Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

spontaniczny sobotni świt w Krakowie

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-24, 11:47   spontaniczny sobotni świt w Krakowie



Tym razem była pełna spontaniczność i przypadek, choć wykorzystany na maksa. W lutową sobotę miałem odwieźć syna na Olszę, był tam umówiony z kolegą o 6.30 rano. W sumie poza tym nie miałem jakichś większych planów na sobotę. Tego dnia wschód słońca był o 7.04 (ważna informacja). Jak już jechaliśmy tam samochodem al. 29 Listopada i ul. Czerwonego Prądnika, rzut oka na niebo pozwolił mi stwierdzić, że z tych warunków może się narodzić coś frapującego. Na razie było jeszcze ciemno, ale pasy chmur zaczęły interesująco mienić się jeszcze bardzo głęboką czerwienią. Szybko zawiozłem syna w miejsce docelowe i wróciłem do domu wiedząc, że coś z tego będzie, że nos mnie nie zwiedzie. Błyskawicznie przebrałem się w jakieś cieplejsze ubrania, zabrałem sprzęt foto i wte pędy pojechałem rowerem w stronę Wisły. Na szczęście nie było jeszcze za późno. Już jadąc ul. Lubomirskiego wiedziałem, że dzień ten wielkim będzie.

Rower jest fajny na takie eskapady, bo pozwala szybko przemieścić się między lokalizacjami, a podczas wschodów i zachodów słońca warunki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wymagana jest wzmożona czujność.


Stacja pierwsza - Rondo Mogilskie


Zazwyczaj unikam wstawiania w relacjach bardzo szerokich panoram, choć lubię je robić. Zwykle zostawiam je dla siebie, a w relacjach wstawiam bardziej proporcjonalne kadry. Tu sobie nie mogłem odmówić wstawienia panoramy nieba nad Rondem Mogilskim. Dla oglądających ten wpis na telefonie komórkowym: na chwilę przekręćcie widok ekranu na poziomy.


panorama Ronda Mogilskiego

Na zdjęciu poniżej specjalnie ustawiłem czas na bardzo długi, maksymalnie taki, jaki udaje mi się utrzymać z ręki, żeby uchwycić ruch pojazdów. Przy szerokim kącie obiektywu jest to 1/6s. Wymaga to pewnej ręki i wstrzymania oddechu, ale zwykle się udaje.




Stacja druga - Most Kotlarski


Fajne miejsce, bo wysoko (jak to na moście) i świetny widok na wschód, wzdłuż Wisły. W oddali kratownicowy most kolejowy, a na południowym brzegu portowy żuraw.














Stacja trzecia - Bulwar Kurlandzki


Bulwary Wiślane na wysokości Galerii Kazimierz. Na lewo Most Kotlarski, po drugiej stronie Wisły zabudowania Zabłocia.


Most Kotlarski








Stacja czwarta - kładka Bernatka


Most dla pieszych i rowerzystów łączący Kazimierz ze starym Podgórzem.




kładka Bernatka


na horyzoncie wieża kościoła św. Józefa na Rynku Podgórskim


Stacja piąta - Bulwar Inflancki


Zakole Wisły kończące się kościołem na Skałce. Tu ciekawa anegdotka: zdjęcie poniżej z biegaczem zrobiłem świadomie, czekając aż umieści się on we właściwym miejscu kadru. Wrzuciłem to zdjęcie na swojego Instagrama i odezwała się jedna z obserwujących rozpoznając biegacza na tym zdjęciu. Biegacz napisał do mnie, wysłałem mu to zdjęcie w pełnej rozdzielczości, a on je umieścił na swoich profilach społecznościowych. Okazało się, że pamiętał moment, kiedy mu robiłem zdjęcie. A na moim Instagramie zdjęcie to pobiło rekord popularności, przebijając wszystkie moje górskie pejzaże. Chyba się przerzucę na fotografowanie biegaczy, hehe. Choć z drugiej strony, zdjęcie jak najbardziej mieści się w profilu moich zainteresowań: jest o poranku, jest słońce w kadrze i są ciepłe kolory.








Stacja szósta - pod kościołem na Skałce


Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława, zwana potocznie kościołem na Skałce, znajdująca się vis a vis Centrum Kongresowego ICE. Po drugiej stronie Wisły widać również bryłę nieczynnego od dawna Hotelu Forum.


panorama spod Skałku


kościół na Skałce


Stacja siódma - Most Grunwaldzki


Bardzo ciekawe miejsce widokowe: z północnej strony mostu widać Wawel, a z południowej kościół na Skałce, ICE i Hotel Forum. Na moich zdjęciach z tego mostu można zauważyć, jak bardzo światło wpływa na kształt i kolorystykę fotografii (fotografia to z greckiego: rysowanie światłem): trzy pierwsze zdjęcia robione na południową stronę są pełne ciepłych barw i żółci wschodzącego słońca, na ostatnim zdjęciu, z Wawelem, kolorystyka jest bardziej zrównoważona.


kościół na Skałce


wieże kościoła na Skałce




Wawel


Stacja ósma - Bulwar Czerwieński, u podnóża Wawelu


Słońce wychylające się znad Baszty Złodziejskiej, gra świateł i cieni na wawelskich murach, ciekawskie łabędzie i ptaki podrywające się do lotu.


Wawel


Baszta Złodziejska







Wawel i mój rower


Most Grunwaldzki


Baszta Złodziejska


wawelskie wieże

Od wyjazdu rowerem z domu minęły już dwie godziny, ale było to piękny i owocnie spędzony czas.


Stacja dziewiąta - Rynek Główny


Wracając zahaczyłem jeszcze o Rynek Główny, w sobotni poranek było tam pusto. Za dwie, trzy godziny plac rynku zapełni się spacerowiczami i turystami, ale teraz można się jeszcze delektować ciszą.


Sukiennice i Wieża Ratuszowa


Kościół Mariacki i Sukiennice


wieże kościoła Mariackiego

Po drodze do domu udałem się jeszcze na cosobotnie zakupy na targowisku Nowy Kleparz. Słońce już się skryło za chmurami. W domu byłem ok. dziewiątej, już było pochmurno do końca dnia. Poranki w plenerze jednak są piękne. Ten był przypadkowy, odbyty tylko dzięki porannej podwózce młodego. Choć z drugiej strony, gdyby nie "szósty zmysł", który podpowiedział mi, że te ciemnoczerwone refleksy na niebie przed świtem zwiastują coś genialnego, pewnie bym się nad Wisłę nie udał. Dzięki temu zbiegowi wydarzeń miałem kolejny piękny, pełen barw, przymgleń i faktur na niebie nadwiślański poranek. Wielkie dzięki, synu!
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2019-03-24, 11:50, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-24, 20:10   

Sebastian Słota napisał/a:
na moim Instagramie zdjęcie to pobiło rekord popularności, przebijając wszystkie moje górskie pejzaże

Często gęsto, te nasze wymarzone, wypieszczone kadry, nie robią na innych takiego wrażenia, jak byśmy chcieli, co często te inne.

Warto chyba w statyw się zaopatrzyć! (to pod zdjęcia z długim czasem).
Wschód fajny.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-24, 20:13   

Statyw mam i zabieram na swoje wyprawy. Tu nie spodziewałem się, że będzie potrzebny. Poza tym jednym zdjęciem faktycznie był zbędny.
Profil Facebook
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-24, 21:33   

Fajny poranek, miło popatrzeć, tym bardziej, że Kraków to moje ulubione polskie miasto. :-o

PS: Kiedyś tam mieszkałem, niedaleko tej kładki Bernatki ;) , chociaż bliżej mostu Powstańców Śląskich, zaraz na przeciw Placu Bohaterów Getta, ale do Wisły miałem jakieś 2 minuty albo minutę, a do tej kładki z 5 minut i często na niej bywałem. Teraz jak jestem w Krakowie, to też jakoś tak za podstawę uważam ją odwiedzić. ;)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-24, 21:44   

Ja też mam fajnie, bo pracuję w rejonie Mostu Kotlarskiego, więc często nie jadę do pracy rowerem prostą drogą.
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2019-03-24, 23:50   

Studiowałem w Krakowie. Co prawda tylko pół roku, ale był to najbardziej rozrywkowy okres w moim życiu... miło wspominam. Lubiłem włóczyć się po rynku bez celu.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-24, 23:53   

sprocket73 napisał/a:
ale był to najbardziej rozrywkowy okres w moim życiu... miło wspominam.


Też było to jedno z moich głównych zainteresowań wtedy... uprawiałem tam w szczególności pubing czy też knajping czy jak to nazwać. ;)
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2019-03-25, 00:08   

Vision napisał/a:
pubing czy też knajping

Moją aktywność podsumowałbym jako lumping i faking.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-25, 07:12   

Ha, też kilka razy w Krakowie pomieszkiwałem. Właśnie na Podgórzu, również było to w celu towarzysko-rozrywkowym. Jeździłem do takiej jednej... :D
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-25, 07:50   

Widzę, że Kraków atrakcyjne miasto :)
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-25, 08:05   

Ale żeby za dobrze nie było...za nic nie chciałbym mieszkać w Krakowie. Smog, korki, turystów tłumy...nie dla mnie.
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-25, 10:17   

Ja tam bym mógł bez problemu. Co do smogu i korków, to trochę przesada, zarówno jednego jak i drugiego w okolicach Katowic doświadczyłem więcej niż w Krakowie. ;) Poruszałem się tam w większości autem i nie było jakichś większych problemów. Chociaż teraz jest pewnie trochę gorzej, ale zawsze można przerzucić się na tramwaj albo rower. :-o Jedynie turystów pełno, ale oni akurat mi nie przeszkadzają. ;)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2019-03-25, 10:31   

Rewelacyjne sesje. W najbliższym czasie odwiedzę Muzeum Archeologiczne i okolice. Może jakieś zdjęcia zrobię :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-25, 13:50   

Vision ale ja nie mieszkam w Katowicach :D do Katowic też bym nie chciał się przeprowadzić, a jeśli między te dwa miasta miałbym wybrać, to jednak faktycznie Kraków. Komunikacja tam jest sto razy lepsza niż u nas. I piszę tu bez złośliwości na linii Zagłębie vs Śląsk.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-25, 14:57   

Powiem szczerze, że dla mnie różnice między Śląskiem a Zagłębiem i wywodzące się z nich animozje są nieczytelne.
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group