Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

2017.05.27-28 Wiosenne Karkonosze

Autor Wiadomość
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-05-30, 07:55   2017.05.27-28 Wiosenne Karkonosze

Dzień 1: sobota 2017.05.27 - mapa trasy Wang - Pielgrzymy - Luční bouda - Śnieżka - )( Okraj - galeria zdjęć
Dojazd autobusem z przesiadką w Jeleniej Górze. Tradycyjnie rozpoczynam od świątyni Wang, nawet już sięgnąłem po portfel, by z bólem serca wyciągnąć 8 zł za bilet wstępu, gdy facet przebąknął jeszcze o opłacie 5 zł za fotografowanie - prawdopodobnie zrobiłbym ze 3 zdjęcia, pobył w świątyni Wang ze 3 minuty - to mnie zniechęciło i pazerność została ukrócona. Nie wszedłem tym razem, bo co się zmieniło wewnątrz w porównaniu do stanu sprzed 5 czy 13 lat temu?

Wejściówka do Karkonoskiego Parku Narodowego 6 zł, pracujący za miskę ryżu idą czasem wzdłuż Wang i potem skrótem w lewo. Idę żółtym szlakiem na Słonecznik przez Polanę, na niebie nieliczne chmury i upalnie. Polana (1067) na tle kotła Wielkiego Stawu:


Śnieżka, pod nią górna stacja kolejki linowej na Kopę, w centrum schronisko Akademicka Strzecha, po prawej Kocioł Małego Stawu:

Grupa skałek Pielgrzymy:


Dość szybko docieram na Słonecznik 1420 - skrzyżowanie szlaków, w tle zbiornik Sosnówka.

Słońce porządnie praży, ale chociaż na szlaku niewielu turystów (80% to Niemcy):

Śnieżka, schroniska Akademicka Strzecha i Samotnia w Kotle Małego Stawu:

Zaglądam do schroniska Luční bouda na małe piwko, sprzed którego rozciągają się piękne widoki na Śnieżkę 1602 m i nawet na Ještěd 1012 m:




Raczej nie da się nie trafić na Śnieżkę - trasę wyznaczają latające mrówki:




Anomalia pionu na Śnieżce oraz widok na Czarną Kopę, Skalny Stół i Lasocki Grzbiet:


Zejście do schroniska Jelenka, dalej przez Sowią Przełęcz na Przełęcz Okraj do schroniska:




Nocleg w schronisku Na Przełęczy Okraj - podobnie jak w wielu innych - to przygoda połączona z survivalem. Dotyczy to warunków noclegowych i węzła sanitarnego pamiętających wczesny PRL.
Nocleg kosztował mnie około 20 minut pracy i tyleż samo chyba spałem. Była tej nocy w schronisku pełna energii kobieta, nie wiem tylko czy w sąsiednim pokoju, czy piętro wyżej. W każdym razie ledwo udało mi się po północy zmrużyć oko, a wybudza mnie donośny głos: "przestaniesz chrapać albo wypierd(...)". Już miałem iść i sprawdzić, czy naprawdę jest taka dzika. Tylko największe śpiochy w schronisku ze stoperem mogły to przespać, było ją jeszcze słychać kilka razy, ale już trochę ciszej i mniej wulgarnie. Po obiadokolacji nie miałem ochoty iść na zapłacone śniadanie, lecz telefonicznie namówiła mnie żona. Było warto, bo też zjadłem około połowy ferowanego dania, ale było ono jakościowo i ilościowo zdecydowanie powyżej standardu w kategorii śniadań schroniskowych. :P
Świat jest mały. Przy Sowiej Przełęczy zagadnąłem Czecha, skończył ten sam kierunek i pozostał już na uczelni. Powspominaliśmy kadrę i stare czasy, rozmawialiśmy na tematy polityczne i spieraliśmy się, gdzie jest większa korupcja. :P
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-05-30, 08:42   

Dzień 2: niedziela 2017.05.28 - mapy: Lasocki Grzbiet - bus - Czarna Góra-Pec - galeria zdjęć
Po obfitym i smacznym śniadaniu opuszczam schronisko PTTK "Na Przełeczy Okraj" i ruszam łagodnym szlakiem (bajkowa trasa edukacyjna - pohádková naučná stezka) przez Grzbiet Lasocki, z którego mamy piękny widok na Śnieżkę. Co jakiś czas mamy ławeczki lub huśtawkę dla dzieci, a tuż obok można przeczytać dzieciom bajkę.



Dochodzę do Dolní Malá Úpa, kościół św. Piotra i Pawła /kostel sv. Petra a sv. Pavla/:


W Czechach dziwne maja hulajnogi.:P
Z Dolní Malá Úpa, Spálený Mlýn autobusem jadę do uzdrowiska Janské Lázně, trudno byłoby się zgubić nawet nes_sce: przejrzysty rozkład jazdy, nawet w autobusie ekran LCD:



Janské Lázně - park zdrojowy i spacer do kolejki gondolowej na Czarną Górę:



Prawdziwy turysta szybko zdobywa szczyt Černá hora - górna stacja kolejki (na dole Janské Lázně):


Za 20 koron wchodzę na wieżę widokową:

Černá hora - widok na Śnieżkę, Czarną Kopę, Skalny Stół i Grzbiet Lasocki oraz nowoczesne sokoły latające. :P


Idę na sam szczyt - do nadajnika rtv, potem na torfowisko (jak pod Zieleńcem też jest wieża widokowa) i spacerkiem schodzę do Peca pod Sněžkou szlakiem wzdłuż wodospadów /vodopády/ Javořího potoka. Niestety, są one oddalone około 50m od szlaku, w tym 30 m w pionie. ;)




Przed Pecem pod Sněžkou na trasie pieszo-rowerowej można się wyspowiadać lub pobudzić do myślenia szare komórki. :P


Praktycznie pierwsze chmurki tego dnia dopadają mnie dopiero w Pecu pod Sněžkou:


Po weekendowym, karkonoskim spacerku busem z Peca z przesiadką w Kowarach wracam do cywilizacji. To był upalny i prawie bezchmurny weekend, dzięki czemu proza na fotkach wydaje się być prawie poezją. :P
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2017-05-30, 09:29   

Fajnie spędzony weekend. Ale ludzi na Śnieżce... sporo.

I brawo za zdjęcia. Nareszcie coś zrobiłeś z tym nasyceniem, od razu lepiej. Teraz ogląda się zdjęcia z przyjemnością, a nie z politowaniem.
Profil Facebook
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-05-30, 10:42   

sokół napisał/a:
Nareszcie coś zrobiłeś z tym nasyceniem, od razu lepiej.
Nic nie robiłem, nawet pokrętłem kompaktu nie przekręciłem ani razu podczas wypadu. Tylko ON, spust i OFF :P
Wróciłem zrelaksowany, bo męczące było na kompakcie dodatkowe wybieranie pokrętłem PROZA-POEZJA.
Ostatnio zmieniony przez ceper 2017-05-30, 11:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-30, 14:18   

Mówiłem, świat się kończy. Ceper zaczął fajne zdjęcia robić. Aż się je miło oglądało.
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2649
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2017-05-30, 20:36   

ceper napisał/a:
Prawdziwy turysta szybko zdobywa szczyt Černá hora

Spieszyłeś się na autobus?
Jeśli nie, trzeba było wejść przez Těsný důl.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-05-30, 21:21   

włodarz napisał/a:
Spieszyłeś się na autobus?
Jeśli nie, trzeba było wejść przez Těsný důl.
Chyba po parkach narodowych (Karkonosze) można poruszać się tylko szlakami turystycznymi (na mapy.cz brak oznaczenia), dlatego wybrałem zejście wzdłuż wodospadów Javoriho potoka, bo szlak przebiegał tuż przy nim. Czasu też za dużo nie miałem, bo poranny Lasocki Grzbiet zabrał trochę czasu, zaś o 17 miałem busik z Peca.
Piotrek wybiera się tu w wakacje, wiec go znienacka napadnę i obrabuję - chyba grasowali tu rozbójnicy...
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10852
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2017-05-30, 21:30   

Ceper-widzę progress :-) Tym razem foty bez landryny, ładne, miłe dla oka.
Ludzi jak widzę sporo ale chyba to nie dziwi w taką pogodę.

Cytat:
Piotrek wybiera się tu w wakacje, wiec go znienacka napadnę i obrabuję - chyba grasowali tu rozbójnicy...

W pierwszym tygodniu lipca :-) , z tym że kimał będę w Szpindlerowym Młynie. Ale w planie kilka wycieczek w rejonie przygranicznym jest, więc możemy iść na ciupagi :D
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2017-05-30, 21:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-05-30, 21:47   

Piotrek napisał/a:
kimał będę w Szpindlerowym Młynie
Przecież jesteśmy na GBG, więc granice nie istnieją, chyba że spotkasz niedźwiedzia...
Jeśli nie ograbię, to postawię może piwo - to zależy od humoru. :P
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10852
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2017-05-30, 21:55   

Trzymam za słowo ale jak już to kawę w schronisku :-)
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-05-30, 22:35   

Piotrek napisał/a:
Trzymam za słowo ale jak już to kawę w schronisku
Tylko nie w schronisku. I tak będę miał roczną traumę po ostatnim weekendzie. Na marginesie dodam, że podczas mej kolacji pseudostołówkę nawiedziły dwa psy gości/siedzieli obok/, jeden z nich obwąchiwał to i owo przy sztućcach - szkoda pisać, bo to nie na moje nerwy. Podobała mi się reakcja kierowcy PKS w Bolkowie, gdy paniusia chciała wsiąść z dużym psem. Zażądał kagańca oraz karty szczepień, zaś ona na to: jakiej karty? Ja powiedziałem cichym głosem: karty szczepień psa lub pani.
Państwo sprocketowie z pewnością są bardziej tolerancyjni dla zwierzaków niż ja.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2649
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2017-05-31, 10:11   

ceper napisał/a:
Chyba po parkach narodowych (Karkonosze) można poruszać się tylko szlakami turystycznymi (na mapy.cz brak oznaczenia)


Otóż nie. W czeskiej części PN możesz chodzić jak chcesz, z wyjątkiem I strefy parku i okresu od 15 lipca do 15 października w wyznaczonym obszarze.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5518
Wysłany: 2017-05-31, 11:02   

Ja ja dawno nie byłem w Sudetach :(
Będzie się trzeba wybrać... śladami Cepra ;)

p.s.
Wszystko pięknie, tylko te zdjęcia jakieś takie czarno-białe... ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-05-31, 11:31   

sprocket73 napisał/a:
Będzie się trzeba wybrać... śladami Cepra
3/4 trasy weekendowej było śladami nes_ski z ubiegłego roku, nawet z noclegiem. :P
To była chyba 12 raz Śnieżka, najczęściej jednak wjeżdżałem wyciągiem na Kopę, zmęczony spacerkiem posilałem się przed Domem Śląskim i jednocześnie analizowałem obie drogi podejścia na Śnieżkę. Powrót przez Samotnię do Karpacza Górnego /Wang/. Takie podejście do gór mają prawdziwi turyści i ceprzy. :P
sprocket73 napisał/a:
tylko te zdjęcia jakieś takie czarno-białe...
Czułem, że ktoś jeszcze zatęskni za poezją...
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2017-05-31, 22:45   

Fajne fotki, fajne miejsca, ale żeś się odważył spać w schronie na Przełęczy Okraj zamiast w hotelu trzygwiazdkowym, to wierzyć się nie chce. :lol
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group