Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

2016.08.27 Malá Babia hora i Babia hora (Oravské Beskydy)

Autor Wiadomość
Tępy dyszel 

Wysłany: 2016-10-10, 18:53   2016.08.27 Malá Babia hora i Babia hora (Oravské Beskydy)

Trasa: Slaná voda (750) - sedlo Borsučie (1004) - Malá Babia hora (1517) - sedlo Brona (1408) - Babia hora (1725) - ruiny schroniska Beskidenverein (1616) - Hájovňa na Rovniach (885) - Slaná voda (750)

Początek: 07.20
Koniec: 15.45

Długość trasy: 20,9 km
Maksymalne przewyższenie: 975 m
Suma wzniesień: ok. 1180 m

Spod schroniska Slaná voda o poranku.

Głównym celem tej wycieczki nie była Babia Góra lecz jej ,,młodsza siostra" gdyż nigdy nie wchodziłem na Małą Babią Górę od słowackiej strony....

Niestety, miejsc widokowych na odcinku do Małej Babiej Góry jest niewiele....
To jedno z nich, znad sedlo Borsučie.

Lecz mimo to, uważam, że podejście i tak jest ciekawsze niż polskim szlakiem granicznym biegnącym od Przełęczy Jałowieckiej....też stromo ale też i są wypłaszczenia....

Po prostu, ciekawszy jest...las ale widać że ogólnie ścieżka jest rzadko uczęszczana....

No i sam widok na Babią Górę z bocznego słowackiego grzbietu Małej Babiej Góry już jakby nieco inny, niż powszechnie znany....

Z Małej Babiej Góry na zachód.

Pasmo Policy.

Jest też Pilsko, które z tej perspektywy wydaje się być niższe od Małej Babiej Góry, choć jest od niej....wyższe.

Orawa i nie tylko + fatalne warunki do focenia :zso

Nieco się zmieniło od czasów mojej ostatniej bytności na przełęczy Brona, brukowany placyk, ławeczki, hmmm godne warunki do odpoczywania dla turystów :)

Starej ścieżki zwanej ,,Zbójeckim Chodnikiem" prowadzącej z przeł. Brona na Uściańską Polanę po słowackiej stronie, oczywiście nie odnalazłem.....

Zbliżam się do ostro ,,podciętego" grzbietu Kościółków.

Już niedaleko, śmiem twierdzić, że to jest moja pierwsza wycieczka w 2016 roku, która pozwoliła potwierdzić moje braki kondycyjne...czyli jest dobrze :-o

Ale jakoś się dowlokłem na szczyt Babiej Góry....

A z niej takie oto przepiękne widoki....

W dole Zawoja leżąca kilometr niżej...to Beskidy czy już Tatry jednak ? ;)

Tatry ledwo widać ale...widać.

Odwiedzam też ruiny schroniska Beskideverein, położone na wysokości 1616 m n.p.m. - swego czasu to było najwyżej położone schronisko górskie w Polsce, nawet biorąc pod uwagę Tatry.
Jestem zwolennikiem jego odbudowy....

Wracam słowackim szlakiem żółtym....niedaleko poniżej tego miejsca udaje mi odnaleźć początkowy (lub końcowy) fragment ,,Zbójeckiego Chodnika"

Po stronie słowackiej też zmiany - tabliczki, ławy, stoły....dolny skraj Polany Uściańskiej.

W tych okolicach, Słowacy postawili nawet drewnianą wieżę widokową - słusznie bo jest co oglądać....

Już w dolinie....

Tutaj żył i tworzył poeta Pavol Országh ps. Hviezdoslav - ktoś na wzór Mickiewicza.

Na koniec kofola i strawa wieprzowa w takich oto okolicznościach przyrody....

Dziękuję za uwagę.
Ostatnio zmieniony przez Tępy dyszel 2016-10-11, 16:29, w całości zmieniany 2 razy  

Vlado 

Wysłany: 2016-10-21, 13:39   Re: 2016.08.27 Malá Babia hora i Babia hora (Oravské Beskydy)

Tępy dyszel napisał/a:
Malá Babia hora (1517)
No to się zdecyduj gdzie szedłeś, bo jeśli
Tępy dyszel napisał/a:
na Małą Babią Górę
to nie ten dział :D

Pudelek

Wysłany: 2016-10-21, 16:58   

Cytat:
swego czasu to było najwyżej położone schronisko górskie w Polsce, nawet biorąc pod uwagę Tatry.

chyba aż do lat 30., kiedy wybudowano schronisko pod Smortcem w Czarnohorze

Odpowiedz do tematu