Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Aparaty

Autor Wiadomość
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2015-12-30, 09:39   

Chciałbym wszystkim bardzo podziękować za rady i cenne wskazówki. Wczoraj rzuciłem się w wir zakupów, dziś udało mi się maszynę poskładać i uruchomić, nawet wykonałem kilka zdjęć, co mogę jeszcze napisać, widzę, ze łatwo nie będzie, ale faktycznie, powiększam i powiększam zdjęcie, a tu zamiast kwadratów pikseli i kaszy, do których jestem co nieco przyzwyczajony, nadal jest wszystko jak należy.
Niemniej troszkę czasu pewnie upłynie, zanim to opanuję w stopniu wystarczającym... ;)
Profil Facebook
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-30, 09:43   

Pochwal się co kupiłeś. :)

Prawda jest też taka, że wg mnie i tak każdy musi przejść swoją własną drogę, która może trwać i kilka lat, zanim człowiek będzie wiedział czego naprawdę potrzebuję i co mu jest potrzebne. Bo z czasem coraz więcej się wie i każdy następny zakup jest już bardziej świadomy. Każdy też potrzebuje czegoś innego, dlatego ja za bardzo nie lubię nikomu nic polecać, bo to tylko subiektywna opinia, każdy poleca z reguły to co sam używa, bo ciężko polecić coś czego się w rękach nie miało. ;)

Ja ten obiektyw co poprzednicy 16-85mm, jeszcze rok temu też bym w ciemno polecił, ale dzisiaj już nie bardzo. Owszem jest dobry i trwały, sam tylko takiego używam, bo innego nie mam. Ale jego cena jest stanowczo za wysoka jak na jego możliwości techniczne. Bo niczym szczególnym poza tymi 16mm, się on nie wyróżnia. ;) A zapłaciłem za niego 2650 zł, 3 lata temu. Bardzo słabo, albo wręcz fatalnie pracuje pod słońce, ciężko nim się robi zdjęcia pod słońce nawet w czasie wschodów i zachodów, wychodzi pełno różnych dziwnych rzeczy na zdjęciach i straszne odblaski. W dodatku kiedyś zauważyłem już gołym okiem na zdjęciach, że jest on trochę mniej ostry od standardowego 18-105 i znalazłem potem na to potwierdzenie we wszystkich praktycznie testach, że 18-105 ma ciut lepsze osiągi, jeśli chodzi o jakość i ostrość zdjęć. ;) A kosztuje mniej niż połowę z tego.

Więc na plus jak najbardziej te 16mm i wykonanie. Ale reszta, czyli to co mnie interesuje najbardziej czyli jakość zdjęć, bez jakiejś większej rewelacji, chociaż dla amatora na początku jest wielkie "Wow", dla mnie kiedyś też było. :DD
Ostatnio zmieniony przez Vision 2015-12-30, 10:08, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2015-12-30, 10:37   

5200 18-105
Profil Facebook
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-12-30, 11:15   

sokół przez rok po 2 stówki miesięcznie odkładał i teraz ma jak znalazł na aparat i kartę 64GB :)
Dla mnie za duży, za ciężki i ... za drogi. Jak mnie który z bratanków wkurzy, to go uraczę :)
Czekam na relację (obadam swym wzrokiem fotki, czy warto przejść na lustro) i ogólną ocenę tego sprzętu.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-30, 11:16   

sokół napisał/a:
Wczoraj rzuciłem się w wir zakupów, dziś udało mi się maszynę poskładać i uruchomić, nawet wykonałem kilka zdjęć,

Graty!
Miłej nauki :)
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-30, 13:26   

sokół napisał/a:
ale faktycznie, powiększam i powiększam zdjęcie, a tu zamiast kwadratów pikseli i kaszy, do których jestem co nieco przyzwyczajony, nadal jest wszystko jak należy.


Oglądając w oryginalnym rozmiarze często zdjęcia są po prostu nie ostre, bo są minimalnie poruszone, ja przez pierwsze lata tego nie zauważałem, bo zawsze je oglądałem maksymalnie w rozmiarze monitora. Ale z ręki, nawet w dzień dużo zdjęć wychodzi minimalnie poruszonych. Dlatego do takich cropów, żeby potem wycinać jakiś kawałek najlepiej używać statywu. Ja już się tak przyzwyczaiłem do statywu, że mi się głupio robi zdjęcia bez niego. :P Bo wiem, że statywu wyjdą lepiej. No ale nie ma co przesadzać. ;)

Miłej zabawy. :-o
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2015-12-30, 15:13   

sokół napisał/a:
5200 18-105
No to teraz sporo nauki przed Tobą. Ale jakość i ostrość zdjęć jest tego warta. Będziesz też musiał się nauczyć wywoływania tych nikonowskich NEFów. Zobaczysz, że RAWy pozwalają na znacznie więcej jak jpg podczas obróbki ;)

No i pamiętaj, że teraz waga każdego zdjęcia będzie o wiele większa aniżeli miałeś do czynienia wcześniej(szczególnie format bezstratny).

Później jak już ogarniesz to wszystko to zdecydujesz jakie dodatkowe szkło nabyć bo te 105 mm będzie dla Ciebie zdecydowanie za krótką ogniskowa.
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5516
Wysłany: 2015-12-30, 17:30   

sokół napisał/a:
widzę, ze łatwo nie będzie

Jakiś czas temu pisaliśmy tu o tym, że lustrzanka wymaga nieco więcej uwagi i praktyki. Nie zrażaj się po pierwszych wycieczkach jeżeli nie uzyskasz oczekiwanego efektu. Jak opanujesz sprzęt na pewno będziesz zadowolony :)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
R0BERT 

Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 279
Skąd: Śląsk, ten wyżej.
Wysłany: 2015-12-31, 11:42   

Nie przejmuj się bajaniem mistrzów :usm . Akurat focenie krajobrazów to prosta sprawa. Grunt to dobre światło i kadr.

Sprawdzasz przy jakiej przysłonie obiektyw jest najostrzejszy, ten pewnie standardowo czyli f8, ustawiasz najniższe iso, program priorytetu przysłony i jedziesz. Gdybyś jeszcze miał aparat albo szkło ze stabilizacją, to byłoby jeszcze prościej, ale nie ma co wybrzydzać.
 
 
Tatraman 

Dołączył: 05 Cze 2015
Posty: 355
Wysłany: 2016-01-03, 15:17   

Żeby domknąć wątek obiektywu 16-85, który pojawił się powyżej... Może komuś to po coś... albo i nie :)
Mimo, że obiektyw generalnie bardzo dobry, to faktycznie praca pod światło jest jego bardzo słabą stroną. Choć doświadczony fotograf potrafi temu w jakimś stopniu zaradzić. Ale ponieważ swój kupiłem jak nowy za 1000 zł, cóż mogę powiedzieć. I tak się cieszę. Jest taka kategoria sprzętu, który warto rozsądnie nabyć, mimo jego wad. Ale nie znaczy to, że mnie nie wkurza w tym elemencie.
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2016-01-06, 20:33   

Vision napisał/a:
Co do monitora to naprawdę warto sobie go ustawić, bo po co się oszukiwać, lepiej mieć w miarę rzeczywisty odbiór obrazu, a nie podkręcony. I tak jak pisałem o tej kartce papieru, to też idzie sobie porównać. Wczoraj z ciekawości sobie poszedłem do siostry na laptopa i położyłem taką obok jej laptopa tak żeby nic przez nią nie przeświecało i kartka wyglądała normalnie naturalnie jak w świetle dziennym, a biel na jej ekranie wygląda mniej więcej tak, jakby za tąką kartką ktoś jasną latarką świecił, aż widać jak ta biel świeci. W rzeczywistości biel przecież tak nie świeci. I tutaj na wiele sposobów można sobie to ustawić, albo chociaż przybliżyć do rzeczywistości. Najlepiej to było było pójść do kogoś, kto ma skalibrowany monitor, włączyć to samo zdjęcie u niego i u siebie i wg jego monitora sobie ustawić swój.

Vis zapomniałeś dodać, że większości tańszych monitorów nie da się poprawnie skalibrować;)
A obróbka zdjęć na marnym monitorze, pod własne ustawienia, jest zwykłym psuciem zdjęcia;)
Na tej stronie można znaleźć kilka testów, co do możliwości naszych monitorów.
http://blog.krawcywizerun...racja-monitora/



Ostatnio zmieniony przez Vlado 2016-01-06, 23:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2016-01-06, 20:44   

...
Ostatnio zmieniony przez Vlado 2016-01-07, 13:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-07, 07:59   

No i co do kalibracji, teoretycznie u mnie nie jest źle. Widzę różnicę, choć najsłabiej jest z tymi najciemniejszymi rodzajami czarnego. No i przejście nie mam płynnego...ale nie ma teraz 6500 kelvinów :)
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2016-01-07, 10:38   

U mnie dla odmiany najgorzej jest z najjaśniejszymi odcieniami białego;)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-07, 11:07   

No cóż, czeka nas zbieranie na odpowiedni monitor/lapek :D .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime