Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Beskid Śląski - na Skrzyczne (część pierwsza)

Autor Wiadomość
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-09-15, 15:52   Beskid Śląski - na Skrzyczne (część pierwsza)

Beskid Śląski - na Skrzyczne (część pierwsza)

Sporo czasu upłynęło od momentu, kiedy byłem tu po raz ostatni. W Beskidzie Śląskim zawsze odstraszały mnie tłumy ludzi, których w Wiśle, Ustroniu czy Szczyrku nie brakowało. Jednak oglądając relację z wycieczek w tej rejon, zatęskniłem za Skrzycznem i rozległymi widokami.

Kiedy skończył się sezon wakacyjny odwiedziłem Szczyrk, który stanowił bazę do wyjścia na trasę wycieczki.

Trasa: Szczyrk: Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż) - Malinów - Malinowska Skała - Małe Skrzyczne - Skrzyczne - Lanckorona - Szczyrk

Z uwagi na mało ilość czasu a dużo zajęć podzieliłem tę wycieczkę na dwa etapy.

Oto I część małej relacji:lol:



























Więcej obrazków z opisami tu: http://szlakiibezdroza.bl...czne-czesc.html
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez 2013-11-18, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-09-15, 16:41   

Swojskie klimaty :ok
Tak się przyzwyczaiłem do ramek na Twoich zdjęciach, ze teraz bez nich jakoś pusto :-)
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2013-09-15, 22:04   

Ładnie tam. Zawsze bardzo chętnie czytam relacje z innych gór niż Tatry, bo rzadko w inne jeżdżę i liczę, że pewnego dnia dojrzeję do decyzji, żeby zmienić górskie środowisko ;) a jestem już bardzo blisko ;)
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-09-16, 11:30   

Piotrek napisał/a:
Swojskie klimaty :ok
Tak się przyzwyczaiłem do ramek na Twoich zdjęciach, ze teraz bez nich jakoś pusto :-)


Eee.... maleńka rameczka jest. Ale chyba odejdę od ramek na dobre. ;) Spowodowane jest to tym, że często spotykam swoje zdjecia w necie. ...
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-09-16, 11:42   

O, a w jakim sensie? że ktoś skopiował i wrzucił jako swoje?
 
 
Iwona S

Dołączył: 22 Sie 2013
Posty: 244
Wysłany: 2013-09-16, 13:12   

W Sczyrku nie byłam od 40 lat a można powiedzieć że spędziłam tam moje wakacyjne dzieciństwo. Wprawdzie wiele czasu zajmowało mi pasanie krów i walka ze stonką( serio, oczywiście ziemniaczaną) od czasu do czasu chodzłam po górach. Moje pytanie - albo pamięć zawodzi albo coś się stało z lasami. Na ostatnich 4 zdjęciach - takich widoków sobie nie przypominam, łyse zbocza i kikuty drzew.
Jeśli pytanie moje jakieś anachroniczne jest, bo może powinnam wiedzieć, to wyjaśniam że od lat mieszkam za granicą i nie jestem na bieżąco.



Pozdrawiam
Iwona s
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14361
Wysłany: 2013-09-16, 13:58   

Iwona S napisał/a:
albo coś się stało z lasami


Bo to złe Habsburgi były.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-09-16, 17:51   

Na tym zdjęciu chyba najlepiej widać jak teraz wygląda droga od Malinowskiej Skały do Skrzycznego.



A tak w drugą stronę:




Przyczyna jest klęska kornika, która objęła praktycznie cały Beskid Sląski.
Tak samo wygląda Barania Góra i zaczynają wyglądać Gorce.

Np. widok ze szczytu Gorca, który zawsze był zalesiony:



A jaka jest przyczyna klęski kornika mądrzy ludzie (tzn. uczeni o specjalności leśnictwo) się spierają.
Jedną z przyczyn jest zbyt jednorodny skład lasów, same świerki posadzone 100 lat w miejscach, gdzie powinny rosnąć lasy mieszane, na dodatek świerki wyhodowane z nasion zakupionych na targach w innej części Europy, nie dostosowane do warunków górskich.

Inna przyczyna to zanieczyszczenie atmosfery.

A jeszcze inni mówią i piszą, że wymieranie lasów świerkowych w postaci "klęski" jest naturalną koleją rzeczy i za jakieś 100 lat las odrośnie.

Ta sama klęska już dotyka Tatry, ale w Górach Izerskich i w Karkonoszach lasy, które tak wyglądały jakieś 30 lat temu już odrastają.
 
 
Iwona S

Dołączył: 22 Sie 2013
Posty: 244
Wysłany: 2013-09-16, 18:14   

Basia Z. napisał/a:
Przyczyna jest klęska kornika, która objęła praktycznie cały Beskid Sląski.



Dziękuję Basiu za, jak zwykle zresztą, rzeczową odpowiedź. Te zdjącia zwróciły moją uwagę ponieważ przypominają mi okolicę w której mieszkam ( nie wiem czy pamiętasz, dałam kiedyś zimą relację na Pięknoduchach). Jednak tam pierwotnym powodem tego spustszenia był Cyryl a po nim przyszedł kornik.
 
 
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-09-16, 22:12   

Iwona S napisał/a:
Basia Z. napisał/a:
Przyczyna jest klęska kornika, która objęła praktycznie cały Beskid Sląski.



Dziękuję Basiu za, jak zwykle zresztą, rzeczową odpowiedź. Te zdjącia zwróciły moją uwagę ponieważ przypominają mi okolicę w której mieszkam ( nie wiem czy pamiętasz, dałam kiedyś zimą relację na Pięknoduchach). Jednak tam pierwotnym powodem tego spustszenia był Cyryl a po nim przyszedł kornik.


Przyczyn jest co najmniej kilka. Jak wyjaśniał rzecznik PLP do takiego stanu rzeczy przyczyniły się min. zanieczyszczenie środowiska (powietrza), ciągle obniżający się stan wody w warstwach szczytowych, brak naturalnych sprzymierzeńców oraz choroby drzew iglastych, co doprowadziło do rozprzestrzeniania na masową skale kornika, który tu odegrał główną rolę.

Jednak rozmawiając z pracownikami leśnymi, którzy wycinali samosiewki świerka na Malinowie, to widać, że w niższych partiach lasy świetnie się odradzają same.



Tu jest tego przykład. ;)
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-09-16, 22:29   

Cóż, z jednej strony jest to smutny krajobraz, na wielu stokach stoją jeszcze skupiska kikutów suchych drzew, na ziemi leżą nie zwiezione jeszcze drzewa-szczególnie jak się pozaszlakowo połazi to to widać. Przyrodniczo jest to cios.
Ale z drugiej strony jest tu teraz widokowo wręcz rewelacyjnie. Od Skrzycznego po Baranią idzie się prawie jak po połoninach, tak rozległe są panoramy.
A pamiętam jeszcze, że kiedyś iść na Baranią to były 3-4 godzinne nudy przeważnie lasem.

Las odrośnie, póki co trza korzystać z tego, że jest jak jest, za nie długo, jak nowe nasadzenia będą miały po 2 m wysokości, będzie już po ptokach.
A najlepiej zimą, wtedy śnieg maskuje ten smutny krajobraz ściętych drzew.
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-09-17, 07:35   

Ja pierdzielę, kolorowo tam.. no i jednak tłumów brak :) Dwa plusy :)
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-09-17, 11:22   

bton1 napisał/a:
Ja pierdzielę, kolorowo tam.. no i jednak tłumów brak :) Dwa plusy :)


Tłumy się skończyły wraz z wakacjami. ;) Kolorowo to dopiero będzie. :)
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-17, 15:37   

Byłem tam w maju, widzę że mamy kilka podobnych zdjęć...
 
 
Iwona S

Dołączył: 22 Sie 2013
Posty: 244
Wysłany: 2013-09-17, 19:59   

Piotrek napisał/a:
Ale z drugiej strony jest tu teraz widokowo wręcz rewelacyjnie. Od Skrzycznego po Baranią idzie się prawie jak po połoninach, tak rozległe są panoramy.



No niestety ale masz rację. Też nie miałabym takich widoków gdyby nie Cyryl i kornik.


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group