Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

27-28.09.2014 Izersko-karkonoska włóczęga

Autor Wiadomość
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-09-30, 11:49   27-28.09.2014 Izersko-karkonoska włóczęga

Sobota 2014-09-27 Razem: 28 km, suma podejść: 1.250, zejść: 980, Czas: 10h (8:20 - 18:40)
Trasa 1 - mapa: Przełęcz Szklarska - Polana Jakuszycka - Dział Izerski - Orle - Karlovský most - Bukovec - Jizerka (chata) - Jizerka, Mořina - Souš - Desná; długość 21 km, podejść 530m, zejść 930m;
przejazd stopami Desná - Harrachov (pieszo 1.5km, 75m) - Szklarska Poręba
Trasa 2 i 3: Szklarska Poręba - Kamieńczyk - Schronisko Hala Szrenicka - Szrenica; długość 5 km, podejście 630m

Niedziela 28.09.2014 - Razem: 24km, suma podejść 686m, zejść: 1375m, czas 11h (8:20 - 19:00)
Trasa 3: Szrenica - Vosecká bouda - Źródła Łaby - Růženčina zahrádka - Vrbatova bouda - Labská bouda - Śnieżne Kotły - Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem - Schronisko Pod Łabskim Szczytem - Szklarska Poręba

Rok 2014 to prawdziwa nędza w moich wędrówkach górskich jak u emeryta przed pierwszym (lub dziesiątym po browarze). Może do końca aż tak źle nie jest, bo odwiedziłem w ciągu ostatniego roku wszystkie główne pasma polskich gór (poza Babią - ostatnio w marcu i sierpniu 2013), zaś w Izerach to tegoroczny już 9-ty dzień, zaś drugi w Karkonoszach.
Grunt to dobra organizacja, więc bilety PKS kupuję przez internet /w autobusie zajmuję jedno z ostatnich miejsc siedzących/. Rano o godz. 8:20 melduję się w Szklarskiej Porębie i zmierzam na dworzec PKP SP Górna, aby złapać pociąg z godz. 8:40 relacji SP-Kořenov, którym jadę do Jakuszyc (bilet 4.40 zł). Dla osób planujących przygraniczną turystykę PL-CZ-DE warto kupić bilet Euro-Nysa za 25 zł - uprawnia do korzystania z komunikacji publicznej: autobusy, koleje (w tym wąskotorówka-ciuchcia Zittau-Oybin), a nawet wjazd/zjazd kolejką linową na Ještěd. W Jakuszycach wysiada również trzech zawodników, którzy przy deszczowej pogodzie muszą się "zasilić". Nie wiem, ile zapasów mają w plecakach, ale nie zanosi się, aby do schroniska Orle dotarli przed południem. Objuczony i przygarbiony prawie jak kris75 w BN, dzielnie w deszczu idę drogą rowerową, czyli asfalting ceprostradą przez Dział Izerski.



Krótki popas w schronisku Orle i dalej zielonym szlakiem na Karlovský most - przejście turystyczne PL-CZ, potem ścieżką edukacyjną Trzy Izeryny przez szczyt Bukovca (1005m) zaliczanego do odznaki sudeckiego włóczykija do osady Jizerka.

Potem wracam na niebieski szlak prowadzący do zbiornika retencyjnego Souš, który wybudowano przed I wojną światową - ochrona przed powodzią oraz źródło wody pitnej dla regionu Jablonca.

Dalej podążam szlakiem czerwonym wzdłuż wodospadów Czarnej Desny

Stąd miałem odjechać pociągiem do Kořenova i dalej do Szklarskiej Poręby. Drobnym drukiem przy rozkładzie jazdy była informacja o zastępczej komunikacji autobusowej ...

Pociągu nie będzie, łapię stop do Harrachova, potem tradycyjnie spacer na górną wylotówkę do Polski i po przejściu kolejnego kilometra udaje się złapać transport do Szklarskiej Poręby i czerwonym szlakiem obok schroniska i Wodospadu Kamieńczyka

wędruję na kolację i nocleg do schroniska na Szrenicy /docieram przed zachodem słońca/

Tydzień temu tu miało spotkanie sudeckie GS, ponoć byli nieznośnie kulturalni. Wschód słońca na Szrenicy:

Po śniadaniu ruszam w czeskie Karkonosze, pierwszy postój to Trzy Świnki (žulové balvany). Pierwsze skojarzenie nazwy jakby ze zlotem, lecz "szkiełko i oko" podpowiada mi, że to oznacza głazy granitowe

Na chwilę zaglądam do Voseckiej boudy - nie wygląda ciekawie z zewnątrz ani wewnątrz

Wracam na szlak czerwony i kolejny punkt to Twarożnik

Przez Źródła Łaby idę w kierunku Harrachovych kamieni

Nieczynne schronisko "jastrzębie"; w tle Kotel i Harrachovy kameny

Vrbatova bouda - 1397m

Schronisko Labská bouda, w tle Łabski Szczyt i nadajnik TV

I w górę żółtym szlakiem docieram do Czarciej Ambony wraz z nadajnikiem tv

Panorama na Śnieżny Kocioł, w dole Śnieżne Stawki z widocznym zielonym szlakiem. Są trzy sposoby dojścia do stawów:
- na urwisa lotem gołębim (zyskuję dwie kule),
- na sokoła lotem nurkującym do stawu (zyskuję ponad 1h),
- szlakiem turystycznym jak przystało na prawdziwego turystę.


Dalej wędruję zielonym (zmieniony szlak - po północnej stronie wzniesienia Gawry) do schroniska pod Łabskim Szczytem.

Żółtym szlakiem wracam do Szklarskiej Poręby obok Kukułczych skał


To był piękny weekend :) Więcej zdjęć
Ostatnio zmieniony przez ceper 2014-09-30, 12:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8297
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-09-30, 12:07   

poza jednym zdjęciem to pozostałe mi się nie wyświetlają...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-09-30, 12:11   

Obrazki to należy wyświetlać tak (celowo dodane kropki)

[.img.]pełny adres obrazka z jpg na końcu.[./img.]
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-09-30, 12:22   

Już zrobione - od kilku miesięcy nie korzystałem z Picassa, więc skleroza nie boli, ale chwilę trzeba popoprawiać :)
Ostatnio zmieniony przez ceper 2014-09-30, 12:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-09-30, 12:26   

Zdjęcia ładne, ale czemu na większości z nich jest krzywy horyzont ?
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-09-30, 12:30   

Basia Z. napisał/a:
Zdjęcia ładne, ale czemu na większości z nich jest krzywy horyzont ?
Bo ja z reguły stoję prostopadle do podłoża, dlatego te drobne problemy z pionem - następnym razem zażyję coś mocniejszego, to i pion będzie (albo poziom :) )
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-09-30, 12:40   

Ale to można w prosty sposób poprawić, jak również wykadrować zdjęcia, nie zmieniając zupełnie ich parametrów (jasności, nasycenia kolorów, doświetlenia).

Takie "krzywe" zdjęcia robią po prostu wrażenie niedbałych.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2014-09-30, 15:49   

ceper napisał/a:
I w górę żółtym szlakiem docieram do Czarciej Ambony wraz z nadajnikiem tv

Ten budynek jest krzywo postawiony czy tylko mi się wydaje ? ;)

Najbardziej spodobały się z tych zdjęć Śnieżne Kotły i Kukułcze Skały.
To kolejna ,,galeria" zdjęć, gdzie widzę Karkonosze jako góry bardzo....płaskie. To zawęża panoramę na bliższy plan :P

ceper - sumę podejść podałeś. A jakie przewyższenia w poszczególnych dniach występowały. Były większe niż 800 m. ?
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-09-30, 16:37   

Kapitan Bomba napisał/a:
ceper napisał/a:
I w górę żółtym szlakiem docieram do Czarciej Ambony wraz z nadajnikiem tv

Ten budynek jest krzywo postawiony czy tylko mi się wydaje ?
Nic na to nie poradzę, że tak kiedyś budowano, mogły się też nałożyć silne wiatry zimą ...
A ja dodałem jeszcze artystyczne ujęcie :)
Kapitan Bomba napisał/a:
A jakie przewyższenia w poszczególnych dniach występowały. Były większe niż 800 m. ?
Nie było, co widać z opisu i mapy. Gdyby ze SP iść żółtym szlakiem na Czarcią Ambonę, to byłoby podejście prawie 900m ...
Suma podejść a przewyższenia? Fizycznie i tak musisz podejść (więcej w górę, mniej w dół), bo helikopterów nie wynajmują, zaś żeby sobie zrobić "kuku", to wystarczy 3m.
Drugi dzień to łagodny spacer z dość męczącym zejściem.
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2649
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2014-09-30, 18:14   

Już myślałem, że się pogniewałeś na Sudety a tu proszę.
Szedłeś może wcześniej szlakiem w Kotłach? Jeśli tak, to jak oceniasz zmianę przebiegu szlaku?
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-09-30, 18:35   

włodarzu, szedłem parokrotnie górą szlakiem przyjaźni ...
Przez kotły pierwszy raz, przy czym odcinek od Śnieżnych Stawków do schroniska pod Łabskim Szczytem jest dużo łatwiejszy technicznie niż przy samych stawach, chłopcy wykonali/wykonują masę pracy. Zejście od Wielkiego Szyszaka w niedługim czasie zyska dodatkowe poręcze (widać było materiały na ich budowę, taczki, itp.).
Kapitan Bomba napisał/a:
A jakie przewyższenia w poszczególnych dniach występowały. Były większe niż 800 m. ?
Kapitanie, wskaż mi w Polsce przewyższenia powyżej 800m poza Tatrami, Babią Górą oraz Śnieżką i Czarcią Amboną, może jest coś, o czym nie wiem? Tak, aby średnie nachylenie stoku było co najmniej 10% i Robert J nie dał rady wjechać na rowerze :)
Edit: przed południem i w środku lata nadajnik wygląda lepiej
Ostatnio zmieniony przez ceper 2014-09-30, 18:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-09-30, 18:51   

Wygląda mi na łagodny, chociaż 850m/5.5km; tylko mało kto wchodzi od Tylmanowej, raczej z Krościenka napiera wiara :)
Edit: Wow, Lubań zniknął :)
Edit2: Jest jeszcze słynne Pilsko, które dało niektórym zimą popalić :)
Ostatnio zmieniony przez ceper 2014-09-30, 19:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
maurycy 


Dołączył: 17 Lis 2013
Posty: 898
Skąd: Bielsko okolice
Wysłany: 2014-09-30, 20:15   

No proszę bardzo - w końcu jakaś relacja cepra ;)
Tak więc przystępuję do krytyki, ale spoko, spoko, ostro nie będzie :)
Trasa i widoki na 5, fotki na 4, a relacja w dechę. Daję 6 :-o i czekam na nowe. Ta obiecana Babia była by najciekawsza.
Tytuł już mam Babia okiem cepra
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2014-09-30, 20:20   

ceper napisał/a:
Tak, aby średnie nachylenie stoku było co najmniej 10% i Robert J nie dał rady wjechać na rowerze :)

Musiało by być powyżej 25 % po nieutwardzonym podłożu by nie dało rady podjechać rowerem :P
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-09-30, 20:38   

No ładnie ceper, w końcu coś rzuciłeś. Nie żebym nie wierzył w Twoje górskie wypady ale co innego wiedzieć a co innego widzieć :)
Jeżeli masz program Picasa to jest tam funkcja "prostowania" zdjęć, łatwa i szybka w życiu. O ile oczywiście by Ci na tym zależało.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group