Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

zachód słońca na Mogielicy

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5736
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-14, 19:35   zachód słońca na Mogielicy

Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (wys. 1170 m npm.). Beskid Wyspowy – pasmo górskie stosunkowo mało znane, ale wg mnie zdecydowanie warte odwiedzenia. Rozciąga się ono na południe od Krakowa i na północ od Gorców. Rozpoczyna się na zachodzie pasmem Lubonia Wielkiego, a kończy się na wschodzie Pasmem Łososińskim położonym na zachód od Jeziora Rożnowskiego. Nazwa „Beskid Wyspowy” pojawiła się na przełomie XIX i XXw. wraz z rozkwitem, turystyki górskiej. Określenie to wzięło się od charakterystycznego wyglądu tych gór, które nie tworzą pasm, ale wznoszą się nad okoliczne wsie i doliny pojedynczymi wzniesieniami, „wyspami”. Tę wyspowość szczególnie widać jesienią i zimą – gdy mgły spowijają doliny, nad którymi się unoszą pojedyncze wierzchołki.

Góry, te pomimo niewielkich wysokości bezwzględnych (ile szczytów powyżej 1000m) cechują duże wzniesienia i różnice wysokości pomiędzy dolinami a wierzchołkami szczytów, często sięgające nawet 500-600m, podejścia cechują duże stromizny (najbardziej strome podejście jest na Ćwilin od przełęczy Gruszowiec, gdzie średnie nachylenie wynosi 30 %).

Beskid Wyspowy należy do gór rzadko odwiedzanych przez turystów, więc jak ktoś oprócz pięknych krajobrazów szuka ciszy i spokoju, to jest to pasmo wymarzone dla niego. Z racji niskich wysokości jest on mocno zalesiony, ale na kilku wyższych szczytach znajdują się polany, z których przeważnie roztaczają się imponujące widoki. Do takich gór należy Mogielica, zwana też królową Beskidu Wyspowego. Po północnej stronie znajduje się Polana Wyśnikówka, z której rozciąga się piękna panorama na Gorce, Babią Górę, Beskid Wyspowy z Luboniem Wielkim i Ćwilinem na pierwszym planie, aż po Beskid Sądecki, Pieniny i Spiską Magurę. Z kolei na południowej stronie Mogielicy znajduje się Polana Stumorgowa, z której pięknie widać Tatry. Na zalesionym szczycie Mogielicy została zbudowana kilkunastometrowa wieża widokowa, z której rozciąga się panorama 360% na wyżej wymienione pasma górskie, a zimą można też zobaczyć krakowski smog.

Na Mogielicę na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wybrałem się po raz trzeci, był wyjazd jesienią, był wiosną, to teraz pora na zimę. Poprzednie dwa wyjazdy pozostały mi na długo w pamięci, miałem nadzieję, że teraz będzie podobnie. Postanowiłem pojechać tam na zachód słońca i poczekać na Mogielicy aż się zrobi noc. Trasa ta sama co poprzednio – samochodem przez Jurków na przełęcz im. Śmigłego – Rydza, tam znajduje się mały parking (może tam stanąć ok. 6-7 samochodów, zwykle to wystarcza), a następnie zielonym szlakiem na Mogielicę od północnej strony. Przełęcz znajduje się dość wysoko (700 m npm.), sporo podjeżdża się w górę od Jurkowa i w drodze na Mogielicę pozostaje tylko 470 m podejścia.

Jako że od kilku dni panowało lekkie ocieplenie, w Jurkowie i na przełęczy nie było zbyt wiele śniegu, za to całkiem sporo błota. Na szczęście dosłownie kilka minut od przełęczy warunki zmieniły się na zimowe i śnieżne. Na ścieżce było sporo lodu, który powstawał z topiącego się i spływającego w dół śniegu. W takich oto warunkach, dość trudnych jak na tak niskie góry, z butami uzbrojonymi w raki (z uwagi na sporą ilość lodu na ścieżce), dotarłem na Polanę Wyśnikówkę.


panorama z Polany Wyśnikówki

Na Polanie były resztki śniegu, który został wywiany przez wiatr i wytopiony przez słońce. We wschodnim kierunki pięknie było widać Gorce i Babią Górę, dostrzegłem również wystający wierzchołek Wielkiego Chocza i dobrze widoczną grań Małej Fatry na Słowacji. Od Małej Fatry w linii prostej jest 100 km – takie widoki to chyba tylko zimą! Niestety widok na wschodnią stronę (w kierunku na Nowy Sącz) był zdominowany przez smog, szkoda.


Mała Fatra


Tatry

Po krótkim postoju na Polanie udałem się na wierzchołek Mogielicy, na którym stoi wieża widokowa. Widoki z wieży są wspaniałe, niestety po stronie wschodniej smog pogarszał przejrzystość powietrza, na szczęście widoki na południe i zachód to rekompensowały. W oczekiwaniu na zachód słońca robiłem pierwsze zdjęcia z wieży, potem w miarę upływu czasu robiłem podobne ujęcia w zmieniającym się z każdym kwadransem światłem słońca. Zmieniające się barwy powodowały zmianę oblicza pejzaży, mam nadzieję, że zdjęcia tych samych gór w różnych porach dnia nie będą nudne.


Tatry i Gorce, w dole Hala Stumorgowa


Gorce, Babia Góra i Beskid Wyspowy

Jak to zimą często bywa, mgły się snuły w dolinie, z każdą godziną bliżej wieczoru tych mgieł było coraz więcej.


Mała Fatra i chmury


Babia Góra, Polica i Luboń Wielki


czystość formy w tonacji czarno-białej - Babia Góra

Słońce zaczęło schodzić coraz niżej, niebo zaczęło przybierać coraz cieplejsze barwy, aż do krwistej czerwieni o samym zachodzie słońca i chwilę po nim.


Tatry


Beskid Wyspowy


Tatry i Gorce


zbliżenie na Tatry


Babia Góra, Polica i Luboń Wielki




Wielki Chocz


Ćwilin w Beskidzie Wyspowym unoszący się nad pasmami mgły


Mała Fatra


Babia Góra


Mała Fatra w oddali


panorama po zejściu słońca za horyzont


Ćwilin i Beskid Wyspowy


Babia Góra, Polica i Luboń Wielki


Tatry o zmierzchu

Powoli robiło się coraz ciemniej, zapadała noc.


w stronę Babiej Góry


gwiazdy nad Mogielicą, zdjęcie w północną stronę, ta łuna na horyzoncie to Kraków


noc nad Tatrami

Jako że już noc była, trzeba było spakować sprzęt do plecaka i świetle latarki czołowej dojść z powrotem na parking i wrócić do Krakowa. Na szczęście z Jurkowa niedaleko.

To była moja trzecia wizyta na Mogielicy, byłem tam wcześniej latem i jesienią, teraz przyszła pora na zimę. Tak się prezentuje panorama z Mogielicy w trzech porach roku.



zapraszam serdecznie na mojego bloga, link w profilu

Sebastian Słota
Profil Facebook
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3455
Wysłany: 2017-11-14, 20:05   

Lubię te góry, a rzadko jakaś relacja się z nich pojawia.
Ciekawe te chmury na niebie. I fajne zestawienie na końcu. Jeszcze wiosnę musisz ustrzelić i mamy "Cztery pory roku".
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 15166
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-11-14, 20:34   

No cóż byłem dwa razy ale na zakończenie zimy. Raz na Mogielicy.
Znów napiszę fajne zdjęcia :)
 
 
kefir 

Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 114
Wysłany: 2017-11-14, 21:00   

Piękne zdjęcia.
_________________
http://summitate.wordpress.com/

"Polacy rozpoczęli tę grę i oni powinni ją zakończyć." Simone Moro
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12227
Skąd: Bytom
Wysłany: 2017-11-15, 09:03   

Nooo, jest moc na tych zdjęciach. Ale oprócz mocy jeszcze duża doza szczęścia, żeby po prostu być w odpowiednich miejscach w odpowiednim czasie. Tobie się udało. Zachód bajkowy!
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14227
Wysłany: 2017-11-15, 09:15   

To je dobre.




Reszta chujowa ;)

P.s. Byłem raz na Mogielicy. Z wieży widziałem mgłę :D
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 15166
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-11-15, 09:17   

Dobromił napisał/a:
P.s. Byłem raz na Mogielicy. Z wieży widziałem mgłę

Na Lysej Horze też tak miałeś, a to o mnie mówią, że ściągam niepogodę :P
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14227
Wysłany: 2017-11-15, 09:26   

laynn napisał/a:
Na Lysej Horze też tak miałeś


To plotka. Widziałem ze dwie góry.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 15166
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-11-15, 09:33   

Szczęściarz.

:sm9
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14227
Wysłany: 2017-11-15, 09:34   

Wiem.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5736
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-24, 18:39   

Oczywiście szczęście do warunków jest ważne, ale przydaje się też dokładna analizy prognozy pogody, i to raczej nie z serwisów typu onet.pl
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi