście samochodów. Kiedyś stała tam duża tablica: „teren prywatny - zakaz parkowania", teraz jej nie ma. Może zimą to jest wielki problem, pole przysypane jest śniegiem, ale jednak stawianie samochodu wiąże się tam z pewnym ryzykiem. Ktoś ma jakieś niekorzystne doświadczenia?




Kiczora

Drogą asfaltową schodzę do Jurkowa. Po prawej stronie mam masyw Mogielicy i Jasienia, przede mną Łopień.





Krótki grudniowy dzień dochodzi końca. Krótka, ale fajna wycieczka już za mną. Wracając do Krakowa żegnam dzień widokiem słońca zachodzącym nad Luboniem Wielkim. Jest 27 grudnia 2020, wycieczką na Ćwilin zamykam rok górski rozpoczęty 6 stycznia wycieczką na sąsiadującą Mogielicę. Całkiem nieźle.

Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2021-01-24, 14:51, w całości zmieniany 2 razy  
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2021-01-24, 12:31   

Byłem parę razy na Mogielicy i okolicy. Nie byłem na Ćwilinie. Widzę, że popełniłem błąd. Rewelacyjne widoki.

Sebastian - jesteś pewien, że na zdjęciu opisanym "Od Lodowego po Rysy" są Rysy ?

P.s. Ten kolega co nagrał film z 27 grudnia w piątek wycofał się spod Rakonia. Nie ustał na nogach.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-01-24, 13:13   

Dobromił napisał/a:

Sebastian - jesteś pewien, że na zdjęciu opisanym "Od Lodowego po Rysy" są Rysy


Chyba się kończy na Gerlachu...

No ale co do relacji i zdjęć...

Jedno słowo mi się nasuwa.

Kurwa.



Byłem na Ćwilinie raz. Z Robertem. To była genialna wycieczka. Ćwilin zrobił na mnie wielkie wrażenie. Chyba nawet większe, niż Mogielica. Piękna góra. Z pięknymi widokami. Żałuję, że mam na nią dość daleko, bo siedziałbym na niej często.
Będzie jeszcze jeden problem, z nominowaniem zdjęć miesiąca, powiedzmy, że zburzyłeś ład w moim świecie kilkoma kadrami...
i zacząłem myśleć, czy nie wydupczyć 18-105 i nie kupić 18-200... ale i tam Ci w zoomach nigdy nie dorównam, chyba, ze kupię coś na P :D
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2021-01-24, 13:19   

A inne zdjęcie kończy się na Wołowym Grzbiecie, a nie na Mieguszach.

Właśnie namówiłem Taternuka Łukasza na wyjście tam. Szukamy kierowcy ;)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-01-24, 13:21   

W Wyspowym to powinno się zlot zrobić.
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-01-24, 14:58   

Dzięki za te uwagi topograficzne, już poprawiłem - faktycznie były błędy.

sokół napisał/a:
i zacząłem myśleć, czy nie wydupczyć 18-105 i nie kupić 18-200... ale i tam Ci w zoomach nigdy nie dorównam, chyba, ze kupię coś na P :D


Kiedyś miałem Tamrona 18-270 i to nie był dobry obiektyw, teraz już bym go nie kupił. 18-200 to może być za mało, sprawdzałem te tatrzańskie zbliżenia, są robione na 220-280 mm.
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9363
Wysłany: 2021-01-24, 15:04   

Super miałeś widoki!
Zoomy fajne, wiatr pięknie zamiatał szczyty ... Nie byłem jeszcze na Ćwilinie, a mogłem ... szkoda :-(
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2021-01-24, 15:12   

No to piękną klamrą spiąłeś ten rok, skoro jego górski początek i koniec miał miejsce w Beskidzie Wyspowym.
Bardzo ładne te wszystkie panoramy i zbliżenia, świetnie wyszły wietrzne Tatry. Aż sprawdziłam ten dzień i wyszło mi, że byłam na Wielkiej Raczy wtedy - też bez wiatru. Czyli Beskidy oszczędziło, a szalało nad Tatrami.
Bardzo fajny ten wariant zejścia z Ćwilina, by nie wracać tym samym szlakiem - pewnie kiedyś wykorzystam.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-01-24, 15:14   

jak te zoomy tak się podobają, to jeszcze dwa dorzucę:


od Kopy Kondrackiej po Bystrą


od Wołowca po Salatyn
Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-01-24, 15:27   

Widziałem te zoomy jako zapowiedź czegoś fajnego na fejsie kilkanaście dni wcześniej, ale...

Są fajne, ale są tutaj dużo lepsze zdjęcia, które mnie zamordowały.


Choćby to:



Do złudzenia przypominające naszą wspólną wycieczkę na Lipowską - i widok Romanki o zachodzącym słońcu...
Profil Facebook
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2021-01-24, 16:55   

Znów piękne zdjęcia i miejsca! :)
a na Ćwilinie miałem być na początku stycznia, ale odwołałem wyjazd bo coś mnie wtedy brało...
Znam parę szczytów w Wyspowym, ale tam mnie jeszcze nie było, muszę i tam zajrzeć bo hala robi wrażanie.

Widzę fotki z filtrem polaryzacyjnym, tydzień temu miałem go w plecaku, miałem piękne warunki zimowe, ale z filtrem zrobiłem może 4 zdjęcia, jakoś nie odważyłem się robić więcej żeby ich nie zepsuć, bo miałem wrażenie, że kolory jakoś dziwnie wychodzą... to może był błąd? ;)

Najładniejsze zdjęcia moim zdaniem to te Lubonia Wielkiego, Babiej Góry i Małej Babiej no i oczywiście burz śnieżnych nad Tatrami! :)
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-01-24, 18:18   

Wiatr na szczytach Tatr wyszedł powalająco :ryb
Dało by się to nagrać aparatem na zoomie? I czy było ten efekt wiatru dobrze widać, w sensie ruchu?
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-01-24, 19:27   

opawski1 napisał/a:
Widzę fotki z filtrem polaryzacyjnym, tydzień temu miałem go w plecaku, miałem piękne warunki zimowe, ale z filtrem zrobiłem może 4 zdjęcia, jakoś nie odważyłem się robić więcej żeby ich nie zepsuć, bo miałem wrażenie, że kolory jakoś dziwnie wychodzą... to może był błąd? ;)

Akurat zimą filtr może więcej popsuć niż naprawić. Z tego dnia mam sporo zdjęć z polarem, ale np. na poprzedniej zimowej wycieczce na Pilsko 3/4 zdjęć zrobiłem bez filtra.
Piotrek napisał/a:
Wiatr na szczytach Tatr wyszedł powalająco :ryb
Dało by się to nagrać aparatem na zoomie? I czy było ten efekt wiatru dobrze widać, w sensie ruchu?

Tego wiatru nie było widać "na żywo" w sensie poruszania się śniegu w powietrzu.
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2021-01-24, 19:28, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-01-24, 19:36   

Szkoda bo ty mogło fajnie wyglądać na nagraniu. Ale sam efekt na zdjęciach i tak wyszedł świetnie :-)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-01-24, 21:48   

Moja pierwsza wycieczka skończyła się wiosną na Ćwilinie, szkoda, że się wracałem po swoich śladach, bo mogłem zejść jak Ty.
Te zdjęcia z wiatrem na szczytach tatrzańskich... ładne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang