Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

2022.06.25: Polica i Hala Krupowa (Beskid Żywiecki)

Autor Wiadomość
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2022-07-10, 18:04   2022.06.25: Polica i Hala Krupowa (Beskid Żywiecki)

Trasa: Sidzina Skansen (618) - Hala Krupowa (ok.1150) - Okrąglica (1239) - Hala Kucałowa (ok.1150) - Polica (1369) - schronisko na Hali Kucałowej (1152) - Okrąglica (1239) - Krupówka (1045) - przeł. Malinowa (839) - Sidzina Skansen (618)

Maksymalne przewyższenie: 751 m
Suma wzniesień: ok. 1015 m
Dystans: 21,4 km
Całkowity czas wycieczki: 6 h. 20 min.

Mapka trasy:



Źródło:
https://en.mapy.cz/zaklad...50.1299000&z=11

Jechać czy nie jechać - ot, taki miałem tego dnia hamletowski dylemat. Zapowiadano upał, duchotę, skwar itp. Postanowiłem jednak jechać i wybrałem trasę leśną ale równocześnie taką, gdzie raz za czas, pojawiają się przestrzenne widoki.

Nieco poniżej skansenu w Sidzinie.


Oczywiście szlak zielony gubię ale już w wyższej części, więc moim punktem orientacyjnym jest maszt telekomunikacyjny na Okrąglicy.

Hala Krupowa - w tym miejscu jeszcze nie byłem. Potencjał widokowy sam w sobie oszałamiający ale nie tym razem - niby pogodnie ale widoczność marna. Dodatkowo zdjęcia wprost pod ,,zgniłe" słońce.





Okrąglica - tu kawałek poza szlakiem, znajduje się kaplica MB Opiekunki Turystów.
Wzniesiona pod koniec poprzedniego systemu, bez zezwolenia więc wówczas było to miejsce dla ,,wtajemniczonych"

W kaplicy uwagę zwracają epitafia w formie tabliczek, poświęconych ludziom, którzy zginęli w górach, bądź mieli z nimi wiele wspólnego.



Hala Kucałowa i uroczy widok na Czyrniec (Czernic) z lewej.



Pojawia się cel główny.



Z miejsca zwanego Kocia Łapa, taki oto wgląd w szeroko pojęte okolice Zawoi i Skawicy.


Strefa ,,walki" + lex Szyszko są zwiastunem mego zbliżania się do szczytu Policy. Lubię takie klimaty.



Babia Góra z Policy. Potem niestety, pogoda bardzo szybko się psuje.



Odwiedzam jeszcze schronisko na Hali Kucałowej, potocznie zwane schroniskiem na Hali Krupowej. Ludziów bardzo mało. Schronisko to było jednym z celów ostatniej wycieczki Karola Wojtyły, przez jego wybraniem na papieża.



Tatr nie było widać spod schroniska niestety. Wracam na Halę Krupową, niewiele lepiej.


Ale dużo lepiej jest, zmierzając w kierunku przeł. Malinowe. Otwiera się kapitalny widok na Beskid Wyspowy (m. in. Luboń Wielki z prawej) i Gorce. Miodzio....



Grzbiet Naroża (Krupówki) którym będę schodził. Jakże inna pogoda niż na Hali Krupowej czy Policy.



W okolic Naroża na północny-zachód.





Z prawej Okrąglica, faktycznie okrągła ;)



Robi się martyrologicznie - przeł. Malinowe. Pomnik ku czci partyzantów walczących z Niemcami. Fragment dot. żołnierzy radzieckiej zmazany. Czyżby cenzura ? Albo zakłamywanie historii ?



Niedaleko niżej - ciekawie skomponowana tzw. Kaplica MB AK-owskiej.


Niestety, sama polana Malinowa zarosła i nie bardzo daje szanse na rozległe widoki.
Już w Sidzinie, okolice przysiółka Bińkowka. Kiełek i Pastwową Góra na horyzoncie.


Zakończenie etnograficzne ;)



Odczucie po tej wycieczki mam mieszane. Widziałem sporo fajnych panoram ale również pełnego blasku tych fajnych, również nie ujrzałem a potencjał jest. Tylko tym razem pogoda nie do końca ,,wypaliła" - zresztą latem z zasady widoczność jest najsłabsza.
Polecam trasę przede wszystkim na jesień i takową porą, postaram się tam wrócić.
 
 
marekw 

Wiek: 55
Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 3727
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: 2022-07-10, 18:25   

Tępy dyszel napisał/a:
Z miejsca zwanego Kocia Łapa

Mało kto używa tej nazwy :D
Tępy dyszel napisał/a:
postaram się tam wrócić.

W piękny jesienny dzień nie pożałujesz.Panorama z wyrębów pod szczytem Urwanicy genialna.Od B.Makowskiego przez Wyspowy po Gorce i Tatry.Jeszcze Działy Orawskie.
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9363
Wysłany: 2022-07-10, 19:09   

A gdzie ludzie, jak to zrobiłeś :o-o ;)

Piękne rozległe widoki, byłem tam kilka razy i ciągle mam zapisaną jeszcze jedną trasę ...
Chlibka, właśnie sprawdziłem i to ta sam trasa, tylko bez Policy :D
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-07-11, 09:18   

W końcu relacja, że ktoś pisze o H. Krupowej i ją pokazuje a nie pisze o pobycie na Kucałowej.
Fajne te rejony na wschód od Okrąglicy. Dla mnie biała plama na mapie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group