Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Biskupia Kopa w jesienną zimę.

Autor Wiadomość
opawski1 


Wiek: 25
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1049
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2023-01-21, 17:02   

Relację dobrze się czytało! :) Lubię przeglądać takie wpisy i dowiadywać się jak mój region widzą inni :) Jak za pierwszym razem czytałem relację w telefonie to zdjęcia wydawały mi się bardziej w kolorach jesiennych, dziś jednak mniej :P
Jeśli chodzi o Gwarkową Perć to dość intensywnie deptane od kilku lat miejsce, ale ciekawe, bo można się tu poczuć jak w wysokich górach i zaznać krótkiej wspinaczki po skałach ;) Kilka lat temu była jakaś drama, bo ktoś wymyślił, że drabina jest nielegalna, nie ma atestów, zasad korzystania itp... 40 lat tam stoi i nagle może być niebezpieczna! Na szczęście drabinę zalegalizowali, no i musieli postawić regulamin obok, żeby ludzie wiedzieli jak chodzić po drabinie! :P

Cytat:
Pojawia się też lekkie zalodzenie na ścieżce, całe szczęście, że mamy raczki (w plecaku 😛 ).

Odcinek ścieżki jest źródliskowy zimą czasami jak przymarznie robi się tam jazda :P

Cytat:
Jedzenie smaczne, ale w schronisku jest...zimno. Mimo dnia w tygodniu jednak schodzi się kilka grup turystów, w 2018tym też było zimno, ale wtedy po moim przyjściu rozpalono w kominku... Dziś mimo chłodu udaje mi się przeschnąć, ale po obiedzie jestem zmarznięty więc czas się rozruszać.

W tym roku faktycznie coś nie palą... chyba oszczędzają opał, bo jeszcze nie widziałem, żeby się paliło tej zimy. W zeszłych latach palili, stół przy kominku to moje stałe miejsce, ile razy ja się tam grzałem i suszyłem :D W schronisku jak mało ludzi to rzeczywiście jest chłodno.

Cytat:
Po krótkiej chwili meldujemy się pod wieżą, która okazuje się, że...jest zamknięta.

W okresie zimowym w tygodniu jest zawsze zamknięta, od wiosny powinna być już otwierana codziennie. Powinna... bo nie zawsze jest ;)

Cytat:
Ostatnio czytałem, że na szczycie jest bałagan. Rzeczywiście na Kopie syf jest straszny. Tuż obok wieży stoi od lat budowane schronisko i z tego co doczytałem, to chyba nieszybko, o ile w ogóle powstanie.

No bałagan jest... budowa schroniska trwa od 20 lat... ale od kilku lat stoi w miejscu. Tracę nadzieję że to się zakończy, bo właściciel jest już dość wiekowy. :/
a teraz syfu dołożyło miasto Zlate Hory, które tą drewnianą budę obok wieży buduje od czerwca... Może w końcu to skończą przed latem!

Cytat:
Robię sobie zdjęcie z córką na tle widoku jakim raczyło to schronisko, podobno stąd widać Beskidy - pięknie!

Można powiedzieć, że to zdjęcie z tarasu dawnego schroniska ;) To moja miejscówka na zimowe wschody słońca i widoki na Beskidy i Tatry :P


10 lat różnicy i prawie to samo ujęcie... Ta przełęcz za dzieciaka wydawała mi się zawsze taka tajemnicza ukryta w ciemnym lesie. A jeszcze przed Schengen wzdłuż granicy stał tam drewniany biało-zielony płot/szlaban i rodzice zawsze ostrzegali żeby do niego nie podchodzić ;)




Świetne ujęcie!


Cytat:
Wiadomo, skocznią. I pierwsza potyka się córa, na samej górze. Mnie idącemu za nią się robi gorąco więc szybko ją łapę za rękę i teraz to ja prowadzę. Ale "dojazd" to pikuś, ostro to się robi na zeskoku. Spojrzenie w dół...oj ostro w dół. No ale ruszamy i... teraz to noga mi ujeżdża, siadam na stoku, córkę też ściągając za rękę i wywracając. No to żeśmy se usiedli, na szczęście tylko na tyłkach.

Schodziliście skocznią, nieźle! :P Też tam czasami schodzę i nie raz tam zjechałem na dupie. Skocznię dopiero co wygolili, bo jeszcze nie dawno był tam gąszcz, że ciężko było już przejść. ;)

Zrobiłeś krótką spacerową trasę na Kopę, ale wiadomo z dzieckiem, no i parę atrakcji po drodze było. ;) Pogoda Ci dopisała, ale jesienna... wiesz dzień później na Kopie było już 10 cm śniegu, dziś w nocy spadło około 30 cm, więc w zimę nie trafiłeś :P
Także jak Ci się podobało to możesz wrócić kiedyś w G. Opawskie, daj wcześniej znać, to może uda się zgadać na wycieczkę. ;)
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2023-01-21, 17:17, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5768
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-01-21, 17:07   

opawski1 napisał/a:
10 lat różnicy i prawie to samo ujęcie...

10 lat i olbrzymia różnica.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-01-21, 17:58   

opawski1 napisał/a:
Kilka lat temu była jakaś drama, bo ktoś wymyślił, że drabina jest nielegalna, nie ma atestów, zasad korzystania itp... 40 lat tam stoi i nagle może być niebezpieczna! Na szczęście drabinę zalegalizowali, no i musieli postawić regulamin obok, żeby ludzie wiedzieli jak chodzić po drabinie!

Ja pierdziu...no ale to nasz kraj :rol
opawski1 napisał/a:
W tym roku faktycznie coś nie palą... chyba oszczędzają opał

Tak myślę, że to może być powód, tylko to trochę odstrasza. Bo chyba nie chcę iść do schroniska na noc, w którym jest zimno.
Jedzenie też szybko robiło się zimne, a to też mało przyjemne (jem dość szybko).
opawski1 napisał/a:
Można powiedzieć, że to zdjęcie z tarasu dawnego schroniska

Jak doczytałem, u Ciebie na stronie o tym schronisku, to sobie wyobraziłem jak ludzie musieli siedzieć i oglądać panoramy. Fajna miejscówka na obserwacje!
opawski1 napisał/a:
10 lat różnicy

Ja, już to kilka razy powtarzałem - żałuję, że nie znam tych gór, a szczególnie okolic schroniska z czasów kiedy tam było pełno lasów. To są zupełnie inne góry...
opawski1 napisał/a:
Skocznię dopiero co wygolili

Ucięte końcówki drzew nam pomogły, choć bałem się aby na nie upaść...
opawski1 napisał/a:
parę atrakcji po drodze było.

Z dzieckiem warto iść krócej (mniej marudzenia, mniej noszenia ;) , choć moja już za duża na noszenie), ale z większą ilością atrakcji. A tych było w sam raz :)
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2023-01-22, 09:09   

sprocket73 napisał/a:

laynn napisał/a:
Jest atrakcja, jest radość i córa nie czekając na nas, szybko rusza do góry, więc i ja gnam za nią ledwo mając czas na zrobienie jednego zdjęcia:

To tak jak Tobi

Laynn, potrzebujecie psa ;)
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14274
Wysłany: 2023-01-22, 12:39   

Sebastian napisał/a:
Mocno zapachniało świeżością...


Powiało prawie jak utwór remizowy "Wind of change".

Cieszą mnie relacje z tego miejsca - wykorzystamy je do celów własnych. W tym roku skorzystamy z "czeskiej" relacji Włodarza. Przy małym rozwinięciu tematu odwiedzimy też szczyt i schronisko. Będzie to pierwsza sytuacja w mej skromnej przygodzie turystycznej, że będę drugi raz w jednym miejscu w Sudetach :D

Dawid czuwaj.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2023-01-22, 13:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-01-23, 07:51   

Lidka napisał/a:
Laynn, potrzebujecie psa

Póki co jest królik ;)
Ale psy u moich dziewczyn mają mocne notowania...więc kto wie? ;)
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2023-01-23, 09:47   

a jak będzie odpowiednio duży to i pod górę wciągnie obie ;)
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2023-01-23, 18:13   

Zdecydowanie wariant sprzed lat, gdy byłeś na Kopie po raz pierwszy, bardziej przypadł mi do gustu. Szkoda, że śniegu nie doświadczyliście, bo świat wyglądałby inaczej. To był wtorek 17 stycznia? Bo w naszych regionach dopadało wtedy śniegu, a na zachodzie jeszcze nie.
Droga Amalii - bardzo ładna nazwa. Wiesz, skąd się wzięła?
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-01-23, 18:51   

Wtedy trafiła się prawdziwa zima, z inwersją. Pięknie było. Ale teraz też ciekawie. Tak to był 17ty, właśnie przez prognozy w Beskidach wybrałem Opawskie.
Nazwa drogi, to może niech Dawid odpowie, bo już nie mogę znaleźć informacji o jej genezy. opawski1, pomożesz? :)
 
 
opawski1 


Wiek: 25
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1049
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2023-01-23, 22:29   

Wiolcia napisał/a:

Droga Amalii - bardzo ładna nazwa. Wiesz, skąd się wzięła?

laynn napisał/a:
Nazwa drogi, to może niech Dawid odpowie, bo już nie mogę znaleźć informacji o jej genezy. opawski1, pomożesz? :)

Więc tak nazwa Drogi Amalii jest nieco zagadkowa i przyznam się, że do końca nie jest wyjaśniona. Pochodzi na pewno od imienia żeńskiego - Amalia (Amelia). Nazwa na pewno pochodzi z czasów niemieckich i została przetłumaczona (niem. Amalienweg), więc nie jest "współczesna" jak niektóre nazwy w GO np. tj. Gwarkowa Perć, Piekiełko, Skały Karolinki. Zajrzałem do kilku źródeł książkowych jakie posiadam i nawet przewodnik Marka Sitki ( niesamowita encyklopedia wiedzy o Górach Opawskich! :) ) milczy na ten temat wymieniając jedynie, że została zbudowana na pocz. XX w.
Teraz jednak coś mi świta... że gdzieś kiedyś przeczytałem, chyba w lokalnej prasie, albo usłyszałem od kogoś? że ma ona pochodzić od imienia ówczesnej żony pana pałacu w Jarnołtówku.
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2023-01-23, 22:29, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-01-25, 21:39   

Dzięki :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang