Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Co ostatnio sfotografowaliśmy...

Autor Wiadomość
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-22, 11:05   

Zobacz sokole na poprzedniej str zdj surowe, to jest cały kadr, z którego od początku nie chciałem mieć dużo nieba, oraz krzaczorów na dole zdjęcia.
Na postprodukcji się skupiłem, a nie dokładności kadru.
Chodzi o str 117.
Ostatnio zmieniony przez laynn 2017-12-22, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-12-22, 11:13   

laynn napisał/a:
Zdjęcie jest dużo większe w oryginale
Oryginał chyba większy niż zdjęcie w oryginale. Tak mi się wydaje, bo już zaczynam się gubić. Zdjęć makro dawno nie robiłem. :usmi
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-22, 11:19   

Oryginał to jest największe zdjęcie. Nr 1 to zdjęcie wykadrowane, jak i nr 2 i 3 z tego zdjęcia surówki.
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-22, 11:53   

Patrząc na oryginał, to faktycznie wygląda tak jak Robert J pisze. Jakbyś powiększył oryginał ponad pierwotny rozmiar. Bo na tym oryginale, tych szumów prawie nie widać, przynajmniej na tym rozmiarze co zamieściłeś. Bo też czym mniejsze zdjęcie tym mniej go widać.

Obróbką też idzie w sumie tak załatwić zdjęcie. Sam wszystkie pierwsze zdjęcia z lustrzanki takie mam. Nawet nie wiem do dzisiaj czego dokładnie to była wina. Tylko obrabiałem zdjęcia na wielkości około 1000-1200 px szerokości. tak żeby mi się całe zdjęcie w oknie programu mieściło. I w tym oknie tych szumów widać nie było. I nawet żyłem w nieświadomości, że one tam są, dopóki nie zaczęły mi być potrzebne zdjęcia w oryginalnym rozmiarze i wtedy się okazało, że te zdjęcia w oryginalnym rozmiarze wyglądają tak:

 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-22, 12:09   

Vision, bo te szumy powstały w mojej obróbce.
Zamiast odszumiać na wywołanym pliku, ja je ( to zdjęcie pierwsze wrzucone, na które zwróciłeś uwagę), w Camre Raw wyostrzałem, co spowodowało powiększenie ziarna. A że zdjęcie zostało skadrowane i przez to powiększone, no to jest efekt jaki jest.
Wczoraj pooglądałem na youtoube jak się to powinno robić, i tak jest to ostatnie zdjęcie już odszumione. Czy dobrze? Wątpię, bo dopiero zaczynam to ćwiczyć.
Do września moja obróbka to ta pierwsza zakładka w Camera Raw. Dopiero od września zaczynam się uczyć i poznaje możliwości wywoływarki.
Więc na razie to ja te zdjęcia kaleczę i jestem tego świadom. Dlatego z miłą chęcią czytam Wasze uwagi :)
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-22, 12:20   

Nauka czyni mistrza. :)

Tak czy tak czym lepszy materiał źródłowy, tym większe możliwości obróbki i większa swoboda w zabawie suwaczkami. ;) Dlatego ISO 100 byłoby najbardziej wskazane, bo nawet mały szum, w obróbce potęguję się bardzo szybko, więc najlepiej jakby nie było go wcale. No i ekspozycja też ważna, bo ja do dzisiaj mam problem z robieniem zdjęć bardzo ciemnych, potem muszę je często dosyć sporo rozjaśniać, przez co też szumy lubią wyłazić. W sumie jestem wstanie się ich pozbyć, tylko dobrze by było mieć to od razu lepiej zrobione, potem nie trzeba się tyle męczyć i efekty można uzyskać też dużo lepsze.
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-12-22, 13:10   

Vision napisał/a:
dobrze by było mieć to od razu lepiej zrobione, potem nie trzeba się tyle męczyć i efekty można uzyskać też dużo lepsze
Czyli z fotografią jak w życiu. Dobre geny na starcie, to wszystko potem leci jak z płatka. :usmi
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-22, 15:11   

Wiem, że najlepiej na jak najmniejszym iso. Ale ja chciałem żeby te światła złapać (po kij? no lepszy klimat miał być). W sumie mogłem zejść z iso i EV spróbować ratować. Ale...no uczę się.
:)
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-24, 20:14   

laynn napisał/a:
Ale ja chciałem żeby te światła złapać (po kij? no lepszy klimat miał być).


To wydaje mi się, że tym bardziej do takiego efektu o wiele lepiej zmniejszyć ISO, a wydłużyć czas naświetlania, wtedy światła też się uwydatnią. W dodatku na kominach (nie wiem jak na tych) światła często mrugają. Wtedy skracając czas, a podbijając ISO, możesz w ogóle nie trafić w moment, w którym one akurat świecą. ;) A nawet jak trafisz, to przez krótszą chwilę niż byś trafił przy dłuższym czasie. Więc też na zdjęciu będzie lepszy efekt.

PS: Chociaż najlepiej do łapania świateł z kominów, to byłoby przyjść trochę wcześniej, jakby było bardziej ciemno. Wtedy miałbyś podobnie jak Robert J w Pradze. ;)
Ostatnio zmieniony przez Vision 2017-12-24, 20:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-25, 08:57   

Masz rację :)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-25, 16:51   

Dziś się ruszyłem na mały spacer. Jako, że dopadła mą rodzinę grypa żołądkowa, to spacer krótki, więc nigdzie specjalnie nie szukałem miejsca by złapać zachód słońca. No kto dziś w górach był, to miał niesamowity zachód zapewne.




Może za to z rana pojadę na wschód?
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2017-12-25, 18:03   

Niedaleko mnie jest fajna miejscówka, nawet tatry widać.
Nie mówiąc już o Rysiance, gdzie ma być całą noc bezchmurnie... :D

Jakby tak pojechać w nocy i wrócić po wschodzie... tra la la muszę temat przemyśleć.
Ostatnio zmieniony przez sokół 2017-12-25, 18:06, w całości zmieniany 2 razy  
Profil Facebook
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2017-12-25, 23:53   

Ja byłem na Pradziadzie i zostałem zrobiony w balona przez znajomego. Wróciłem 40 km na nagach do domu.
Warunki w górach o zachodzie słońca całkiem fajne chociaż wiatr łeb urywał :/
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2017-12-26, 10:45   

 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-26, 11:05   

Czasem najlepiej liczyć na siebie samego.
Ale ostatnio oszukiwałeś. Pisałeś, że do końca roku nie będzie pogody, a tu... ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group -