Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Do trzech razy sztuka.

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2019-04-18, 16:56   Do trzech razy sztuka.

Dzień dobry.

Nastał rok 2019. Na początek roku pogoda poleciła co by się delikatnie oddalić od Tatr. Posłuchałem. Słuchałem do 17 marca – Morskie Oko w towarzystwie Prezesa I Lewaka. 23 marca ruszyłem do boju jak przystało na młodego, przyszłościowego turystę – Czarny Staw pod Rysami. Znajomi z miasta mego rączym krokiem weszli na Szpiglasowy, wracali przez D5SP tak więc z okolic Wodoryjów wyszedłem im naprzeciw. Daleko nie szedłem – zaległem tuż przy wejściu w straszliwą, piastowską dżunglę. Efekty tego zalęgnięcia miałem widoczne na obliczu przez tydzień. Byłem prawie jak Nacjonalista – twarz ma była biało – czerwona. Po tych ambitnych dwóch wycieczkach przyszła pora na Telesfora – czyli marcowe pożegnanie z Tatrami. Tak się rozpędziłem, że udało mi się wejść na pierwszy w tym roku szczyt w Tatrach – Kończysta, ponoć 2535 metrów pod poziomem morza.

Sztuki dwie, ja jako osobnik o wiele mniej doświadczony, wyjazd o trzeciej rano 30 marca, wejście na szlak o 6.05, powrot na parking po 12 godzinach i 25 minutach. Pogoda rewelacyjna, śniegi zmienne, wiatru brak, widoki powalające, luda na trasie mało lub średnio. Odcinek z Wyżnich Hagów do Batyżowieckiego Stawu przeszedłem pierwszy raz w życiu, na Kończystej byłem drugi raz ale pierwszy raz od Stawu. Raków nie założyliśmy, czekanem machałem od podejścia od stawu do zejścia na Stwolską Przełęcz ( kijków nie mam ). To tyle w temacie streszczenia. Dziękuję za uwagę.

A teraz trochę więcej.

Propozycja padła dwa dni wcześniej, ucieszyłem się i zgodziłem. Tak jak pisałem ruszyliśmy o trzeciej, w okolicach 4.50 zobaczyliśmy takie coś :




Jak wiadomo są to Tatry Bielskie, wysunięta dzielnica Bielska – Białej. Jako, że słoneczko wstawało to ich widok towarzyszył nam przez najbliższe minuty. Potem po prawicy widzieliśmy Tatry Wysokie. Słowackie – to znak, że jechaliśmy przez ten kraj. Parking powitał nas milusią temperatusią – było zimno jak na marcowy poranek przystało. Ale słoneczko się pojawiło i swoimi łapkami otuliło nasze buzinki. To na pewno było Słońce Polski. Uradowani ruszyliśmy w stronę stacji elektriczki Wyżnie Hagi i weszliśmy na szlak. Żółty.




Na początek taplaliśmy się w błocie, przeskakując nad szafranami spiskimi. Było ich sporo, pozdrawiam. I tak mniej więcej od altanki na polanie z kwieciem weszliśmy w śnieg, który stale towarzyszył nam aż do skał na grani Kończystej. Były ścieżki płaskie, wznoszące się, trawersujące. Te ostatnie masowo wystąpiły tuż przy końcu trasy do Batyżowieckiego. Na tym odcinku mijaliśmy się z dwojgiem Słowaków i jednym Polakiem. Schodził.
Widoki były fajne. Za nami Niżne Tatry, przed nami wyłaniające się Kończyste Gerlachy ( jak i Klinowate Tępaki ), po prawej też coś wychodziło nad chmury ale nie wiem co to było.



















Nad stawem spotkaliśmy rzeczonych Słowaków , a potem ruszyliśmy do boju. Zbocze strome, ślady znikome. Poczułem się w obowiązku prowadzić i schodki nogami dolnymi kopać. W końcu przez lata byłem piłkarzem nożno – ręcznym.








Ostatnie zdjęcie nie oddaje stromizny szlaku.

W dobrym zdrowiu dotarliśmy do zacnych skał na grani, odpoczęliśmy i nastał czas skakania ze skał w śnieg i na odwrót. Jak też czas na użycie rąk górnych. Po prawicy mieliśmy widok na masyw Gerlacha. Ładny widok.












Na ostatnim zdjęciu jest niejaki Kościółek.

Kolejne zdjęcia przedstawiają widok na przyszłość





I spojrzenie na przebytą drogę.




Zostaliśmy powitani przez kamzika. Miły z pyska.




Jeszcze trochę pod górę.








I skręciliśmy w lewo co by zejść w żleb pod szczytem.

Pierwsze rzucenie czteroma oczyma na szczyt.





I drugie.




I tak oto weszliśmy na Pasternakowe Wrótka. Ja próbowałem wejsć na Kowadło ( za pierwszym razem wszedłem ). Próba nie udana. Ale za to wszedłem na drugi ( ponoć niższy ) ze szczytów Kończystej.

Czas na rzut oka na okolicę.






























Na pierwszym z tych zdjęć jest Koprowy. Do 29 marca 2019 roku był to najwyższy z tatrzańskich szczytów na jaki wszedłem w wersji mocno śnieżnej ( 31 października 2009 ). Wzruszyłem się.

Przyszedł czas na zejście na Stwolską Przełęcz. Śnieg był wredny, słońce nie.
















Spójrzcie jak fajnie Wysoka kukała za siodła przełęczy.

Do szlaku do Wyżnich Hag dostaliśmy się trochę bokiem. Na dworcu elektriczki czekała otwarta restauracja, skorzystaliśmy.

Ostatnie spojrzenie.







A jakby ktoś nie czuł potrzeby przebierania nogami to i z trasy pociągu można ładnie zobaczyć Tatry.





Dziękuję Przewodniczce.

Dziękuję za uwagę.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5512
Wysłany: 2019-04-18, 17:59   

Bardzo ładna relacja. Jednak merytorycznie są pewne nieścisłości., np:
Dobromił napisał/a:
Jak wiadomo są to Tatry Bielskie, wysunięta dzielnica Bielska – Białej.

Poza tym już spoko.

Dlaczego nie udało się wejść na Kowadło?
Ja się tak właśnie ostatnio zastanawiałem, czy bym wszedł, jakbym się znalazł przypadkiem obok... i co w tym czasie robiłby Tobi. Wymyśliłem, że groźnie to wygląda i jednak raczej byśmy nie weszli.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2019-04-18, 18:07   

Dobrze widzę że zamontowano pętle z taśmy na Kowadle ?
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-04-18, 19:23   

Najfajniejsze zdjęcia z tych płaszczyzn na samym końcu. Wiem, wiem, ja to dziwak jestem.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-04-18, 21:36   

Bajeranckie Ci wyszły zdjęcia tym razem, szczególnie (jak słusznie laynn pisze) z tych płaszczyzn :ok

sprocket73 napisał/a:
Bardzo ładna relacja. Jednak merytorycznie są pewne nieścisłości., np:
Dobromił napisał/a:
Jak wiadomo są to Tatry Bielskie, wysunięta dzielnica Bielska – Białej.


i to są ewidentne nieścisłości merytoryczne.
Tatry nie mają nic wspólnego z Bielskiem, ponieważ (jak podaje Wikipedia) ...zaczęto produkować pod koniec lat 70. w browarze w Żywcu – jego pełna nazwa brzmiała Tatra Żywiec Lager.
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2019-04-18, 21:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-04-18, 21:38   

Do tego to jest niezły sikacz.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2019-04-23, 07:32   

sprocket73 napisał/a:
Dlaczego nie udało się wejść na Kowadło?


Starość, lekkie obniżenie wzrostu :) , lewica po operacji, prawica przed ;) operacją.

sprocket73 napisał/a:
czy bym wszedł


Weszedłbyś :D

telefon 110 napisał/a:
Dobrze widzę że zamontowano pętle z taśmy na Kowadle ?


Dobrze. Była już w 2010 roku.

Te, piwne uje, oddalcie się od Ukochanych Taterek.

Laynn - dziękuję, będę takie zdjęcia dla Ciebie robił.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2019-04-24, 08:41   

Piękne zjazdy z Wysokiej widać na zdjęciu , a Kończysta mimo śnieżnej zimy w tym roku a lucnego sedla prawie letnia
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2019-04-24, 09:49   

Zima się oddala. W ostatnia sobotę byliśmy na Ornaku i na Starorobociańskim ( osobnik jeden ) i nawet na Gaborowej były spore płaty suchej trawy. Zaległem tam.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Homunculus 
Mlekoman


Dołączył: 30 Mar 2017
Posty: 336
Wysłany: 2019-04-25, 13:14   

Pięknie Panie ! , świetna wycieczka :dri5
Tą drogą od Batyżowieckiego Plesa nie szedłem , dużo jest trudniejsza od tej klasycznej popularnej ścieżki od Osterwy ?
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2019-04-25, 13:32   

Homunculus napisał/a:
klasycznej popularnej ścieżki od Osterwy ?


Masz na myśli drogę od Osterwy przez Tępą i Stwolską ? Jak tak to ta od Batyżowieckiej jest ciekawsza, trudności całkowicie akceptowalne i przyjemne. Były ze dwie skałki co ja przeszedłem górą, a dało się je po prostu obejść. Polecam.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Homunculus 
Mlekoman


Dołączył: 30 Mar 2017
Posty: 336
Wysłany: 2019-04-25, 14:02   

Od Osterwy przez Tępa szedłem kilkanaście lat temu , pamiętam dała mi w kość Kończysta bo trochę błądziłem , ale miło wspominam :)
Muszę się tam ponownie wybrać , bo widoczki tam przepiękne i może uda mi się wdrapać na to kowadło , a widzę że tam teraz jakiś sznurek zamocowali :o-o
W tym roku planuje sobie , jak czas pozwoli przejść się starą tatrzańską drogą od Kaczego wodospadu , Dolinką Kaczą na Wschodnie Żelazne Wrota do Popradzkiego Plesa :D
Ostatnio zmieniony przez Homunculus 2019-04-25, 14:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14323
Wysłany: 2019-04-26, 13:51   

Moczyłem kiedyś nogi w Kaczym Stawie. Ogrom ściany pod Żelaznymi Wrotami lekko … mnie przeraził. Zresztą opis u Nyki też jest horrorowaty ;)

A za Żelazne jednego osobnika z tego Forum ubiję.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2019-04-26, 13:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2019-04-26, 13:58   

Przebacz mu Dobromile, bo nie wiedział, co czyni. Jeśli jesteś bez grzechu, to rzuć pierwszy we mnie kamieniem. :ryb
Chcę zostać męczennikiem, więc chętnie poświęcę się dla dobra forum. Wówczas historia mnie nie pożre. ;)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-04-28, 11:17   

Dobromił napisał/a:
będę takie zdjęcia dla Ciebie robił.

Będę na nie czekał.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group