Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

13 IX 2022 Darkovičky Hlucin.

Autor Wiadomość
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2022-09-21, 16:27   13 IX 2022 Darkovičky Hlucin.

Z tej przyczyny że jeszcze byłem w tzw, transie po Gigancie myślałem gdzie by tu jeszcze.Wtedy podczas oglądania filmu dokumentalnego o Wale Atlantyckim i Linii Maginota przypomniałem sobie że coś podobnego (tyle że w mniejszej skali) mamy w pobliżu.Chodzi o pas umocnień obronnych w Darkovičky-Hlucin gdzie jest Śląskie Muzeum czyli ;
Obszar Czechosłowacji Fortyfikacja Hlučín-Darkovička. Oto kilka zdjęć.Wstaję wczesnie rano, wsiadam w pociąg linii Katowice-Chałupki.W Wodzisławiu na dworcu jest tablica upamiętniająca tzw,Oświęcimski Marsz Śmierci.




Wysiadam na przystanku kolejowym Rudyszwałd i czeka mnie 1,5 km spacer do miejscowości Hať do dawnego przejścia granicznego i przystanku autobusowego,jak nazywa się po czesku taki przystanek chyba wszyscy wiedzą. :haha








Te Wiatraki co dziennie widuję z okna mieszkania.

No i bunkry które to tambylcy i tam bywalcy zwą Małą Linią Maginota.Dodam że do wybuchu wojny granica przebiegała ok, 500 metrów od bunkrów.




































Idę do Chałupek na przystanek kolejowy,rezygnuję z czekania na autobus choć rozkład głosi że będzie za 30 minut.Wszak mamy jeszcze lato, co to jest te 4 km. :usm
Po drodze zatrzymuję się w ŠILHEŘOVICE na małe co nieco.


Gdyby kto w okolicy przebyawł to zapraszam do Rothschildova cukrárna (Šilheřovice) •
Rothschildova cukrárna (Šilheřovice) .Wyroby tej rodzinnej firmy godne nazwiska figurującego w nazwie,za kawę i to słodkie dzieło sztuki zapłaciłem raptem 85 koron.Czas do domu, za godzinę z Chałupek mam pociąg, następny będzie za 1,5 h.O innych atrakcjach takich jak Pola Golfowe, zabytkowy park i inne długo by tu mówić.Mijam budynek w którym kiedyś była Strażnica WOP-u.Wcześniej jest Pensjonat Stara Pekarna w którym kiedyś mieliśmy okazję spędzić kilka weekendów.Obecnie nieczynny, a szkoda.



Dla ciekawych więcej informacji o bunkrach.
https://cs.wikipedia.org/...Darkovi%C4%8Dky
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
Ostatnio zmieniony przez Mirek 2022-09-21, 16:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group