Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

14.07.2017 r. - Skrzyczne i nie tylko czyli,,Pewnie kolejką wjechał."

Autor Wiadomość
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2017-07-16, 17:26   14.07.2017 r. - Skrzyczne i nie tylko czyli,,Pewnie kolejką wjechał."

Trasa: Buczkowice (420) - przeł. Siodło (742) - Skrzyczne (1257) - Małe Skrzyczne (1201) - Malinowska Skała (1152) - Malinów (1114) - przeł. Salmopolska (934) - Szczyrk Salmopol (680)

Długość trasy: 18,1 km,
Maksymalne przewyższenie: 837 m,
Suma wzniesień: ok. 1.025 m.

Całkowity czas przejścia z odpoczynkami: 6 h 50 min.

Zawiedziony jakością widoków, jakie miałem podczas poprzedniej wycieczki, postanowiłem się ,,zemścić". Tym razem było nieco lepiej ale lepiej.

Postanowiłem wybrać Skrzyczne z Buczkowic z dwóch powodów, primo - nigdy nie szedłem tym odcinkiem, duo - to najbardziej przewyższeniowy (takie słowo w ogóle istnieje ;) w Beskidzie Śląskim, z różnicą poziomów ponad 800 metrów.

Zaczyna się tak...czyli Magura spod buczkowickiego kościoła. Pobliskich zakładów wędliniarskich nie sfotografowałem.



Szlak szybko opuszcza wieś i po pokonaniu pierwszej lecz krótkiej stromizny, prowadzi trawersem, okrążającym Skalite. Ścieżka momentami jest bardzo wąska a stoki po mojej lewej ręce bardzo strome.

Jednak z każdym kilometrem, ścieżka się poszerza, wciąż się łagodnie wznosząc.
Po jakimś czasie ukazuje mi się dostojne z ,,pyska" Skrzyczne.



Wkrótce dochodzę na przeł. Siodło. Mimo, że potencjał widokowo jest ograniczony ale widok na grupę Klimczoka całkiem, całkiem. Jest stolik, ławeczka, można wypocząć i nasycić oczy panoramą.



Później z każdym metrem, szlak przybiera na stromiźnie. Idę grzecznie szlakiem, mimo, iż można szybciej pokonać ,,ścianę płaczu" wzdłuż wyciągu.

Tak czy siak, pojawiam się w okolicach nieczynnego obecnie, wyciągu krzesełkowego, gdzie mam już szerszą panoramę na Klimczok, Magurę i nie tylko.



Od strony Beskidu Małego ,,zawiesina" ale coś widać.



Kotlina Żywiecka.



Na szczycie, oprócz mnie, nie było nikogo.



Ale był m.in. Wielki Rozsudziec w Małej Fatrze.



A potem już sielanka, powolne obniżanie się, głównym grzbietem. Bardzo widokowym grzbietem.

Czantoria i Równica.



Malinowska Skała już blisko.




Oto i ona...



Jest też Malinów.



Po lewej Skrzyczne, stamtąd idę.



Malinowska Skała to bardzo widokowe miejsce...nie to co 10 lat temu..Na całym grzbiecie od Skrzycznego, zauważyłem kosodrzewinę...Ciekawe czy to jej naturalne stanowiska ? Do klasycznej piętrowości roślinności (od ok. 1.350 m. n.p.m.) nieco brakuje...

Ale niczego nie brakuje choćby Magurce Radziechowskiej.



Zza niej widać m.in. Pilsko i Babią Górę, także sukces w porównaniu do poprzedniej wycieczki.

Kościelec nietatrzański.



Z Malinowskiej Skały schodzę w zasadzie bez większych postojów, bo zaplanowałem sobie dodatkową opcję po ukończeniu trasy, której to opcji, wcześniej nie planowałem.

Barania Góra spod Malinowa.



Grzbiet od Skrzycznego, poprzez Kopę Skrzyczeńską po Malinowską Skałę.





Spojrzenie w kierunku zachodnim, czyli Stożek jest.



Przełęcz Salmopolska oprócz ,,landszaftu" na Beskid Węgierski (pisząc ogólnie), nie reprezentuje nic ciekawego jak dla mnie...Ot, rodzaj jarmarku...



Schodzę do Salmopola żółtym szlakiem, opcja nieciekawa ale przydatna, choć dostać się do przystanku autobusowego, gdzie jest nawet dosyć sporo połączeń czy to do centrum Szczyrku, Bielska-Białej a nawet...Tychów...

Moją uwagę przykuwają zdewastowane stoki...Ciężki sprzęt ostro w górę się ,,wpił" w stoki...Budują kolejkę krzesełkową na Halę Pośrednią....duża i trudna inwestycja.



Dobranoc.
Ostatnio zmieniony przez Tępy dyszel 2017-07-16, 18:33, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2017-07-16, 18:21   

Zdjęcie kotliny zywieckiej Ci podmienilo. Pogoda lepsza. Ale fakt że nie urywa dupy. Szlak z buczkowic fajny. A na przyszłość z przełęczy między malinowska a malinowem odchodzi fajna i wygodna droga do przystanku. To tak kiedyś jakbyś potrzebował. 45 minut się schodzi stamtąd do busa.
Profil Facebook
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2017-07-16, 18:37   

sokół napisał/a:
Zdjęcie kotliny zywieckiej Ci podmienilo.


Poprawione. Podziękował.

sokół napisał/a:
A na przyszłość z przełęczy między malinowska a malinowem odchodzi fajna i wygodna droga do przystanku.

Szlak z Malinowa do Salmopola (zielony) jest zamknięty od kwietnia do odwołania. A trawersem a w zasadzie szeroką drogą stokową, zejścia nie brałem pod uwagę. Właśnie dlatego, żeby się nie przebijać przez to budowlane pobojowisko...i być może przeganiających robotników...
Robota na stoku Malinowa i nie tylko, aż ,,huczy"...
Ostatnio zmieniony przez Tępy dyszel 2017-07-16, 18:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-07-16, 18:53   

dyszlu, czyżbyś się czuł za stary na kolejkę (mowa o linowej)?
Tępy dyszel napisał/a:
dostać się do przystanku autobusowego, gdzie jest nawet dosyć sporo połączeń czy to do centrum Szczyrku
Nie dziaduj, bierz taxi. Kiedyś spod Jeziora Czerniańskiego jechałem taxi nocą do Szczyrku, bo mi się nie chciało iść do auta. :P
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2017-07-16, 19:48   

ceper napisał/a:
dyszlu, czyżbyś się czuł za stary na kolejkę (mowa o linowej)?

To też.
Poza tym:
1. Nie planowałem kolejki,
2. Kolejka nieczynna na długi czas:
http://www.skrzyczne.cos.....php?go=godziny
3. Najważniejsze - czy biorąc pod uwagę powyższe, uważacie, że mam szansę na pochwałę od Wolfa ?

ceper napisał/a:
Kiedyś spod Jeziora Czerniańskiego jechałem taxi nocą do Szczyrku,

Swoje sny opisujesz ? ;)

ceper napisał/a:
bo mi się nie chciało iść do auta.

W to jestem skłonny uwierzyć.
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-07-16, 20:02   

Czepiasz się poprawności: nie spod, ale w pobliżu Jeziora Czerniańskiego wsiadłem do taxi i pojechałem do Szczyrku.
Dzięki za info o kolejce, trza będzie ze Skrzycznego zleźć, bo jak się za coś biorę, to do końca. :P
Mogę Cię pochwalić?
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2017-07-17, 13:20   

Masz zamiar tego lata przejść cały Beskid Śląski ? :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2017-07-17, 15:49   

Dobromił napisał/a:
Masz zamiar tego lata przejść cały Beskid Śląski ?

Nie wykluczam. Być może powołam do ,,życia" odznakę turystyczną ,,Korona Gór Beskidu Śląskiego"
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-07-17, 16:18   

Tylko zastrzeż ten znak.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group