Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Cztery nielegale po czeskiej stronie, z Buką ;)

Autor Wiadomość
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9353
Wysłany: 2021-10-16, 21:33   Cztery nielegale po czeskiej stronie, z Buką ;)

Dobry wieczór.

Trasa: https://en.mapy.cz/s/godebelebo


Zacznijmy od początku, cztery nielegale to :
1. Ropiczka
2. Lipi
3. Czupel
4. Prasziwa

A Buka to moja towarzyszka, którą podarowała mi moja Żona w trosce o moje zdrowie psychiczne, żebym miał się do kogo odezwać, jak tak sam chodzę po tych kopcach ;)

Tak więc, ja i Buka ruszyliśmy ku nowej przygodzie ! Stęskniłem się za Czechami więc poraz kolejny na celownik wziąłem pasmo Morawsko - Śląskiego.
Zaczynamy z Ligotki Kameralnej, mijamy kościół Bożego Serca i dalej żółtym aż do Goduli chaty Ondrasz, gdzie chciałem sprawdzić miejsce do startów Lotniarzy i zjeść tam śniadanie ;)
Dookoła piękna jesień która już prawie cała wybuchła, prawie ;) Trochę mgieł i dymu z kominów, Trzyniec - na niego zawsze można liczyć w tej kwestii …
Widok z pierwszego punktu startów całkiem milutki, a będzie jeszcze jeden :)
Zjadłem, wypiłem i ruszyłem dalej w drogę, ciężko iść gdy co krok coś interesującego przykuwa wzrok …





















Moja towarzyszka !





Tak czy siak w końcu doszedłem do Ropiczki (918m) pierwszy pozaszlakowy szczyt, niiiic cieeeekaaaaweeeego, nie ma nic co by mówiło że to jakiś szczyt.
Najpierw jednak docieram do chaty, która się troszkę rozbudowała i to całkiem fajnie, bufet, sala ogrzewana kominkiem, ładnie :)
Z rozpędu wlatuję na drugi szczyt - Lipi (902m), podejście całkiem fajne kolorowe i zarośnięte, tutaj przynajmniej ktoś przybił drewnianą tabliczkę z nazwą i jest miejsce na ognisko ;) ale również mało interesujący.
Schodzę bezpośrednio do chaty na Kotarzu, ludzi sporo, psów też sporo, kóz też całkiem sporo, bo aż trzy ;) siadam przy ławach żeby napić się kawy, w drugiej ławce siedzi starszy pan (Czech), zaczynamy coś gadać, od słowa do słowa, no i wyszło szydło z worka - Jehowy mnie dopadł :o-o kulturalnie się zwijam w dalszą drogę :lol






















Następny jest Czupel, chyba najbrzydszy z całej czwórki, błotnisty i ponury. Oznakowany jest biało-czerwonym słupkiem i sporą kupką kamieni ;)
I tak jak poprzednio, ledwo zlatuję z jednego, a już podchodzę pod drugi, ale ten jest piękny, ładniusi taki z trawami i kupką kamieni, a na jednym z nich nazwa i wysokość - Prasziwa (843m), czwarty i ostatni w stawce, ale najładniejszy :D
Jak już się nacieszyłem szczytem, ruszyłem w końcu coś zjeść …

















W chacie Prasziwa słychać gwar, ale czosnkową kupuję błyskawicznie, zjadam też błyskawicznie, bo już mnie nosi żeby iść w stronę kościoła św. Antoniego, a przede wszystkim do tego co jest za nim, czyli drugie miejsce startowe dla lotniarzy.
Kościół był otwarty, było można zajrzeć do środka, więc błyskawicznie robię zdjęcie i lecę podziwiać widoki :)
Było pięknie ! Jak już się opamiętałem to ruszyłem w drogę powrotną, również żółtym i również do Ligotki Kameralnej.
Jesień spowodowała że wycieczka która miała być krótka, ostatecznie zajęła 8 godzin.
























I taka to była wycieczka.
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2021-10-16, 22:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-10-16, 22:39   

Wycieczka ciekawa. Taki knedlićkowy underground z lekka :)

Ciekawe ile się jeszcze te jesienne kolory utrzymają.... z 2 tygodnie ?
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8290
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-10-16, 23:21   

Bardzo podobną trasę robiłem zimą 2015, tylko w odwrotnym kierunku.

Tylko czemu "nielegale"? To nie park narodowy ani rezerwaty, chodzenie po lesie poza szlakami jest jak najbardziej legalne.

PS>To, że Chata Ropicka działa to szok. Jeszcze do niedawna był to obiekt jedynie na wynajem dla grup. Chyba będzie pretekst aby to sprawdzić :D
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2021-10-16, 23:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2647
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2021-10-17, 00:08   

Ledwo wrócił i cyk relacja. Całkiem fajna jesień.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9353
Wysłany: 2021-10-17, 07:29   

Piotrek napisał/a:
Wycieczka ciekawa. Taki knedlićkowy underground z lekka :)

Ciekawe ile się jeszcze te jesienne kolory utrzymają.... z 2 tygodnie ?


Tak wczoraj zastanawiałem się kiedy będzie apogeum jesieni i myślę że w Beskidach tak za tydzień, wiec pewnie tak jak mówisz że dwa tygodnie się jeszcze powinno utrzymać.

Cytat:
Bardzo podobną trasę robiłem zimą 2015, tylko w odwrotnym kierunku.

Tylko czemu "nielegale"? To nie park narodowy ani rezerwaty, chodzenie po lesie poza szlakami jest jak najbardziej legalne.

PS>To, że Chata Ropicka działa to szok. Jeszcze do niedawna był to obiekt jedynie na wynajem dla grup. Chyba będzie pretekst aby to sprawdzić :D


Też szedłem którejś zimy ...
W zasadzie powinienem napisać pozaszlaki, a nie nielegale, brzmiało mi to jakoś bardziej ;)
Sama chata nie działa, jak zawsze. Ale działa bufet - pierwszy o lewej i osobny budynek, ten drugi o lewej, taka jadalnia z kominkiem. Niestety ale środka budynku chyba nigdy nie zobaczymy :-(
Wizualnie jest to jedno z ładniejszych schronisk.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8290
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-10-17, 10:34   

Adrian napisał/a:
Sama chata nie działa, jak zawsze.

czyli jednak. Nie mniej to kilka lat temu tego bufetu też nie było, więc i tak postęp.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6096
Skąd: Oława
Wysłany: 2021-10-17, 11:52   

Ciezko o lepszy tytuł relacji, ktory zachecil by mnie do czytania! :D

A Buke mam identyczną! :) Ale poki co jeszcze nie byla w gorach :ops Siedzi w gumiaku w Muminki na polce i robi za ozdobę... Az mi sie glupio zrobilo ze tak zle traktuje moja Buke... Musze ja gdzies zabrac!



Ciekawa ta gorka! Tak plaska u gory, jakby sztucznie usypana, troche jak hałda!
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2021-10-17, 11:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2021-10-17, 12:03   

Cóż jedni mają Bukę inni Harego za towarzystwo. :DD
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
marekw 

Wiek: 55
Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 3724
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: 2021-10-17, 12:11   

Fajna ta trasa,górki takie niewysokie.Świetna na całodzienne wędrowanie a i widokowa.Szkoda,że tak daleko ode mnie :D .
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2021-10-17, 16:21   

Adrian napisał/a:
Moja towarzyszka !

W przeciwieństwie do żony, nie zrzędzi i nie woła o pieniądze na waciki ;) Ma to sens.

Mirek napisał/a:
Cóż jedni mają Bukę inni Harego za towarzystwo.

Ma błyskawicę - wygląda mi na ,,lewaka" ;)

Widzę, że niektórzy w relacjach lansują się samochodami ;) inni stworami pluszowymi ;)
Miałem takowego świstaka ale zgubiłem w Tatrach. Trzeba pomyśleć o nowym nabytku bo na auto widoków brak.

Co do wycieczki - pogoda nawet lepsza niż wynikało z prognoz. Znam rejon Prasivy bardzo dobrze. Nie byłem tak ani razu.
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2021-10-17, 16:56   

Harry Potter lewakiem? :usm Z kim ja się zadaję. :haha Bo to jest jego kukiełka, towarzyszy mi od Turbacza w 2009 roku, pamiątka po pewnej osobie. :(
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9353
Wysłany: 2021-10-17, 18:19   

buba napisał/a:
Ciezko o lepszy tytuł relacji, ktory zachecil by mnie do czytania! :D

A Buke mam identyczną! :) Ale poki co jeszcze nie byla w gorach :ops Siedzi w gumiaku w Muminki na polce i robi za ozdobę... Az mi sie glupio zrobilo ze tak zle traktuje moja Buke... Musze ja gdzies zabrac!

Obrazek

Ciekawa ta gorka! Tak plaska u gory, jakby sztucznie usypana, troche jak hałda!


Już wiem jak tytułować wycieczki ;) Bez dwóch zdań, musisz Buke gdzieś zabrać.

Ta płaska górka to Ondrzejnik, całkiem sympatyczna i ogolona z drzew, Pudelek się tam poniewierał.

Cytat:
Fajna ta trasa,górki takie niewysokie.Świetna na całodzienne wędrowanie a i widokowa.Szkoda,że tak daleko ode mnie :D


Może kiedyś zajrzysz, nie taki zły ten Morawsko Śląski jak go opisują ;) Przy bliższym poznaniu da się lubić.


Cytat:

Co do wycieczki - pogoda nawet lepsza niż wynikało z prognoz. Znam rejon Prasivy bardzo dobrze. Nie byłem tak ani razu.


Ooo, a skąd ta znajomość z Praszywą?
Pętla jest warta każdego kroku :)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8290
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-10-17, 18:34   

Adrian napisał/a:
Ta płaska górka to Ondrzejnik, całkiem sympatyczna i ogolona z drzew, Pudelek się tam poniewierał.

płaska ona jest już u góry, ale podejście, zwłaszcza od strony Skalki, może dać w kość ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9353
Wysłany: 2021-10-17, 19:16   

Pudelek napisał/a:
Adrian napisał/a:
Ta płaska górka to Ondrzejnik, całkiem sympatyczna i ogolona z drzew, Pudelek się tam poniewierał.

płaska ona jest już u góry, ale podejście, zwłaszcza od strony Skalki, może dać w kość ;)


Każdy musi sam spróbować ;)
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5512
Wysłany: 2021-10-17, 22:16   

Ładnie okiełznałeś chmury :)
Było ich wczoraj sporo.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group