Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Gańczorka i Barania Góra - noc w hamaku

Autor Wiadomość
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2023-08-28, 13:24   Gańczorka i Barania Góra - noc w hamaku

Wczoraj wróciliśmy dosyć późno z Tatr, wygrzało nas całkiem solidnie, a przede mną upalny weekend w terenie z ciężkim plecakiem na grzbiecie …
Kto to widział żeby brać się za takie projekty dopiero teraz, 40 na karku a mnie się zachciało łazić z ciężkim plecakiem, namiotem czy hamakiem :lol
Widocznie tak miało być, wszystko ma swój czas …
Kolega Bartek kończy pracę o 14.00, umawiamy się na 16.00 pod jego blokiem i ruszamy zgodnie z planem.
Cel na dziś, to dojechać do Istebnej na Zaolzie gdzie zostawiamy auto, a następnie dojść na Gańczorke i tam rozbić obóz.
Plecaki ciężkie, popołudniowe słońce grzeje niemiłosiernie, a my mamy do przejścia na dzień dobry około 3 kilometrów asfaltem do źródeł Olzy, nigdy nie byłem po tej stronie Istebnej, więc źródło i Gańczorka to dla mnie nowości :)
Tempo mamy dobre i pokonujemy trasę całkiem sprawnie, podchodzimy przez lekkie zarośla do źródła, bardzo fajne miejsce, aż dziwne że jeszcze nie ma tam śladów po ognisku, bo miejsce na biwak wydaje się być fajne …
Olza wypływa spod kamienia i płynie drewnianą rynną, nad którą jest skrzyneczka w której z pewnością powinien być kubek, niestety w Polsce kradnie się wszystko dla zasady, bo jak jest to się bierze :(
Woda pyszna, zimna :D
Uzupełniamy zapas na wszelki wypadek i ruszamy dalej, po drodze dużo grzybów których nie zbieramy, bo co z nimi zrobimy, zmarnują się tylko w plecaku.
Trawersując zbocze Gańczorki mieliśmy skręcić w jedną z drużek, nie robimy tego ponieważ nie ma tych ścieżek na Mapy.cz, rzadko się to zdarza żeby nie było jakiejś ścieżki, ale pech chciał że tych akurat nie było :lol
Podeszliśmy do jaskini "pod szlakiem", była dziura w ziemi, nawet spora, ale nie wchodziliśmy nie było czasu ;)
Obchodzimy prawie całą Gańczorke i podchodzimy od północnej strony, chyba najgorszej możliwej, a to pech :lol
Gramolimy się po stromym zboczu pełnym połamanych drzew, borowiny i chaszczy, jest milutko, cały jestem ujebany od borówek, jak bym kogoś skatował chwilę temu, a krew na spodniach nie zdążyła jeszcze zastygnąć ;)
Ciężkie to było podejście, ale była jedna rzecz która nas zaskoczyła i to bardzo, a mianowicie na tym gównianym podejściu przez chaszcze znaleźliśmy malutką puchową kurteczkę dziecięcą, trochę to było przerażające, w taki miejscu takie znalezisko, czy gdzieś leży ciało ludzkie :o-o ;)
W końcu docieramy na górę, nogi mam całe zdarte i uwalone borówkami, ale jest wesoło !

















Obchodzimy szczyt z różnych stron i dupa ! Brak miejsca żeby się powiesić hamakiem, a już nie mówiąc o dwóch :lol
Biegam z jednej strony na drugą, brodząc w borowinach i szukam miejsca i nagle krzyczę do Bartka jest! I do tego mamy zajebisty widok! Spoglądam lekko w dół, a tam baba w krzakach :o-o
Mówię grzecznie dzień dobry i przepraszam za głośne zachowanie, trochę mi było głupio że tak darłem ryja, ale Bartek był daleko …
Pani była jeszcze z kimś, taj drugiej osoby nie było widać, okazało się że zbierają borówki :)
My w końcu rzucamy plecaki na ziemię i zaczyna się rozpakowywać, drzewa które wybraliśmy okazały się za szeroko rozstawione na hamaki, musieliśmy jeszcze pokombinować w końcu się udało, Bartek trochę poniżej, a ja wyżej bliżej otwartej przestrzeni, rozkładając hamak mówiłem do Bartka że strasznie wieje w tym miejscu i mam nadzieję że to minie ?
To mój pierwsza nocka w hamaku, więc nie wiem co mnie czeka, wziąłem też nowy materac dmuchany na testy, same nowości na tym wyjeździe.
Miejsce musi być częściej odwiedzane, bo było miejsce na ognisko i sporo przygotowanego drewna na opał …
Otwieramy piwko i idziemy na drugą stronę Gańczorki popatrzeć na zachód słońca który akurat się dział, z daleka wyglądało że będzie fajnie, ale po przyjściu okazało się że zachód jest słaby i jakiś taki niemrawy przez chmury które się ułożyły tuż nad horyzontem, wracamy.











Zabieramy się za pieczenie kiełbasy, zrobiło się ciemno, przyświecało nam jedynie ognisko.
Było ciepło, a gdyby nie nieustannie wiejący wiatr, to pewnie byłoby gorąco ?
Nadszedł czas wziąć aparat, mały statyw i iść polować na gwiazdy, niedawno zakupiłem solidny statyw Velbon, ale jest ciężki więc nie zabierałem go ze sobą na ten wypad i to był błąd, duży jak się później okazało, bo wiatr nasilał się z każdą godziną, a pod nogami tylko nierówny teren i borowina, ustawić w takich okolicznościach stabilnie statyw graniczyło z cudem !
Robiłem idiotyczne pozycje żeby osłonić aparat przed wiatrem, ale na niewiele się to zdało, bo wszystkie zdjęcia były poruszone :(
Krótka przerwa, idę do ogniska, Bartek już chrapie leżąc przy ognisku, ja robię chwilę przerwy i wracam do statywu, to była noc perseidów więc na niebie było sporo spadających gwiazd, choć nie tyle ile byśmy chcieli ;)
No nic, lekko zawiedziony ruszam w stronę ogniska, zasiadamy jeszcze na chwilę i postanawiamy iść spać.













Lokuję się w hamaku i próbuję zasnąć, pozycję można przyjąć wygodną, na działce często leżakuję w hamaku więc mam to przećwiczone ;)
Aaaa, mam ze sobą również nowy śpiwór, też na testy, solidny ciepły śpiwór Vaude, jedyny minus to gabaryt, naprawdę spory wór …
Było mi za gorąco w nim, więc się przykryłem jak kołdrą, ale w tedy silny wiatr podwiewał mi od spodu, przez specjalne kanaliki w materacu (specjalne żeby mi utrudnić życie) :lol no to będzie przejebana noc …
Wiatr zaczął przybierać na mocy, ewidentnie byłem w jakimś tunelu wietrznym, szarpało mną jak na statku podczas sztormu, wiało raz z lewej raz z prawej, w sumie fajnie ale ja chciałem spać !
Zasypiałem tylko na moment, żeby po chwili wyrywać się ze snu kolejnym szarpnięciem, czekałem na poranek, czekałem na budzik który miał Bartkowi zadzwonić o 4.00.
Umówiliśmy się na wschód, niestety nie było dzień wcześniej czasu żeby znaleźć dobre miejsce na wschód.
Rano po raz kolejny szukanie, wszędzie drzewa które zasłaniają widoki, a wschód zapowiada się bombowo!
Wszystko zaczynało nabierać niemożliwie krwawych i mocnych barw, dawno nie widziałem tak mocno kontrastowego wschodu, wow!
Poranek zrobił się pochmurny, niby miał być kolejny upalny dzień, a wszystko wygląda tak jakby miało padać !?
Wschód zaliczony, piękne światło było, idziemy robić śniadanie ! 10 jajek i spory kawałek tłustego boczku, będzie dobrze :D



























Niestety po nieprzespanej nocy nie czułem się najlepiej, zjadłem trochę więcej niż połowę i koniec, na szczęście Bartek dał radę :)
Po śniadaniu idziemy sobie jeszcze poleżeć do hamaków, Bartek jeszcze drzemie, a ja po tej nieszczęsnej nocce jakoś nie potrafię …
Biorę aparat i idę spróbować łapać jakieś ciekawe światło …



















Około 8.00 pakujemy obóz i ruszamy w drogę.
Cel na dziś to schronisko Przysłop pod Baranią i dalej na Baranią górę i z powrotem do Istebnej.
Z Gańczorki na Przysłop idzie piękny szlak, nie ma z niego widoków, ale jest bardzo fajny :)
Do schroniska docieramy szybko, ludzi jak na 9.00 rano jest ful, lekki szok :o-o
Zasiadamy przy wejściu, pijemy napoje i obmyślamy plan …













Po chwili idę do obsługi z prośbą żeby zostawić duże plecaki, bo chcemy wyskoczyć na szczyt, a z plecakami będzie wolno i ciężko.
Młody chłopak bez problemu się zgadza i chowamy plecaki na drugą recepcję.
W taki sposób na lekko możemy lecieć na górę, bez plecaka czuję się jak niesiony na skrzydłach ! Wręcz biegnę na szczyt zostawiając Bartka w tyle, w końcu się zatrzymuje i czekam żebyśmy poszli razem.
Podczas wędrówki opowiadamy sobie, ja mówię o spotkaniu kumpli z ulicy jakie zorganizował kolega Marcin, nie szedłem bo późno wróciłem z Tatr, a na drugi dzień ruszaliśmy na nasz wypad.
A Bartek opowiadał o robocie którą robił u kolegi, wymiana blatów kuchennych i coś tam jeszcze, w między czasie docieramy na Baranią, nadal jest po chmurno i jakoś tak niewyraźnie :/
Chwilę się kręcimy na wieży i spadamy z powrotem do schroniska.



























Podczas zejścia mija nas facet, wołam na niego Hej Marcin !
Gość się odwraca, on w szoku, my również !
Marcin to ten kolega który organizował spotkanie chłopaków z naszej ulicy i ten sam któremu Bartek robił nowe blaty i szafki !!!!!
No kur.a mać, ten świat jest mały jak pudełko zapałek, zawsze powtarzam że Cieszyn to duża wiocha i każdy tu zna każdego, jak nie osobiście to przez jakiegoś znajomego :lol
I tak Marcin zostaje z nami, idziemy do schroniska, pijemy rożne trunki, piwo, piwo 0.0 i kawa parzona.
W międzyczasie wychodzi palące słońce i momentalnie robi się gorąco jak diabli, szczególnie że siedzimy na balkonie prosto do słońca.
Okazuje się że Marcin sporo biega i chodzi (szybko) po górach, nie dość że się spotykamy po latach, to jeszcze w takich okolicznościach :D
Tak się dogadujemy, że Marcin rusza z nami do Istebnej.
Tępo mamy solidne, zapierdzielamy mocno, chyba Marcin narzucił nam swoje biegowe tempo :lol



Na koniec oczywiście asfalt, żeby dobrze zapamiętać tą piękną wycieczkę, mocno dogrzani docieramy do samochodu, klima idzie w ruch, choć nie lubię z niej korzystać teraz przez chwilę się cieszyłem.
Do domu wracamy przez Czechy, żeby ominąć korki w Wiśle.
To był świetny wypad, na pewno do powtórzenia, trzeba w końcu dopasować odpowiedni zestaw do spania w Hamaku, więc trzeba próbować dalej :D

I taka to była wycieczka.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-08-28, 13:37   

Genialny wypad. Super śniadanie, wschód bajera, nocne zdjęcia również fajowe.

Ja kupując śpiwór patrzałem na wymiary i parametry. Min dlatego płaciłem drożej ;)
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2023-08-28, 14:05   

Biwakowa frakcja na forum rośnie w siłę ;)
Iza sama w domu, a chłopaki na drużki polują ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2023-08-28, 14:57   

laynn napisał/a:
Genialny wypad. Super śniadanie, wschód bajera, nocne zdjęcia również fajowe.

Ja kupując śpiwór patrzałem na wymiary i parametry. Min dlatego płaciłem drożej ;)


Dzięki :)

Ten jeden element jakoś przegapiłem i źle sobie zobrazowałem wymiary tego śpiwora, jest solidny i cieply, ale chyba trzeba będzie kupić jeszcze lekki letni ;)


Cytat:
Biwakowa frakcja na forum rośnie w siłę ;)
Iza sama w domu, a chłopaki na drużki polują ;)


Trzeba coś urozmaicać, bo człowiek na stare lata popadnie w monotonię ;)
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2023-08-28, 16:22   

o!

Ciekawy pomysł, nietypowe miejsce na biwak, nietypowe nie znaczy złe - wręcz przeciwnie, mnie się akurat bardzo podoba rejon Gańczorki, a jeszcze lepszy jest ten odcinek od Tynioka do Gańczorki!

Nocne zdjęcia widzę weszły Ci w beret, ale nie ma się czego wstydzić, bardzo mi się podobają.

I zgodny też z Tobą będę w tym, ze te asfalty w Istebnej trochę denerwujące są. ;)

To co, gdzie następny biwak?
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2023-08-28, 16:35   

Gańczorka to spore skupisko ciekawych skał. Przy następnej okazji poproszę o podświetlenie jakiejś i jej nocne zdjęcie :)
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2023-08-28, 16:42   

sokół napisał/a:
o!

Ciekawy pomysł, nietypowe miejsce na biwak, nietypowe nie znaczy złe - wręcz przeciwnie, mnie się akurat bardzo podoba rejon Gańczorki, a jeszcze lepszy jest ten odcinek od Tynioka do Gańczorki!

Nocne zdjęcia widzę weszły Ci w beret, ale nie ma się czego wstydzić, bardzo mi się podobają.

I zgodny też z Tobą będę w tym, ze te asfalty w Istebnej trochę denerwujące są. ;)

To co, gdzie następny biwak?


Odcinek do Baraniej jest bardzo fajny, mimo że bez widoków, a od Tynioka pewnie będą jeszcze dodatkowo widoki ?

Nocne zdjęcia lubię, tylko w sumie nie mam dobrego obiektywu, przydałby się szeroki kąt i jest taki obiektyw na oku (12-24) ;)
Takie zdjęcia jak byłem z Laynnem mi się podobają, że jest namiot podświetlony i gwiazdy ...

Asfalty w Śląskim są jak chleb i masło, nierozłączne ;)

Następny biwak ?
Lubań z forum albo chodzi mi po głowie Hala Jaworowa z żoną :)
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2023-08-28, 16:43   

Piotrek napisał/a:
Gańczorka to spore skupisko ciekawych skał. Przy następnej okazji poproszę o podświetlenie jakiejś i jej nocne zdjęcie :)


Chyba tam już na nocleg nie zawitam :lol
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-08-28, 16:56   

A ten nocleg to nie wzorowany na Bushcraftowym?
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2023-08-28, 17:12   

laynn napisał/a:
A ten nocleg to nie wzorowany na Bushcraftowym?


Chyba tam był?

Mnie bardziej "Zebra" zaciekawiła, spała gdzieś tam pod jakąś skałą, ale musiałbym tam iść wcześniej i szukać, a my nie mieliśmy bardzo czasu, bo już było późno.

A tą trase kolega wymyślił i zaplanował.
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2023-08-28, 17:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2023-08-28, 17:31   

Do Tynioka jest asfalt, ale potem jest zajebiście. Dziko, z prześwitów fajne widoki - takie, jak mniej więcej z Gańczorki, ale z Tynioka jest meeeeeega widok. I można podjechać autem. Ochodzita się może schować.
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-08-28, 18:45   

Nocne zdjęcia to duże wyzwanie - dobry sprzęt jest potrzebny, tu nie nadrobisz kadrowaniem i pomysłem. Po kilku latach prób moim sprzętem odpuściłem ten temat, woląc skupić się na wschodach słońca. Dobry i solidny statyw to ważna rzecz, zwłaszcza jak naświetlasz zdjęcie 30 sekund. Niestety solidność waży.

Adrian napisał/a:
Kto to widział żeby brać się za takie projekty dopiero teraz, 40 na karku a mnie się zachciało łazić z ciężkim plecakiem, namiotem czy hamakiem :lol

Chodź teraz, bo nie wiadomo co będzie, jak będzie 50 karku :)

Adrian napisał/a:
do Istebnej na Zaolzie

Nie wiedziałem, że Istebna to Zaolzie ;) Zaolzie jest na zachód od Cieszyna.

sokół napisał/a:
Do Tynioka jest asfalt, ale potem jest zajebiście. Dziko, z prześwitów fajne widoki - takie, jak mniej więcej z Gańczorki, ale z Tynioka jest meeeeeega widok. I można podjechać autem. Ochodzita się może schować.

Chodzi mi po głowie ten Tyniok od jakiegoś czasu, tylko dzień musi być krótszy a noce chłodniejsze. Na zdjęciach Adriana ze wschodu mgiełek w zasadzie brak.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2023-08-28, 18:52   

Ten statyw który ostatnio kupiłem waży ponad 2 kilo, to prawie tyle co namiot :lol
Nie chodzi mi o jakieś fachowe zdjęcia nocne, ale ładne czyste i niezruszane.

Dzisiaj zamówiłem jeszcze jeden, lżejszy (1.3 kg) też Velbon .

Tamten albo sprzedam, albo będzie sobie leżał?

No właśnie co to będzie po 50 ;)

Zaolzie to dzielnica chyba ?
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2023-08-28, 19:00   

Tak, Zaolzie to dzielnica.

https://www.google.pl/map...i6656?entry=ttu

tu można dojechać...

niby nie ma 360 stopni, ale jakoś tak mi bardziej się podobało, niż Ochodzita.

Tylko oplem jepiej nie jechać, bo może silnik wysiąść, taka mała dygresja. Podjazd jest konkretny.
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-08-28, 19:04   

sokół napisał/a:
Tylko oplem jepiej nie jechać, bo może silnik wysiąść, taka mała dygresja. Podjazd jest konkretny.

Jariską obleci, jak mniemam?
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group