Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Złota jesień w Górach Opawskich na szlaku, rowerze i torach

Autor Wiadomość
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2019-11-28, 20:40   Złota jesień w Górach Opawskich na szlaku, rowerze i torach

Złota jesień to najpiękniejsze chwile w roku. Lasy, parki barwią się wtedy na piękne kolory od żółtego po czerwony. Gdy te barwy kontrastują z błękitnym niebem, a wieczorem czy o poranku doświetli je promień słońca o złotej barwie, dodatkowo pojawi się jakaś mgiełka robi się niesamowity widoczek!



W fotorelacji przygotowałem zdjęcia z kilku wycieczek po regionie Gór Opawskich
Pierwsza z nich to wycieczka rowerowa w okolice Zlatych Hor, w obiektywie aparatu masywna sylwetka Biskupiej Kopy "w złocie" mieniącej się w wieczornych promieniach słońca. Kolejne miejsce to Złote Jeziorko z łabędziami czyli mój ulubiony motyw fotograficzny. Są też i klimatyczne czeskie widoczki: krowy na górskich pastwiskach wokół miasteczka.



















a teraz sarna i krowy... ;)






















Czapka




Zlate Hory pod złotą Biskupią Kopą - widoczna bryła kościoła Wniebowzięcia NMP













Kolejna wycieczka rowerowa to miasteczko Janov, które odwiedziłem 13 października już w barwach pięknej jesieni
Malutkie, urokliwie położone miasteczko zamieszkiwane zaledwie przez 330 mieszkańców u podnóża Srebrnej Kopy po czeskiej stronie Gór Opawskich. Razem z miejscowościami Artultovice, Jindřichov i Petrovice tworzy długi ciąg zabudowań - 12 km w dolinie Osobłogi z dwóch stron otoczonej górami. Miejscowość mogła stać się miasteczkiem górniczym ponieważ w 1532 r. rozpoczęto wydobywanie srebra w stokach pobliskiej Srebrnej Kopy. Ilość złóż okazała się niewielka, Janov szybko zakończył swoją górniczą historię. Dziś ten fakt upamiętnia pomnik poświęcony górnikom srebra stojący na rynku miasteczka. W jego pobliżu znajdziemy też barokową figurę Maryi z 1739 r.









Na uwagę zasługuje również stojący w najwyższym punkcie miasta powyżej rynku kościół św. Trójcy w stylu późnobarokowym (1780-1783) otoczony cmentarzem, na którym odnajdziemy dwie ładne kaplice grobowe: pseudogotycką i pseudorenesansową.

















Są też fotki z okolic Janova, a konkretnie z drogi malowniczo biegnącej z Wieszczyny przez łąki pod Wzgórzem św. Rocha do Jindrichova





















Jest też kilka fotek z samej Biskupiej Kopy, tą wycieczkę odbyłem 19 października.
















Jest jeszcze jedno z moich zainteresowań, a mianowicie kolej, a konkretniej fotografia kolejowa. Bardzo polubiłem robić zdjęcia pociągom, szczególnie gdy mam góry w tle... W październiku wykonałem kilka ujęć:

POCIĄG POD PRADZIADEM!
Niecodzienne ujęcie... Pociąg relacji Brzeg - Gliwice wykonywany szynobusem SA103-013 Magistralą Podsudecką wyjechał z Prudnika. W tle kościół Miłosierdzia Bożego na prudnickim osiedlu Jesionowe Wzgórze ponad którym góruje Pradziad (1491 m) - najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich z potężnym masztem TV.
Odległość do szczytu Pradziada: 40 km
(18.10.19)


"Gagarin" pod Prudnikiem i Jesenikami!
Lokomotywa ST44 ciągnie cysterny Magistralą Podsudecką i zbliża się do Prudnika. W tle Prudnik - wieże kościoła św. Michała Archanioła i Ratusza, zaś ponad nimi Keprnik i Šerak w Jesenikach. Odległość między miastem a szczytami Jeseników to 39 km!
(17.10.2019)
Udając się w to miejsce moim celem było złapanie planowego szynobusu jadącego do Kędzierzyna. Okazało się jednak, że z drugiej strony niespodziewanie nadjechał towarowy z "Gagarinem" (ST44-1234) coraz rzadziej widywanym na tym odcinku Podsudeckiej. :D Ciągnięte cysterny najprawdopodobniej jadą do Bioagry w Goświnowicach na załadunek. Niestety, złe ustawienia aparatu sprawiły, że zrobiłem w zasadzie tylko jedno ujęcie


Szynobus pod Prudnikiem...


Wieczorny pociąg Brzeg - Gliwice wykonywany przez SA 103-013 w "tunelu" - Lesie Niemysłowickim zbliża się Magistralą Podsudecką do Prudnika.


Lokomotywa "Lotosu" z cysternami opuszcza Magistralą Podsudecką Prudnik i udaje się w kierunku Nysy. W tle elewator zbożowy i topole... wycięte kilka dni po zrobieniu tego zdjęcia.


To były wszystkie zdjęcia na tą relację...
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2019-11-28, 20:41, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-11-28, 21:39   

Droga niezwykle urokliwa.
A krowy patrzą z wyrzutem, żeś pogonił sarnę :D
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2019-11-29, 11:57   

Zdjęcia jak malowane :)
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-11-29, 20:41   

To jeziorko na początkowych zdjęcia, to dobrze kojarzę, że jest tuż przy granicy?
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-11-29, 20:43   

piękne są twoje zdjęcia, tak jak piękna jest polska jesień i miasteczka na Dolnym Śląsku
Profil Facebook
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2019-11-29, 20:50   

Dzięki! :)


Piotrek napisał/a:
To jeziorko na początkowych zdjęcia, to dobrze kojarzę, że jest tuż przy granicy?


Tak, dosłownie 200 m od granicy jadąc z Głuchołaz do Zlatych Hor.
Jedno z moich ulubionych miejsc fotograficznych, zawsze jest tam rodzina łabędzi, tylko nie zawsze chce współpracować :P

Tak jeziorko prezentuje się z Biskupiej Kopy
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-11-30, 14:43   

No to byłem przy nim. Poszperam po zdjęciach, może akurat ma z tymi łabędziami :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group