Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Beskid Żywiecki - klasyczna klasyka.

Autor Wiadomość
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-03-23, 14:20   Beskid Żywiecki - klasyczna klasyka.

Spisałem już wspomnienia z klasycznej wycieczki w Beskidzie Śląskim ,więc przyszedł czas na takie samo miejsce w Beskidzie Żywieckim.
Choć, zaznaczę, każdy ma swoje topy miejsc w górach. Więc to co dla mnie będzie nr1, dla Ciebie może nawet nic nie mówić. Ale o halach odwiedzonych w tej relacji, słyszał pewnie każdy, kto lubi wędrówki górskie, nawet jak jeszcze tam nie był.
Rysianka - Lipowska - Boracza.


A nie mówiłem? Kto nie słyszał o Rysiance?
Z tym miejsce swego czasu dużo łączyło. To tu z rodzicami przyjeżdżaliśmy, spaliśmy (chyba dwukrotnie) w schronisku na Lipowskiej. Na halę Boraczą jeździłem w średniej szkole do takiej jednej bacówki, trochę niżej od schroniska, nawet znalazłem zdjęcie sali, w której imprezowaliśmy:

Zdj ze strony polecające pokoje w tym gospodarstwie.


Tu właśnie z pierwszego wypadu na Boraczą. Kwiecień...1998?

Pamiętam, pierwszy raz, gdy w kwietniu jechaliśmy PKS z Węgierskiej Górki, widok otaczających Żabnicę gór, do tego przykrytych śniegiem...ten widok mam przed oczami do dziś, taki wzbudził we mnie. Do tego zaspy w samej Żabnicy, picie wódki z gwinta w drodze do kwatery...ech młodość :)
O ile pierwsze wycieczki już ze samemu ze znajomymi były na Skrzyczne i Klimczok, to kolejna wycieczka już właśnie tą trasą. To od wycieczki pod koniec listopada wróciłem po kilku latach do chodzenia po górach. Wtedy od kilku dni sypał śnieg, my jadąc starym mercem na letnich oponach o mało nie spadliśmy z drogi wiodącej przez przełęcz Przegibek w Beskidzie Małym, dojechaliśmy na 14 czy 15 do Żabnicy Skałki i brodząc w śniegu po kolana ruszyliśmy do schroniska. Po drodze złapał nas zmrok, całe szczęście, że z góry schodziła ekipa, która nam przetarła dalszą drogę, choć gdy doszliśmy na halę Pawlusią, to i tak się zgubiliśmy i wpadliśmy w śnieg po brzuch...
Niestety z tamtej wycieczki nie mam zdjęć. Nie miałem żadnego aparatu, a telefon służył nam do świecenia po drzewach w odnajdywaniu znaków ;) (to był 2008rok). Rok później, pętlą przez Słowiankę z dojściem kolegi na/pod (nie pamiętam) Pilsko szykujemy się z formą na Tatry.
Tak więc od pewnego czasu co roku przyjeżdżałem w te rejony. Tak też było jesienią 2010 roku. Auto zostawiliśmy tym razem przy drodze i tak znajdując z trudem jedno z ostatnich wolnych miejsc. Ruszamy szlakiem zielonym w kierunku hali Pawlusiej. To jest właśnie moja ulubiona wersja tej pętli.


Pojawiają się pierwsze widoki. Na zbocza Romanki. Lubiłem ten szlak za taki klimat górski, bo szło się po ścieżce, a nie drodze, wąska, kręta z kamieniami...


Wtedy jeszcze nie było takich ścinek drzew. Szlak jest dość prosty, jest tylko jedno miejsce, gdzie można się zgubić idąc od dołu jak właśnie my:

W tym miejscu, jest wypłaszczenie, a szlak odbija w prawo, jak ktoś to minie, to pójdzie prosto.

Jednak sądzę, że nawet jak ktoś pominie to miejsce, to dość szybko się wróci. Szlak wiedzie dość mocno w górę, na szczęście nie jak to u naszych południowych sąsiadów na krechę do góry, a zakosami. Więc są odcinki pozwalające uspokoić oddech:




Gdzieś między drzewami otwiera się widok na stację turystyczną Słowianka, by po chwili ukazać pierwszą z hal, o którą zahaczymy.

Stacja Tusrystyczna Słowianka.


Romanka z lewej, po środku Martoszka a z prawej hala Pawlusia.

Do hali jeszcze jednak trzeba trochę podejść. Wychodzi się w zachodniej części, która porośnięta jest wysokim zielskiem.



Na pierwszym planie hala Pawlusia, z prawej, wyżej leżąca hala Łyśniowska, z widocznym szlakiem na Romankę.

Nasza szlak dochodzi do krzyżówki, my odbijamy na południe, na halę Rysiankę. Tu zdjęcie, które zrobiłem oglądając się za siebie, za drzewami hala:


Pozostaje nam ostatnie, dla mnie zawsze upierdliwe podejście pod schronisko. Człowiek wie, że to już tuż, a tymczasem idzie się jeszcze z pół godziny, do tego dalej w górę. W końcu jednak osiągamy halę Rysiankę:


Nie pamiętam już dokładnie, ale chyba pod schroniskiem chwilę tylko siadamy i ruszamy dalej.
Swoją sławę hala Rysianka zawdzięcza właśnie panoramie. Widać stąd od północy góry od Jałowca, przez Babią Górę, Pilsko (na zdjęciu), przez Tatry, Małą Fatrę, Orawską Magurę, Wielkiego Chocza, do Wielkiej Rycerzowej. Podczas naszej obecności nie było aż takiej dobrej widoczności niestety...
Pod schroniskiem na Hali Lipowskiej wypijamy kawę. Robimy sobie wspólne zdjęcie:

Ja po ustawieniu aparatu i siadając, tak przywaliłem w kolano, że miałem łzy w oczach, moja ukochana ma ze mnie ubaw jak widać. Ale robię dobrą minę do złej gry ;)

Powoli ruszamy dalej. Jak jeszcze nie byłeś na tym szlaku, to go gorąco polecam. Od hali Rysianki idzie się kilka minut w lesie, co chwila wychodząc na kolejne hale, które oferują piękne widoki, panoramy. Po kolei są to:

Hala Lipowska


Hala Bieguńska


Hala Gawłowska


Hala Bacmańska


Hala Redykalna.

Powyższe zdjęcia, poza Lipowskiej są z wycieczki z kolejnego roku, późno wiosennej. Wtedy jesienią my szybko mijamy te hale kierując się do schroniska na hali Boraczej.
Po drodze robię zdjęcia barw jesieni:


Odwołam się też, do tej kolejnej wycieczki, tak to wyglądało późną wiosną:


Po drodze nie zatrzymujemy się, tylko idziemy dość dobrym tempem.


Gdy dochodzimy do hali Studzionka, otwiera nam się widok na halę Boraczą. Wtedy z oddali słyszymy odgłos muzyki, a pod schroniskiem widać tłumy ludzi. Jest jakaś impreza.


Szybko schodzimy, muzyka raz głośniej nas dobiega, raz ciszej. Pod schroniskiem spotykamy pasące się owce i konia:


Pod schroniskiem gra góralska kapela. Leje się piwo, ludzie słuchają bawią się. Chwile i my siedzimy, lecz w końcu czas ruszyć ku autu.


Pod schroniskiem robię ostatnie zdjęcie, i chowam aparat. Drogę na dół znam, robi się już szarówka, więc pozostaje nam tylko dotrzeć do Żabnicy...


Koniec. Gdy spiszę wspomnienia z wiosennej wycieczki, to dorzucę tu linka.
Ps. Choć co jakiś czas wracam na Rysiankę, tu też robiłem swoje kawalerskie, to od kilku lat je jednak omijam, jeśli chodzi o noclegi. Raz, że tłumy, w weekend ciężko się wyspać, to zdarzały się kradzieże i uszkodzenia aut na parkingu w Złatnej. Dziś już też mogę powiedzieć, że każdym szlakiem na Rysiankę wszedłem. Jedynie nie wędrowałem żółtym z Ujsoł, niebieskim z Rajczy, zielonym z Milówki (choć tym kawałek górny już szedłem), oraz żółtym łącznikiem ze Złatnej pod Boraczą i GSB z Węgierskiej, ale do Słowianki, bo od niej już też chodziłem. Więc może jeszcze Was zaproszę na relację z tych rejonów.
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2020-03-23, 18:48   

A ja jakoś zawsze tę pętlę robiłam odwrotnie - najpierw Boracza, potem zielonym do Żabnicy. Aż w końcu w tym roku pojechałam z koleżanką i jej mężem, a oni zawsze chodzą jak Ty. Więc miałam odmianę.
I fakt, to klasyk Beskidu Żywieckiego. Żółty przez hale to jeden z piękniejszych szlaków w naszych górach.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-03-23, 22:07   

Właśnie nie wiem, czemu większość idzie na odwrót.
Ja chyba, dlatego, że wolę widoki na Romankę, niż dreptanie asfaltem na Boraczą.
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269

Wysłany: 2020-03-24, 06:59   

To ciekawe, też zawsze Boraczą zostawiałem na koniec :)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5768
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-03-24, 07:06   

A ja szedłem jak Wiolcia zawsze, od Boraczej. Fajna wycieczka, a twoje zdjęcia w klimacie retro.
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-03-24, 09:27   

Ja od strony Boraczej szedłem dwa razy. Tą wycieczką, z której wrzucałem zdjęcia hal, oraz na Kackawalerskim, z tym że wtedy szliśmy od Węgierskiej cały dzień, pijąc piwo co chwila :D . W obu przypadkach spaliśmy na Rysiance i schodziliśmy zielonym na dół do Żabnicy.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-03-24, 09:29   

Sebastian, tu jeszcze roku nie miałem aparatu. Co wycieczka inne zdjęcia i obróbka, choć wtedy przy użyciu jpegow i picassy.
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269

Wysłany: 2020-03-24, 10:48   

W ogóle obrabianie zdjęć jest bez sensu, bo albo zrobiłeś fajne zdjęcie albo nie i jest to oszustwem, sam to robię pod presją innych i wstyd mi za to :ops
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2020-03-24, 11:02   

laynn napisał/a:
Ja po ustawieniu aparatu i siadając, tak przywaliłem w kolano
Chwilę się zastanawiałem, jak było to możliwe - o stół? Szczyściorz z Ciebie, bo mogło bardziej zaboleć, ale już nie dywaguję. ;)

Odnośnie obróbki fot: ja tylko kadruję i poziomuję, na resztę szkoda czasu.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-03-24, 11:40   

Adrian napisał/a:
W ogóle obrabianie zdjęć jest bez sensu, bo albo zrobiłeś fajne zdjęcie albo nie i jest to oszustwem, sam to robię pod presją innych i wstyd mi za to

Po pierwsze samo robienie zdjęć jest oszustwem.
Przecież aparat inaczej pokazuje obraz, niż oczy.
Dwa, trzeba wrócić do robienia zdjęć przez zwykłą dziurkę, w kartonie. Bo każdy aparat ma filtry, suwaki ustawione przez producenta.
A trzy sprawdź, co oznacza fotografia. W skrócie to malowanie światłem.

Jeśli zrobisz zdjęcie z plamami w kadrze kurzu, jakiś zanieczyszczeń, to zostawiasz to? Przecież na żywo tego nie było.

Oszustwem są ustawiane reportaże, bądź (moim zdaniem) usuwanie jakiś obiektów na zdjęciu.
Adrianie rób zdjęcia, tak byś sam z nich był zadowolony, a nie inni.
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269

Wysłany: 2020-03-24, 11:53   

Cytat:

Adrianie rób zdjęcia, tak byś sam z nich był zadowolony, a nie inni.


Wiadomo że automatyczne upiększanie i ustawienia są i to jest ok, bo tego nie zmienimy.
Nigdy nie obrabiałem w żaden sposób zdjęć, dopiero tu załączam tak robić :-/ :lol
Lubię zdjęcia, ale nie bardzo się znam i umiem je robić ;)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-03-24, 12:08   

Zwróć uwagę. Patrzysz pod słońce. Ty widzisz w cieniach jakieś szczegóły, aparat nie.
I co jest fałszywym obrazem? Zdjęcie z czarnymi plamami w miejscach cieni, które widziałeś, czy wyciągnięcie tych szczegółów w programie?

Podam przykład. Tak zarejestrował to aparat:



a to zdjęcie wywoływałem z pliku raw. Starałem się zrobić, to tak jak to widziałem, poza oczywiście efektem rozmazanych chmur, który na tym zdjęciu chciałem uzyskać:
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-03-24, 12:20   

Uwierz mi, że ziemia zaorana była dobrze widziana przeze mnie na żywo. I to moje wywołanie zdjęcia, starałem się aby wyglądało tak jak ja widziałem to na żywo.

Na argument, że zdjęcia z kliszy były prawdziwe, poszukaj jakich stosowano technik przy wywoływaniu w ciemni. Też były wszelakie triki stosowane, by uzyskać taki a nie inny efekt.

Przy okazji, trzeba wyrzucić wszystkie stare zdjęcia, przecież świat sto, czy więcej lat temu nie był ani czarno biały, ani tym bardziej w sephi, a większość zdjęć tak go pokazuje.

Co do umiejętności obróbki zdjęć. Albo poszukaj różnych porad w sieci, są i artykuły i różne toriale na youtoubie. Ja skorzystałem raz z wyjazdu na weekend na szkolenie, na Ochodzitą z fotografem, który robi non stop takie szkolenia, nazywa się Paweł Uchorczak.
Po pierwsze, po szybkim wyjaśnieniu ogólnych zasad fotografii, na żywo podchodził do nas i pokazywał błędy, bądź, co zrobić lepiej. Na dzień drugi mieliśmy szybki kurs, jego pokaz raczej jak on wywołuje zdjęcia. Kurs trwał od piątku popołudnia do niedzielnego południa, robiliśmy 2x zachody słońca, 2x wschody, 2x nocne zjdęcia. Kosztowało mnie to ok 300 złotych, plus kwatera i wyżywienia. Mnie dało dużo, bo mimo posiadania książek z poradami, wolę jak na żywo ktoś mi pokaże.
Mamy też kilku bardzo dobrych fotografów na forum, to te osoby, które jak pokażą zdjęcia, to szczęka opada, możesz ich prosić o porady. Ja z niektórych skorzystałem.

Ps. To jedno zdjęcie z kursu. Nakierowanie jak zrobić kadr Pawła i jego obróbka z mojej matrycy ;) :
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-03-24, 12:22   

Oczywiście fotografów, którzy robią kursy są "setki", ja akurat swój przykład podałem. I jak dam radę, to jeszcze do Pawła, właśnie na kurs wywoływanie zdjęć zamierzam pojechać.
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269

Wysłany: 2020-03-24, 12:23   

Czyli robiąc to zdjęcie, na miejscu nie jesteś w stanie tak ustawić aparatu żeby było inaczej, lepiej?
Czy po prostu łatwiej jest cyknąć, a później programem ogarnąć?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime